Návrh na vedení diskuse

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Re: Návrh na vedení diskuse

Příspěvekod ozana » stř črc 29, 2020 19:04

zburget píše:... Ideálně prosím konkrétní příklady toho, co bylo špatně nebo neoptimálně. A ta prosba není mířena na Moniku, ale na všechny, kteří cítí potřebu se k mojí práci jakkoli vjádřit. Slibuju, že se nad všemi podněty hluboce zamyslím.

Žádáte takto již po několikáte a odpovědí bude opět mlčení. Vy už nemůžete udělat něco lépe! NEMŮŽETE. Balónek je jednoznačně na druhé straně hřiště.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
ozana

Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Příspěvekod greghouse » stř črc 29, 2020 19:17

Newmy píše:
greghouse píše:Mě osobně by zajímalo konkrétně jak jinak řešit "problém" se špatným názvem tématu u čtení, když je to špatně, autor je upozorněn, ale má to na háku.

Jednoduše. Při vytváření tématu v sekci "Čtení starých materiálů" nahradit programově pole pro předmět formulářem, kde bude muset uživatel vybrat rok, jazyk, dopsat místo a pramen, jinak se téma neodešle. Otázka je, jestli se to chce někomu programovat :D

To mi přijde ideální, ale určitě se (když pomineme jak reálné je, že se to zrealizuje) stane to, že nebude možné podchytit všechny typy zdrojů a bude existovat možnost "Vlastní název", kterým by se to i tak obcházelo.
greghouse

Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Příspěvekod zburget » stř črc 29, 2020 19:27

Newmy píše:
greghouse píše:Mě osobně by zajímalo konkrétně jak jinak řešit "problém" se špatným názvem tématu u čtení, když je to špatně, autor je upozorněn, ale má to na háku.

Jednoduše. Při vytváření tématu v sekci "Čtení starých materiálů" nahradit programově pole pro předmět formulářem, kde bude muset uživatel vybrat rok, jazyk, dopsat místo a pramen, jinak se téma neodešle. Otázka je, jestli se to chce někomu programovat :D
No, Tohle fórum běží na poměrně archaické verzi phpBB. Taby (majitel fóra) se vyjádřil v tom smylu, že by uvítal, kdyby mu někdo pomohl (a nebo to udělal celé) s upgradem na aktuální verzi. A vyjádřil se i v tom symlu, že by to rozhodně nebylo zadarmo. Zatím se nenašel nikdo, kdo by se k tomu přihlásil.
Pak samozžejmě může někdo doprogramovat takový modul, který bude vyžadovat zadání správných údajů.
Nic vám nebrání v tom, abyste se do toho pustil.
A dokud to "někdo" něudělá, je potřeba počítat pouze se stávajícími prostředky.

Nějaký další nápad?
Zbyněk Burget
zburget

Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Příspěvekod greghouse » stř črc 29, 2020 19:45

Věřte, že mít dostatečné zkušenosti, tak bych se do toho pustil hned. :-)
greghouse

Oblast pátrání: Tukleky a okolí (okres Písek), Telč, Dačice a okolí, Derfle a okolní obce

Příspěvekod zburget » stř črc 29, 2020 19:47

ozana píše:
zburget píše:... Ideálně prosím konkrétní příklady toho, co bylo špatně nebo neoptimálně. A ta prosba není mířena na Moniku, ale na všechny, kteří cítí potřebu se k mojí práci jakkoli vjádřit. Slibuju, že se nad všemi podněty hluboce zamyslím.

Žádáte takto již po několikáte a odpovědí bude opět mlčení. Vy už nemůžete udělat něco lépe! NEMŮŽETE. Balónek je jednoznačně na druhé straně hřiště.
No, já nevím.
Bylo zde zmíněno, že se zde nechováme vstřícně k tazatelům, vyžadujeme věci, které vyžadovat nemáme, panuje zde neochota, několikrát od různých uživatelů zaznělo slovo buzerace. A to i od dlouholetých členů. Takže něco v nepořádku zde tedy prokazatelně je. A já jsem moderátorem tohoto fóra (ač ne z mé vůle), takže za to i já nesu osobní odpovědnost. Proto se ptám a musím ptát, co já osobně konkrétně můžu udělat pro to, aby se zde všichni = nováčci i dlouholetí členové fóra cítili komfortně a chodili sem rádi. Jsem možná slepý, hluchý a blbý, ale já to fakt nevidím. Možná je to tou moderátorskou funkcí, možná mým egem, možná ještě něčím jiným. Proto prosím o ty příklady toho, co je špatně a návrhy, jak to dělat jinak.
Obecné formulace typu "je tu blbá nálada", "ve čtení uživatele buzerujete", "jste neochotní", … jsou prostě k ničemu. To se tu řeklo hodněkrát, takže to všichni víme.
Ale kdyby někdo napsal: v tomhle příspěvku [odkaz] bylo špatně to a to, očekával bych, že to mělo být uděláno tak a tak - nad tím už se dá přemýšlet a diskutovat. Fajn, buď přijdeme na to, že nám jiný přístup pravidla nedovolí a pak je tedy opět (pokolikáte už) změňme tak, ať nám vyhovují a nebo tedy dělejme svoji práci jinak - tak, aby se tady všichni cítili příjemně.
ALE!!! - musíme zde zachovat pořádek, přehled a spolupráci. Jedná se o odborné fórum, ne kecárnu, i když i na tu kecárnu je zde prostor. Na odborném fóru asi prostě nemůže být všude kavárna, zahradní slavnost a lunapark. To může být tam, kde je k tomu vhodný prostor. Ne v odborných částech fóra.

To, že je zde prostor pro diskuzi dokládá i tenhle typ vlákna (a je jich tady vícero). Rád bych, aby z té diskuze ale vzešly konečně nějaké konkrétní a jasné závěry. Bohužel se něco takového děje jen vzácně. Většinou zůstane u obecných kritik bez navrženého realizovatelného konkrétního řešení. :-(
Zbyněk Burget
zburget

Boskovicko

Příspěvekod Monika » stř črc 29, 2020 23:10

zburget píše:
Monika píše:…Pak se vše vrátilo téměř do starých kolejí.
Já to takhle nevnímám, ale můj pohled je zcela zjevně zkreslený.
Co můžu / mám dělat jinak? Opravdu chci, aby přístup k ostatním členům fóra vyzníval přátelsky a vstřícně. Ideálně prosím konkrétní příklady toho, co bylo špatně nebo neoptimálně. A ta prosba není mířena na Moniku, ale na všechny, kteří cítí potřebu se k mojí práci jakkoli vjádřit. Slibuju, že se nad všemi podněty hluboce zamyslím.

To, co je podle mě, problematické, jsem popsala. Podle mě se k novým žadatelům o čtení chováte hodně vstřícně, což je moc fajn. A to barevné proznačování je skvělé!

Něco jiného je ale přístup k těm, kteří novému žadateli, který jakkoli porušil pravidla nebo váš požadavek na transliteraci (který není v pravidlech), přece jen něco přečtou. Poměrně často je jim to vytýkáno (byť, samozřejmě, slušně). Nejen vámi, i jinými uživateli. A to třeba i v případě, že jen nenapíšou do předmětu obec nebo neodmažou z předmětu nějaký drobný text navíc*.

(* Za mě tedy, pokud předmět obsahuje požadované údaje, tak ať je v něm klidně cokoli dalšího. To, co je navíc, přece není jedovaté a ničemu to nebrání.)

To napomínání může odrazovat od pomoci i těm, kteří pravidla neporušují, a nakonec to může odrazovat i od zájmu o fórum. Proč je nenecháte si na ta kamna sáhnout? (Tu otázku nemyslím jen na vás, ale na všechny, kdo ty pokusy o četbu komentují negativně.) Ať si vyzkoušejí číst stále stejným lidem totéž, opravovat jim stále stejné chyby. Brzy je to otráví. Jak jsem psala, zkušeností se člověk učí efektivněji. Kdo ví, že horká kamna ho mohou popálit a stejně si sáhne, rychle přestane mít potřebu na kamna sahat. :D

Asi jste už poznal, že můj přístup je: nabídnu teorii, nabídnu své zkušenosti, nabídnu seznam možných zdrojů dalších informací a pak ať se děcka i dospělí klidně trochu zapotí u svých chyb. Protože tak mají možnost se věci naučit rychleji a trvaleji. (No a já pak nemusím pořád dokola opakovat totéž. ;) )
Napadlo mě, co třeba takový přístup vyzkoušet i zde u těch, kteří chtějí odpovídat všem bez ohledu na snahu dotazujícího. Ať zjistí sami, že pohodlný člověk bude jejich snahu jen zneužívat, ať se poučí sami svou vlastní zkušeností. :)
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Lužické hory a podhůří, Halič

Příspěvekod kimes » čtv črc 30, 2020 0:06

Tak tedy za sebe: Myslím si, že k danému tématu bylo řečeno - a nejen tady a teď - vše podstatné. Diskusi ano, ale ne za každou cenu, ne takovou všeoobjímající, nic neřešící(v tom má z burget pravdu).
Snad se shodneme na tom, že určitá pravidla jsou potřebná, zejména v sekci čtení, a když už jsou, tak je hlavním úkolem moderátorů prosazovat jejich dodržování - někdy stačí jemné a slušné upozornění, někdy je třeba větší razance - na tom žádná diskuze nic nezmění.. Už to tady taky zaznělo - v "civilním" životě taky přeci nemůžeme očekávat bezbřehou vstřícnost, např. od policisty nebo soudce - k těm, kteří zjevně(někdy i programově) daná pravidla porušují
A ještě přidám jeden svůj názor(myslím, že letitý z pravidelného sledování tohoto fóra) - některým uživatelům - a tím nemyslím jen nové a nezkušené - chybí trochu větší pokora a vděčnost za práci moderátorů a čtečů...
kimes

Příspěvekod zburget » čtv črc 30, 2020 9:26

Monika píše:Něco jiného je ale přístup k těm, kteří novému žadateli, který jakkoli porušil pravidla nebo váš požadavek na transliteraci (který není v pravidlech), přece jen něco přečtou. Poměrně často je jim to vytýkáno (byť, samozřejmě, slušně). Nejen vámi, i jinými uživateli. A to třeba i v případě, že jen nenapíšou do předmětu obec nebo neodmažou z předmětu nějaký drobný text navíc*.
O.K. - tohle je to, co jsem chtěl slyšet - jasná, konkrténí a relevantní výtka - díky za ni. Budu si na to dávat větší pozor. Každopádně transliteraci nevyžaduju, jen ji všele doporučuju. Snažím se to všude psát, možná to vyznívá jinak, než chci. Zkusím se nad tím zamyslet, jak jinak.
Jediná potíž vzniká v případě, kdy je záznam v němčině nebo latině a přepis je v češtině. Tam tedy nevím, jak s tím naložit. U zkušeného uživatele, kde vím, že ten jazyk ovládá a potřebuje nějaké slovíčko, mi vůbec nebude vdit, když bude dotaz na německý záípis vypadat stylem: "Čí byla za svobodna matka Franty Šulce s Pelhřimova?" U uživatele nového, u kterého nevím, jestli vůbec ví, co je to kurent fakt nevím, jak bych s něčím takovým naložil.
A přiznávám, že se ve mě zpění krev v okamžiku, kdy se snažím uřivatel nějak přimět ke čtení (aby se to naučil) a pod moji snahu někdo napíše kompletní překlad (a ještě k tomu neúplný). Něco takového prostě musí být vyloženě naschvál. Kdyby se tam objevil přepis, fajn, dotyčný naznal, že chce něco přečíst bez snahy žadatele. Ale naschvály si tady přece dělat nemusíme.

(* Za mě tedy, pokud předmět obsahuje požadované údaje, tak ať je v něm klidně cokoli dalšího. To, co je navíc, přece není jedovaté a ničemu to nebrání.)
Tak, jedovaté to není, ale zbytečně to zhoršuje přehlednost. Když je něco špatně, upozorním tazatele a požádám o opravu, když se mu to nepovede ani napodruhé, tak to opravuju sám. S tím problém nemám.
Obecně - jak naložit s věcmi, které jsou tam navíc - je to prkotina, ale tohle by museli zvážit i další. Mně osobně takhle striktní požadavky na předmět přijdou zbytečné, ale jednou někdo někdy rozhodl, že to má vypadat takhle, tak se to snažím vyžadovat. Pokud bude "odhlasováno", že tam má být něco úplně jiného, já s tím nebudu mít nejmenší problém. Případného hlasování se zdržím, protože, jak jsem psal, mně osobně je opravdu úplně jedno, jak ten předmět vypadá.

ad sahání na kamna - o.k. - v klidu si sednu a budu se kochat, jak si ostatní pálí ruce ;-)
Zbyněk Burget
zburget

Boskovicko

Příspěvekod Viridis » čtv črc 30, 2020 17:49

Dobrý den,

zařekla jsem se, že se k zvyklostem na fóru - jde výhradně o sekci čtení, samozřejmě - nebudu vyjadřovat, neudržela jsem se, je to silnější než já :wink: . Předesílám, že si práce moderátorů tohoto fóra velice vážím, dostalo se mně zde několikrát velké pomoci, našla jsem zde spoustu informací, které mně posunuly a stále posunují dále v mém pátrání. V přístupu moderátorů k některým tazatelům - určitě ne k těm, kteří to tu zneužívají nebo neznají kouzelná slůvka prosím a děkuji - a i "čtečkám" (i když ne na Vaší úrovni) vidím jisté rezervy. Pokusím se vysvětlit, v čem.

Pan Burget napsal (nepovedla se mně citace :) ):
Jediná potíž vzniká v případě, kdy je záznam v němčině nebo latině a přepis je v češtině. Tam tedy nevím, jak s tím naložit. U zkušeného uživatele, kde vím, že ten jazyk ovládá a potřebuje nějaké slovíčko, mi vůbec nebude vdit, když bude dotaz na německý záípis vypadat stylem: "Čí byla za svobodna matka Franty Šulce s Pelhřimova?" U uživatele nového, u kterého nevím, jestli vůbec ví, co je to kurent fakt nevím, jak bych s něčím takovým naložil.
A přiznávám, že se ve mě zpění krev v okamžiku, kdy se snažím uřivatel nějak přimět ke čtení (aby se to naučil) a pod moji snahu někdo napíše kompletní překlad (a ještě k tomu neúplný). Něco takového prostě musí být vyloženě naschvál. Kdyby se tam objevil přepis, fajn, dotyčný naznal, že chce něco přečíst bez snahy žadatele. Ale naschvály si tady přece dělat nemusíme.

Proč se popsaným způsobem nemůže zeptat i nováček na fóru, pokud správně popíše, co chce a přidá správný odkaz s popisem, kde se záznam nachází? Proč je třeba jej nejprve vyzkoušet ze znalosti kurentu? Proč by se mu nemohlo dostat odpovědi, že "matka Franty Šulce z Pelhřimova byla za svobodna Nováková", pokud se uvedený záznam opravdu týká Franty Šulce z Pelhřimova? Pokud se Franty Šulce netýká, dá se nereagovat nebo napsat "to není Franta Šulc z Pelhřimova". Některým lidem třeba stačí jen základní kostra - pouze jména a data, o nic jiného nestojí. Někomu to postačí "nafurt", někdo přijde na to, že se hodí všechny údaje z matričních záznamů a začne se učit číst.
Ale když sem nováček přijde poprvé pro pomoc a Vy jej nutíte napřed si vytisknout tabulku, pak pracně přepisovat písmenko po písmenku celý zápis, aby se dozvěděl, co po několika nocích konečně objevil, podle psychické odolnosti buď poslechne, nebo uteče, každopádně se ale moc vítaný cítit nebude. Samozřejmě, je to jeho škoda. Ale třeba i naše škoda, když uteče jinam, třeba to byl někdo, kdo se vyzná v jiné oblasti - mapy, místopis ....
A když se někomu takového nováčka zželí a napíše mu, o co poprosil (třeba i s chybami, protože holt není tak dobrý jako Vy), dělá naschvál? Nemůže jeho motivace být jen prostá chuť pomoci druhému a ne jej hned nacpat do kurzu čtení starého písma?
"Vyžírky" se časem odkopou samy a nikdo jim pomáhat nebude - a když bude a třeba s chybami - jejich věc, časem je to přestane bavit oba. "Vyžírky" se buď se umravní nebo odejdou. Třeba by bylo možné stanovit, po jaké době by se takové příspěvky, na které nikdo nezareagoval (pouze ve čtení), přemisťovaly do koše, protože na rozdíl od jiných sekcí se to ve čtení stává jen tehdy, když je žádný nebo chybný odkaz.

Jen ještě doplním, že text výše se týká příspěvků, které mají aspoň relativně správně uvedený předmět nebo tazatelé poslechnou výzvu k jeho opravě. Pravidla by se měla dodržovat, i když to ve společnosti v poslední době bohužel moc není v módě.

Zdraví P.Z.
Viridis

Příspěvekod Monika » čtv črc 30, 2020 18:08

To, že má být přepsáno to, co dotazující skutečně přečte a v jazyce, jakým je zápis napsaný, je samozřejmé, je to v pravidlech, souhlasím s tím a nijak to nerozporuji. Jediné, co mi vadí, je požadavek na transliteraci, který v těch pravidlech není. Jen pro pořádek, osobně raději používám transliteraci. Byl-li by uveden požadavek na transliteraci v pravidlech, vůbec bych to zde nereflektovala.
A myslím, že je právě teď vhodná chvíle, abych vám napsala, pane Burgete, jak moc si vážím vašeho neúnavného čtení, vašeho vstřícného přístupu a snahy opravdu lidem pomoci. A vážím si každé pomoci od všech, kdo zde pomáhají, protože to je, podle mě, výjimečné.

Pokud jde o předmět, naprosto souhlasím s tím, že v něm má být určen jazyk, zhruba oblast (obcí, farností, panstvím apod.), zhruba období (ideálně rok události nebo rok začátku zápisu v případě gruntovnice) a typ zdroje (matrika, soupis poddaných, gruntovnice, kronika, sčítání apod.).
Co mi ovšem připadá nepochopitelné, byrokratické a absurdní, to je například striktní vyžadování, aby v předmětu bylo napsáno "Z" místo "příčina úmrtí" - ono je to obsahově vlastně totéž, ale ve Čtení se holt "úřaduje" a formulář pro "úřadování" musí být vyplnění přesně tak, jak si který "úředník" zamane.

Jsem pro pravidla u Čtení (ostatně taky jsem byla oslovena při jejich tvorbě), souhlasím s nimi, souhlasím s tím, že by měly být dodržovány a že by mělo být upozorňováno na jejich nedodržení. Co mi vadí je ten "úřednický bič", to udržování lidí v obavách, že něco v předmětu nenapíšou správně podle představ toho, kdo momentálně moderuje, za což budou "napomenuti".
Myslím, že se tu už dlouho zapomíná, že toto není úřad nebo dokonce soud, že je to místo setkávání lidí, kteří mají stejné zájmy, že tam na druhém konci jsou lidé - třeba také chybující, nepozorní, neovládající moc dobře počítač, starší i hodně staří, ti, kterým trvá déle něco pochopit, třeba také ti, které omezuje nějaká nemoc...

Možná že právě tenhle "úřednický" přístup pak někoho vysloveně provokuje k tomu, aby tazateli zápis přečetl/přeložil (podle svých možností). Nejspíš bych to neudělala, ale zas tak moc se tomu nedivím. Atmosféra ve Čtení mi připadá spíš jako při kontrole na berňáku než jako mezi kolegy se stejným zájmem. A to i s tím, že někdo je zvýhodňovaný a nikdy mu nic z pravidel nebylo vytýkáno ani vysvětlováno (viz např. zde: viewtopic.php?f=9&t=51516 ). Někdo se proti tomu holt postaví tím, že to dotyčné/mu přečte/přeloží (byť nepřesně, ale snažil se). Možná něco jako revolta proti té podivné atmosféře u Čtení (nevím, tipuji).

Znovu opakuji - jsem pro pravidla u Čtení, jsem pro upozorňování na jejich nedodržování. A ani já nechápu, co je tak složitého na tom, napsat do předmětu to, co je podstatné a je uvedeno v pravidlech (v pravidlech, nikoli v nepsaných požadavcích) nebo přepsat (byť klidně transkripcí) to, co přečtu z toho kousku, s nímž potřebuji pomoci. Stejně jako mi vadí ti, kteří chtějí ochotu lidí jen zneužívat.
Jen mi zkrátka zároveň přijde přinejmenším nešťastné vyžadovat něco, co v pravidlech není. A také ten "berňákový" přístup k chybujícím.

Koukám, že už to píšu asi hodinu a tři čtvrtě. Podívám-li se, co jsem napsala teď, co už jsem v této debatě napsala celkově, co jsem napsala v té minulé debatě (dávala jsem sem na to odkaz), mám pocit, že se jen opakuji. Myslím, že už k tomu fakt nemám co nového dodat.
Monika

Oblast pátrání: Lounsko, Slánsko, Kladensko, Rakovnicko, Nové Strašecí, Lužické hory a podhůří, Halič

Příspěvekod Monika » čtv črc 30, 2020 18:16

Viridis, přesně. Souhlasím. To je to, co jsem psala - nechat lidi ať se spálí. A ještě mě u čtení toho, co píšete, napadlo, že nováček na fóru nutně přece neznamená nováček v genealogii. Také některé chyby mohou pramenit třeba i z toho, že někdo ještě neumí moc ovládat zařízení, kterým se na fórum dívá - třeba mobil, tím se celkem snadno téma zaspamuje citacemi.
Monika

Příspěvekod Viridis » čtv črc 30, 2020 19:07

Ještě dovětek:
Jednu větev mám na Slovensku. Některé matriky jsou v maďarštině. Základní výrazy mám ve slovníku v knize o tvorbě rodokmenu. Maďarština používá latinku. Maďarský slovník nemám, občas se mně podaří něco přeložit (snad správně, nevím) pomocí internetu. Když narazím na škrabopis, přečtu ze zápisu jen jména. Kdyby ke mně měli slovenští kolegové v sekci Čítanie na fóru Geni.sk stejný přístup jako moderátoři zde ve Čtení, nejspíš bych to vzdala, protože přepisovat maďarštinu písmenko od písmenka, když to nedává žádný smysl bych asi nedělala. Ale nemají. Chápou, že my z Česka máme s maďarštinou problém. Je pro ně jednodušší nám zápis přeložit do slovenštiny, než opravovat a doplňovat a překládat. Oni zase mají problém s kurentem. A zde se k nim chováme takto:
viewtopic.php?f=29&t=51537 .
Přiznávám bez mučení dobrovolně, že jsem spáchala zločin - tomu pánovi jsem zápis přečetla a poslala přes SZ. Podle mě to byla pomoc.
Howgh, slibuji, že už budu mlčet. P.
Viridis

Příspěvekod matju » čtv črc 30, 2020 19:16

Já být Zorou a Zbyňkem, nechala bych chvíli sekci čtení "hnít" - nečetla bych (Zbyněk), ani neupozorňovala na přestupky (Zora). Docela by mne zajímalo, co se bude dít.

Jinak se ztotožňuji s tím, co píšou Viridis a Monika.
TY Michala Maturová
matju

Oblast pátrání: Hradecko, Jičínsko, Trutnovsko, Železnobrodsko, Hořicko, Berounsko, Střední čechy
http://www.mojekoreny.com , https://jarosovi3.webnode.cz/, https://semilsko3.webnode.cz/

Příspěvekod zburget » čtv črc 30, 2020 20:47

Já jen dodám pár drobností k té sekci Čtení (o kterou tady jde především) - mně osobně je jedno, jak jsou data v předmětu zapsána, jeslti je tam křest, narození nebo N. Je tam typ záznamu? Je. Takže to podle mě splňuje požadavky. Nikdy jsem nikoho nepeskoval, že tam má napsáno úmrtí a ne Z.
Opakuju poněkolikáté, že transliteraci nevyžaduju. Ani vyžadovat nebudu a nehodlám. Jen všem píšu, že jim ji doporučuju, protože to pomáhá především jim samotným. Jinak je mi to v podstatě šuma fuk, jak to přepíšou. Jen prostě není reálně možné opravovat a doplňovat překlady.
Proč by mi vadilo, kdyby nováček na fóru přepsal záznam tak, jak jsem výše naznačil? Protože to prostě není správně. Když by to takhle napsal někdo, kdo je na fóru dlouho, tak to budu považovat za legraci a rád se přípojím. U nováčka to ale fakt nebudu vědět. Ale ani po nováčkovi, který potřebuje jedno jediné slovo ze záznamu nebudu chtít přepis celý - nakonec, pokud se nepletu, já to přece byl, kdo dřív kritizoval přístup, kdy by muselo být vždycky přepsáno všechno. Já to byl, kdo navrhoval, aby se postupovalo tak, že stačí relevantní část kolem toho, co tazatel chce přečíst…
Proč se k některým přistupuje benevolentněj? Panama je francouz, tam to prostě toleruju, ale má přitom zavřené oči i sousedovic pes. Ke kolegům ze slovenska se já osobně snažím taky přistupovat daleko mírněj. Jenže - když to v tom konkrétním případě začalo být takové, jaké bylo, už s tím nic nenadělám :-( Nemůžu tady být pořád a ne každý příspěvek odchytnu, jako první :-(

Každopádně - poslední příspěvky v téhle diskuzi jsou pro mě přínosné, Viridis prosím, aby určitě nemlčela! Občas obravdu člověk potřebuje trochu vrátit nohy zpět na zem.
Ve čtení uvidím. Asi nepřestanu číst úplně, ale minimálně se nad tím u každého příspěvku zamyslím.
Bohužel jakožto moderátor na přestupky upozorňovat musím. Ne, že bych z toho měl radost, ale i od toho moderátoři jsou. Zkusím to ale nějak zlidštit. Pokud se mi to nebude dařit, prosím všechny o trpělivé korigování. Však ono to jednou půjde.
Zbyněk Burget
zburget

Boskovicko

Příspěvekod Monika » ned srp 09, 2020 16:38

Původně jsem odpovídala na téma "SOA v Praze, obec Mšeno, narození, 1757, čeština (?)" u Čtení: viewtopic.php?f=9&t=51830 Napadlo mě ale, že zde bude pro takovou odpověď lepší místo, proto odpověď vkládám sem, místo k tomu původnímu tématu. Je tu totiž víc prostoru k následné debatě, pokud by se rozproudila, aniž by bylo původní "čtecí" téma rozmělněno debatou o něčem zcela jiném.

greghouse píše:Chudák kolega zburget. Snaží se pomoc, text opraví, poskytne rady a místo díků za pomoc se dočká pouze díků za "pomoc" a je navíc u tazatelky za nafoukance a aroganta. V jiných vláknech se diskutovalo nad tím, že se odhání z fóra lidi, ale z tohoto příkladu bych to nazval spíše "sněhové vločky".

PS: Vím, že můj post je offtopic zralý na smazání, ale v tomto threadu se co do čtení týče, asi už nic nevyřeší, když se tazatelka evakuovala z fóra.

Nereagovala bych na toto téma, pokud byste sem toto nenapsal.

Hned toho 4. srpna jsem doma přečetla první dva příspěvky, tedy dotaz a odpověď. Člověk, který se o genealogii nezajímá a o tomto fóru ví pouze ode mně, ale dovede dobře odhadnout, zda na nějaký text někdo zareaguje víc nebo méně negativně, zareagoval obratem takto: "Fakt se na tom fóru k sobě chováte tak drsně?"

Někdy to asi chce vyjít ze své "bubliny".

Vím, že pan Burget není ani drsný, ani arogantní, ani přezíravý (na to se tu známe už dost dlouho), jen to zkrátka volbou slov navenek tak vypadá (hlavně pro ty, kdo jej neznají jako nezvykle ochotného výborného čteče).

Ze své dlouholeté praxe provozovatelky fór vím, že člověk valnou většinu svých slov nemyslí nijak špatně a přesto se nějaký text dokáže dotknout někoho, kdo toho člověka vlastně nijak nezná. To je často problém nás, kdo se snažíme lidem dát něco trochu navíc, v něčem je posunout, upozornit je na chybičky, které jim komplikují práci nebo zábavu. Reagujeme na chyby a zapomeneme, že ani mi sami neneseme moc libě, když zase nás někdo jiný upozorňuje na naše vlastní chyby. Napíšeme věci tak, jak je vidíme, nevnímáme náš text jako arogantní, přezíravý nebo urážlivý, ale jako konkrétní se snahou věci objasnit. A pak přijde negativní reakce, protože zapomeneme, že na druhém konci je člověk, který má pocity.
Je složité napsat text, který neznámého člověka upozorní na to, kde udělal chybu, aniž by se jej to dotklo, a to i tehdy, když žádá o radu. A je stejně složité pak zpětně odpovědět na otázku, co měl pisatel napsat jinak (a jak), když se text čtenáře dotkne. O první se snažím (a to i zde), to druhé neumím, protože danému čtenáři do hlavy nevidím.

Vím pane Burgete, že vás zajímá, jak lidem napsat to, co chcete a přitom se nesetkat s negativní reakcí. Nevím to, protože myslím a píšu jinak (logicky), ale napadlo mě, že by zde možná mohl být prostor k tomu, abych ukázala, jak bych danou odpověď případně koncipovala já. Nechci vás nijak poučovat, jen vím, že se na to koncipování textů opakovaně ptáte.

Jen taková drobnost, kdyby to hledal někdo další: druhý záznam v srpnu je čtvrtý, nikoli pátý záznam na levé stránce.

Sám bych se neodvážil odhadovat jazyk podle toho, že "jsou nad určitými písmenky háčky", ale mohlo by se to dát poznat podle toho, že v přepisu jsou česká slova. Ta by pravděpodobně v latině nebo němčině nebyla.

Docela jste nám ztížila práci s opravami, když jste dala za každým slovem čárku, protože my vám zde opravíme text podle toho, jak je přesně v matrice. Prosím, příště přepisujte čárky pouze tam, kde opravdu jsou.

Je to napsáno poměrně dost hezky. Takovýhle záznam jistě časem budete umět přečíst lépe, tedy rozhodně kompletněji, než se vám to povedlo nyní. Počítejte s tím, že potkáte daleko, daleko horší drápaniny. Doporučuji, projděte si komplet můj přepis a najděte si všechna písmena, ať se v tom rukopisu zorientujete. Příště už se vám podobný text bude číst lépe.

Ještě jedno velké doporučení - přepisujte raději záznamy přesně tak, jak jsou zapsány. Nepřepisujte moderní češtinou. Velice vám to pomůže ve čtení. Berte to ale jen jako dobře míněnou radu, nikoli jako požadavek.

Nejsem si jistá, jestli tohle mé psaní zde není moc troufalé. Jak už jsem psala, kdyby se zde neozval greghouse a kdybyste se i zde, pane Burgete, neptal na to, co je ve vašem textu vnímáno špatně, pak bych nereagovala. Doufám, že to vy oba vezmete v dobrém, protože tak je to i myšleno.
Monika

PředchozíDalší

Zpět na Nápady