Děda a 1. světová

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Děda a 1. světová

Příspěvekod jirkakr » sob čer 08, 2013 9:11

Dobrý den, včera jsem obdržel od VÚA sdělení, že všechny kmenové listy a záznamy byly v předchozích letech skartovány.Poradte prosím, dá se někde něco ještě najít? A kde?Nějaké seznamy odvedených či bojových pluků?Nebo nějaké informace v rakouských archivech.Moje informace o dědečkovi a jeho činnosti jsou velmi malé a děda zemřel dříve než jsem měl tolik rozumu a zájmu se na to ptát.Samozřejmě vím základní údaje o narození, že byl povolán do ck ru armády, s ní se dostal do Ruska a snad po skončení (či snad dezertoval ke konci )se vracel pěšky domů a přišel 2 roky po skončení.Nevím zda byl zajat či raněn, ani u jakého byl pluku, zkrátka nic moc.Děda byl ročník 1897, takže možná hned od začátku války nenarukoval, nevím v kolika se rukovalo tenkráte.Pokud by mi chtěl někdo poradit či pomoci, byl bych velmi rád.Pro informaci jenom základní údaje o děděčkovi-Antonín Krejčí, nar.3.3.1897 v obci Košín, okres Tábor.
jirkakr
 
Příspěvky: 298
Registrován: sob dub 06, 2013 10:12
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Táborsko, Benešovsko, Plzeňsko

Re: Děda a 1. světová

Příspěvekod Milan Wölfl » sob čer 08, 2013 13:47

Pokud by byl zajat, měl by být na seznamech Verlustliste (uloženy v projektu Kramerius Národní knihovny). Některé archiválie, týkající se odvodů do armády by mohly být také v SOkA v Táboře...
Měření dostupností serverů:
:: SOA TŘEBOŇ :: ZA OPAVA :: SOA LITOMĚŘICE :: GENEALOGIE.TABY.CZ :: FAMILY SEARCH ::

(Kolegové, omluvte prosím moji dočasnou nepřítomnost zde, brzy se vrátím. V případě nutnosti e–mailem v kontaktu...)
Uživatelský avatar
Milan Wölfl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: úte pro 27, 2011 14:14
Bydliště: Lišov u Českých Budějovic
Oblast pátrání: Lišovsko, oblast hlubockého a třeboňského panství, jihočeské Sudety

Re: Děda a 1. světová

Příspěvekod crann » sob čer 08, 2013 21:24

Zdravím, podělím se o mé zkoumání.
Kmenový list jednoho dědy jsem sice dostala, ale je tam jen, že byl v roce 1908 odveden a v roce 1920 je záznam o jeho přihlášení na vojenské správě.
V digitální knihovně Kramerius NK ČR jsem našla záznam z roku 1915, o jeho pobytu v nemocnici.
Kmenový list dalšího dědy byl skartován - ale v digitální knihovně Kramerius NK ČR jsem našla záznam o jeho zajetí v roce 1917.

Zprávy o raněných a nemocných vydané:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShow ... 23828&it=1
Seznam ztrát vydaný:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShow ... 23834&it=1

Vlevo je třeba zadat příjmení a zatrhnout políčko "hledat v aktuálním dokumentu". Je potřebné zadávat i varianty příjmení, tedy Krejčí - Krejci - Krejči.
-----------------------
Rovněž je dobré si pročíst kroniku obce.
Zpočátku jsem se domnívala (dle zápisu v kmenovém listu), že se první děda vrátil domů až v roce 1920. Ale v kronice obce jsem našla zápis z července 1919, kde je navržen do zastupitelstva obce, takže v roce 1919 už musel být doma. Doufám, že časem zjistím víc.
crann
 
Příspěvky: 67
Registrován: čtv úno 21, 2013 15:46

Re: Děda a 1. světová

Příspěvekod crann » sob čer 08, 2013 21:50

Další kniha pro hledání - Váleční zajatci:
http://kramerius.nkp.cz/kramerius/PShow ... 23843&it=1
A zde další možná příjmení - Krejčy - Kreczy. No, variant je mnoho.
crann
 
Příspěvky: 67
Registrován: čtv úno 21, 2013 15:46

Re: Děda a 1. světová

Příspěvekod jirkakr » ned čer 09, 2013 8:42

Děkuji za pomoc a inspiraci. Hledám v Krameriovi, hledal jsem v kronice obce a bohužel zatím nic. Nejvíce mne rozladilo, že doklady v VÚA byly v předcházejících letech skartovány. Škoda. Zkusím zajít i do SOA Tábor. Ještě bych požádal o informaci, pokud to někdo ví. V kolika letech se tenkrát rukovalo či povolávalo do zbraně v době 1. světové.? Dědovi bylo v roce 1914 17 let. Já si myslím, že děda byl povolán asi až během války. Ale v které asi roce ?
jirkakr
 
Příspěvky: 298
Registrován: sob dub 06, 2013 10:12
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Táborsko, Benešovsko, Plzeňsko

Re: Děda a 1. světová

Příspěvekod Kirvin » ned čer 09, 2013 13:50

Branecká agenda se čas od času dá dohledat ve fondech okresních úřadů deponovaných ve státních okresních archivech, v případě okresu Plzeň, se kterým mám zkušenost jsou to knihy vedené podle obcí, které jsou dále členěny dle odvodních ročníků. Do těch jsou branci zapisováni dle abecedy. Mimo ročníku narození a bydliště jsou uváděny vojenská tělesa, ke kterým byl branec odveden, občas se objeví nějaký záznam z průběhu vojenské služby. Jinak doporučuji od Rudolfa Sandera studii Přehled organizace vojska habsburské monarchie v českých zemích od počátku třicetileté války do roku 1918, kde je v úvodu popsán i způsob doplňování vojska a jeho organizace, vč. jednotek dislokovaných v českých zemích. Studie vyšla ve Sborníku archivních prací r. LVIII, č. 2, 2008, s. 235 - 319, v SAP ročník 2000 vyšel od téhož autora Abecední přehled dislokace Československé mírové armády v letech 1918 - 1939, této pomůcce předcházel od téhož Přehled organizace a dislokace československé mírové armády a jejím vývoji v letech 1918 - 1939 uveřejněný v SAP, 35, 1985, s. 3 - 162. O organizaci armády, zejména organizaci doplňování je též něco v publikacích vydaných ČGHSP, tuším, že je to s. 225 Sborníku učebních textů kurzu pro pokročilé rodopisce, vyd. 2007.

Můj osobní dojem, dle vlastního bádání je ten, že mohl být povolán v roce 1916 nebo následujícím. Ale je to jen osobní odhad.
Každý život má svou velikost. (Gorkij)

Ty Tomáš
Uživatelský avatar
Kirvin
 
Příspěvky: 173
Registrován: úte čer 04, 2013 16:35
Bydliště: Plzeňský kraj
Oblast pátrání: panství Šťáhlavy, Plasy, Radnice, Vsetínsko, Pardubicko, Klatovsko, Ostravsko.


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků