Pamětní záznamy

Máte nějaký nápad o kterýse chcete podělit, nebo radu kterou chcete přispět ostatním v jejich genealogickém úsilí? Můžete ji napsat sem.

Pamětní záznamy

Příspěvekod zedir » pát lis 17, 2017 18:52

Dobrý den,

při procházení matrik mě vedle toho, co cíleně hledám, velmi zajímají i nejrůznější pamětní záznamy, které do matrik někdo zapsal pro budoucí generace. Napadlo mě tedy jim tu založit speciální téma, podobně jako mají ilustrace, razítka nebo ojedinělá křestní jména. Pamětními záznamy mám na mysli tedy to, co je tam jakoby navíc, co do matrik primárně nepatří - zápisy o zajímavých a významných dobových událostech, jako jsou bitvy, války, pozorování komety, požáry, různá privilegia městu, popis epidemií, důležité události pro celou monarchii nebo jen pro danou obci, působení živlů, chronogramy nebo cokoliv, o čem se současníci domnívali, že stojí za to zaznamenat, ať už jim to přineslo radost nebo neštěstí.

Je moc zajímavé si číst pamětní záznamy z toho důvodu, že jsou to často zprávy z první ruky nezkreslené dalšími staletími úprav a vypovídají o tom, čím lidé žili, z čeho se těšili, čeho báli a oživuje to konkrétní dobu a jména a také se z nich dají často vyčíst události, o kterých by se jinak již nevědělo, protože se jednalo o událost jen místního významu a dávno před vznikem tisku, který by ji zaznamenal (na mysl přichází tolkienovské "Much that once was, is lost, for none now live who remember it").

Pro ilustraci, co si pod pamětními záznamy představuji, přikládám vlákna s takovými záznamy, které jsem sem přidával již dříve, z Třebíče a Bořitova. Pokud tedy náhodou narazíte na různé historické přípisky a strohé poznámky nebo regulérní sáhodlouhé záznamy pamětního charakteru, rád bych vás poprosil o sdílení zde.

Děkuji předem.
Uživatelský avatar
zedir
 
Příspěvky: 6291
Registrován: pát kvě 02, 2014 3:59

Re: Pamětní záznamy

Příspěvekod Zora » pát lis 17, 2017 19:33

http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=74

Přidávám něco z Bořitova
poznámka dole vpravo Ludvík, syn Johanna Svobody, učitele,
Z Ludvíka se stal posléze kněz, působil ve Lhotě a pak ve Vémyslicích. S velkou pravděpodobností byl zavražděn.

a zde vysvětlení a fotka pomníčku ( je to část Z historie - str. 4/8)
http://www.mestys-vemyslice.cz/e_downlo ... 03_prn.pdf

PS
kdybys tak přepsal tu latinskou poznámku, vyluštila jsem asi tak každé páté slovo :-(
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pamětní záznamy

Příspěvekod Kašpar » pát lis 17, 2017 19:49

Něco málo stran té latinké poznámky:

"Hic Ludovicus anno 1838 in sacerdolem ordina
tus serius parochus Prosetinensis demum Lan
go Lhotensis, postremo Vejmyslicensis ibi feria
IV hebd. maj?o?oris, i.e. 21. Martis per manum homi
cida nefarii occubuit anno 1883. R.i.p."
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Pamětní záznamy

Příspěvekod Zora » pát lis 17, 2017 20:20

Díky, Kašpare
Začátek je jasný, kde působil
konec:

....per manum homi
cida nefarii occubuit anno 1883. R.i.p.

rukou lidskou zbaven života byl roku 1883, odpočívej v pokoji
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pamětní záznamy

Příspěvekod janek950 » sob lis 18, 2017 9:54

Děkuji Zedire za dobrý nápad.
Mne osobně by zajímaly astronomické záznamy, např. 12.5.1706 přes podstatnou část Čech prošlo úplné zatmění Slunce a mohlo být důvodem k záznamu.
Takový záznam by mne velmi zajímal ...
mn
janek950
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte kvě 31, 2016 12:40
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Praha, Český ráj, Mladoboleslavsko, Berounsko, Uherskohradišťsko, Vizovicko, Černohorsko.

Re: Pamětní záznamy

Příspěvekod Šmejkal » úte dub 03, 2018 12:05

janek950 píše:Děkuji Zedire za dobrý nápad.
Mne osobně by zajímaly astronomické záznamy, např. 12.5.1706 přes podstatnou část Čech prošlo úplné zatmění Slunce a mohlo být důvodem k záznamu.
Takový záznam by mne velmi zajímal ...
mn



Záznam tohoto zatmění je v matrice Votice 1 snímek 4 vlevo dole.
Šmejkal
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte led 14, 2014 8:30

Re: Pamětní záznamy

Příspěvekod janek950 » úte dub 03, 2018 19:07

Děkuji moc !
Stránky SOA už se probraly, jdu zkusit přečíst.
mn
janek950
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte kvě 31, 2016 12:40
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Praha, Český ráj, Mladoboleslavsko, Berounsko, Uherskohradišťsko, Vizovicko, Černohorsko.

Re: Pamětní záznamy

Příspěvekod Šmejkal » čtv pro 06, 2018 18:37

Další záznam zatmění je v matrice Chlum 2, snímek 413 vlevo dole.
Šmejkal
 
Příspěvky: 55
Registrován: úte led 14, 2014 8:30

Re: Pamětní záznamy

Příspěvekod janek950 » čtv pro 06, 2018 21:37

Krásný zápis, dík.
Já sám v rodokmenu zatím tak hluboko neklesl (v čase), takže mě takovéhle perly zatím míjejí. :(
janek950
 
Příspěvky: 231
Registrován: úte kvě 31, 2016 12:40
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Praha, Český ráj, Mladoboleslavsko, Berounsko, Uherskohradišťsko, Vizovicko, Černohorsko.


Zpět na Nápady

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků