Kde hledat gruntovní a pozemkobé knihy?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Kde hledat gruntovní a pozemkobé knihy?

Příspěvekod Pavel M. » pon bře 30, 2009 11:33

Dobrý den,
zajímalo by mně, kde se dají nalézt grutovní či pozemkové knihy obcí.

Dále by mně zajímalo, jak se dá nahlédnout do soupisu poddaných podle víry a kde se tyto soupisy nacházejí. Děkuji.
Uživatelský avatar
Pavel M.
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte říj 21, 2008 21:52
Bydliště: Zborovice

Příspěvekod Arin-Gark » pon bře 30, 2009 14:48

Gruntovní knihy najdete v příslušném oblastním archivu a pokud vim tak buď bývají vedeny v samostatném fondu, nebo ve fondu příslušného velkostatku - jak ve kterém archivu.
Uživatelský avatar
Arin-Gark
 
Příspěvky: 169
Registrován: pát srp 25, 2006 13:58

Příspěvekod michald » pon bře 30, 2009 21:15

Pricemz gruntovni knihy mest a mestecek (pokud si vedly samostatne pozemkoknizni agendu) naleznete obvykle v prislusnem okresnim archivu ve fondu takove obce. Vyjimecne se vsak gruntovni knihy daji nalezt i nekde uplne jinde (fondy ruznych byvalych historickych spolku, sbirek apod., ale to neni typicky pripad).
michald
 
Příspěvky: 33
Registrován: stř úno 18, 2009 23:44

re

Příspěvekod Pavel M. » úte dub 21, 2009 17:57

Ještě se chci zeptat, co všechno se dá z gruntovních knih vyčíst.

Objevil jsem, že archiv velkostatku, pod který patřila i obec, která mě zajímá, je veden od roku 1550. Matriky narozených atd. však začínají až rokem 1740, protože starší shořely.

Myslíte si, že by mi archivy velkostatků mohli pomoct dostat se hlouběji do minulosti?
Uživatelský avatar
Pavel M.
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte říj 21, 2008 21:52
Bydliště: Zborovice

Příspěvekod michald » stř dub 22, 2009 22:14

Rekl bych, ze s takto starymi gruntovnicemi mate obrovske stesti (ktere kompenzuje smulu s matrikami) a umozni vam PRAVDEPODOBNE zrekonstruovat linii, idealne i roky/mesice umrti, svateb (napr. v pripade prizeneni se na grunt) predku. Zapisy o koupi gruntu a splaceni vejrunku vetsinou obsahuji potrebne informace.

Mrknete treba nize nebo do nejake literatury
http://bkoutecky.sweb.cz/gruntovn%C3%AD_knihy.htm
michald
 
Příspěvky: 33
Registrován: stř úno 18, 2009 23:44

Příspěvekod Pavel M. » čtv dub 23, 2009 12:49

Jedná se o tuto matriku velkostatku Uherský Brod

http://aplikace.mvcr.cz/vozidla/peva/in ... t=&vse=and

Doufám, že tomu rozumím správně. Obec, o kterou se zajímám, patřila pod velkostatek Uherský Brod od roku 1652. Takže si myslím, že záznamy o této obci by měly být vedeny v tomto archivu. Opravte mě, jestli se mýlím. Děkuji
Uživatelský avatar
Pavel M.
 
Příspěvky: 143
Registrován: úte říj 21, 2008 21:52
Bydliště: Zborovice

Příspěvekod Arin-Gark » čtv dub 23, 2009 20:15

Když už je tady řeč o uložení gruntovnic, tak bych měl taky jeden dotaz. Nedávno jsem hledal gruntovnice obce Čejkovice, Starého Poddvorova a některých okolních vsí pod fondem velkostatku Hodonín, kde jsem však nalezl nejstarší až z první poloviny 18. století. Bylo mi to divné, že by se žádné starší nedochovaly a zjistil jsem, že před tím tvořily Čejkovice samostatné panství, které bylo v majetků olomouckých jezuitů. Myslíte, že je tedy možné aby byly případné starší gruntovnice uložené v SOA Olomouc pod fondem Jezuité Olomouc? Tento fond je prý sice doposud nepřístupný, ale jenom by mě zajímalo, jestli je nějaká šance že by se v něm tyto gruntovnice eventuelně mohly nacházet.
Uživatelský avatar
Arin-Gark
 
Příspěvky: 169
Registrován: pát srp 25, 2006 13:58

Příspěvekod michald » čtv dub 23, 2009 21:40

Pavel M. píše:Jedná se o tuto matriku velkostatku Uherský Brod

http://aplikace.mvcr.cz/vozidla/peva/in ... t=&vse=and

Doufám, že tomu rozumím správně. Obec, o kterou se zajímám, patřila pod velkostatek Uherský Brod od roku 1652. Takže si myslím, že záznamy o této obci by měly být vedeny v tomto archivu. Opravte mě, jestli se mýlím. Děkuji


Podle vaseho odkazu jsou pozemkove knihy (=gruntovnice, gruntovni knihy) vedeny az od roku 1690, ne vsak nutne pro vsechny obce (asi jsem se vcera ve vasem prispevku prehledl, myslel jsem, ze jste psal primo o gruntovnicich od roku 1550). Nicmene nezoufejte, s jistym stestim se mate sanci dostat i do starsiho obdobi v zavislosti na tom, jak jsou vedeny prvni zapisy (mohou odkazovat vice do minulosti).

Dost zajimave informace mohou take obsahovat knihy svatebnich smluv, otazkou je jak stare jsou zachovany - zkuste napsat do Brna s dotazem na konkretni casove obdobi a danou ves ohledne obou typu knih.

Tematický popis: Listiny (1635- dlužní úpis, 1641-obnova trhové smlouvy z r. 1627), urbáře 1615-1737, urbariální fasse jednotlivých obcí na panství (1775) 1828, úřední knihy v přenesené agendě (protokoly smluv, knihy listin, knihy svatebních smluv, knihy kvitancí), knihy pozemkové 1690-1887, spisový materiál (repertáře a podací protokoly, korespondence jednotlivých hejtmanů na panství 1644-1712), mapy 1860-1935.
Naposledy upravil michald dne čtv dub 23, 2009 21:54, celkově upraveno 1
michald
 
Příspěvky: 33
Registrován: stř úno 18, 2009 23:44

Příspěvekod michald » čtv dub 23, 2009 21:49

Arin-Gark píše:Když už je tady řeč o uložení gruntovnic, tak bych měl taky jeden dotaz. Nedávno jsem hledal gruntovnice obce Čejkovice, Starého Poddvorova a některých okolních vsí pod fondem velkostatku Hodonín, kde jsem však nalezl nejstarší až z první poloviny 18. století. Bylo mi to divné, že by se žádné starší nedochovaly a zjistil jsem, že před tím tvořily Čejkovice samostatné panství, které bylo v majetků olomouckých jezuitů. Myslíte, že je tedy možné aby byly případné starší gruntovnice uložené v SOA Olomouc pod fondem Jezuité Olomouc? Tento fond je prý sice doposud nepřístupný, ale jenom by mě zajímalo, jestli je nějaká šance že by se v něm tyto gruntovnice eventuelně mohly nacházet.


V MZA Brno (!!), fond E28 Jezuite Olomouc, sign. 0 2/3 se nachazi urbar pro statek Cejkovice z roku 1612/1617. Nejakou gruntovnicku bych tam klidne zkusil pohledat, za pokus to stoji. Fond je (!) pristupny, podivejte na odkaz nize a leccos se vam rozjasni:

http://aplikace.mvcr.cz/vozidla/peva/in ... t=&vse=and
michald
 
Příspěvky: 33
Registrován: stř úno 18, 2009 23:44

Příspěvekod Arin-Gark » pát dub 24, 2009 14:24

Díky moc !! Mě ani nenapadlo že by olomoučtí jezuité mohli být uložení v Brně. Tak to je paráda - co nejdřív se po tom podívám. A ještě jednou díky :D
Uživatelský avatar
Arin-Gark
 
Příspěvky: 169
Registrován: pát srp 25, 2006 13:58

Příspěvekod michald » pon dub 27, 2009 16:28

Rado se stalo. No ono to obecne je celkem slozite nektere veci dohledat, ale ten vyhledavac MV nekdy celkem pomaha. V Brne je hodne veci i z ruznych klasteru na Olomoucku - asi z historickych duvodu.
michald
 
Příspěvky: 33
Registrován: stř úno 18, 2009 23:44


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků