Doklady při svatbě

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Doklady při svatbě

Příspěvekod Dana Schubertová » ned bře 29, 2009 13:00

Strýc mého dědy byl 2x ženatý. V matrice oddaných při 2. svatbě v poznámkách je napsáno: příloha: úmrtní list ženy ženichovy z Trnávky - ohledací list - zde bohužel není k přečtení - v Kutné Hoře. Mám to tak brát, že jeho žena zemřela v Trnávce, ale ohledání bylo pravděpodobně v nemocnici Kutná Hora? Strýc se svou 1. ženou bydleli v Žehušicích, oba byli evangelíci. Ona zemřela 23.4.1913. Evang.fara v Semtěši - v matrikách ani v indexech jsem záznam o jejím úmrtí nenašla. Na internetu jsem našla: Trnávka okr. Svitavy, Trnávka okr. Nový Jičín, Trnávka u Chvaletic, okr.Pardubice.
Mám to tak brát, že když se strýc znovu ženil musel předložit výše uvedené dokumenty - kde jsou pak uloženy, kde je mám hledat? Na ty Trnávky nemám žádné příbuzné (alespoň o nikom nevím) a tak si neumím představit, jak se tam jeho žena dostala. Myslím si, že nejpravděpodobněji se jedná o Trnávku u Chvaletic, která je nejblíže bydlišti. Zkusím se zeptat u nás v nemocnici, zda by se u nich našly tak staré záznamy. Jinak jsem vděčná za každou radu. Děkuji.
Dana Schubertová
 
Příspěvky: 187
Registrován: pát črc 13, 2007 14:26
Bydliště: J.Palacha 143, Kutná Hora

Příspěvekod VLVOJTA » čtv dub 09, 2009 13:14

Nevím, úmrtní list vystavoval obyčejně farář na základě ohledacího listu, který vystavoval doktor. Je divné, že by zemřela v Trnávce a ohledávali ji v Kutné Hoře. I když jsem se setkal i s jistou duplicitou, kdy dotyčný zemřel v okresní nemocnici (mimo farnost) a byl o tom i zápis v úmrtní knize farnosti, ale bylo tam vyznačeno, že zemřel jinde. Domnívám se, že to bylo z vlastní vůle faráře, aby měl v knihách "pořádek".
Co se týká evangelických farností, tak tam je třeba počítat s tím, že ty byly územně podstatně rozsáhlejší než srovnatelné římskokatolické.
Dokumenty můžou být v archivu (SOkA KH, možná archiv nemocnice) a nebo také již dávno skartovány. :-(
A ta první žena mohla v Trnávce klidně sloužit, vůbec odtamtud nemusela pocházet.
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků