Focení matrik

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Focení matrik

Příspěvekod Dr. Taby » stř srp 02, 2006 12:19

Zajímalo by mě, kdo jaký používáte digitál, jestli fotíte se stativem a jestli používátenějaký motivový program nebo plný manuál. A taky bych chtěl vědět, jestli jste takový zoufalci jako já, když mě z posledního focenívyšlo pár snímků (těch více důležitých) pěkně mázlých.
Uživatelský avatar
Dr. Taby
Site Admin
 
Příspěvky: 345
Registrován: pon črc 31, 2006 5:59
Bydliště: Ústí nad Labem
Oblast pátrání: Staré Křečany, Brtníky, Zásmuky, Malenovice
Rodokmen online: MyHeritage - dr.taby(zavináč)taby.cz

Příspěvekod mechyn » stř srp 02, 2006 13:45

SONY F828. Výhoda tohoto v době pořízení drahého fotoaparátu je ve vysoké světelnosti objektivu. Fotím samozřejmě z ruky. Máznutí předcházím tím, že fotím v režimu "priorita času", kde mám nastavenou 1/50 nebo 1/60. Každý ať si vyzkouší, co ještě udrží. Pokud by měl být obraz hodně tmavý zvýším citlivost z 64 na 100, ale max. na 200. Výsledkem je, že je mázlá (k nepřečtení) tak 1 fotka z několika set. A když se zdají fotky třeba tmavé, doma pak fotky upravím - používám ZONER (nějaká ta volba "vylepšení expozice").
Pokud se fotí dokumenty, které nejsou ideálně "vzdálenostně" - např. hrozně tlustá gruntovnice, snažím se docílit co nejvyšší možné hloubky ostrosti - aby bylo všechno ostré - to je ovšem na úkor času závěrky nebo nutnosti zvýšit citlivost.
mechyn
 
Příspěvky: 105
Registrován: stř srp 02, 2006 12:27
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod Jiffy » stř srp 02, 2006 14:20

Mám Olympus SP-500 UZ. jeho obrovskou nevýhodou je absence stabilizátoru, takže občas nějaký snímeček (a zrovna ten důležitý) se máznul. Tak jsem si koupil za pár korun stativ a jsem v pohodě. Dokonce se mi tím urychlilo i přefocování. Jenom sedím, jednou rukou otáčím stránky, druhou rukou fotím. A co hlavní, nebolí mě z šestihodinového hrbení nad matrikami záda..
Jiffy
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte srp 01, 2006 10:09
Bydliště: Brno, Rýmařov
Oblast pátrání: Morava

Příspěvekod namor » ned srp 13, 2006 13:52

Konstrukce toho stativu by mne dost zajímala. Když jsem hledal nějaký vhodný (Foto - Škoda) cenové relace byly od stovky do několika tisíc ale takový, který bych nastavil nad matriku a pak jenom tisknul samospoušť jsem nenašel. To by ta matrika musela být ve stojanu na stojato.
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Příspěvekod VLVOJTA » ned srp 13, 2006 19:53

NAMOR: Udělal jsem si takový staviv z jednoho starého, ale podmínkou je vhodná konstrukce. Musí mít průchozí středovou tyč. Tu jsem otočitl vzhůru nohama. Tím jsem dostal patici, pro upevnění foťáku mezi nohy stativu, na tu jsem přišrouboval foťák, otočil jsem ho objektivem dolů (na "zem"). Na "zem" tedy na (stůl (slovo stůl jsem nechtěl používat, aby nedošlo ke matení pojmů)). No a na zem resp.na stůl jsem dal matriku a fotil a fotil. :-)
Snad je to popsané jasně, kdyby ne, tak se ještě rozepíšu. :)
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Panasonic Lumix

Příspěvekod Jerry » ned srp 13, 2006 20:04

Letos v archívu jsem vyzkoušil Panasonic Lumix DMC-LS2. Fotil jsem jak z knih tak i ze čtečky filmu. Použil jsem optický stabilizátor obrazu, kterým firma Panasonic vybavuji i základní modely a musím konstatovat jak mile jsem překvapen ostrostí fotek.Udělal jsem kolem 1000 fotek a všechny jsou čitelné.
Jerry
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř srp 02, 2006 20:06
Bydliště: Přerov

Příspěvekod namor » ned srp 13, 2006 21:25

VLVOJA:Abych pravdu řekl, tak mi to moc jasné není, jak se Vám podařilo upevnit foťák mezi nohama stativu a ještě ho otočit objektivem dolů :(

Jerry:Poté co mne opustil můj postarší foťák, tak jsem zhruba před měsícem zakoupil, shodou okolností, též LS 2. Zatím jsem s ním fotil pouze žánrové snímky a zkušebně pár textů a tak by mne zajímalo v jakém nastavení jste v archivu fotil, zkoušel jsem různé režimy a rozdíl byl minimální, ale nerad bych v archivu něco zanedbal a tak bych Vás prosil o bližší informace buď tady nebo na mejl
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Příspěvekod namor » ned srp 13, 2006 21:42

VLVOJTA: Po několikerém přečtení Vašeho příspěvku mám takovouto vizi: Zmiňovaný stativ nemá pevný připevňovací šroub, ale středem stativu, jakousu objímkou s aretací prochází tyč opatřená závitem. Tuto tyč jste otočil závitem dolů. Po našroubování fotoaparátu je objektiv situován do strany. Aby se dal naklopit dolů, musel by šroub být opatřen kloubem s aretací. Takovýto stativ jsem v prodejně bohužel neviděl, ale technicky to možné je. Mým dalším problémem je, že zmiňovaný foťák LS 2 má závit umístěný mimo příčnou osu takřka až na kraji, což by mohlo způsobovat potíže s vyvážením a stabilitou.
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Příspěvekod VLVOJTA » ned srp 13, 2006 21:54

Namor: Konstrukce stativu je taková jakou popisujete. Co se týká závitu mimo příčnou osu, mám LUMIXe FZ-20, který je podstatně těžší a vše bylo v pořádku.
Vyvážení a stabilita musí být bez problémů, těžiště takového stativu je hrozně nízko. Takováhle konstrukce je velice stabilní.

V případě zájmu, jsem schopen stativ s náhradním foťákem ustavit a digitálem vyfotit tak, aby to bylo ještě jasnější. :-)

Ještě se zeptám na takovou informaci, kterou nemám ověřenou, ale je zdroje, kterému by se dalo věřit. Prý se optická stabilizace MUSÍ vypnout, když je foťák na stativu. Jinak tato kombinace dělá neostré fotky. Slyšeli jste někdo o takovém případě?
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod namor » ned srp 13, 2006 22:06

VLVOJTA:Možná to máme ze stejného zdroje ( Digitální fotografie na Mageu). Tam bylo konstatováno, že pokud se při fotografování ze stativu nevypne stabilizátor obrazu dojde k rozmazání fota, neb zařízení působí proti pohybu a pokud nemá proti čemu, pohne se vůči fotografovanému předmětu. Není mi to sice zcela jasné neboť kdyby se mi podařilo (náhodou) v okamžiku snímání foťákem nepohnout, tak by foťák snímek rozmazal :?:
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Příspěvekod VLVOJTA » pon srp 14, 2006 6:22

Ne, ne, já to mám z nějakého odborného fotografického časopisu , kterým jsem listoval v čekárně u doktora.
Ale jsem rád, že tato informace přišla i od jinud.
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod namor » pon srp 14, 2006 12:28

Tady je ta diskuse k problému se stabilizátorem z Magea
http://www.mageo.cz/.chatroom/60593?u=&s=40&c=1250
Uživatelský avatar
namor
 
Příspěvky: 517
Registrován: sob srp 12, 2006 17:33
Bydliště: Praha

Stativ pro fotografování dokumentů.

Příspěvekod Jan » stř srp 23, 2006 22:38

Odkaz na upínací stativ pro fotografování dokument:
http://www.dtpstudio.cz/obchod/dtpprod/ ... index.html
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod Majkas » pon srp 28, 2006 16:14

Zcela vážně jsem uvažovala o koupi stativu, ale dnes mě zviklal pohled na jednoho pána, co fotil v archivu. Stativ třínožka, foťák otočený objektivem dolů, jak se tu popisuje, vyklápěcí display - zkrátka všechno ideální, ale tomu pánovi dělalo tak ohromné potíže nastavit pod foťák matriku tak, jak potřeboval... Já měla cca 10-15 snímků z ruky, zatímco on jeden ze stativu. Moc pohodlný pro práci se mi to nezdálo.
Majkas
 
Příspěvky: 106
Registrován: pon črc 31, 2006 10:46

Příspěvekod VLVOJTA » pon srp 28, 2006 18:29

Majkas: Domnívám se, že pán měl u stativu krátké nohy a tak bojoval s tím jak tam dostat celou matriku, protože osa vyklopeného foťáku směrem dolů nemůže být stejná jako osa stativu.
Z toho vyplývá, že mezi nohami foťáku musí být dost placu, aby šlo vrtět s matrikou.
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Další

Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků