Jak pokračovat?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jak pokračovat?

Příspěvekod ooloo » úte dub 02, 2013 20:33

Dobrý den. Předem se omlouvám všem zkušenějším. Já osobně jsem zatím skončil někde kolem roku 1840. V křestních listech jsem zde už nenašel datum narození otce a matky. Nevím jak dál a čeho se chytit. Zatím jsem vše našel jen po internetu, takže to asi bude chtít zdvihnout zadek a vyrazit do archivu osobně a patrně i do míst narození předků. Nemám pravdu? :mrgreen:
ooloo
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte dub 02, 2013 20:17

Re: Jak pokračovat?

Příspěvekod ozana » úte dub 02, 2013 20:38

do archivu osobně jen pokud není potřebná matrika zdigitalizována. Pořád se postupuje stejně -najít narození osoby, najít sňatek jejích rodičů, najít narození rodičů ...
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5765
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Jak pokračovat?

Příspěvekod IvoD » stř dub 03, 2013 9:09

... a pořád přemýšlet a kontrolovat, jestli osoba, kterou jsem v matrice našel, je opravdu osoba, kterou potřebuji, nebo se jedná o shodu jmen (sourozence kontrolovat podle jmen kmotrů, podívat se, jestli v časovém období není svateb "Jan Novák+Marie" více, jestli daná osoba, která by měla mít ve věku 24 let svatbu, nezemřela ještě jako dítě, projít matriky sousedních obcí apod.) Je to zábavná detektivka :wink:
IvoD
 
Příspěvky: 127
Registrován: čtv lis 29, 2012 10:04

Re: Jak pokračovat?

Příspěvekod ooloo » stř dub 03, 2013 19:36

Pánové děkuji za rady. Ale asi budu muset najít nějakou zkušenější osobu v okolí. :cry:
ooloo
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte dub 02, 2013 20:17

Re: Jak pokračovat?

Příspěvekod stanley4 » čtv dub 04, 2013 8:07

Vitajte na fóre!
Ďalšie rady a možné postupy nájdete aj TU... ak nebude niečo jasné, kľudne sa pýtajte ;)
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: Jak pokračovat?

Příspěvekod IvoD » čtv dub 04, 2013 12:39

ooloo píše:Pánové děkuji za rady. Ale asi budu muset najít nějakou zkušenější osobu v okolí. :cry:
když jsi došel do roku 1840, dojdeš i dál - představ si, že v matrice máš narození:
Jan Novák + Marie Horáková (u starších matrik příjmení matky nebývají) - syn Petr
tak jdi v matrice ještě dál a zkus najít sourozence Petra (mají stejné rodiče a zpravidla podobné kmotry)
když najdeš nejstaršího, otevři si oddací matriku a zkus najít svatbu Jan Novák + Marie Horáková
když najdeš svatbu, určíš z toho rodiče Jana a Marie (u starších matrik bývají jen otcové, matky tam nebývají)
odečti si zhruba 20 let (popř. méně, pokud myslíš, že Jan (Marie) mohl mít svatbu dříve), otevři si znova matriku narození a hledej narození Jana s rodiči, které jsi našel u svatby
až najdeš datum narození Jana, zkus najít jeho starší sourozence, pak svatbu jeho rodičů (=prarodičů Petra) a tak pořád dokola.

PS: můžeš jít zkratkou - nemusíš hledat starší sourozence, můžeš rovnou s datem narození Petra skočit do oddacích matrik a hledat svatbu Jana a Marie, ale sourozenci se hodí mj. pro další kontroly
IvoD
 
Příspěvky: 127
Registrován: čtv lis 29, 2012 10:04

Re: Jak pokračovat?

Příspěvekod terminal » čtv dub 04, 2013 12:57

Pravdou je, že pokud máš v okolí zkušenou osobu, dokáže Tě "nakopnout" určitě lépe, než samouk sám sebe. Nicméně i když nikoho zkušeného kolem sebe nenajdeš, je zde i kolem na různých fórech dost informací, z kterých můžeš čerpat.
např. zde na fóru:
http://genealogie.taby.cz/viewtopic.php?f=31&t=5475
nebo zde:
http://rodokmen.psinec.com/?cat=37
případně se i poohlédnout po nějaké dobré knize, třeba:
http://www.grada.cz/sestavte-si-rodokmen_6992/kniha/katalog/
http://www.arara.cz/product/144195
A v neposlední řadě i na tomto na fóru spousta genealogických nadšenců začínala čerpáním rad zkušenějších (a díky za ně...)
Tedy držím palce.
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Re: Jak pokračovat?

Příspěvekod Karolina Vernerova » čtv dub 04, 2013 13:06

jasne! hura na to! nevzdavat to- chce to trpelivost- rok cekani na digitalizovane matriky zadna mira :-)
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Jak pokračovat?

Příspěvekod ooloo » čtv dub 04, 2013 17:39

Lidičky, moc mile jste mě překvapili s radami a podporou. Čekal jsem spíše věty " používej tlačítko HLEDEJ " a podobně. Povzbudili jste mě a ještě jednou děkuji.
ooloo
 
Příspěvky: 4
Registrován: úte dub 02, 2013 20:17

Re: Jak pokračovat?

Příspěvekod IvoD » pát dub 05, 2013 11:04

Tady žádné tlačítko HLEDEJ není, jsou nějaké zdroje, podle své zkušenosti a podle rad jiných na fóru je jich víc nebo méně (matriky, berní rula, ...), ale pak ty informace je třeba co nejlépe interpretovat, aby nedošlo k nějakým záměnám osob apod. To je záležitost vždycky individuální a detektivní.
IvoD
 
Příspěvky: 127
Registrován: čtv lis 29, 2012 10:04

Re: Jak pokračovat?

Příspěvekod duros » pát dub 05, 2013 15:45

IvoD píše:Tady žádné tlačítko HLEDEJ není,....

Tlacitko nie, ale pole ano :-)
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků