Staré fotografie

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Staré fotografie

Příspěvekod Věra Mátlová » pát bře 12, 2010 18:08

Vážení kolegové z Genphora, Okouna a Magea (zejména, avšak nikoliv pouze SRAB, CIMRMAN a RODOPSAVEC)
V posledních dnech se na „našich“ auditkách vyskytlo několik dotazů s fotografiemi. Někdo má obrázek se jménem (místem, popisem situace atd.) které se k jeho rodu nevztahuje a rád by ho pokytl jinému, který byho naopak uvítal (neboli předal do správných rukou - Rodopsavec). Jiný má obrázek a prosí o pomoc s určením podle nějakého specifického příznaku (Cimrman). Další žádá o pomoc časového zařazení podle adresy ateliéru (Srab). Už jsem s některými z vás na SZ diskutovala o nápadu zřídit nějakou burzu – úložiště, která by sloužila popsaným účelům. Podobné konzultace fungují například na webfóru 1. světové války a jinde. Já jsem sice programátorský analfabet, ale to vidím jako menší problém. Nejdřív bych se vás chtěla zeptat na názor, jestli by něco takového mělo smysl i „u nás“, pak eventuálně začít jednat se správci některého z uvedených auditek o možnosti rozšíření portfolia.
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Příspěvekod duros » pát bře 12, 2010 20:08

Ja som za vsetkymi desiatimi (aj ked sa ma to mozno ani nebude dotykat). Ale rozhodne by to bolo prinosom pre viacerych uzivatelov (ako ked napriklad vidim, ako tuna martinka nasla vela spriaznenych dusi a osob do rodokmena)...;-)
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Příspěvekod Rozina » ned bře 14, 2010 16:07

Určitě bych to uvítala. Také proto, že mám fotografie, kde nevím kdo na nich je. Třeba by někdo ještě některé osoby poznal.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Příspěvekod Rodopsavec » pon bře 15, 2010 10:08

Spis to bylo mysleno obracene, nektere fotky, ke kterym se obcas dostanu, byvaji popsane, kdo na nich je tedy vime, ale neni rodina, ktere by ty fotky neco rekli. V pripade, kdy ani nejblizsi rodina nevi, kdo je na fotkach je myslim docela nepravdepodobne, ze by je dokazal identifikovat nekdo dalsi, cizi. Me se osvedcilo vyzpovidat siroke pribuzenstvo, vetsinou se mi povedlo vsechny hlavni osoby na fotkach rozeznat, nebo alespon s nejvetsi pravdepodobnosti logicky odvodit.
Rodopsavec
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob bře 13, 2010 11:30

Příspěvekod Rozina » pon bře 15, 2010 12:06

No já tedy mám smůlu, neboť žádné popsané fotky nemám, pouze ty, které jsem si asi jako desetiletá holka neuměle popsala. Většinou vím co je to za rodinu. Příbuzné z tatínkovy strany, lépe řečeno ze strany jeho rodičů, jsem vůbec do doby než jsem začala dělat rodokmen neznala.
Ty jsem poznala díky genealogickému fóru a také MyHeritage. Získala jsem od nich fotky, kde jsem našla i členy blízké rodiny a tím pomohla i jim vlastně určit neznámé osoby. Jenže to příbuzenstvo je značně rozvětvené a věřím tomu, že se určitě ještě najde někdo kdo tam někoho pozná.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Příspěvekod bursica.d » pon bře 15, 2010 12:38

Jsem pro všemi deseti, i když fotografií moc nevlastním (a to vím kdo je kdo).
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod Rodopsavec » pon bře 15, 2010 13:05

Vlastne jsem to tema nadhodil a Kozulena prisla na ten napad s tou galerii nebo vlastne databazi, protoze jsem v antikvariatu koupil zajimavou fotku namornika z prvni svetove, kde na zadni strane bylo napsano, kdo na te fotce je. A k takovym podobnym fotkam se dostavam casteji. A verim, ze je mozne, ze nekde zase jsou fotografie nejakych mych predku, ktere by se s velkou davkou stesti podobnym zpusobem mohly dostat ke me.
Rodopsavec
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob bře 13, 2010 11:30

mozem skusit

Příspěvekod mekelle » sob bře 27, 2010 20:57

Zdravim, ak sa do toho este nik nepustil, mozem skusit nieco take spachat. ak mi ukazete vzor pre inspiraciu, rad sa s tym popasujem.
mekelle
 
Příspěvky: 15
Registrován: pát črc 24, 2009 21:25

Příspěvekod Věra Mátlová » ned bře 28, 2010 8:09

Pokud vím tak se zatím do toho nikdo nepustil. Pěkný příklad je na genebázi (viz níže), ale tam je to jenom jako skladiště. Mám představu, že z takového skladiště by měly být ještě dvě cesty – do sekce „mám k dispozici, nabízím k použití“ a do sekce „hledám informace k této osobě, tomuto místu atd.“. V ideálním případě se dohodnout s administrátory všech genealogických auditek aby z nich bylo přímé propojení na sklad, nebo aby se v nich objevovalo avízo že v té a té sekci přibyly nové fotky.
http://www.genebaze.cz/cgi-bin/srf.cgi?p=1868
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Příspěvekod bursica.d » ned bře 28, 2010 9:20

Jen mne napadlo zda by fotografie nebylo možné přiřadit ke "Stěhovavým", protože i tam jsou odkazy na hledané a nalezené osoby. Možná že by samostatné stránky byly dupliciitní - ale to je jen můj názor. Každopádně nápad s těmito stránkami je super a jistě nám pomůže v hledání. Nejlepší by bylo kdyby někdo počítačové zdatný kostru stránek vytvořil a ono by se to pak "nějak vyvrbilo samo".:)
Uživatelský avatar
bursica.d
 
Příspěvky: 525
Registrován: pát čer 27, 2008 16:16

Příspěvekod Tomsa » sob dub 03, 2010 2:31

Docela by mne udivilo, kdyby se k tomu ucelu nedalo vyuzit nektere existujici forum.
Hledejme takove po tom co si ujasnime, co ocekavame a co tedy k tomu potrebujeme (ostatne toto muze pomoci i jako sber pozadavku, kdyby se vhodny stavajici web nenasel, a bylo treba delat jiny):

1- lze vest diskuse k jednotlivym fotkam

2- diskuse lze dobre delit na samostatna/oddelena temata (podobne jako na tomto foru). Stejne bych si predstavoval oddelene fota, pokud by spolu nesouvisela.

3- registrovani(alespon) maji moznost vypsat nove zpravy od posledniho prihlaseni. Lepe by bylo i neregistrovani a to od zadaneho data.
Neb se mohu prihlasit k zodpovezeni ale nemusim stacit vse prohlednout.

4- a zasadni vec, aby sli jednoduse vkladat obrazky, a dalo se s nimi dobre manipulovat = treba, ze se zobrazi mensi a po kliknuti vetsi, tak aby pak byly videt detaily, apod.

Pokud nekoho jeste neco napadne, tak sem s tim. Cim presnejsi budeme mit predstavu, tim lepe muzeme vybrat uz v zacatku. A nemusime se pak prestehovavat (coz uz pak ne vsichni chteji -jako treba z magea).
Uživatelský avatar
Tomsa
 
Příspěvky: 42
Registrován: pon črc 31, 2006 17:10
Bydliště: CZ, Nučice

Příspěvekod Rodopsavec » sob dub 03, 2010 9:29

Ja bych si predstavoval system postaveny jako databazi, ne jako forum, kde by se ke kazde fotografii vyplnili zname udaje.
Puvodne jsem toto tema nadhodil, protoze jsem mel fotografii, ktera byla vzadu popsana, kdo na ni je. Takze bych si predstavoval databazovy system, kde by kazdy zaznam (fotka) mel doplnkove pole, ktere by se vyplnily podle znamych udaju. Napriklad co me ted napada:
-Fotograficky atelier
-datace
-jmeno fotografovane osoby
-misto fotografovani

Nejpodstatnejsi mi asi pripada ten foto atelier, protoze pokud vim, ze moji predci pochazeli napriklad z Jilemnice, najdu si uverejnene fotografie z dane oblasti a hledam, zda nekoho nepoznam, nebo jestli primo v doplnkovych udajich by neco neukazovalo na mnou hledane udaje.
Rodopsavec
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob bře 13, 2010 11:30

Příspěvekod Václav » sob dub 03, 2010 9:33

Moc tomu nerozumím, ale nešlo by jednoduše pro tento účel použít přímo toto fórum?
Václav
 
Příspěvky: 174
Registrován: ned srp 20, 2006 8:51
Bydliště: Praha

Příspěvekod Rodopsavec » sob dub 03, 2010 10:53

Bude asi zvyseny narok na kapacitu, fotky preci jen neco zaberou, a podstatne je moznost filtrovani zaznamu podle ruznych kriterii, jak rikam predevsim podle fotografickeho atelieru, mista porizeni a pripadne podle fotografovane osoby, pokud je znama. Coz si myslim, ze system fora neumozni, nebo ne v takove mire, jako databazovy system postaveny na miru. Ale taky nejsem programator, jen uzivatel, tak netusim, nakolik to je realne postavit...
Rodopsavec
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob bře 13, 2010 11:30

Příspěvekod Rodopsavec » pon dub 05, 2010 15:22

Narazil jsem na neco podobneho u geologu
[url]
http://www.geology.cz/aplikace/fotoarch ... i=formular[/url]

Tak nejak bych si to asi predstavoval ohledne toho vyhledavani, samozrejme prizpusobene ucelum genealogie a ne geologie, i kdyz to zni podobne :)
Rodopsavec
 
Příspěvky: 5
Registrován: sob bře 13, 2010 11:30

Další

Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků