Nemanželský otec

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Nemanželský otec

Příspěvekod Radim Golak » pon črc 27, 2009 16:12

Dobrý den, potřeboval bych prosím poradit, jak mám postupovat dále v bádání, když jsem k mému nemilému překvapení zjistil, že můj prapraděda Josef byl nemanželský syn. Až do chvíle, kdy jsem to objevil, jsme v rodině o tom vůbec nevěděli, ani můj děda. Čili prapraděda má příjmení po matce. Přes počáteční chuť do tvorby mého rodokmenu po mužských předcích jsem docela zklamán a znechucen. :cry: Prapraděda Josef se narodil v roce 1859 v Hradci Králové a zemřel v roce 1942 v domově důchodců v Nechanicích. Chtěl bych se tedy zeptat ve kterých fondech bych měl šanci objevit něco o jeho otci-mém praprapradědovi, který se k dítěti nepřihlásil-prevít :lol: . V matrice narození mého prapradědy Josefa je prázdné místo u otce, také jsem bádal v status animarum-soupis lidí dle víry v Hradci Králové-Slezské Předměstí-nic o otci. Je tedy nějaká šance na objevení jména jeho otce, abych mohl pokračovat po mužských předcích. Paradoxem je, že všechny ostatní linie mých předků žili spořádaně a činili se i v samosprávě jako starostové a rychtáři a v té linii po které mám jméno a na které mě nejvíc záleží musím narazit na mrtvé místo. Nebo neexistují nějaké lékařské záznamy mého prapradědy Josefa (zemřel 1942), kde by byl zaznamenán jeho otec a jeho krevní skupina-snad v té době už se vyžadovaly lékařské záznamy o rodičích?
V jakých fondech bych měl dále hledat-vše v Hradci Králové?
Budu vděčný za každý nápad, který Vás napadne, abych dohledal jméno mého nezdárného praprapradědy. Na rodokmenu po mužských předcích mi totiž hodně záleží-ostatní linie i po matce mám již skoro hotové.
Děkuji především za kladné a povzbuzující odpovědi. :D
Radim Golak
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát črc 24, 2009 11:12

Re: Nemanželský otec

Příspěvekod carlos » pon črc 27, 2009 18:08

Radim Golak píše:Dobrý den, potřeboval bych prosím poradit, jak mám postupovat dále v bádání, když jsem k mému nemilému překvapení zjistil, že můj prapraděda Josef byl nemanželský syn. Až do chvíle, kdy jsem to objevil, jsme v rodině o tom vůbec nevěděli, ani můj děda. Čili prapraděda má příjmení po matce. Přes počáteční chuť do tvorby mého rodokmenu po mužských předcích jsem docela zklamán a znechucen. :cry: Prapraděda Josef se narodil v roce 1859 v Hradci Králové a zemřel v roce 1942 v domově důchodců v Nechanicích. Chtěl bych se tedy zeptat ve kterých fondech bych měl šanci objevit něco o jeho otci-mém praprapradědovi, který se k dítěti nepřihlásil-prevít :lol: . V matrice narození mého prapradědy Josefa je prázdné místo u otce, také jsem bádal v status animarum-soupis lidí dle víry v Hradci Králové-Slezské Předměstí-nic o otci. Je tedy nějaká šance na objevení jména jeho otce, abych mohl pokračovat po mužských předcích. Paradoxem je, že všechny ostatní linie mých předků žili spořádaně a činili se i v samosprávě jako starostové a rychtáři a v té linii po které mám jméno a na které mě nejvíc záleží musím narazit na mrtvé místo. Nebo neexistují nějaké lékařské záznamy mého prapradědy Josefa (zemřel 1942), kde by byl zaznamenán jeho otec a jeho krevní skupina-snad v té době už se vyžadovaly lékařské záznamy o rodičích?
V jakých fondech bych měl dále hledat-vše v Hradci Králové?
Budu vděčný za každý nápad, který Vás napadne, abych dohledal jméno mého nezdárného praprapradědy. Na rodokmenu po mužských předcích mi totiž hodně záleží-ostatní linie i po matce mám již skoro hotové.
Děkuji především za kladné a povzbuzující odpovědi. :D


To se prostě stává.S tím se musíte smířit,nebo potom jít vylučovací metodou,kde na příklad sloužila matka vašeho prapradědy, - sčítací archy,projít matriky úmrtí,narození,svatební,hřbitovní knihy,svatební smlouvy,dědické smlouvy atd.Je to ale jen věc náhody,kdy někdo "pod čarou" někde něco na okraj připsal.Mám takové případy v rodokmenech hnedle 2. Jde to prostě také jít po jménu dále do minulosti. potom jde též udělat něco s analýzou DNA ....
Uživatelský avatar
carlos
 
Příspěvky: 833
Registrován: čtv kvě 10, 2007 15:39
Oblast pátrání: Liberecko, Semilsko
http://www.genealogieglaser.euweb.cz/index.html
http://vlach.webz.cz
http://zds-rochlice.webz.cz/
R1b - R-Y19469 - R-F2610
https://www.yfull.com/tree/R-Y19469/
https://www.yfull.com/mtree/H3p/

Příspěvekod Radim Golak » ned srp 02, 2009 13:26

Díky moc za zprávu. Taky jsem slyšel, že někteří lidé našli příjmení nemanželského otce ve školní matrice toho příslušného dítěte. Jen nevím do které školy můj prapraděda chodil v Hradci Králové. Už jsem prohledal matriky narození, úmrtí a svatební a status animarum. Ale taky nevím, jak mám zjistit, kde má prapraprababička pracovala, ve statu animaru je uvedeno pouze ,,padlá"-ty byly taky se vším hned hotový. :lol:
Radim Golak
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát črc 24, 2009 11:12

Re: Nemanželský otec

Příspěvekod Jan » ned srp 02, 2009 15:53

Radim Golak píše:Dobrý den, potřeboval bych prosím poradit, jak mám postupovat dále v bádání, když jsem k mému nemilému překvapení zjistil, že můj prapraděda Josef byl nemanželský syn. Až do chvíle, kdy jsem to objevil, jsme v rodině o tom vůbec nevěděli, ani můj děda. Čili prapraděda má příjmení po matce. Přes počáteční chuť do tvorby mého rodokmenu po mužských předcích jsem docela zklamán a znechucen. :cry: Prapraděda Josef se narodil v roce 1859 v Hradci Králové a zemřel v roce 1942 v domově důchodců v Nechanicích. Chtěl bych se tedy zeptat ve kterých fondech bych měl šanci objevit něco o jeho otci-mém praprapradědovi, který se k dítěti nepřihlásil-prevít :lol: . V matrice narození mého prapradědy Josefa je prázdné místo u otce, také jsem bádal v status animarum-soupis lidí dle víry v Hradci Králové-Slezské Předměstí-nic o otci. Je tedy nějaká šance na objevení jména jeho otce, abych mohl pokračovat po mužských předcích. Paradoxem je, že všechny ostatní linie mých předků žili spořádaně a činili se i v samosprávě jako starostové a rychtáři a v té linii po které mám jméno a na které mě nejvíc záleží musím narazit na mrtvé místo. Nebo neexistují nějaké lékařské záznamy mého prapradědy Josefa (zemřel 1942), kde by byl zaznamenán jeho otec a jeho krevní skupina-snad v té době už se vyžadovaly lékařské záznamy o rodičích?
V jakých fondech bych měl dále hledat-vše v Hradci Králové?
Budu vděčný za každý nápad, který Vás napadne, abych dohledal jméno mého nezdárného praprapradědy. Na rodokmenu po mužských předcích mi totiž hodně záleží-ostatní linie i po matce mám již skoro hotové.
Děkuji především za kladné a povzbuzující odpovědi. :D


Jak si mohl někdo ve Vaší spořádané rodině porodit nemanželské dítě, proč ho třeba neutopil. Neměl by jste problémy s tvorbou rodokmenu, nebyl by jste na světě!!! Jinak se vaše výlevy nedají okomentovat.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod Radim Golak » ned srp 02, 2009 18:08

Mě nevadí, že je nemanželský, jen se chci nějak dopátrat jména otce, abych mohl pokračovat v rodokmenu Vy rozumbrado.
Radim Golak
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát črc 24, 2009 11:12

Příspěvekod Galadwen » úte srp 04, 2009 8:46

Bojím se, že se toho svého "prevíta" :lol: nedopátráte. Když si matku Vašeho pradědy nevzal, nikdy nebudete mít jistotu. Tak se s tím asi smiřte. Jenom jednou jsem se setkala s tím, že si vrchnost z nemanželských úletů udělala byznis a od hříšníků brala pokuty (a zachovaly se o tom spisy), ovšem pochopitelně to nebylo v 19. století, ale začátkem 18., a to ještě byla doba, kdy tu a tam farář napsal nemanželského otce i do matriky :cry: .
Jinak zdravotnická dokumentace se skartuje 100 let po narození dotyčného. A to ještě jen v případě, že už předtím nevezme někde zasvé, což se děje skoro pořád :? .
Galadwen
 
Příspěvky: 286
Registrován: úte dub 01, 2008 10:45

Příspěvekod Radim Golak » úte srp 04, 2009 12:10

Děkuji za příspěvek. Ještě zkusím ty školní matriky a sčítací archy. A taky se pokusím zjistit, kde má prapraprababička pracovala. :?
:)
Radim Golak
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát črc 24, 2009 11:12

Příspěvekod VLVOJTA » úte srp 11, 2009 18:09

Jestli se Váš prapraděda Josef se skutečně narodil v roce 1859, v Hradci Králové, tak si uvědomte, že tou dobou byl HK vojenská pevnost. Tím chci říct, že velikostí to byla vesnice, ale velmi mohutně opevněná. Mimo měšťanů, sloužících tam bylo i spousta vojáků.
Z této pozice to budete mít s hledáním školy relativně jednoduché, řekl bych že v té době tam byly od boku tak asi dvě.

Jinak Vašemu pátrání moc šancí nedávám, možná tomu věnujete spoustu práce a výsledek bude 0.

A to že se do Vás někdo zbytečně naváží, berte tak, že je třeba starý a že jej něco hryže a nebo že se špatně vyspal. :-)
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Radim Golak » stř srp 12, 2009 17:44

Děkuji za příspěvek. I když může být výsledek 0, tak přesto je to pro mě velmi zásadní věc pokračovat v přímé mužské linii, i kdyby tím otcem byl třeba nebezpečný terostista či místní donchuán :D :lol: .
Radim Golak
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát črc 24, 2009 11:12

Příspěvekod jarda51 » úte zář 22, 2009 19:06

Radim Golak píše:Děkuji za příspěvek. I když může být výsledek 0, tak přesto je to pro mě velmi zásadní věc pokračovat v přímé mužské linii, i kdyby tím otcem byl třeba nebezpečný terostista či místní donchuán :D :lol: .


Plně chápu Váš problém, mám stejný. Příjmení máme po prababičce, které se také narodil nemanželský syn. Děda se narodil 1899 a zatím ve všech dohledaných dokladech byla (když byla) poznámka "otec neuveden". V rodině se sice traduje jedno jméno údajného otce, ale pátrání po něm bylo zatím bezvýsledné.
Mohu poradit jedno - neztrácet naději, snad se jednou dopátráme.
jarda51
 
Příspěvky: 240
Registrován: pát srp 18, 2006 5:28

Příspěvekod Radim Golak » ned říj 04, 2009 10:01

Díky za povzbuzení. :D Tak jsem prošel sčítací archy a bohužel jsem na praprapradědu nenarazil. Je tam proškrtnuté políčko. :evil: Hlavně, že vím kolik měli krav a prasat. :lol:
Bych se chtěl tedy dále informovat, nevíte-li někdo, kde bych sehnal informace o tom, kde prapraprababička pracovala. Jestli existují nějaké pracovní listy či co? Že by se tam na práci s někým seznámila. :lol:
Radim Golak
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát črc 24, 2009 11:12

Příspěvekod Gabriel » ned říj 25, 2009 12:05

tyto otázky mě taky trochu štvou. Ikdyž mě genealogie dost baví, každý podzim si u sklenky whisky uvědomím, že podle dnešních statistik je až čtvrtina dětí "kukačky", přičemž si to matka často s sebou vezme do hrobu...a pak se ptám: je vůbec výhrou mít v matrice jméno otce zapsané?...mno. Pro povzbuzení vám můžu dát tip na mitochondriální DNA. Zatímco mužská DNA je nevěrou klidně nabouratelná, tak tu od maminek si každý neseme dost stoprocentně...
a Etická otázka na konec. Neví se přesně, kolik věcí je vrozených a kolik získaných (teda statek a jméno je určo získaný) a proto: je otcem ten, kdo poskytne trochu svých tekutin, nebo ten, kdo dítě vychová?...mno hodně zdaru!
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Příspěvekod Radim Golak » pon lis 02, 2009 15:08

Dobrý den. Souhlásím s Vámi, že větší podíl otcovství má ten otec, který dítě vychoval, ale z hlediska genealogie preferuji pokrevního otce. Myslím si, že v tom je smysl genealogie-pátrat po pokrevních příbuzných. Ať už z hlediska dědičných chorob či dalších rodinných dispozic a chyb, ze kterých bychom si měli vzít, jako budoucí generace, ponaučení a vyvarovat se jich. Pro příklad uvedu vymyšlený případ: Pokud někdo v rodokmenu najde např. vraha, tak ho nebude zamlčovat budoucím generacím, ale naopak by měl svým dětem vysvětlit, aby byly lepší než např. jejich praprapraděda.
A konkrétně můj prapraděda neměl ani toho adoptivního otce, protože jeho matka, moje prapraprababička se pokud vím asi nikdy nevdala. (Prapraděda vyrůstal jako jedináček.) Nevím, jestli z důvodu zklamané lásky, nebo z důvodu, že nebyl zájem o ,,padlou"(to slovo nesnáším :D ) ženu. Bůh-ví co se stalo mezi ní a tím nemanželským otcem. Nevím, jestli jsou archivy schopné toto osvětlit!
Radim Golak
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát črc 24, 2009 11:12

Příspěvekod Daniela » pon lis 02, 2009 23:39

A konkrétně můj prapraděda neměl ani toho adoptivního otce, protože jeho matka, moje prapraprababička se pokud vím asi nikdy nevdala. (Prapraděda vyrůstal jako jedináček.) Nevím, jestli z důvodu zklamané lásky, nebo z důvodu, že nebyl zájem o ,,padlou"(to slovo nesnáším ) ženu. Bůh-ví co se stalo mezi ní a tím nemanželským otcem. Nevím, jestli jsou archivy schopné toto osvětlit!

Dobry den,
mam ve svem rodokmenu hned dve svobodne matky a nemam je za "padle". Naopak, asi to byla pekna zdrava devcata, kdyz byl o ne zajem.Pozdeji se obe dve provdaly.Pri procitani matrik vidite, ze nemanzelske dite nebylo zas tak neobvykle. Tehdejsi zeny bohuzel nemely takove moznosti antikoncepce jako devcata dnes.
Umite si predstavit jak by vypadalo vyhledavani v soucasnych matrikach, kdyby dnesni devcata nemela tyto antikoncepcni prostredky? To by bylo hledanicko :lol:
A to, ze se Vase praprabicka nikdy nevdala, muze byt i z duvodu majetkovych, zdravotnich atd.
Tak Vam preji hodne zdaru pri patrani[/quote]
Daniela
 
Příspěvky: 117
Registrován: sob srp 15, 2009 21:47
Bydliště: British Columbia

Příspěvekod TMSR » pát úno 19, 2010 2:56

mezi mymi predky je taky jedna svobodna matka z prvni poloviny 19 stol. rekonstrukce probehla nasledovne - pred otehotnenim slouzila u mistniho farare, nez se dite narodilo farare prelozili a mila Anna dostala kousek z farni louky s chaloupkou. jeden a jedna jsou tri ...
TMSR
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte úno 09, 2010 15:26

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 10 návštevníků