Mapa - evidence hledaných příjmení s místy

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Mapa - evidence hledaných příjmení s místy

Příspěvekod DominikaP » pon led 02, 2023 11:51

Dobrý den, ahoj,

už delší dobu koketuji s myšlenkou, že by se mi hodila pomůcka, která by mi pomohla evidovat "pohyb" jednotlivých rodů, od "původní chalupy" po současnost.
Také bych chtěla nějaký celkový přehled odkud mí předci jsou. Taková mapa původních sídel s vazbou na rodové jméno.
zatím mě napadlo si založit účet na googlu a značit na google mapě, ale pokud někdo z Vás ví o něčem lepším, budu ráda. Myslím, že kdyby někdo uměl takovou pomůcku naprogramovat tak by o ni byl zájem.

Děkuji a přeji Vše nej do nového roku 2023.
DominikaP
 
Příspěvky: 74
Registrován: pon pro 30, 2013 20:43
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Střemchoví a Dolní Loučky(u Tišnova), Lašťany (Bohuňovice), Rajhrad (Brno), Morávka, Krásná (Beskydy), Vidče, Střítež (Frenštát), Dědice (Vyškov), Polička, Vysoké Mýto, Jablonné, Bystřec, Laštany (olomouc), Tovéř (Olomouc), Hoštejn (Zábřeh)

Jména: Platoš, Němec, Frisch, Šebek,Trávníček, Matoušek, Novák, Beneš, Pauk, Sequardt, Gawlík, Mikulenka, Pavlík, Krčmář

Re: Mapa - evidence hledaných příjmení s místy

Příspěvekod pavel.m » pon led 02, 2023 13:17

Myslím, že k tomu pomůže i requiro.cz Ale indexy přibývají pomalu. Tam je vždy místo udáno, pokud je v matrice zapsáno. Jinak já vždy projdu u příjmení, kde nevím jak pokračovat Myherritage, forum, fb, nasejmena.cz a zatim jenom u Jednoho předka jsem se zasekl tak, že dál to nejde.

PaM.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1497
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Mapa - evidence hledaných příjmení s místy

Příspěvekod Zora » pon led 02, 2023 14:19

Pro pavel.m

Kolegyně hovoří o tom, že by chtěla mít přehled , jak se posunovaly rody jejich předků v minulosti, řečeno zjednodušeně, ráda by viděla tu "čáru" po které se její rod přesouval z obce A přes mnoha dalších do vesnice Z (zatím poslední).
To nemá nic společného s tím, jak hledat, odkud mohl rod přijít. kde hledat dál do minulosti a podobně.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Mapa - evidence hledaných příjmení s místy

Příspěvekod pavel.m » pon led 02, 2023 15:34

Já osobně si to zapisuju jen do excelu. Ale jednodušší věc než google mapy asi opravdu není a řešil bych to stejně, ale problém může být nepřehlednost, pokud se bude hodně rodů pohybovat na jednom místě, jenom třeba o Vesnici jak to mám já.

PaM
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1497
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Mapa - evidence hledaných příjmení s místy

Příspěvekod DominikaP » pon led 02, 2023 15:39

Zora píše:Pro pavel.m

KOlegyně hovoří o tom, že by chtěla mít přehled , jak se posunovaly rody jejich předků v minulosti, řečeno zjednodušeně, ráda by viděla tu "čáru" po které se její rod přesouval z obce A přes mnoha dalších do vesnice Z (zatím poslední).
To nemá nic společného s tím, jak hledat, odkud mohl rod přijít. kde hledat dál do minulosti a podobně.
Z


Děkuji, přesně tak:)
Mám v hlavě představu aplikace - ideálně propojitelnou s rodokmenem, kde při zadání osoby na mě vyskočí mapa s označenou cestou rodu.
Problém vidím v nejednotnosti adres, dost často je pro mne problém přesně definovat adresy zejména ve větších městech. Zrovna teď jsem řešila Židenice 278 :lol:
Líbilo by se mi mít přehled o rodových liniích. Máme je v rodině napříč celou republikou od Šumavy do Ostravy:)

Ale nic takového není, Myherritage nic takového nenabízí. Tak jsem se jen zeptala, zda někdo o něčem takovém neslyšel.
DominikaP
 
Příspěvky: 74
Registrován: pon pro 30, 2013 20:43
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Střemchoví a Dolní Loučky(u Tišnova), Lašťany (Bohuňovice), Rajhrad (Brno), Morávka, Krásná (Beskydy), Vidče, Střítež (Frenštát), Dědice (Vyškov), Polička, Vysoké Mýto, Jablonné, Bystřec, Laštany (olomouc), Tovéř (Olomouc), Hoštejn (Zábřeh)

Jména: Platoš, Němec, Frisch, Šebek,Trávníček, Matoušek, Novák, Beneš, Pauk, Sequardt, Gawlík, Mikulenka, Pavlík, Krčmář

Re: Mapa - evidence hledaných příjmení s místy

Příspěvekod Zora » pon led 02, 2023 16:11

Já si myslím, že něco už tady někdo kdysi na fóru nabízel. Ale protože nemám sekretářku :-) ba ani sekretáře a jsem na administrativu kolem rodokmenů děsně nepořádná, dál jsem se nezajímala. Pro mě by to byla práce navíc a nedotáhla bych ji...

Marně ale přemýšlím, jak to dohledat... třeba něco napadne kolegy. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28971
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Mapa - evidence hledaných příjmení s místy

Příspěvekod zburget » pon led 02, 2023 21:48

DominikaP píše:Problém vidím v nejednotnosti adres, dost často je pro mne problém přesně definovat adresy zejména ve větších městech. Zrovna teď jsem řešila Židenice 278.
Tak s čísly popisnými moc nepočítejte. Byly zavedené až koncem 18. stol. Takže před rokem 1771 stejně nemáte jak zjistit, ve které chalupě kdo bydlel.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12482
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Mapa - evidence hledaných příjmení s místy

Příspěvekod Boza » úte led 03, 2023 7:15

Toto by mě též zajímalo. Mám vizi animace s mapou, na které se budou objevovat body (s barvou např. podle roku...) a dole poběží roky. Něco jako https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... %ADnky.gif

Program, který používám, má i mapový modul, bohužel je už po letech nefunkční (závislost na službě, která už z internetu zmizela). Možnost zadat koordináty ručně jsem ještě nezkoumal.
Romani ite domum!
Boza
 
Příspěvky: 1944
Registrován: úte říj 13, 2015 12:56
Oblast pátrání: Převážně východní Čechy

Re: Mapa - evidence hledaných příjmení s místy

Příspěvekod mfal62 » pon led 09, 2023 15:00

zburget píše:
DominikaP píše:Problém vidím v nejednotnosti adres, dost často je pro mne problém přesně definovat adresy zejména ve větších městech. Zrovna teď jsem řešila Židenice 278.
Tak s čísly popisnými moc nepočítejte. Byly zavedené až koncem 18. stol. Takže před rokem 1771 stejně nemáte jak zjistit, ve které chalupě kdo bydlel.


Tak s tím tvrzením, že není možné zjistit majitele chalupy (domu) před rokem 1771, bych si dovolil nesouhlasit. Na vesnicích se čísla domů většinou neměnila
a když máte k dispozici dostatečně starou gruntovnici, je možné dohledat majitele gruntu někdy až do poloviny 16. stol. Dělal jsem např. přehled vlastníků
nemovitostí pro obec Květín u Mohelnice a tam se to podařilo až po urbář z roku 1581, ovšem pouze u sedláků. Zahradníci až od r. cca 1650,
takže záznamy bylo možné porovnat s lánovou vizitací z let 1657 / 1677 (stejně jako u sedláků). Domkaři byli zapsáni přibližně až od roku 1800,
takže tam gruntovnice nijak nepomohla.

Pokud jde o města, tak městské knihy jsou většinou mnohem starší než gruntovnice na vesnicích, ale zase musíte mít informace
o přečíslování domů - např. už ve zmíněné Mohelnici došlo k přečíslování dvakrát a v městském muzeu jsou tyto informace k dispozici.
Uživatelský avatar
mfal62
 
Příspěvky: 504
Registrován: ned led 17, 2016 22:36
Oblast pátrání: střední Morava - především panství Bouzov, Mírov a Úsov

Re: Mapa - evidence hledaných příjmení s místy

Příspěvekod alenas » čtv úno 09, 2023 14:52

Zdravím - používám mapy.cz - pouze pro přímé předky a čísluji podle generací. je to samozřejmě zjednodušené, ale pro rychlý přehled to stačí.
Aš.
alenas
 
Příspěvky: 533
Registrován: stř lis 28, 2012 8:43

Re: Mapa - evidence hledaných příjmení s místy

Příspěvekod Luk42 » pon úno 13, 2023 19:05

Také bych uvítal nějakou integraci, ale nikde jsem nenašel nic vhodného. Sám používám Myheritage, ale tam je problém s geokódováním. Tedy nalezením adresy v mapě. Někdy číslo popisné již neexistuje, jindy jsou v obci již ulice a opět přesně místo nenajde, často se obec nyní jmenuje jinak než dříve... Problémů je spousta. Ideální by byla možnost uložit si k historické adrese i vlastní GPS souřadnice, ale tuto možnost jsem ani u konkurence neobjevil. Přitom by stačilo jedno vhodné políčko propojené s mapou...
Luk42
 
Příspěvky: 39
Registrován: stř dub 01, 2020 11:11

Re: Mapa - evidence hledaných příjmení s místy

Příspěvekod jiira » stř dub 12, 2023 12:43

Někde tady na fóru jsem četl, za program legacy umí třídit i podle adres, dědiny a tak. Ale je to prý už zastaralý program.
Možná zkusit mapy, Google earth, případně nějaký animační program.
jiira
 
Příspěvky: 25
Registrován: sob čer 27, 2020 22:35
Oblast pátrání: Opava-Ostrava-Přerov-Brno, Benešov u Prahy, Táborsko
Slovensko - Michalovce, Žiar nad Hronom

Re: Mapa - evidence hledaných příjmení s místy

Příspěvekod kubasyrinek » pát čer 30, 2023 22:48

mfal62 píše:
zburget píše:
DominikaP píše:Problém vidím v nejednotnosti adres, dost často je pro mne problém přesně definovat adresy zejména ve větších městech. Zrovna teď jsem řešila Židenice 278.
Tak s čísly popisnými moc nepočítejte. Byly zavedené až koncem 18. stol. Takže před rokem 1771 stejně nemáte jak zjistit, ve které chalupě kdo bydlel.


Tak s tím tvrzením, že není možné zjistit majitele chalupy (domu) před rokem 1771, bych si dovolil nesouhlasit. Na vesnicích se čísla domů většinou neměnila
a když máte k dispozici dostatečně starou gruntovnici, je možné dohledat majitele gruntu někdy až do poloviny 16. stol. Dělal jsem např. přehled vlastníků
nemovitostí pro obec Květín u Mohelnice a tam se to podařilo až po urbář z roku 1581, ovšem pouze u sedláků. Zahradníci až od r. cca 1650,
takže záznamy bylo možné porovnat s lánovou vizitací z let 1657 / 1677 (stejně jako u sedláků). Domkaři byli zapsáni přibližně až od roku 1800,
takže tam gruntovnice nijak nepomohla.

Pokud jde o města, tak městské knihy jsou většinou mnohem starší než gruntovnice na vesnicích, ale zase musíte mít informace
o přečíslování domů - např. už ve zmíněné Mohelnici došlo k přečíslování dvakrát a v městském muzeu jsou tyto informace k dispozici.


Jak píše zde kolega, před 1771 se sice čísla popisná neuváděla, ale znáte-li majitele gruntu v tomto roce, snadno zjistíte, že tentýž grunt (tj. později dané čp.) vlastnil před 100 i vice lety třeba někdo úplně jiný. Takže to jistě není problém dohledat i takto. Jediné vidle do toho hází možné přečíslování gruntů, ke kterému docházelo i na menších vesnicích (mám takový případ) na začátku 19. století, jinde i později. Z jakého důvodu k tomu docházelo jen někde mi není známo... :/

J.
kubasyrinek
 
Příspěvky: 42
Registrován: úte říj 29, 2013 21:52
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Frýdecko-Místecko, Těšínsko, Ostravsko
Panství: Frýdecké, Hukvaldské, Paskovské, Těšínská Komora


Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník