VYŘEŠENO Kam dál, předkové zmizeli

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod obluda31 » ned čer 02, 2013 13:51

SabiPur píše:No jestli byla Anna Beloková z Piletic a není svatba v černilovské matrcie, tak svatbu měli v Pileticích, většinou se to řídilo dle nevěsty a Piletice jsou sice kousek, ale už jiná farnost....Otázka je, zda tam bude více informací v oddacím listě. Jinak rok 1782 byl prvním rokem, kdy se mohli lidé stěhovat po zrušení nevolnictví, takže výhostní list asi také k dohledání nebude...Nebo opravdu napsat na OÚ v Černilově či místní faru, zda jim to něco neříká, jak navrhovala Karolína.


Nemůže to být obec Vrchovnice? Připadá mi že to zní tak trochu podobně.
obluda31
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř kvě 02, 2012 8:06

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod Šušara » čtv čer 06, 2013 17:29

Našla jsem Vrchovice 17km od Černilova - nemohlo by to být ono?
Uživatelský avatar
Šušara
 
Příspěvky: 844
Registrován: pát bře 01, 2013 13:56
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Praha-západ, Příbramsko, Rakovnicko, Berounsko, Praha-východ, Třebíčsko, Hrubý Jeseník, Ledečko,
Úžice, Mladá Vožice, Vlašimsko, Choustník, Mazelov (ČB), Praha, a v okolí uvedeného

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod alda » čtv čer 06, 2013 18:39

No je otázkou, pod co spadají. Nesmí spadat pod Černilov, protože v černilovských matrikách už nejsou. Kde ty Vrchovice jsou ?


Ale asi nejblíž co se názvu týče je ta obec u Nového Města nad Metují

http://www.imagehosting.cz/?v=wrchowin.jpg

ale tam jsem zatím na jméno Střelka nenarazil
alda
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv kvě 30, 2013 10:44

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod Šušara » ned čer 09, 2013 20:03

Omluva, nejsou to Vrchovice, ale Vrchovnice u Hořiněvsi. Trochu jsem se upsala :)
Uživatelský avatar
Šušara
 
Příspěvky: 844
Registrován: pát bře 01, 2013 13:56
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Praha-západ, Příbramsko, Rakovnicko, Berounsko, Praha-východ, Třebíčsko, Hrubý Jeseník, Ledečko,
Úžice, Mladá Vožice, Vlašimsko, Choustník, Mazelov (ČB), Praha, a v okolí uvedeného

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod alda123 » úte kvě 09, 2017 8:16

Dobrý den,
po několika letech bych chtěl trošku oprášit toto téma. Vzhledem k tomu, že digitalizace pokročila, bylo možno prozkoumat další obce.
Jenom zopakuji důležitá fakta :
Roku 1782 se žení v Černilově Tobiáš Střelka s Rosinou, vdovou po Jakobu Hoffmannovi. Je uvedeno že pochází z Wrchovi či Wrchovy. Tento Tobiáš umírá roku 1797 ve věku 71let, takže datum narození 1726 a v době svatby mu bylo 56let. Děti s Rosinou neměl, ale přesto se tam objevuje Josef Střelka, který umírá roku 1801 ve věku 39let, takže rok narození 1762 (nenarodil se v Černilově) a v době svatby Tobiáše mu bylo 20let. Dle všeho to mohl být syn Tobiáše. Tento Josef si bere Annu a mají spolu 3 děti......
Problém byl původ Tobiáše (a Josefa) a to Wrchovi..... Prozkoumal jsem několik Vrchovnic, ale dle všeho mám možná úspěch v obci Vrchoviny (v té době Wrchowin) u Nového Města nad Metují. Tam jestli to dobře luštím, vidím několik Střelků, ALE ........ kolem roku 1726 nevidím narození Tobiáše a ani kolem roku 1762 nevidím narození Josefa. Možná se špatně dívám, ale je to divné. Je možné, že by tam žil jiný rod Střelků ? a zrovna ve Wrchowin, což sedí na popis původu Tobiáše ?

Prosím o rady a názor
Děkuji
alda123
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte kvě 09, 2017 7:57

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod alda123 » pát kvě 12, 2017 7:51

Ještě přikládám matriku, kde jsem označil 3x, kde si myslím, že se jedná o Střelkovi.
Prosím o potvrzení, že se nemýlím. Děkuji

Obrázek

http://www.imagehosting.cz/?v=czec00qoq.jpg
alda123
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte kvě 09, 2017 7:57

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod Zora » pát kvě 12, 2017 8:02

alda123 píše:Ještě přikládám matriku, kde jsem označil 3x, kde si myslím, že se jedná o Střelkovi.
Prosím o potvrzení, že se nemýlím. Děkuji

Obrázek

http://www.imagehosting.cz/?v=czec00qoq.jpg


Ještě tam vidím Střelku - první osoba v druhém sloupci - nechejte si to ale ověřit, viz moje brejle.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod Radix » pát kvě 12, 2017 8:05

Je to, Střelka Jindřich.
Radix
 
Příspěvky: 3186
Registrován: úte led 08, 2013 18:54

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod alda123 » pát kvě 12, 2017 8:11

Dobrý den,
díky, ještě posílám matriky kolem roku 1726, kdy se měl narodit Tobiáš, ale toho ať hledám jak hledám najít nemohu.
Bohužel nemám pro to žádné vysvětlení. Tak buď jsem našel jiné Střelkovi ... nebo fakt nevím ....

http://www.imagehosting.cz/?v=czec00eke.jpg

http://www.imagehosting.cz/?v=czec00fzf.jpg
alda123
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte kvě 09, 2017 7:57

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod Zora » pát kvě 12, 2017 8:16

v té první Matěj, Justina, Václav?

Prohledejte i přímo zápisy - třeba tam bude nějaké info

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod Zora » pát kvě 12, 2017 8:22

v té druhé
Alžběta, Václav?, Dorota, Matěj, Václav?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod alda123 » pát kvě 12, 2017 8:35

No prohledával jsem i záznamy, ale ani tam nějak Tobiáše nevidím. Problém je v tom, že tam nemohu najít ani Josefa kolem roku 1762 :

http://www.imagehosting.cz/?v=czec00fsf.jpg

což už je dost divné tedy. Takže jsem v asi špatné Wrchovi (Wrchovy) ?????
alda123
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte kvě 09, 2017 7:57

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod Zora » pát kvě 12, 2017 10:21

Jestli hledáte podle indexu, může v něm právě hledaný zápis chybět.

JInak ovšem platí - nikdo z nich se nemusel v obci narodit, ale bydlel tam v době zápisu.

U všech nalezených Střelků byste měl projít zápisy a všímat si, zda nemají zapsaný původ odjinud, stejně tak u kmotrů a svědků....
(v předcházející generaci se syn oženil do vedlejší vsi a generace jeho dětí se mohla do Vrchovin vrátit).
Fakt je třeba projít všechny dostupné matriky N, O, Z....

Ještě jsem našla obec Vrchová (pak by se asi zapsal zápis z Vrchový, Vrchovi - y-i- se nerozlišovalo) ale je to už dost daleko
Z Černilova asi 60 km a neznám tamější oblast z hlediska panství.

https://mapy.cz/turisticka?planovani-tr ... t=&rt=&rt=


edit - až teď vidím, že o této obci už byla řeč, sorry. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod alda123 » pát kvě 12, 2017 10:39

Dobrý den,
trošičku nechápu poznámku :
"Jinak ovšem platí - nikdo z nich se nemusel v obci narodit, ale bydlel tam v době zápisu. "
Pokud Tobiáš v Černilovské matrice u svatby uvádí že pochází z Wrchovy, pak předpokládám, pokud nebyl každý rok někde jinde, což si myslím nebylo v té době možné (volný pohyb byl někdy kolem roku 1782, což je i rok kdy se žení jinde), že se tam někde ve velmi blízkém okolí narodil a pak by jeho narození mělo v této matrice být. Na jednu stranu si říkám, že Střelkovi tam jsou, název Wrchowin by taky seděl všem zatím dostupným informacím, jenom chybí to propojení.

Do matriky N jsem také koukal, ale Tobiáše tam prostě nevidím........ ale projdu to ještě jednou.
alda123
 
Příspěvky: 12
Registrován: úte kvě 09, 2017 7:57

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod Zora » pát kvě 12, 2017 11:22

Do Černilova přišel Z "Vrchowy".
Nic víc nevíte, takže místo XY , kde se narodil, nemusí být totožné s obcí Vrchowy, ze které přišel. V zápise není doslovně uvedeno, že se v obci Wrchovy narodil.

I před zrušením nevolnictví se lidé stěhovali, třeba proto, že si je přesunul sám majitel panství, nebo teoreticky matka vdova, podruhé se vdala do jiné obce, .....

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29133
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

PředchozíDalší

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků