Dlouho hledaný sňatek rodičů 3 roky po narození dítěte?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Dlouho hledaný sňatek rodičů 3 roky po narození dítěte?

Příspěvekod Zdenek » pon dub 20, 2009 21:00

Narazil jsem na věc v současnosti běžnou ale nevím zda to bylo možné i v minulosti. Mariana Pálková nar 27.4.1835 rodiče Josef Pálka a Anna Juřenová. To je zápis v rodné matrice Halenkovice. Dlouho jsem hledal sezdání rodičů až čistě náhodou jsem našel zápis z data 19.1.1838 jména i číslo domu souhlasí. Vrátil jsem zpět k tomu zápisu o narození a objevil jsem malým písmem dopsáno něco o legitim... dál to už nepřečtu a odkaz na oddací m. a č. str. které sedí.
Prosím o vysvětlení je-li to možné? Nebo je to jen shoda jmen to se mě už jednou stalo. Děkuji.
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Galadwen » pon dub 20, 2009 21:26

Co je na tom divného? Setkala jsem se i s případy třeba u horníků, že nasekali s jednou ženou x nemanželských dětí, a pak se vzali třeba až po mnoha letech a všecky děti legitimovali - zřejmě to bylo z ekonomických důvodů. To může hrát vždycky roli, pokud muž nebyl schopen rodinu zabezpečit, nedostal prostě povolení k sňatku. Tři roky zas není tak moc. U dítěte se po (při) svatbě rodičů psala poznámka o legitimaci dodatečným sňatkem rodičů a vepisoval se otec třeba ve formě Já ten a ten za přítomnosti svědků prohlašuji, že jsem otcem tohoto nemanželského dítěte... nebo něco v ten způsob (ve 3. osobě, někdy úplně normální zápis otce s poznámkou o legitimaci a jmény svědků).
Jinak třeba zakladatel české geologie Jan Krejčí se narodil začátkem 19. století svobodné matce - služce, otec byl voják, brali se až asi po šesti letech. A dotáhl to na univerzitního profesora :lol:
Galadwen
 
Příspěvky: 286
Registrován: úte dub 01, 2008 10:45

Příspěvekod Zdenek » úte dub 21, 2009 17:00

Děkuji chtěl sem si být jistý. V jiné matrice trochu starší používali pro nemanželské děti výraz spurius a ten se u dané osoby uváděl u všech zápisů až do smrti.Tamější farář na to byl asi dost citlivý. Ale v tomto případě máte jistě pravdu hned si to můžu připsat ke svým předkům a rozšířit tak jejich řady.
Zdenek
 
Příspěvky: 1262
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Příspěvekod Dana Schubertová » úte dub 21, 2009 20:44

I já mám u předků 2 stejné případy: 1. případ: měli spolu 3 děti před svatbou- on byl na vojně, brali se až po 6ti letech od narození 1. dítěte. Ke všem třem se přiznal dodatečně před svědky (zápis v matrice narozených) 2. případ: sestra nevěsty z 1. případu měla dítě zasvobodna, které se narodilo v r.1867 - rodiče se vzali v roce 1869 - a to jen díky tomu, že ženich byl propuštěn z vojny kvůli onemocnění své matky a o hospodářství se neměl kdo starat. Také se dodatečně přihlásil k dítěti. Pro zajímavost: o 90 let později se brali mí rodiče - maminka pochází z větve od těchto manželů a taťka z větve bratra obou sester o kterých výše píšu. A pak že nám život nepřináší překvapení.
Dana Schubertová
 
Příspěvky: 187
Registrován: pát črc 13, 2007 14:26
Bydliště: J.Palacha 143, Kutná Hora


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků