Prosím o radu

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Prosím o radu

Příspěvekod Anna » úte bře 10, 2009 19:56

Ve svém pátrání jsem se dostala k předkovi, který se narodil roku 1692, bohužel se mi nepodařilo zjistit kde.
Mám k dispozici záznam o jeho sňatku, který ale neuvádí místo narození ani jména rodičů, jen místo sňatku - obec Rudu.
Z úmrtního záznamu se také nedá nic vyčíst. Na dotaz u SOA Praha mi bylo sděleno, že se v matrikách fary Nové Strašecí ani dané příjmení nevyskytuje (matriky 1682-1694 se nedochovaly), u ostatních far se dané příjmení vyskytuje jen v jedné obci, pořídili mi záznam o osobě, která má sice stejné jméno a příjmení, ale je narozena 1706 (což ale opět nesouhlasí s daty o sňatku, předkovi by bylo pouhých 15 let, podle úmrtního záznamu mu bylo 80, což odpovídá roku 1692).
V pozemkových knihách je záznam až o jeho synovi, který si v jiné obci od něj odkoupil jeho grunt, starší záznam, kdy jej tento předek postavil nebo zakoupil není.
Poradí mi někdo, co se dá ještě udělat, abych zjistila místo jeho narození?
Anna
 
Příspěvky: 151
Registrován: úte bře 06, 2007 11:04
Bydliště: Teplice

Příspěvekod Arin-Gark » úte bře 10, 2009 21:46

A jste si opravdu jistá, že se nejedná o tu osobu narozenou roku 1706. Sice svatba v 15 je dost brzo, ale už jsem mezi předky narazil i na takového, který se ženil ve 14, takže myslím, že nemožné to není. Udání věku v úmrtní matrice by v této době taky mohlo být hodně nadsazené.
Uživatelský avatar
Arin-Gark
 
Příspěvky: 169
Registrován: pát srp 25, 2006 13:58

Příspěvekod Anna » úte bře 10, 2009 22:38

Vím, že v genealogii je možné všechno, ale můj předek si vzal vdovu, takže mu 15 asi nebylo. Už jsem se tady na fóru setkala s tím, že úmrtní záznamy se občas o nějaký ten roček seknou, ale rozdíl o 14 let se mi moc nezdá.
Anna
 
Příspěvky: 151
Registrován: úte bře 06, 2007 11:04
Bydliště: Teplice

Příspěvekod Arin-Gark » úte bře 10, 2009 23:51

No je to o hodně to uznávám. No možná by vám mohli pomoct knihy svatebních smluv, jestli se z této doby nějaké dochovaly - já se teda narovinu přiznám, že osobní zkušenosti s tímto pramenem nemám, takže nevím jak konkrétně vypadají zápisy v nich obsažené a co všechno se z nich dá vyčíst, ale někde jsem četl, že by to pro podobné případy, jaký zde uvádíte, mohla být dobrá pomůcka - mělo by tam totiž být uvedeno odkud oba snoubenci pocházeli.
Uživatelský avatar
Arin-Gark
 
Příspěvky: 169
Registrován: pát srp 25, 2006 13:58


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: JanaVi a 13 návštevníků