Billiongraves

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Re: Billiongraves

Příspěvekod Anchie » pon úno 17, 2020 14:41

Zdravím po dlouhé době hrobní nadšence! 8)
Konečně jsem se rozhoupala i k vlastnímu focení, (abych měla co přepisovat - je to droga) a hned mám dotaz:
Dá se nějak zabránit té šílené kompresi ve které se fotky nahrávají do aplikace??? :?: :?: :?:
Fotím ipadem, v něm jsou fotky krásně ostré, ale po nahrání do systému je jich dost rozplizlých bohužel :-( Co s tím?
Tedy krom toho, že se pokusím příště vše fotit více zblízka a v detailu - chybami se člověk učí...
Anchie
 
Příspěvky: 65
Registrován: ned kvě 11, 2014 16:20
Oblast pátrání: Kluky u Čáslavi, Souňov, Plaňany... Vamberk... Dolní Dobrouč :-)
okolí Žamberka - Helvíkovice, Kameničná, Líšnice ... panství Habry

Re: Billiongraves

Příspěvekod Krupicka » čtv dub 02, 2020 14:25

Ahoj,
někde to tady možná řešilo, ale nepodařilo se mi to dohledat.
Zajímalo by mě jak je to po právní stránce s focením náhrobků pro BillionGraves nebo jim podobné společnosti.
Jestli vůbec můžu legálně zveřejňovat i jako registrovaný člen na BG všechna ta data a letopočty. Abych svým konáním v dobré víře spíš někomu neškodil. Někdo by si určitě nepřál z nějakých svých soukromých důvodů zveřejňování fotek, potažmo dat. A já jako dobrovolný přispěvatel si nedovedu představit obcházet majitele hrobů a žádat o povolení k zveřejnění fotek s daty na internetu i když můj záměr je poctivý.
Díky
Krupicka
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv dub 02, 2020 13:38

Re: Billiongraves

Příspěvekod Zora » čtv dub 02, 2020 14:29

Na prokazatelně zemřelé osoby se snad ochran dat nevztahuje... si myslím...

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Billiongraves

Příspěvekod Krupicka » čtv dub 02, 2020 16:47

Je fakt, že digitalizovaná data z matrik jsou taky veřejně dostupná.
Krupicka
Krupicka
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv dub 02, 2020 13:38

Re: Billiongraves

Příspěvekod Radix » čtv dub 02, 2020 17:02

Kde jsou data např. letos zemřelých veřejně dostupná?
Radix
 
Příspěvky: 3171
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Billiongraves

Příspěvekod Zora » čtv dub 02, 2020 17:31

Radix píše:Kde jsou data např. letos zemřelých veřejně dostupná?


Vy ale asi myslíte přístupná v matrikách...
-----
JInak .... na hřbitově třeba... pardon.
To už by se asi nesmělo napsat, že zemřela Dana Zátopková, nebo Eva Pilarová...., asi by se musela utajit i smrt Karla Gotta.....
Navíc, bývala oznámení, kdy se koná který obřad žehem a o kterého zemřelého se jedná... (Teď jsem to dlouho nesledovala)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Billiongraves

Příspěvekod Viridis » čtv dub 02, 2020 19:44

Hřbitov je veřejně přístupné místo, nápisy a fotky na náhrobky se dávají proto, aby si je návštěvník hřbitova mohl přečíst => zveřejnění fotek ze hřbitova je legální. Tak si to myslím a neuvědomuji si, že bych někde narazila na zákaz. Před cca 3-4 lety jsme nechávali nafotit všechny hroby na hřbitově u nás v obci, krmila se databáze a byla veřejně dostupná. Tajná byla jména a údaje nájemců hrobových míst, což je logické. P.
Viridis
 
Příspěvky: 337
Registrován: pon dub 30, 2018 13:20

Re: Billiongraves

Příspěvekod jakub_m » úte čer 16, 2020 22:07

Zdravím, měl bych pár dotazů:

1. Když nahrávám starší fotky jako Supporting Records, které jsem již uveřejnil na Wikimedia Commons, jde dát někam univerzální prohlášení, aby si někdo za pár let - až na tom webu třeba dlouho nebude - nemyslel, že jsem tam nahrál cizí dílo?

2. Propisují se "Supporting Records" s vyplněnými údaji do Myheritage? Vyplnil jsem takto hrob předků na Břevnově a nic. Nebo to nejprve někdo ještě schvaluje?

3. Má cenu nahrávat nezpracované fotky, které jsou mnohé pravděpodobně duplicitní, ale pořízené před zásadní rekonstrukcí hřbitova (teď myslím třeba Evangelický hřbitov ve Strašnicích, který jsem fotil v roce 2002)?

4. Co se vyplňuje, když je na hrobě třeba jen "rodina Novákova"? Přepisuje se to vůbec?

5. Setkal jsem se se záznamy typu, kdy je na hrobě "Rodina Novákova" a pod tím třeba "strýc Pavel 1912-1978" přepsanými jako "Pavel Novák 1912-1978". Je to tak správně, byť to příjmení nemusí být jisté?

Edit: 6. Jako hotoví se označuje hřbitov, když je kompletně nafocen nebo i přepsán?
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: Billiongraves

Příspěvekod ozana » úte čer 23, 2020 15:13

ad 6) kompletně dokončený hřbitov se označí pod Dobrovolník tlačítkem Prohlásit za hotové

ad 5) tato zjevně správně není místo jeho příjmení bych dal otazník nebo hvězdičku

ad 4) já tam píšu Novák a Nováková

ad 3) pokud ty fotky něco pozitivního přinášejí, tak bych je tam klidně dal

ad 2) chvíli může trvat zpracování

ad 1) nevím, asi Vás nikdo nebude popotahovat když mají jen uživatelské jméno což může být cokoli
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Billiongraves

Příspěvekod jakub_m » úte čer 23, 2020 18:51

Díky. K té šestce: "Prohlásit za hotové" se dává po kompletně dokončeném nafocení nebo kompletním přepsání? Jde mi o to, že jsem tam kompletně nafotil tři hřbitovy (Herálec-dolní, Popovice a Rataje u Kroměříže), zatím je nechci přepisovat (chci se nejprve podívat na zvyklosti), ale zase jen já vím, že jsem tam fotil vše.

Pokud je na fotce jedno jméno či číslo z letopočtu (asi bude) schované za kytkou či fotka jednoho hrobu rozmazaná, je již to překážkou pro "Prohlásit za hotové"? Jen abych tam zbytečně nezanášel zmatek.
Naposledy upravil jakub_m dne úte čer 23, 2020 21:30, celkově upraveno 1
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: Billiongraves

Příspěvekod ozana » úte čer 23, 2020 21:23

Za hotové to prohlaste až po přepisu!

Za 14 dní po nahrání fotografií se to k přepisu nabídně komukoliv, vtrhne tam nějaký Američan a bude to k ničemu (např. Frantisek Novotna, Jiri Dlouhych).
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Billiongraves

Příspěvekod jakub_m » ned čer 28, 2020 21:39

No, myslel jsem si, že vhodné bude, když to nechám nejprve u 2-3 hřbitovů někoho přepsat, abych věděl, jak se tam některé vůbec věci dělají, s "Frantisek Novotna" či "Jiri Dlouhych" jsem při tom opravdu nepočítal.

Blbé je, že teď na to naprosto nemám čas a navíc na 12 dní odjíždím mimo republiku.

Pokud to tu někdo z čtenářů přepisuje, zatím jsem nahrál fotky pod:

https://cs.billiongraves.international/ ... %AD/210931 (14.6.2020)
https://cs.billiongraves.international/ ... A1e/329099 (15.6.)
https://cs.billiongraves.international/ ... uty/329090 (15.6.)
https://cs.billiongraves.international/ ... rna/329221 (19.6.)
https://cs.billiongraves.international/ ... ice/215645 (22.6.)
https://cs.billiongraves.international/ ... BEe/232194 (22.6.)
https://cs.billiongraves.international/ ... bem/215130 (26.6.)
https://cs.billiongraves.international/ ... ice/215127 (26.6.)

Pomocné záznamy jedou v podobném 14 denním režimu nebo tam je to jinak?
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: Billiongraves

Příspěvekod ozana » pon čer 29, 2020 10:22

Jen přepisováním vlastních snímků se člověk poučí, jak ty náhrobky nejlépe fotit. Raději udělat více snímků, celek a detail nápisu. A pokud se to neleskne, tak nefotit z úhlu, ale čelně.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Billiongraves

Příspěvekod jakub_m » pon čer 29, 2020 12:53

Jak postupovat u přepisů, kde na hrobě uvedený tvar příjemní v množném čísle či pádě může znamenat více možných příjmení?

Např. když "rodina Pavlova" může znamenat příjmení Pavel, Pavla i Pavlov. Edit: Jasně, projedu existenci a lokální výskyt příjemní na kdejsme.cz a dívám se i na výskyt na okolních hrobech, ale stejně je tam vždy, v některých případech více či méně, značná míra nejistoty.

Pokud je na náhrobku původ rodiny typu "ze Skorkova", píše se to do epitafu, jinam či nikam?
Naposledy upravil jakub_m dne pon čer 29, 2020 14:09, celkově upraveno 1
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

Re: Billiongraves

Příspěvekod jakub_m » pon čer 29, 2020 13:46

Někdo (zjistím kdo?) mi hlásí, že na https://cs.billiongraves.international/ ... e/30955728 není co přepisovat. Takových tam mám jen za Herálec - dolní asi pět.

Celkově jsem teda čekal uživatelsky přátelštější redakční systém programu.
jakub_m
 
Příspěvky: 358
Registrován: pát led 10, 2020 9:44

PředchozíDalší

Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník