Kmenový list vojáka

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Kmenový list vojáka

Příspěvekod JitaK » čtv dub 04, 2013 12:38

Dobrý den,
mám takový (pro někoho možná blbý) dotaz. Chtěla bych se zeptat, jaký rozsah může mít kmenový list vojáka a co se všechno z něj dá zajímavého vyčíst (kromě tedy osobních údajů vojáka)? Na internetu jsem vždy našla jen fotku 1. strany, ale někde taky na fóru jsem četla, že Vojenský ústřední archiv poslal dotyčnému kmenový list obsahující 4 strany. Jsou 4 strany maximum nebo stran může být ještě víc?
Děkuju za odpověď.
JitaK
 
Příspěvky: 56
Registrován: úte čer 19, 2012 14:52
Bydliště: Olomouc

Re: Kmenový list vojáka

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv dub 04, 2013 12:48

Ten, co mam ja, ma dve strany jednoho typu formulare a dve jineho (pozdejsi/novejsi formulare) a pise se tam, kde slouzil (misto a jednotka), co tam delal apod.... zajimavy to je urcite. Pradedecek byl profeisonalni vojak, takze mu to zabralo vic stran. Nasla jsem tam, jak zemrel a kde to bylo, coz mi sice rekli i mailem (kdyz jeste VHU fungoval), ale chtela jsem to mit cerne na bilem.
Ale kolik to az muze mit stranek nevim, rekla bych, ze to zalezi na poctu zmen, kterymi prosel....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Kmenový list vojáka

Příspěvekod JitaK » čtv dub 04, 2013 13:13

moc děkuju :)
JitaK
 
Příspěvky: 56
Registrován: úte čer 19, 2012 14:52
Bydliště: Olomouc

Re: Kmenový list vojáka

Příspěvekod hozacwa » úte dub 09, 2013 16:56

Stačí poslat dotaz (i mailem) na VHU Praha (adresa na internetu). Od 1.ledna t.r. je to už zpoplatněno, ale jsou rychlí a zase tak moc drahé to není. Např. za 7 stran kmenového listu jednoho svého pradědečka (*1874) jsem dostal okopírováno poštou 7 stránek (celkem za 145,-Kč), počínaje je osobními nacionálemi, nástup a celý průběh vojenské služby. Pokud se zúčastnil 1.sv.války, je tam např. i protokol o nástupní prohlídce, nástup a průběh zařazení a umístění během války, včetně vojenských odborných kursů nebo škol, a to i v zahraničí (tehdy na území Rakouska Uherska), jeho propuštění aj. Měl jsem to do týdne, včetně jména a kontaktu, kdo to osobně vyřizoval, takže jsem si mohl ještě zavolat a telefonicky doupřesnit. Sem tam se objevují různé seznamy, které ročníky jsou již skartovány, ale není to přesné. Pokud nic nenajdou, nic neplatíte. Konkrétně u této zjišťované osoby nikdo z naší rodiny nevěděl, že vůbec na vojně a v 1.sv.válce byl - zkoušel jsem jen tak naslepo, protože byl v odvodním ročníku záloh z r.1916 a mezi narozeními jeho jinak početných dětí byla dost velká mezera. Prostě zvědavost, která se vyplatila.
hozacwa
 
Příspěvky: 238
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28

Re: Kmenový list vojáka

Příspěvekod lawlles » sob črc 27, 2013 20:24

tak to vam zavidim.muj predek narozeny 1854 byl zaloznikem druheho pluku delostreleckeho a na dotaz na VHU me odepsali ze nic nenasli.Asi dan povodnim.bohuzel
lawlles
 
Příspěvky: 42
Registrován: ned úno 10, 2013 20:59
Bydliště: Uherský Brod,Újezdec

Re: Kmenový list vojáka

Příspěvekod Dagmar8 » úte bře 03, 2015 21:12

JitaK píše:Dobrý den,
mám takový (pro někoho možná blbý) dotaz. Chtěla bych se zeptat, jaký rozsah může mít kmenový list vojáka a co se všechno z něj dá zajímavého vyčíst (kromě tedy osobních údajů vojáka)? Na internetu jsem vždy našla jen fotku 1. strany, ale někde taky na fóru jsem četla, že Vojenský ústřední archiv poslal dotyčnému kmenový list obsahující 4 strany. Jsou 4 strany maximum nebo stran může být ještě víc?
Děkuju za odpověď.



Protože mám v přímých předcích -dědeček a jeho bratři - já i muž celkem 7 legionářů, poslala jsem žádost asi před měsícem, mailem. U dvou mi napsali že papíry byly skartovány - 5 legionářů nám poslali - dostala jsem 49 listů!!!z nichž některé jsou oboustranné - tak mám čtení na dlíouhé zimní večery. :D
Je tam spousta informací - třeba mě překvapila ta, že mužův dědeček ještě 20.12.1920 bojoval proti ruským vojskům - je tam o tom poznámka..o tom samém je tam zmínka jakých bojů se zúčastnil na uralské frontě a jak se vrátil s trasnportem USa do vlasti - ten další zase přijel americkou lodí. Jaká vyznamenání dostali.
Zatím jsem to jen tak přelétla, ale těch zajímavostí a konkrétních událostí je tam obrovská spousta.
Nevím jestli to má každý, ale já jsem měla opravdu štěstí.

A protože legionáři jsou téměř zdarma - za všechnu tu obrovskou práci kterou udělali, jsem dostala fakturu na 220,- Kč.
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Kmenový list vojáka

Příspěvekod Dagmar8 » úte bře 03, 2015 23:31

Já jsem byla tak překvapená, myslela jsem že přijde tak jeden list, maximálně dva
ty Dáša
Uživatelský avatar
Dagmar8
 
Příspěvky: 1108
Registrován: pát pro 13, 2013 14:37
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Slavkov u Brna, Vyškov, Humpolec, Jiřice a okolí, Hradec Králové, Praha, Pardubice, Rokytno,

Re: Kmenový list vojáka

Příspěvekod Zuzana Jah » stř bře 04, 2015 19:56

děkuji za informace, o žádosti o dohledání předků, kteří byli v 1. sv. válce a vrátili se domů, jsem uvažovala, ale nepodařilo se mi na stránkách VHU dohledat platný ceník a vůbec jsem netušila, v jakých řádech by úhrada byla. tak si to sepíšu a pošlu:-) Ty Zuzana
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj

Re: Kmenový list vojáka

Příspěvekod Zora » stř bře 04, 2015 20:03

Zuzano, pozor, vojáci RU jsou za úhradu, legionáři mají jakousi dost velkou slevu.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29198
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kmenový list vojáka

Příspěvekod Zuzana Jah » stř bře 04, 2015 20:42

Děkuji za upřesnění - jeden byl legionář, ale zatím jsem ho na netu nenašla, o zbylých přeživších nic nevím....a jeden legionář padl a našla jsem jeho hrob v Rusku, jeho bratr snad měl zemřít na lodi při návratu domů. Tak zkusím zajít do muzea, mají tam i badatelnu, třeba se mi podaří něco hledat. Ty Zuzana
Zuzana Jah
 
Příspěvky: 275
Registrován: ned srp 03, 2014 15:09
Oblast pátrání: Královéhradecký kraj

Re: Kmenový list vojáka

Příspěvekod MilanB » pát bře 06, 2015 10:59

Dovolím si oponovat. Nikdo tady, alespoň zatím nechtěl po VHA výpis, nebo opis, ale kopii. Platí tedy sazebník písmeno B.
a to pro kopie (reprodukci) jakéhokoliv materiálu. Nikde jsem nenašel zmínku, že by specielně legionáři měli nějakou slevu, i když musím přiznat - mě poslali dědu legionáře před dvěma lety zcela zdarma.
MilanB
 
Příspěvky: 24
Registrován: čtv led 29, 2015 3:40
Oblast pátrání: Lázně Bělohrad a okolí, Česká Třebová, Dolní Újezd u Litomyšle, Luže - Košumberk atd.

Re: Kmenový list vojáka

Příspěvekod Wacslaw » úte dub 07, 2015 9:19

Právě jsem obdržel kopii kmenového listu RU vojáka. V mém případě se jedná celkem o 9 stran. Pro lepší představu bylo vyúčtování následující: jednostranné kopie z volných listů 5,- Kč / list, oboustranné kopie z volných listů 8,- Kč / list, vyhledání archiválie a pořízení kopií 100,- Kč / hod, celkem 143,- Kč. Částka tedy není nijak horentní a získané informace za to určitě stojí.
Wacslaw
 
Příspěvky: 56
Registrován: pon bře 16, 2015 12:12
Bydliště: Hradec Králové
Oblast pátrání: Smiřice, Holohlavy, Běleč nad Orlicí, Krňovice, Věkoše, Býšť, Staré Ransko, Hluboká, Křižanov, Žleby

Re: Kmenový list vojáka

Příspěvekod Miro1 » úte dub 07, 2015 12:48

A jak dlouho to trvalo Wacslawe? Mně na žádost mailem odpověděli, že pro velký zájem to bude trvat déle jak měsíc...Posílal jsem žádost asi před týdnem...
Miro1
 
Příspěvky: 208
Registrován: pát kvě 09, 2014 17:08

Re: Kmenový list vojáka

Příspěvekod Sagitarius » úte dub 07, 2015 14:25

I tak mi měsíc přijde jako velice slušná doba. To vědět, tak jsem si dědu legionáře také nechal poslat. Před dvěma měsíci jsme dokončili jeho kroniku, pár detailů z Ruska by se určitě hodilo, děda dokud žil byl co se bojového nasazení na slovo skoupý. :-(
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 718
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Re: Kmenový list vojáka

Příspěvekod Sagitarius » úte dub 07, 2015 14:35

Teď jsem se díval na jejich info, kmenové listy ročníky 1887-1900 kompletně vyskartované. :-(
Chci se zeptat, pokud byl děda ročník 1895, ale byl legionářem v Rusku, to by snad měly být i jiné záznamy než jen kmenový list, ne? Má tedy smysl si vůbec žádat o nějakou rešerši?
Uživatelský avatar
Sagitarius
 
Příspěvky: 718
Registrován: pon srp 16, 2010 12:41
Bydliště: Praha 5
Oblast pátrání: Ústeckoorlicko (Dolní Dobrouč, Letohrad, Písečná, Dolní Čermná), Nové Město nad Metují (Lhota, Černčice, Krčín, Rychnovek, Dolní Poříčí) Velkomeziříčsko (Radostín, Netín, Záseka, Vídeň, H/D Bory) Praha, Berounsko

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků