dvojí zápis v matrice

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

dvojí zápis v matrice

Příspěvekod Věra Mátlová » stř kvě 27, 2009 9:45

V matrice jsou za sebou dva zápisy o křtu jednoho dítěte, se stejným otcem ale dvěma různými matkami. Může mi někdo prosím vysvětlit, o co se jedná?

http://digi.ceskearchivy.cz/index_main. ... =3&id=2088

(scan 52, rok 1683, uprostřed vlevo - 12. září a 25.7.) Děkuji
[/url]
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Příspěvekod Arin-Gark » stř kvě 27, 2009 10:18

Já bych řekl že jde o dvě různé děti, které se stejně jmenovaly a jejichž otcové se také stejně jmenovali - nic jiného mně nenapadá.
Uživatelský avatar
Arin-Gark
 
Příspěvky: 169
Registrován: pát srp 25, 2006 13:58

Příspěvekod jtks » čtv kvě 28, 2009 21:51

Taky bych to viděla na shodu jmen.

V některých obcích to bývá dost běžné, že se tam vyskytuje mnoho stejných jmen a někdy je dost obtížné od sebe jednotlivé rodiny odlišit.
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Příspěvekod Věra Mátlová » pát kvě 29, 2009 16:01

Arin-Gark píše:Já bych řekl že jde o dvě různé děti, které se stejně jmenovaly a jejichž otcové se také stejně jmenovali - nic jiného mně nenapadá.

Já jsem pouhý začátečník, tak bych asi měla dát na názor zkušených, ale v tom zápisu mě zaráží víc věcí. Jednak ten druhý je datován 25.7., ale zapsán až po 12.9. - a ještě před ním ten škrtanec .... nebo byl pan páter pozván na křtiny a znaven z oslav? Potom se tam objevují formulace nikde jinde nepoužité - normálně se všude píše "baptisatus est infans" tedy pokřtěné dítě, ale u té druhé Ludmily je napsáno "sanctum baptismum suscepit" tedy přijala křest - že by ta osoba už nebyla dítě? Za třetí, v ostatních zápisech se uvádí křtěnec jako dítě rodičů (ex parentibus nebo ex ex Pré … et Mré), ale v tom prvním zápisu je napsáno "parentes .... (to slovo bohužel neumím přečíst)". Asi jen blbé náhody. [/img]
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany

Příspěvekod Arin-Gark » pát kvě 29, 2009 19:01

Z těch formulací bych si moc hlavu nedělal, ale toho data jsem si také všiml. Nejspíš si ten křest farář tenkrát poznamenal jenom na nějakou cedulku a do matriky je zapsal až se zpožděním - proto možná i ta rozdílná formulace. Ale podezřelého bych v tom neviděl nic - takový opožděný zápis se občas dá najít.
Uživatelský avatar
Arin-Gark
 
Příspěvky: 169
Registrován: pát srp 25, 2006 13:58

Příspěvekod Galadwen » sob kvě 30, 2009 7:41

Oni to kolikrát ani nepsali ti faráři, ale osoba pověřená, třeba učitel, ze všelijakých cedulek. Určitě je to shoda jmen, děti mají i různé kmotry.
Galadwen
 
Příspěvky: 286
Registrován: úte dub 01, 2008 10:45

Příspěvekod Věra Mátlová » úte čer 02, 2009 18:32

Tak jo, tak jste vyhráli. V letech okolo jsem pak už našla další děti jen od rodičů Jakuba + Marjány, Uršulu dám zatím k ledu. Díky všem moc !
kozulena
Uživatelský avatar
Věra Mátlová
 
Příspěvky: 1913
Registrován: úte kvě 12, 2009 8:04
Bydliště: Říčany


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 24 návštevníků