Jak na ztracené, dlouho nenalezené předky -pokračování témat

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Jak na ztracené, dlouho nenalezené předky -pokračování témat

Příspěvekod Zora » pon črc 14, 2014 12:02

Abych nezahlcovala vlákno, přenáším sem naše stezky na zatoulance.

AlesC píše:Nejsem si jist, zda to už tady na fóru někde není, ale dobrá mapa farností pro severní Moravu (opavský archív) je tady,
http://www.archives.cz/matriky_info/pri ... /mapa.html
Zorce to sice asi nepomůže, ale třeba tu stránku ještě někdo nezná a bude se mu hodit.

Jinak, taky poslední měsíc řeším podobný problém jako Zorka. Hledám, odkud pocházel jeden můj předek, Simon Kropáč. Vím o něm už poměrně dost, narodil se kolem roku 1760, hodně cestoval z místa na místo (vím zatím o třech na Olomoucku a Prostějovsku včetně místa úmrtí), ale marně hledám jeho svatbu s Petronilou Půdovou (zřejmě v letech 1778-1780, ale pro jistotu pátrám tak od roku 1772, v roce 1880 už mám narození jejich potomka). Postupuji farnost od farnosti, jednak v rámci vesnic náležejících příslušnému panství (statky olomoucké metropolitní kapituly), koukám i do sousedních vesnic a do matrik narození, když narazím na Půdovy nebo Kropáče, a zatím kde nic tu nic. Až projdu všechny ty vesnice (olomoucká kapitula byla bohatá) a nedojdu úspěchu, tak si tu zkusím poprosit o pomoc či radu v sekci "Hledá se" a uvedu více podrobností. Teď to sem píši jen jako ukázku svého postupu pátrání a doufám, že se Zorka nebude na mne hněvat, že se jí pokouším "zcizit" její badatelské téma. :)


Nehněvala bych se, ani kdybyste mně zcizil zatoulaného předka - aspoň by se našel.:-) a současně s ním i vzdálený příbuzný :-))) :lol:

Jinak - ta sekce Hledá se.... ono to, podle mě je složitější. Sice si přečtu nové přírůstky, ale v hlavě mně toho moc nezůstane. Vím jméno, příjmení a ... a vlastně nic, pokud třeba zrovna neznám Horní Dolní, odkud hledaný pochází, mnohdy ani nechápu, zda si dotazující nespletl web a nechtěl najít "jen" příbuzné žijící babičky, kteří se stěhováním poztráceli... :?:

Nebylo by rozumnější vytvořit navíc sekci něco jako zatoulaní předci?
Pokud by se pro sekci stanovila pravidla, co vše je třeba k hledané osobě uvést -přemýšlivých hlav je tu opravdu hodně, nebojím se, že bychom to nevymysleli- (uvést třeba od kdy se do sekce vkládá, časové ohraničení hledaného data, třeba starší než r. 1850, možné směry příchodu, kde všude se dá nález očekávat, souvilost s povoláním, s majitelem obce posledního zjištěného výskytu .... třeba by to pomohlo.
Sama nosím v hlavě "pár" hledaných příjmení druhých, pokud narazím, sděluji SZ, někdy se snažím i iniciativně hledat googlem a přes wiki...někdy se třeba i našlo...
Ale věk je neúprosný a jistě rychle dospěju do stádia, kdy si nebudu pamatovat vlastní příjmení - včetně toho, co mám v občance...

Chci se na podzim vrhnout důkladněji na brněnské farnosti, především ty v oblasti zábrdovických textilek, čili - zde je přímo loviště příjmení, která se se svými nositeli do Brna dostala kvůli industrializaci a to i z těch nejmenších vesniček... Když už to budu luštit, stejně se musím soustředit na skoro každé příjmení s mýma očima... klidně zvládnu další příjmení od stejného písmene...
Takový Simon Kropáč klidně pomohl najít slečnu Půdovou v Brně. Třeba byl kočí, začal jezdit pro někoho z úrodné Hané s moukou do Brna, plného hladových krků a slečna Petronila tam někde dělala služku :-)))....a hned byla svatba v Brně.....
Nedávno jsem projížděla matriky Hrutova, maličká obec (Kněžice, Brtnice) V rozmezí asi 50 let jsem objevila tři, bohužel pro mě nepotřebné osoby, které se sem přesunuly z mých Ivančic... Pokud bych je ale hledala, nikdy mě nenapadne hledat "kdesi" v Hrutově...A třeba naopak syna Franze Honse, pocházejícího z Hrutova, bych nikdy nenašla kdesi v Odunci, nebýt pomoci fóra, především díky času Kašpara...

Asi bychom těžko hledali výskyt příjmení Navrátil - bez dalších konkretních údajů, ale třeba Heilrigel, Stieglmayer, to už je jiná...
I mně už nezištně přihráli členové výskyt dalších příjmení, o kterých jsem psala a na která narazili při svém bádání... nebo poradili možnost hledání v jiných zdrojích... neznala jsem, neuměla jsem a ejhle našla jsem - kdysi Gabi s odkazem na rakouské matriky...

Možná by pomohlo tyhle zatoulance doprovodit povídáním o jejich toulání, pak toho zůstane více v hlavě. Kropáče a Půdovou si budu určitě pamatovat, stejně jako nosím v hlavě Artepina Mihule, Ozanova Krušandla, či Pomněnčiny Kupky.... a spoustu dalších... Jsou už pro mě známí...

Prosím ale nekamenovat, jde jen o nápad, děkuji :-)
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak na ztracené, dlouho nenalezené předky -pokračování t

Příspěvekod AlesC » pon črc 14, 2014 12:47

Nejsem si jist, Zorko, zda jsem Váš nápad úplně pochopil, mně osobně celkem vyhovuje svým zaměřením sekce "Hledá se", i když se k jejímu využití teprve chystám. Možná bych měl trochu jiný nápad. Jak sama píšete a jak tady asi každý ví, občas člověk v matrikách narazí na hodně zatoulané předky sice ne vlastní, ale takové, které někomu určitě chybí a marně je hledá úplně někde jinde. Při mém pátrání po Kropáčích (které zdaleka není u konce, genealogii se věnuji jen krátce, sotva půl roku a moc jsem toho tedy zatím nestihl) jsem např. narazil na svatbu Aloise Kropáče v Rokytnici na Olomoucku, v roce 1797. Samozřejmě to není "můj" Kropáč, je zdaleka (z Trnavy) a je z mnohem bohatší rodiny než mí předkové, měšťan a lékárník, a oženil se s dcerou c. k. inspektora státních statků. Co já bych za takového zajímavého a majetného předka dal, ale nehodí se mi. Nechybí náhodou někomu, kam s ním? :mrgreen: Možná by bylo fajn, kdyby tu na fóru bylo místo, kam takovéto tuláky odkládat s tím, že se jich třeba časem někdo ujme a vezme je do rodiny. :)
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: Jak na ztracené, dlouho nenalezené předky -pokračování t

Příspěvekod Zora » pon črc 14, 2014 12:54

i to by bylo řešení...
právě jsem nalezla zcela náhodně Holriegela, ale u něj vím, komu ho přeposlat :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak na ztracené, dlouho nenalezené předky -pokračování t

Příspěvekod AlesC » pon črc 14, 2014 12:59

A ještě jen tak na okraj, spíše pro upřesnění. Simon Kropáč nebyl kočí, byl řezníkem a nějaký čas i hostinským (pravděpodobně ve Vrbátkách na Prostějovsku, ale tu hospodu, resp. smlouvu o jejím pronájmu, jsem ještě nenašel), ale plně chápu, co jste měla na mysli a děkuji, že na něj při svém pátrání občas pomyslíte ...
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: Jak na ztracené, dlouho nenalezené předky -pokračování t

Příspěvekod Zora » pon črc 14, 2014 13:05

Jo, řezníci, ten můj, po dědovi z Přibyslavic (nevím kterých), po otci řezníkovi z Bystřice nad Perštejnem se oženil v Ivančicích, a stal se stejně jako tchán pletařem punčoch, tedy punčochářem...Cesty osudů předků jsem naprosto nevyzpytatelné... :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak na ztracené, dlouho nenalezené předky -pokračování t

Příspěvekod Zora » pon črc 14, 2014 13:26

Vaše příjmení Kropáč také uvádí Stanley ve svých příjmeních, původ: Troubelice.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak na ztracené, dlouho nenalezené předky -pokračování t

Příspěvekod AlesC » pon črc 14, 2014 13:42

Zora píše:Vaše příjmení Kropáč také uvádí Stanley ve svých příjmeních, původ: Troubelice.
Z


Děkuji. O Troubelicích jako hnízdu Kropáčů vím, dodnes je tam hospoda U Kropáčů. Přímo tam jsem však zatím nepátral, obávám se, že tam své předky nenaleznu, i když Simonovo povolání je v souvislosti s tou hospodou navádějící. Zatím jsem se soustředil na bližší lokality a vesnice spadající pod panství olomoucké metropolitní kapituly. Simon žil nějaký čas v Krčmani a ve Vrbátkách, v obou vesnicích byly statky kapituly, ve Vrbátkách je i zapsán v gruntovní knize kapituly, tak se zatím zaměřuji právě na toto panství, ančto soudím, že do roku 1781 bylo poněkud obtížné panství opustit. Troubelice budou hned na řadě, když neuspěji s pátráním na panství ...
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: Jak na ztracené, dlouho nenalezené předky -pokračování t

Příspěvekod Zora » pon črc 14, 2014 13:48

Ve Vrbátkách je kolem r. 1580 tuším, zmiňován kněz Kropáč a o kus dále jsou zmiňováni synové jiného faráře - šlo o nekatolíky před Bílou Horou, takže třeba i po tomto Kropáčovi zbyli nějací potomci...Ale už dost podivných teorii, v mezičase zcela jistě doschnulo vše, co jsem od rána na zahradě natírala, takže už dám pokoj :-))) Pokud tedy nezačne pršet. Z
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak na ztracené, dlouho nenalezené předky -pokračování t

Příspěvekod AlesC » pon črc 14, 2014 14:10

I o tom evangelickém faráři Kropáčovi vím, prohledal jsem už (v rámci možností) kdeco. :D Jen ten Simon se mi pořád někde toulá a ne a ne ho napojit na ty Kropáče, na které jsem už narazil. :evil:

Děkuji moc za pomoc, Zorko, vidím, že jsem sem měl rovnou napsat, co vše už jsem nezjistil, ale říkal jsem si, že s tím počkám až na chvíli, kdy budu opravdu v koncích, tj. poté co prohledám celé panství a okolní vesnice plus ty Troubelice, že pak nastane čas pro nové téma v Hledá se. :)
AlesC
 
Příspěvky: 168
Registrován: pát dub 25, 2014 12:32
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frenštát p. R., Frýdlant n. O., Haná (okolí Prostějova, Vyškova a Přerova), okres Bochnia v Polsku

Re: Jak na ztracené, dlouho nenalezené předky -pokračování t

Příspěvekod artepa » pon črc 14, 2014 16:41

Něco v tomto smyslu existuje na "https://sites.google.com/site/mlynarsti/" na webu B. Lednické.
Je tam i záložka "vzdálené svatby", "vzdálená úmrtí".
Některá příjmení si též pamatuju, tak se ozvu, ale je to spíš věc náhody :)
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Jak na ztracené, dlouho nenalezené předky -pokračování t

Příspěvekod Zora » pon črc 14, 2014 16:55

záložku znám, myslím, že se tam skoro nic neděje.... Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak na ztracené, dlouho nenalezené předky -pokračování t

Příspěvekod artepa » pon črc 14, 2014 17:27

Je to o lidech, když není zájem anebo čas přispívat...
Možná to souvisí s časovou zaneprázdňostí BL?
Odkaz byl myšlen i jako tip, jak zpracovávat data o zatoulaných
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Jak na ztracené, dlouho nenalezené předky -pokračování t

Příspěvekod carlos » pon črc 14, 2014 17:59

Dobrý den, jak to tady tak čtu, nejsem jediný, kdo koho hledá. Sice mám jednoho svého předka z oblasti, kterou tady asi nikdo nedělá, ale co kdyby. Hledám Václav Žďárského narozeného kolem roku 1720. Přišel do Bělé pod Bezdězem s manželkou Kateřinou v roce 1743. Koupil zde u hradební věže dům. Odkud přišel ale v matrikách a gruntovních knihách nepíšou. Tak bloudím v kruzích kolem zatím bez úspěchu. Drželi to tam po Bílé hoře Valdštějnové. Takže šíře záběru je veliká. :cry:
Uživatelský avatar
carlos
 
Příspěvky: 833
Registrován: čtv kvě 10, 2007 15:39
Oblast pátrání: Liberecko, Semilsko
http://www.genealogieglaser.euweb.cz/index.html
http://vlach.webz.cz
http://zds-rochlice.webz.cz/
R1b - R-Y19469 - R-F2610
https://www.yfull.com/tree/R-Y19469/
https://www.yfull.com/mtree/H3p/

Re: Jak na ztracené, dlouho nenalezené předky -pokračování t

Příspěvekod Zora » pon črc 14, 2014 19:07

nabízí se i okolí Žďáru, vezmu ho v patrnost, ve stejné lokalitě hledám toho Rudolfa Navrátila :-))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak na ztracené, dlouho nenalezené předky -pokračování t

Příspěvekod Zora » pon črc 14, 2014 19:09

artepa píše:Je to o lidech, když není zájem anebo čas přispívat...
Možná to souvisí s časovou zaneprázdňostí BL?
Odkaz byl myšlen i jako tip, jak zpracovávat data o zatoulaných



Jako tip jsem to samozřejmě brala, proč občas nevložit info typu - příjmení, lokalita, kde nalezen, odkud období. Jsem pro. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků