Jak zpracováváte nalezená data?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jak zpracováváte nalezená data?

Příspěvekod Shari » stř dub 17, 2013 8:48

Radostné bádání všem :-)

Sestavováním rodokmenu se zabývám cca 2 měsíce, v rodokmenu mám již okolo 650 osob a jak postupně přibývají další informace, začínám si připadat jak papírková královna... když vypisuji informace z matrik na netu, používám papírky a6... někdy to po zadání do ancestry proškrtám, jindy tam něco zbyde k dalšímu zkoumání... poznámky, kde jsem s hledáním skončila, co mě zaujalo... Jenže pak přejdu k další větvi rodokmenu (podle toho, na co si rodiče vzpomenou) a papírky se hromadí a já zapomínám, co tam vlastně bylo...
Do Ancestry si zaznamenávám i odkazy na matriky... u Soa Litoměřice jsem si vytvořila adresáře podle vesnic, kam nalezené stránky ukládám, u actapublica si zapisuji jen odkazy na net. Z fotek matrik v archivu jsem zatím spíš jen vypsala nalezené informace do programu, ale protože kvalita snímků není nic moc, nechce se mi s tím nic moc dalšího dělat.
S fotografiemi osob a dalšími informacemi jsem zatím nepracovala (čekám až se oteplí a táta se vydá na půdu hledat fotky a dokumenty :-) ) ... a až se vydám do archivů do kronik.

Jaký systém máte vy? Jak jste se porovnali s orientací ve větším množství předků a dokladů?

Pokud se podělíte o své zkušenosti, budu moc ráda.

Šárka
Uživatelský avatar
Shari
 
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 19, 2013 20:29
Bydliště: Louka u Litvínova
Oblast pátrání: Mostecko-Kopisty, Svinčice; Lounsko-Smolnice, Raná, Pochvalov; Příbramsko-Láz, Pozdyně, Narysov, Sedlice

Re: Jak zpracováváte nalezená data?

Příspěvekod lerak » stř dub 17, 2013 10:48

Já zatím V MyHeritage dávám odkazy na webové stránky matrik a soupisů poddaných. Až Třeboň zdigitalizuje gruntovní knihy tak přidám odkazy na ně. Fotky dávám všechny k osobám, ale ofocené dokumenty nejde přidat do poznámek a k osobám se to nehodí. Tak musím něco vymyslet jak přidat třeba stažené dokumenty z amerických serverů, protože odkaz funguje jen když to máte placené. Asi je umístím na vlastní stránky(třeba rajče) a budu na ně dávat odkazy. To mne jen tak napadlo-uvidím.
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09

Re: Jak zpracováváte nalezená data?

Příspěvekod ozana » stř dub 17, 2013 11:44

Papíry (A4) používám jen jako dočasné úložiště (i když se mi také hromadí a budu to muset vyházet), všechno si zapisuji do souborů v počítači, některé matriky přepisuji prakticky celé anebo tvořím nějaké více než indexy...
A to hlavní píšu do aplikace MyHeritage FTB.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Jak zpracováváte nalezená data?

Příspěvekod carlos » stř dub 17, 2013 12:02

Já používám program Brother's Keeper, kde je databáze i několik grafických výstupů k tisku. Myslím si, že dávat si vše někam na virtuální server bez zazálohování někde jinde, je nebezpečné. Jeden den to tam je a druhý den to tam být nemusí. Nejlepší je mít svou vlastní databázi doma, na netu, popřípadě ještě jednou někde jinde. Genealogických programů s databázemi je plno. po dokončení nějaké části si dělám grafický, webový a písemný výstup, příslušné zdroje z kterých jsem vycházel ukládám na zálohové zdroje k případnému pozdějšímu použití a ověření. Fotografie co mám skenuji a ukládám do zálohy. Používám tzv. externí disky. CD, nebo DVD jsem opustil. Někdy jsem jejich části nemohl po 3 letech přečíst. :lol:
Uživatelský avatar
carlos
 
Příspěvky: 833
Registrován: čtv kvě 10, 2007 15:39
Oblast pátrání: Liberecko, Semilsko
http://www.genealogieglaser.euweb.cz/index.html
http://vlach.webz.cz
http://zds-rochlice.webz.cz/
R1b - R-Y19469 - R-F2610
https://www.yfull.com/tree/R-Y19469/
https://www.yfull.com/mtree/H3p/

Re: Jak zpracováváte nalezená data?

Příspěvekod Shari » stř dub 17, 2013 15:50

Díky za reakce :)
Já mám zatím všechno jen v PC, externím disku a na flash disku, na net se chystám až k tomu budu mít i nějakou "omáčku" :wink:
Na papírech mám hlavně takové to... patří to tam nebo ne... zvlášť když část matrik na netu je, ale kvůli propojení budu muset ještě do archivu, abych dohledala generace mezi tím.
V programu už jsem si kromě rozdělení osob na 4 základní větve začala zapisovat přímé předky velkými písmeny, aby se mi mezi tím množstvím sourozenců neztráceli.
Uživatelský avatar
Shari
 
Příspěvky: 180
Registrován: úte bře 19, 2013 20:29
Bydliště: Louka u Litvínova
Oblast pátrání: Mostecko-Kopisty, Svinčice; Lounsko-Smolnice, Raná, Pochvalov; Příbramsko-Láz, Pozdyně, Narysov, Sedlice

Re: Jak zpracováváte nalezená data?

Příspěvekod Lukisson » čtv dub 18, 2013 8:35

To jsem jediný, kdo se spoléhá pouze na tužku a papír..??..:)
TY Lukáš
Uživatelský avatar
Lukisson
 
Příspěvky: 238
Registrován: stř led 30, 2013 14:59
Oblast pátrání: Severní Morava, Valašsko, Ukrajina, Polsko

Re: Jak zpracováváte nalezená data?

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv dub 18, 2013 8:38

Ale ne :-)
Ja si vytisknu ten zápis, opatřím ho milonem poznámek fialovou fixou a pak to zakládám po rodinách do šanonu. Skeny ukládám i elektronicky do FTB k lidem, kterých se nejvíc týkají.....
Je to skoro jediná věc, kdy píšu rukou, tak se v tom vyžívám....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jak zpracováváte nalezená data?

Příspěvekod Lukisson » čtv dub 18, 2013 8:48

To jsem rád.. Chápu, že moderní době se neubráním, ale pokud se "hrabu" v historii, tak mi přijde spravedlivější mít hezky všechno rukou na papíře, než používat techniku...
I když je pravda, že bez digitalizace matrik by to asi nebylo tak jednoduché..:)
TY Lukáš
Uživatelský avatar
Lukisson
 
Příspěvky: 238
Registrován: stř led 30, 2013 14:59
Oblast pátrání: Severní Morava, Valašsko, Ukrajina, Polsko

Re: Jak zpracováváte nalezená data?

Příspěvekod terminal » čtv dub 18, 2013 12:03

Já zpracovávám rodokmen v Ancestry od Nethara a soubory (stažené matriky, skeny atp.) mám v "jakés takés" stromové struktuře na disku. Zálohuji na flashku vždy po změně v Ancestry. Nicméně, pořád experimentuji s tou strukturou souborů - čím víc jich je, tím více složek, apod a bojím se, že za chvíli to přestane být přehledné. Pomýšlel jsem na nějaký (existuje-li) databázový program, v kterém bych mohl vytvořit indexy, s možností náhledu...
S myšlenkou na tužku a papír si také občas pohrávám. Jak máte tuto "papírovinu" organizovanou? Např - rodiče, za nimi rodiče otce, pak rodiče matky, prarodiče z otcovi strany, pak z matčiny...? Nebo máma, táta, děti + přílohy k sobě do jedné obálky (šanonu, rychlovazu...).
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Re: Jak zpracováváte nalezená data?

Příspěvekod Lukisson » čtv dub 18, 2013 12:18

Já osobně mám strom ( babička, její rodiče, jejich rodiče )... A každou osobu očíslovanou.. A potom ke každé osobě A4 se všemi údaji + případnými zajímavostmi.. Pro každou rodinu ( prarodiče a dál ) samostatnou složku.. Samozřejmě nesmí chybět bloček s miliony poznámek a vsuvek..:)
TY Lukáš
Uživatelský avatar
Lukisson
 
Příspěvky: 238
Registrován: stř led 30, 2013 14:59
Oblast pátrání: Severní Morava, Valašsko, Ukrajina, Polsko

Re: Jak zpracováváte nalezená data?

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv dub 18, 2013 12:37

No to jsem se musela podívat, jak já to vlastně mám :-)
Mám osm "oddílů"- podle pradědečků a prababiček. V nich to mám spíš jako máma, táta, děti, pak děti dětí.... a na konci oddílu další informace- např. seznam pohřbených apod.... Lidi jako takové mám ve složkách (euroobaly), když mám o nich dost informací, jinak je tam mám jen jako papíry v šanonu.... Občas si říkám, že by bylo možná lepší mít kartotéční desky- jedny pro každou osminu....
Jenže já mám zapsaných v rodokmenech jen pár stovek lidí, a navíc si uchovávám na papíře jen "ty moje" (rodiče partnerů už "nepapíruju"- jen zapíšu)- to jsem ještě břídil. Hledám spíš informace než lidi....
Taky si myslím, že se to vyvíjí podle toho, v jakém stadiu hledání jste. Až podle toho, kam se povede dojít, zjistím, jaká kvanta archivovat a až to budu chtít jednou někomu ukázat, tak to asi jedině jako výtah- celé asi ne....a k tomu ten namalovanej strom, prastrom. Takže to berzu sportovně- že to prostě mám teď tak, jak nejlíp umím a až to bude potřeba jinak, tak to klidně přeházím.
Asi časem přijde selekce na složku "zajímavé a důležité" a složku "podpůrné detaily".

To Lukisson: super organizace- jak zvládáte ten strom vytisknout? Resp. kde v něm máte dopsaná ta čísla?
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jak zpracováváte nalezená data?

Příspěvekod Lukisson » čtv dub 18, 2013 12:57

Zatím je strom v pracovní verzi, ale plánuju to tak, že koupím papír ( lepší tvrdý než nynější sádlový :D ) velikost tak A0, pak si vezmu tužku, gumu a pustím se do práce.. Doplním nějaké fotky...
Jinak teď to mám jen načrtané ( google - hledat obrázky - pedigree chart ) a tam je v každém rožku místo na číslo.. Je to tak na pět generací, ale dá se pokračovat ( č. 1 v listě 2 je číslo 8 v listě 1 )... Pro někoho možná složité nebo zbytečně pracné, ale já si na to tak zvyknul, že bez toho nedám ani ránu..
TY Lukáš
Uživatelský avatar
Lukisson
 
Příspěvky: 238
Registrován: stř led 30, 2013 14:59
Oblast pátrání: Severní Morava, Valašsko, Ukrajina, Polsko

Re: Jak zpracováváte nalezená data?

Příspěvekod terminal » čtv dub 18, 2013 13:45

Jo, tak to je vlastně už grafický výstup... Nu, to já nechám na stroji,bo na toto nemám ty správné grafické buňky. Anebo (budu-li si chtít pověsit na zeď, nebo darovat) si objednám u Claricie na Fleru - ty jsou mooooc pěkný...
Nicméně já měl na mysli zda někdo nevedete spíše papírovou "databázi" jednotlivých předků - něco na způsob kmenových listů a pod.
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Re: Jak zpracováváte nalezená data?

Příspěvekod Lukisson » čtv dub 18, 2013 14:02

Jestli správně chápu kmenové listy - byl tady někde odkaz na fajn formulář, pro jednotlivé osoby, narození, sňatek, úmrtí i s kolonkama pro vypsání konkrétní matriky.. Tady https://docs.google.com/spreadsheet/ccc ... ldNbVhXOHc
TY Lukáš
Uživatelský avatar
Lukisson
 
Příspěvky: 238
Registrován: stř led 30, 2013 14:59
Oblast pátrání: Severní Morava, Valašsko, Ukrajina, Polsko

Re: Jak zpracováváte nalezená data?

Příspěvekod terminal » čtv dub 18, 2013 14:04

Jen doplním... Myslel jsem něco takového, o čem byla diskuz loni a co vytvořil Milan Wölfi:
http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=13&t=3473
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 10 návštevníků