Cizí v matrice

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Cizí v matrice

Příspěvekod Šušara » pon kvě 30, 2016 9:33

Dobrý den,
jenom takový nápad - co tak vytvořit rubriku "Cizí v matrice"? Zatím je to většinou psané v "Hledá se", ale vlastně nehledáme, ale sdělujeme někomu, že jsme našli.
Díky za úvahu :)
Helena
Šušara

Oblast pátrání: Praha-západ, Příbramsko, Rakovnicko, Berounsko, Praha-východ, Třebíčsko, Hrubý Jeseník, Ledečko,
Úžice, Mladá Vožice, Mazelov (ČB), Praha a okolí všeho uvedeného :)

Re: Cizí v matrice

Příspěvekod Monika » pon kvě 30, 2016 11:20

Určitě bych byla pro samostatnou rubriku, a to z jediného praktického důvodu - v předmětu by bylo víc místa pro identifikaci nalezené osoby.

Už se to tu před časem probíralo, jestli se nepletu. Tehdy tu ale nebylo moc "cizích v matrice", tak to nakonec skončilo u zařazování do "Hledá se". Dnes už je tu ale celkem slušná zásoba "objevů" a i je nás už víc, kdo je sem pravidelně dáváme. Snad by se už nová rubrika tedy vyplatila?
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Halič

Příspěvekod carlos » úte kvě 31, 2016 10:06

O něco podobného se pokouší na stránkách Rody "stěhovavých" povolání v rubrice vzdálená úmrtí a vzdálené svatby:

https://sites.google.com/site/mlynarsti/
carlos

Oblast pátrání: Liberecko, Semilsko, http://glaser.q.sweb.cz/ http://vlach.webz.cz http://zds-rochlice.webz.cz/

Příspěvekod Sagitarius » úte kvě 31, 2016 12:54

carlos píše:O něco podobného se pokouší na stránkách Rody "stěhovavých" povolání v rubrice vzdálená úmrtí a vzdálené svatby:

https://sites.google.com/site/mlynarsti/

No jo, ale tam to zase není příliš aktualizované, ne?
Sagitarius

Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Příspěvekod Monika » úte kvě 31, 2016 15:18

O webu s mlynářskými i o rubrice "cizích v matrice" se už psalo zde: Osoby "zatoulané" do farnosti Únanov.

Asi před rokem jsem tam psala mimo jiné i toto:
Monika píše:Souhlasím s PomněnkouPrvní a zedirem. Tohle fórum je googlem dobře indexované a výsledky z něj se objevují na předních místech. Pokud tedy někdo hledá nějaké konkrétní jméno a příjmení, které se zde vyskytuje, má velkou šanci se k němu propracovat rychle (jakože rychle doklikat z googlu až sem do fóra).

...

Pochybuji, že bych se na jakýchkoli dalších genealigických stránkách v ČR chtěla zaregistrovat. Zvlášť kvůli "cizím v matrice", tedy něčemu, co je jen výsledkem dobré vůle a všímavosti. Stejně bych je nejspíš i dál dávala sem, samozřejmě jen pokud by mi to moderátoři nezakázali :wink:

Dnes bych to klidně mohla zopakovat.

Právě proto jsem pro vytvoření samostatné katogorie "Cizí v matrice" zde na fóru.
Monika

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte kvě 31, 2016 16:18

Momentálně je aktivní z moderátorů jen ozana, a samozřejmě Taby- takže asi napsat jim...
Osobně nevidím důvod proč ne.
TY Karolina
Karolina Vernerova

Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Příspěvekod ozana » úte kvě 31, 2016 18:44

Já už jsem Tabyho na tento požadavek upozornil.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
ozana

Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Příspěvekod Monika » úte kvě 31, 2016 19:01

Děkuji :) Je to práce navíc (hlavně s přesuny už existujících témat), ale snad to někomu pomůže v hledání.
Monika

Příspěvekod Dr. Taby » pát črc 01, 2016 5:41

Omlouvám se, nějak mi toto uniklo, ale není mi úplně jasné kde to chcete vytvořit a na jaké úrovni. Případně s jakým popiskem.
Dr. Taby
Site Admin

Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky

Příspěvekod ozana » pát črc 01, 2016 9:44

Možná pod Příjmení jako Cizí v matrice
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
ozana

Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Příspěvekod Monika » sob črc 02, 2016 0:52

Ano, přesně jak píše ozana. Na úrovni, jako je např. Hledá se!

Do popisku bych navrhovala něco jako: "Nalezené záznamy o osobách, které do dané matriky nepatří." (text jsem zkopírovala odsud, jak už dřív navrhovala PomněnkaPrvní).

Asi by to také chtělo všude doplnit Pravidla, která jsou nahoře v rámečku.
Navrhuji přidat něco v tomto smyslu:

4. do sekce Cizí v matrice patří váš objev matričního zápisu, v němž se vyskytuje konkrétní člověk, který místem bydliště nebo původu do matriky nepatří.
Např:
František Novák z Prahy, svatba v Brně, 1854
Nezapoměňte uvést název archivu, označení (signaturu) matriky, folio a odkaz na příslušný sken či matriku.

Možná někdo navrhne něco lepšího.

Předem moc děkuji, Dr. Taby :D
Monika

Příspěvekod Zora » sob črc 02, 2016 1:20

4. do sekce Cizí v matrice patří váš objev matričního zápisu, v němž se vyskytuje konkrétní člověk, který místem bydliště nebo původu do farnosti nepatří.
Např:
František Novák z Prahy, svatba v Brně, 1854
Nezapoměňte uvést název archivu, označení (signaturu) matriky, folio a odkaz na příslušný sken či matriku.
Zora

Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Příspěvekod korinka12 » ned srp 28, 2016 9:53

Na Geni.sk mají rubriku: Nepůvodní obyvatelé v matrikách a jako Téma: Jména nebo příjmení podle začáteční iniciály. :-)
korinka12

Oblast pátrání: Stará Huta,Nova Huta,Černá Hora,Bihor(vše Rumunsko),Užhorod,Luta)vše Ukrajina),Sobrance,Bežovce,Koromľa(Východní Slovensko),Teplice,Rtyně,Žatec,Louny,Litoměřice

Příspěvekod zdennal » sob dub 08, 2017 17:02

Ahoj Heleno.Proto .že jsem duševně zaostalý napadlo mě totéž.i když později.Právě jsem zahlédl,že si jinoch z Hor Kuten bral dívenku v Neustupově.Jak to má kutnohorskej najít?Web o mlynářích atd.sleduji,ale myslím si že tady by to fungovalo lépe.Zdeněk
zdennal

Příspěvekod Monika » pát čer 30, 2017 14:07

V hledání jsem se posunula i k "upovídanějšímu" období (od roku cca 1750 až co nejblíž do současnosti) a zajímalo by mě následující:

Má vůbec smysl sem vypisovat nálezy z matrik 19. století do Cizí v matrice, Rody snížené a Světští?

Matriky z tohoto období v mé oblasti hledání (momentálně kolem Rakovníka a Nového Strašecí) obsahují stále víc a víc informací jak v samotných zápisech, tak i v pozdějších dodatcích o nahlášených svatbách a úmrtích mimo obec. Jak doba pokračuje blíž ke 20. století, bývají součástí zápisu i data a místa narození i svateb. K tomu se navíc už přesouval kde kdo.

Pohybuji se zrovna po trase Buštěhradské dráhy, takže je tam hodně zaměstnanců dráhy, kteří přijdou, nějakou dobu pobudou a zase mizí, dost se tam střídají i četníci, ale objevijí se i jiní lidé ze vzdálených míst. Je jich hodně a nějak se mi moc nechce v tak velkém objemu (někdy je to na přepis třeba i půl stránky) dělat práci, která by mohla být nakonec úplně zbytečná.

Sama to dost dobře neumím posoudit, protože teď hledám údaje pro rozrod, což je jiné než hledání pro vývod. U vývodu jsem tímhle obdobím lehce profrčela bez zádrhelu, takže osobní zkušenost nemám.

Díky za vaše zkušenosti.

PS: Dávám to sem, protože se to (z mého pohledu) týká především cizích v matrice.
Monika

Další

Zpět na Nápady