Zvláštní matriky

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Zvláštní matriky

Příspěvekod Lucka. » úte kvě 28, 2013 9:52

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli někdo nevíte, zda na počátku 20. století existovalo něco jako dneštní zvláštní matrika, kam by se zapisolaly svatby uskutečněné v zahraničí.
Lucka.
 
Příspěvky: 180
Registrován: čtv úno 21, 2013 17:54

Re: Zvláštní matriky

Příspěvekod Zora » úte kvě 28, 2013 10:01

http://www.stred.brno.cz/zvlastni-matri ... i-udalosti

Když jsem si vyřizovala na této matrice vlastní rodný list, byli tam velice ochotní, a především velice znalí legislativy. V té době (cca r.78)to byla jediná matrika pro celé Československo ( asi se to ale netýkalo Slovenska). Zkuste svůj dotaz vznést na uvedenou adresu.
Z vlastní zkušenosti si ale myslím, že dříve nebylo třeba jednotných rodných listů, uznával se ten, který osoba vlastnila, byť byl ze zahraničí, i mně to tak dlouhou dobu procházelo :-)))
Otázkou zůstává, jak se postupovalo tehdy, kdy osoba rodný list neměla vůbec. Dnes platí ustanovení o svědcích - tuším dvou a ještě nějaké další možnosti...( veděla jsem to do podrobností, ale naštěstí se mně to netýkalo). Jak to bylo a je se svatbami, o tom ale nic nevím.
Doporučuji informovat se u tohoto zdroje.
Zora
Naposledy upravil Zora dne úte kvě 28, 2013 10:05, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29181
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zvláštní matriky

Příspěvekod Zora » úte kvě 28, 2013 10:04

Ještě poznámku - u svých předků jsem se opakovaně setkala kolem. r. 1920 s tím, že se svatba konala mimo farnost ženicha i nevěsty. svatba je zapsána tam, kde se konala, a pak ještě ve farnotsti ženicha, stejně tak ve farnosti nevěsty a to na základě dokladů, které obdržely farnosti z místa svatby. Nevím, zda to byla povinnost, nebo pečlivost. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29181
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Zvláštní matriky

Příspěvekod Lucka. » úte kvě 28, 2013 10:09

Díky za rychlou odpověď, zkusím se zeptat tam, jde mi o svatbu mezi lety 1907 - 1914 v USA a znám jen jméno nevěsty za svobodna a datum jejího narození a už moc nevím, kde hledat, ani u matričního zápisu o narození nemá vpisek o svatbě.
Lucka.
 
Příspěvky: 180
Registrován: čtv úno 21, 2013 17:54


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků