Billiongraves

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Re: Billiongraves

Příspěvekod PomněnkaPrvní » čtv pro 11, 2014 8:06

Díky za postup, pokusím se vyzkoušet.
Ale řekněte mi, když mám chytrý mobil, ale nemám zaplacený internet v mobilu (kdekoliv). Jenom v dosahu wifi. Když budu na hřbitově, předpokládám, že tam žádná (free) wifi nebude.
Je možné to na chytrý telefon vyfotit a pak přijít domů (wifi) a aplikace to odešle i se souřednicemi hřbitova, kde byla fotografie pořízena?
Nebo se mi aplikace vůbec nespustí, když nebudu na onom hřbitově připojená k internetu?

Můžu ještě požádat o odkaz, kde se dá aplikace stáhnout?

Jak je to s přepisováním údajů? Mnohdy je na náhrobku jenom příjmení rodu (rodina Zaoralových...).
A jak je to s focením náhrobku? Často jsou na hrobě různé urny s dalšími jmény. Má se pořídit jedna fotografie, která čitelně pojme všechny údaje z náhrobku i uren (pokud je to možné), nebo se může pořídit více fotografií s detaily celého hrobového místa?
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Billiongraves

Příspěvekod czluny » čtv pro 11, 2014 8:52

1. Mělo by to jít i bez internetu, již jsem fotil na místech bez signálu, akorát to nepřiřadí správný hřbitov, ale jakmile budete na wifi tak se hřbitov opraví na ten nejbližší
2. fotky se ukládají do mobilu a dají se odeslat až doma (nebo se to případně dá nastavit)
3. Fotka se nedá vyfotit pouze pokud aplikace nemá dostatečná polohová data
4. aplikace jabko https://itunes.apple.com/us/app/billiongraves-camera-app/id602792141?mt=8 android https://play.google.com/store/apps/details?id=com.och.BillionGraves

5. Pokud je na náhrobku pouze např. rodina Novákova, tak já přepisuji jako jednu osobu s příjmením Novák, někdy je to oříšek přijít na správný tvar (pomáhám si na http://www.kdejsme.cz). Já fotím především na starých německých hřbitovech tam je toho spíše více (adresa, povolání, místo narození, fotka)

6. Fotek se dá udělat více, je to i lepší (jedna celková a pak detaily textů, uren fotek). Já dělám fotek více, musí se před focením další někde na displeji zmáčknout ikonka k tomu určená. Pokud se na to zapomene dá se to opravit pak v PC. Někdy se čitelný text na zrnitém náhrobku špatně fotí a tak si u těchto náhrobků dělám ještě poznámky (zdržuje)

7. Po odeslání fotek na billiongraves jsou fotky 14 dní blokovány pro přepis Vám, po této době jsou nabízeny k přepisu i ostatním
8. Po stažení programu je nutná registrace na Billiongraves, přepisování náhrobků se provádí pouze v PC

P.
Naposledy upravil czluny dne čtv pro 11, 2014 9:25, celkově upraveno 1
TY Pavel
Uživatelský avatar
czluny
 
Příspěvky: 356
Registrován: čtv lis 27, 2014 21:09
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí

Re: Billiongraves

Příspěvekod czluny » čtv pro 11, 2014 9:18

1. Více fotek

aaa.jpg


2. Pokud je už náhrobek v databázi dají se přidávat další fotky (já takto přidal původní hrob)

bbb.jpg


3. Doporučuji než půjdete fotit: zkuste si pár náhrobků přepsat ať vidíte kde dělají ostatní chyby:-)

4. Jinak Adblok je výborná věc vymaže téměř všechny reklamy, já používám adblock premium a ten vymaže i reklamy i na yutube před videem!!

P
TY Pavel
Uživatelský avatar
czluny
 
Příspěvky: 356
Registrován: čtv lis 27, 2014 21:09
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí

Re: Billiongraves

Příspěvekod PomněnkaPrvní » pát pro 12, 2014 9:45

Hezký den,
ještě se chci zeptat, vyplňujete kolonku "nápis na náhrobku"? Např. RODINA SKOTÁKOVA nebo třeba SPĚTE SVŮJ SLADKÝ SEN?

Zjistila jsem, že hřbitůvek v naší dědině, kam jsem se chtěla jít učit fotit, je už vyfocen. Dá se ale někde ověřit, jestli jsou vyfoceny všechny náhrobky? Jde mi o to, že přijedu na hřbitov, fotím 200 nebo 300 fotek, pak už končím a odjíždím. Jak ostatní zjistí, že jsem třeba nevyfotila zbývajících 100 náhrobků v horní části hřbitova?
Bylo by nepraktické chodit po našem hřbitově a kontrolovat fotku od fotky, který náhrobek vyfocen je a který není.
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Billiongraves

Příspěvekod czluny » pát pro 12, 2014 16:15

Dobrý den,

přiznám se, že nápis na náhrobku (epitaf) nepřepisuji (přepsal jsem pouze několikrát pokud byl zajímavý). Myslím že není dobré sem přepisovat "Rodina Novákova", doporučuji vždy napsat příjmení v mužském tvaru do kolonky příjmení. Každý kdo bude hledat náhrobky svých předků zadá nejdříve "Novák". Takový náhrobek kde je pouze příjmení nám může přijít z genealogického hlediska bezcenný, ale není tomu tak. U mého příbuzného s takto označeným náhrobkem na správě hřbitova z počítače vytáhli jméno. příjmení. datum narození. úmrtí.

Zjistit zda jsou vyfoceny všechny náhrobky se nedá. Proto je dobré fotit nějak v bloku systematicky. Dá se pouze na celkové mapě hřbitova přibližně ověřit nafocené části hřbitova:

nafocený asi celý hřbitov:
aaa.jpg


dolní část hřbitova nenafocena:
bbb.jpg


Samozřejmě stále nemají domyšlené jak vše aktualizovat. Náhrobky přibývají a nebo přibývají na deskách jména. Bude asi potřeba jednou za pár let (pokud budou lidi) vyfotit celý hřbitov znovu. Zatím to funguje tak, že pokud je vyfocen náhrobek dvakrát je tam dvakrát. Do budoucna počítají myslím s nějakým slučováním při shodě. Zatím se pouze při zadání kontrolují shody s familysearch.

Na druhou stranu z mé strany: lepší dvakrát než ani jednou. A jak jsem již psal: fotím zejména staré německé náhrobky a sleduji jak rychle působí zub času. Nejvyšší čas je nafotit. Budu rád když alespoň jednomu genealogovi najdu dlouho hledaného příbuzného:-)

Přidávám foto z hřbitova na Moldavě z roku 2004-2014 (zub času):
ccc.jpg


P.
TY Pavel
Uživatelský avatar
czluny
 
Příspěvky: 356
Registrován: čtv lis 27, 2014 21:09
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí

Re: Billiongraves

Příspěvekod PomněnkaPrvní » pát pro 12, 2014 18:06

Možná by to mohlo hlídat podle GPS souřadnic. Přistoupím k náhrobku, zapnu aplikaci, budu chtít vyfotit, ale vyskočí mi záznam hrobu, že na tomto místě už někdo fotil.
Možná by to šlo dát do nějakých poznámek. "Fotila jsem hřbitov Brno-Líšeň, mám celou západní zeď. Když by se tam někdo vypravil a už nějaké fotky v aplikaci viděl, podíval by se, který uživatel je pořizoval a našel by tam i poznámku, co je vyfoceno a kde pokračovat. Pak by přidal podobnou poznámku, že vyfotil celou severní stranu...
Myslím si, že nápisy na náhrobku by mohly sloužit spíš pro doplňující informace. Když je tam třeba napsáno hudební skladatel, tak by bylo dobré to tam napsat. Já tam zatím psala i výroky typu "Jen láska zůstala, ta smrti nezná" a nejednou se mi udělal knedlík v krku.

Ještě otázka. Na fotkách našeho místního hřbitova jsem našla několik nečitelných fotek. Vypravím se tam, abych to buď vyfotila znova, nebo zkusila rozluštit. Pomůže mi aplikace tento hrob najít, nějak podle té GPS, nebo budu muset chodit hrob vedle hrobu a hledat?

Naše dědina byla německá, všichni do jednoho byli odsunuti. Podle fotografií je na hřbitově několik německých náhrobků, nedají se přečíst. Chci tam zajít a pokusit se přečíst (možná rukama nebo prokreslením na papír). Taky si říkám, že pokud byť jeden potomek těchto odsunutých lidí najde svého předka, budu ráda. Nedovedu si představit pobrat děti a vše co unesu (pokud mám káru nebo povoz, tak vše, co zvládnu naložit) a být vyhnána z domova.
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Billiongraves

Příspěvekod Slim » pát pro 12, 2014 18:14

Možná by to mohlo hlídat podle GPS souřadnic. Přistoupím k náhrobku, zapnu aplikaci, budu chtít vyfotit, ale vyskočí mi záznam hrobu, že na tomto místě už někdo fotil.


Je nutné si uvědomit, že přesnost GPS pro civilní účely je dána kvalitou přijímacího zařízení (ta nebývá v mobilech nejvyšší), výhledem na dostatečný počet družic a v případě ideálních podmínek bude daný výsledek s přesností cca. 10m, většinou ale mnohem horší. Takže identifikace jednotlivých hrobů dle GPS nepřipadá v úvahu.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Billiongraves

Příspěvekod czluny » pát pro 12, 2014 21:03

1. S tou poznámkou je to dobrý nápad, dalo by se to napsat do poznámky o hřbitově (dá se i editovat):

aaa.jpg


odvážnější můžou i graficky a dát to do fotek hřbitova (taky se dá editovat/později vymazat):

bbb.jpg


Podle GPS je to opravdu někdy velmi nepřesné (stromy, špatný signál atd.)

2. K tomu nafocení nečitelných mě zatím nic nenapadá jak to udělat jednoduše:-(

3. Na nečitelné náhrobky používá moje partnerka křídu (také chce vše přečíst, doufám, že to někdo nebude považovat za neúctu k mrtvým, někdy je potřeba na hrob i trochu šlápnout snad nám bude prominuto). Křída dělá zázraky z holé desky vyleze jasný nápis:

ccc.jpg


ale pozor, na billiongraves jsem v diskusi četl, že na to nějaký amík vzal drátěný kartáč, čistil pro dobrou věc náhrobky z 18 století. Našel jsem to:
http://blog.eogn.com/2014/08/01/how-not-to-clean-a-tombstone-for-find-a-grave/

P
TY Pavel
Uživatelský avatar
czluny
 
Příspěvky: 356
Registrován: čtv lis 27, 2014 21:09
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí

Re: Billiongraves

Příspěvekod czluny » pát led 02, 2015 15:16

Dlouho jsem nedělal reklamu:-)

K dnešnímu dni je přepsáno asi 41000 jmen z vyfocených náhrobků v České republice. Za 500 přepsaných jmen během měsíce máte služby BGplus na měsíc zdarma (lze vybrat až budete potřebovat).

Tak šup! Amíci to za nás neudělaj:-)

P.
TY Pavel
Uživatelský avatar
czluny
 
Příspěvky: 356
Registrován: čtv lis 27, 2014 21:09
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí

Re: Billiongraves

Příspěvekod terminal » pát led 02, 2015 20:02

A je to kalendářní (tedy leden, únor...), nebo tzv. "plovoucí" ( např od 15.1. do 15.2.)? A jde o počet jmen, nebo náhrobků?
Děkuji.
Honza
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Re: Billiongraves

Příspěvekod czluny » pát led 02, 2015 23:21

Je to za kalendarni mesic a je to za 2500 fotek nebo 500 prepsanych jmen. Asi tak počítám cca 150 náhrobků.

Já jsem ted dva dny prepisoval a mam asi 250 pocitam za cca 4 hodiny.

P.
TY Pavel
Uživatelský avatar
czluny
 
Příspěvky: 356
Registrován: čtv lis 27, 2014 21:09
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí

Re: Billiongraves

Příspěvekod berni » čtv led 08, 2015 18:22

Taky se řadím mezi přispěvovatele do tohoto projektu (ve Zlíně a okolí) a zaregistroval jsem jednu věc: když přepíšu jméno z náhrobku, a to včetně diakritiky, né vždy lze potom v systému zpětně dohledat. Je to obecný problém nebo dělám něco špatně?
berni
 
Příspěvky: 17
Registrován: úte bře 11, 2014 10:23

Re: Billiongraves

Příspěvekod czluny » čtv led 08, 2015 18:50

Při vyhledávání na konkretním hřbitově je problém z diakritikou, ale v celkovém vyhledávání by to mělo jít.

Stránky mají zatím dost drobných chyb, které dělají web uživatelsky nepřívětivý, ale co jsem zjistil tak se jedná o nějaký téměř dobrovolnický projekt s málo lidmi. Důležité je, že se to pomalu zlepšuje.

P
TY Pavel
Uživatelský avatar
czluny
 
Příspěvky: 356
Registrován: čtv lis 27, 2014 21:09
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí

Re: Billiongraves

Příspěvekod czluny » čtv led 08, 2015 22:20

Teď jsem přepisoval smutný pomníček.

http://billiongraves.com/pages/record/VclavBednak/12246696

P.
TY Pavel
Uživatelský avatar
czluny
 
Příspěvky: 356
Registrován: čtv lis 27, 2014 21:09
Bydliště: Teplice
Oblast pátrání: Polička, Stachy, Terezín, Libochovice, Nekoř, Šajdíkove Humence, Ústí nad Labem, Bořitov, Sedlec, Těchonín, Bílina, Říhov, Dřínek, Borský Peter, Údolí

Re: Billiongraves

Příspěvekod Gringo » ned led 11, 2015 18:43

Obcas me mrzi, ze "vyrobci" telefonnich aplikaci si mysli, ze jedinny chytry operacni system je Android/iOS pripadne jeste WindowsPhone.
No co, dobre jim tak;-)
TY Gringo
Gringo
 
Příspěvky: 558
Registrován: pát pro 27, 2013 12:48
Bydliště: Trojanovice
Oblast pátrání: Trojanovice, Frenstat p. R., Prostredni Becva, Kozlovice, Kuncice p. O., Bordovice, Ticha, Celadna, Frydlant n.O.
Dombrova (Doubrava na Karvinsku), Lazy

PředchozíDalší

Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků