VYŘEŠENO Kam dál, předkové zmizeli

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod alda » pát kvě 31, 2013 12:13

Mám dotaz. Jak dál pokračovat, když jsem nalezl poslední zápis o narození potomka v roce 1795, ale pak už předtím žádný další zápis není. Procházel jsem i pohřby 50let před toto datum a ani žádný pohřeb před tímto datem není na toto jméno, takže museli odněkud přijít, ale to netuším jak najít. Dítě je manželské, ale ani svatbu jsem nenašel.

Zde posílám odkaz na poslední zápis o narození dítěte :
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... 1893113291
poslední řádek na pravé stránce - číslo domu 158.

Díky za rady a nápady
alda
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv kvě 30, 2013 10:44

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod Pichnat4 » pát kvě 31, 2013 12:40

A zápis o sňatku jeho rodičů jste nalezl? Tam by mohlo být odkud otec pochází.
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod alda » pát kvě 31, 2013 12:49

Ne, zápis jsem zatím nenalezl, ale je pravda, že jsem hledal pod číslem domu a to tak být nemusí. Ještě jsem dohledal další 2děti, ale u otce nikdy není víc informací, jenom že nejdřív byl podruh a pak chalupník. Ještě zkusím dohledat sňatky těch dětí, zda tam nebude víc, ale pochybuju.
alda
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv kvě 30, 2013 10:44

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod SabiPur » pát kvě 31, 2013 13:03

Dobrý den,
dle usedlostí v Černilově http://www.smirice.eu/usedlosti/cernilov1570_1998.html byl na č. 158 (po staru č. 143) evidován Josef Střelka od r. 1798-1848. Předtím na panství smiřickém Střelkovi nejsou, ale 14.5.1782 se v Černilově žení Tobiáš Střelka z Vrchového (???) s Rosinou vdovou po Jakubovi Hoffmanovi z Černilova a zdá se, že asi zůstali bezdětní. Není tedy možné, že otec Josefa Střelky Josef Střelka byl jeho bratr/bratranec či jiný příbuzný, který si při návštěvách našel zde nevěstu (?), vzali se v místě jeho bydliště Vrchovém ??? (sice nezvyklé...) a poté převzali po něm chalupu či si ji tam vystavěli ? Odkaz na matriku viz níže.
V Černilově byly od konce 18. století dva protestantské sbory s vlastními matrikami (helvetské jako kalvinské tj. reformované = R a augšpurské jako luteránské = L) jsou digitalizované (zápisy se ale zpočátku stejně dublovaly do katolických matrik). Pokud je tedy Josef Střelka křtěn jako katolík, buď byli oba rodiče katolíci anebo by dle pravidel smíšeného manželství byl pouze otec katolík a matka protestantka a k protestantské víře se mohl přihlásit až v dospělosti. Což je docela dobře možné, Vachkové byly většinou helvetského vyznání, takže pokud jste předtím psal, že nelze dohledat další pozdější data, pokud nejsou v katolické matrice, bych hledala tam.
Obrázek
SabiPur
 
Příspěvky: 40
Registrován: sob lis 06, 2010 19:14
Bydliště: Praha

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod alda » pát kvě 31, 2013 13:23

JJ, tu evidenci jsem také nalezl, což mi hodně pomohlo se vypořádat s přečíslováním. To další zkusím prověřit, jenom to Vrchové nějak nemůžu najít, kam si ho mám zařadit územně ( abych našel správnou matriku ). Co se týče víry, tak zatím vždy bylo uváděno, že rodiče jsou katolíci, zkoušel jsem i nakouknout do evangelických matrik ( koukal jsem do knihy úmrtí ), ale tam jsem taky nic nenašel.
alda
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv kvě 30, 2013 10:44

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod alda » pát kvě 31, 2013 15:58

tak BINGO
našel jsem že ten Tobias Střelka zemřel v roce 1797 a v čísle domu 158 :
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... :700222712

ale v roce 1800 tam taky umřel Václav Střelka a v roce 1801 Josef Střelka. To vypadá, že se tam nastěhoval celý rod .....
Ještě zjisti jaký měli vztah ( bratři ? ), ale vůbec nemůžu najít to "Vrchové" odkud Tobias pocházel.
alda
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv kvě 30, 2013 10:44

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát kvě 31, 2013 19:40

Nevím, asi to bude mimo...
Ale v mapě je Černilov, vpravo pod ním Dolní Černilov a Horní Černilov.... Na historické mapě je tam pár domečků, jestli těm z Horního Černilova neříkali Vrchovjané....
(off topic: skoro jako ta písnička: Horňané, Dolňané, chlapci Vrchovjané...)
fakt jen nápad.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod SabiPur » pát kvě 31, 2013 19:48

Všimla jsem si ještě poznámky u Tobiáše Střelky "ambo subiti smiricensis", což sice je "oba poddaní smiřičenští", ale žádná podobná ves v panství smiřickém nebyla viz http://www.smirice.eu/usedlosti/smiricko.htm#003...Takže je otázka, zda to neznamená, že pokud byl z jiného panství, tak už bylo ukončen proces "přestěhování". Seznam výhostních listů končí na smirice.eu bohužel rokem 1791....Docela záhad :-), pokud to tedy čteme dobře.
SabiPur
 
Příspěvky: 40
Registrován: sob lis 06, 2010 19:14
Bydliště: Praha

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod SabiPur » pát kvě 31, 2013 19:51

Horní ani Dolní Černilov to myslím nebude, ten v matrikách odlišovali, byly a jsou to malé osady, mnohem blíže Výravě než Černilovu :-). Je tam ale třeba jedno místo Kaltouz, které už je dnes zaniklé a ani v těch seznamech není, přitom se v matrikách výjimečně objevuje....To bude opravdu oříšek.
SabiPur
 
Příspěvky: 40
Registrován: sob lis 06, 2010 19:14
Bydliště: Praha

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod Karolina Vernerova » pát kvě 31, 2013 21:07

Napadlo mně, co napsat na úřad v Černilově, jestli jim Vrchovy něco neříká.... Myslím, že je to přečtené dobře.... Je to tam dvakrát.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod alda » pát kvě 31, 2013 22:36

zatim co jsem nalezl je obec Vrchová :
http://www.obecbernartice.cz/vrchova/d-1486/p1=1518

Ale to mi moc nesedí

Kdyby to bylo kolem Černilova, tak to bude ve stejných matrikách, ale to není, protože z matrik zmizeli.

Jinak úmrtí tří klíčových předků je zde :
Tobiáš :
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... 2008754475
Václav strana 23 a Josef, kterého pokládám za otce dalšího Josefa na straně 24.
alda
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv kvě 30, 2013 10:44

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod SabiPur » sob čer 01, 2013 8:01

Dívala jsem se a Bernartice, kam spadá i Vrchová, jsou také digitalizované, ale matriky tam jsou vedeny až od cca r. 1785...Několik předchozích se i ztratilo. Jinak to ale byla převážně německá vesnice, což by jméno Střelka úplně nenasvědčovalo, pokud si ho nepřeložili (??). Jinak dalších Střelků je v Černilově dost i potom (např. Anna Střelková zemřela 9.8.1868 ve věku 80 let). Dne 24.10.1839 narozena Alžběta Střelková, o: Josef Střelka a m: Anna dcera Jiřího (?) Havlase z Velké Skalice. Oddací list by tedy měl být ve Velké (dnes České) Skalici. V té době tam už psali dost údajů, takže možná by tam mohlo být i více o otci ženicha, tj. J. Střelkovi z Vrchové....
SabiPur
 
Příspěvky: 40
Registrován: sob lis 06, 2010 19:14
Bydliště: Praha

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod alda » sob čer 01, 2013 9:00

Ano, to si nerozimíme. Po roce 1795 až po dnešek jsem to dohledal, teď jde o to předtím ( před rokem 1782 ).

Jinak Tobias Strelka určitě nebyl otec Josefa ( jeho byl možná děda), který si vzal Annu Havlas, ale Josefa(možná, taky to mohl být strejda), který si vzal Annu z Piletic, ale nebrali se v Černilově.
Naposledy upravil alda dne sob čer 01, 2013 19:53, celkově upraveno 2
alda
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv kvě 30, 2013 10:44

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod alda » sob čer 01, 2013 19:48

Tak co jsem bádáním zjistil :
Tobias si vzal tu vdovu v roce 1782 a zemřel v roce 1797ve věku 71let, takže rok narození 1726. Jako adresa úmrtí je Černilov 158, což je adresa na které je veden i Josef Střelka, takže buď chalupu postavil nebo vyženil. Další kdo tam s ním prokazatelně bydlel, ale nenarodil se tam byl Josef Střelka, který tam v roce 1801 zemřel ve věku 39let, takže rok narození 1762. Tento Josef stačil splodit 4 děti ( Marii, Annu, Josefa a Václava ) a ty už jsou v Černilovských matrikách a všechny děti jsou manželské, které měl s ženou Annou, která byla dcera Jozefa Beloky (asi) podruha z Piletic ale svatbu v matrice nemají. Takže Josef by klidně mohl být i synem Tobiase, ale tím zatím všechna zjištění končí. Problém je ta "Vrchová" či "Vrchové" z kterého Tobias pocházel.
alda
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv kvě 30, 2013 10:44

Re: Kam dál, předkové zmizeli

Příspěvekod SabiPur » sob čer 01, 2013 22:53

No jestli byla Anna Beloková z Piletic a není svatba v černilovské matrcie, tak svatbu měli v Pileticích, většinou se to řídilo dle nevěsty a Piletice jsou sice kousek, ale už jiná farnost....Otázka je, zda tam bude více informací v oddacím listě. Jinak rok 1782 byl prvním rokem, kdy se mohli lidé stěhovat po zrušení nevolnictví, takže výhostní list asi také k dohledání nebude...Nebo opravdu napsat na OÚ v Černilově či místní faru, zda jim to něco neříká, jak navrhovala Karolína.
SabiPur
 
Příspěvky: 40
Registrován: sob lis 06, 2010 19:14
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků