ČMÁRANICE

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

ČMÁRANICE

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 15, 2015 13:50

Po rozpravách se zedirem, kterého zvesela zdravím, chceme založit téma

ČMÁRANICE,


které je doplňkem oblíbeného téma Ilustrace.

Mělo by sloužit jako motivace pro chvíle, kdy se zdá, že čmáranice, na kterou koukáme, je nejhorší na světě.


Takže, kdo máte nějaký pořádný škrabopis (a nechcete ho po nás přečíst), sem s ním!
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod zedir » ned bře 15, 2015 14:09

Myslím, že toto bude jedno z mých velmi oblíbených témat :)
Někde jsem ztratil signaturu, uložil jsem si jenom obrázek, není to až takový škrabopis v pravém slova smyslu, ale myslím si, že jako celek to definici čmáranice rozhodně splňuje.

edit: Aha, už tuším, bylo to asi někde tady (obrázek je přímo ze str. 111).
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=113

On někdy i ten index stojí "za to", třeba takové S:

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=136

Moc rád také pátrám v bořitovských matrikách, mají obvykle nádhernou úpravu, aby člověk takové pohledal. Např zde:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=34
nebo tady:
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=39
kde u těch Verun vlevo dole mám pocit, že si matrikáři spíše malovali stylizované vlnovky pro vodní hladinu.
Přílohy
Clipboard01.jpg
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod Karolina Vernerova » ned bře 22, 2015 21:20

TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod zedir » ned bře 22, 2015 21:56

Také dobré... V mých matrikách sice piškvoky nehráli, ale než jsem viděl tuto matriku, říkal jsem si, že humanistická kurziva nemůže být nečitelná :)

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=383
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod Kašpar » pon bře 23, 2015 7:10

zedir píše:Také dobré... V mých matrikách sice piškvoky nehráli, ale než jsem viděl tuto matriku, říkal jsem si, že humanistická kurziva nemůže být nečitelná :)

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=383


Místama to není až tak špatné, jen je to hůře naskenované, někde až přesvětlené.
Ovšem, není to krasopis z počátku 20.st., kdy se ještě děti učili krasopis, a ten, kdo uměl v dospělosti, měl jistou přednost na kancelářském místě.
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod zedir » pon bře 23, 2015 12:28

Dobře, uznávám, že jsem to trochu zveličil :) V reálu mi však vadí ta jednolitá masa textu, ve které se hůře orientuje a to písmo namačkané na sebe a nezřídka jsou také mezery psány nedbale a někde se těžko poznává, jaký tah k čemu patří. Stejný problém je například zde v této hezky česky psané matrice, ale někde je psána v podstatě bez mezer a čtení opět vyžaduje větší soustředění (např. budu-li číst zápis z 15. 2., tak nejdříve vidím Ondřejek Opačný, ale jakmile čtu řádek dál, vidím, že to je Ondřeje Kopečnýho apod.)

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... atura=5438

Jen tak mimochodem, jak chápete zápis vpravo dole vedle slova majus - mudřec anebo čarodějnic? Chce se tím říct, že se někde květnu takto přezdívalo, že to měl být měsíc mudrců a čarodějnic? S něčím takovým jsem se nikde nesetkal.

A když jsme u těch čmáranic, tak pokud to vezmu v doslovném smyslu, zde a na další stránce si zapisující brali k srdci zákaz Josefa II. škrtat v matrikách...

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... strana=115
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon bře 23, 2015 12:43

názvy měsíců jsou skvělé téma- onehdá jsme se na tom celkem pobavili viewtopic.php?f=13&t=15525&hilit=n%C3%A1zvy+m%C4%9Bs%C3%ADc%C5%AF
cituji
"studen, sněžen, mařec, traven, lipen, vřesen, kosen, sušec, vinotok, hruden, žluten a bokohřej
(některé z nich se jmenují ještě vlčenec, kozoprsk, senokos, kolovoz nebo kazidrah)"
ohledně čarodejnik a mudřec jsem nic nenašla, chápala bych to tak, že je to jiný název, ale dost mi to evokuje 30.dubna- čarodejnice- tak že by to bylo spojené s tím?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod zedir » pon bře 23, 2015 12:51

Teď jsem se opravdu zasmál, děkuju, proč mám ale pocit, že ta jména jsou jako vystřižená z Pratchetta? :) Třeba takový bokohřej je skoro jako Časnačaj. Také jsem si právě říkal jestli kvůli čarodějné a tajuplné noci posledního dubna přenesli čarodějnice na celý květen... Jinde jsem se s tím opravdu nesetkal a ani si neuvědomuji, že bych to v matrice vícekrát viděl.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon bře 23, 2015 13:11

ano, to jistě některý z Mágů Neviditelné Univerzity sepsal.
(no jo- máte pravdu)

našla jsem o názvech měsíců celou diplomku (a je toho všude spousta), ale řekla bych, že už nejsou tak poetické...
is.muni.cz/th/264177/ff_m/Diplomova_prace.docx
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod J.i.Š.i. » pon bře 23, 2015 13:41

zedir píše: Jen tak mimochodem, jak chápete zápis vpravo dole vedle slova majus - mudřec anebo čarodějnic? Chce se tím říct, že se někde květnu takto přezdívalo, že to měl být měsíc mudrců a čarodějnic? S něčím takovým jsem se nikde nesetkal.


Vlastně je vysvětlení docela jednoduché. Správně by tam mělo být napsáno Maius, ale je tam napsáno "Magus", což přeloženo z latiny do češtiny znamená mudrc, anebo čaroděj, tedy právě ten "mudřec, anebo čarodějník". Někdo na to takhle tehdy vtipně upozornil. :)
Sein Grund und Boden pflanz' ich nicht, nach seiner Pfeife tanz' ich nicht.
J.i.Š.i.
 
Příspěvky: 2330
Registrován: pon srp 18, 2014 16:18
Oblast pátrání: Absolon - Olomoucko
Hála, Janda, Pokorný - Mělnicko, Staroboleslavsko
Šiška - Mladoboleslavsko, Mělnicko, Sedlčansko, Táborsko
Albrecht - Praha, Český Brod, Mladá Boleslav
Ulrich - Mostecko
Vlček - Náchodsko
Eliáš - Habry
Vydra - Český Brod

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod Karolina Vernerova » pon bře 23, 2015 13:51

ba jo.
hlavně, že píšu o mázích.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod zedir » pon bře 23, 2015 13:53

Aha, takový výklad by mě nenapadl, děkuju za objasnění a za osvětlení, jakého šprýmaře matrikáře mám :)
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod Kašpar » pon bře 23, 2015 17:53

zedir píše:Aha, takový výklad by mě nenapadl, děkuju za objasnění a za osvětlení, jakého šprýmaře matrikáře mám :)


Jinak, trochu mimo, jedno z prvních knižnich vydání Máchova Máje mělo na titulní straně název Mág
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod zedir » pon bře 23, 2015 19:19

Není to sice matrika, ale upravenými slovy klasika "tento způsob zápisu češtiny zdá se mi poněkud nešťastným". Je na tom také hezky vidět rozdíl mezi gotickými a novověkými kurzivami, v těch gotických písmena jsou třeba naškrabána, ale jsou tam, v novověkých jako zde často písmena vůbec nejsou a je třeba si je domýšlet místo těch vodorovných čar...
Přílohy
Snímek.jpg
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: ČMÁRANICE

Příspěvekod Paca » stř bře 25, 2015 20:01

Mě teda dává zabrát tohle :D
http://ebadatelna.soapraha.cz/d/9855/184
Uživatelský avatar
Paca
 
Příspěvky: 189
Registrován: čtv říj 21, 2010 18:07
Bydliště: Kutná Hora
Oblast pátrání: Kolínsko,Jičínsko,Třeboňsko

Další

Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník