Svatba mezi pokrevními příbuznými

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Svatba mezi pokrevními příbuznými

Příspěvekod Mirakasik » stř bře 06, 2013 16:12

Zdravím při pátrání po předcích vlastních a předcích manželky jsem dospěl k tomu, že máme společného předka. Několikrát jsem to kontroloval a je to tak. Je to praděda našich pradědů. Chtěl jsem se tedy zeptat zda někdo nevíte jak je tento pokrevní vztah brán vůči našim dětem. Mám pocit, že je zakázána svatba mezi sestřenicí a bratrancem nebo možná i mezi stříňaty. Ale nikde jsem se to nedočetl. Nemyslím, že by to byl nějaký problém vůči našim dětem, ale spíš jsem si chtěl ověřit jak moc mohou být lidé spolu pokrevně příbuzní, když chcou mít děti.

Díky.
Mirakasik
 
Příspěvky: 73
Registrován: čtv úno 14, 2013 18:35

Re: Svatba mezi pokrevními příbuznými

Příspěvekod Martin Jílek » stř bře 06, 2013 16:24

Uživatelský avatar
Martin Jílek
 
Příspěvky: 1070
Registrován: sob srp 04, 2012 15:41
Oblast pátrání: Šumperk, Telč, Mrákotín, Studená a okolí

Re: Svatba mezi pokrevními příbuznými

Příspěvekod Martin819 » stř bře 06, 2013 16:48

Mirakasik píše:Zdravím při pátrání po předcích vlastních a předcích manželky jsem dospěl k tomu, že máme společného předka. Několikrát jsem to kontroloval a je to tak. Je to praděda našich pradědů. Chtěl jsem se tedy zeptat zda někdo nevíte jak je tento pokrevní vztah brán vůči našim dětem. Mám pocit, že je zakázána svatba mezi sestřenicí a bratrancem nebo možná i mezi stříňaty. Ale nikde jsem se to nedočetl. Nemyslím, že by to byl nějaký problém vůči našim dětem, ale spíš jsem si chtěl ověřit jak moc mohou být lidé spolu pokrevně příbuzní, když chcou mít děti.

Díky.



Myslím, že pokdu pocházíte s manželkou ze stejné oblasti či dokonce vesnice, tak to není neobvyklé. Vzhledem k právu v ČR můžete mít svatbu se svou sestřenicí či bratrancem, zakázané jsou pouze přímé příbuzenské vztahy.
Uživatelský avatar
Martin819
 
Příspěvky: 265
Registrován: čtv črc 05, 2012 15:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Svatba mezi pokrevními příbuznými

Příspěvekod ozana » stř bře 06, 2013 17:55

z hlediska genetiky se při sňatku sourozenců jen zvyšuje riziko genetických poruch potomků, žádná automatická demence nehrozí
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5765
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Svatba mezi pokrevními příbuznými

Příspěvekod Zora » čtv bře 07, 2013 7:37

Už jsem to tady někde zmiňovala, matriky nikdy nehovoří o biologických rodičích.
I Vaši zpřízněnost vnímáte pouze a jenom na základě zápisů z matrik.
V poslední době, kdy se dělají genealogické rozbory DNA, se dochází k tomu, že hrubým odhadem až třetina děti narozených v manželství má jiného biologického otce , (ne tedy manžela matky)
Nemyslím si, že v minulosti byli naši předkové naprosto věrní a morálně bezúhonní :-)))

Spočítejte si, o kolik méně větví předků má Vaše dítě. má dva dědečky čtyři pradědečky, osm prapradědečků, 16 praprapradědečků, 32 prapraprapradědečků. až tady někde začně jedna větev chybět...
Navíc, na vesnicích se nejednalo pouze o zjevné příbuzenské sňatky, ale i o to, že rody se ženily, vdávaly i mezi sebou i několikrát..., takže čím více do minulosti, tím více společných styčných bodů můžete nalézt.

Církev se snažila zamezovat sňatkům mezi bratranci - já se domnívám, že snoubenci museli mít na takový sňatek povolení - dispens , dost často se hlídaly i sňatky jestě i v dalším kolenu, tedy - jak se u nás říká bratrňata a sestrňata. Proto taky museli snoubenci mít doklady (rodné listy), kde byli uvedeni prarodiče z obou stran. Víc církev v 19. století neověřovala.
Naopak ve století 17, kdy pod vlivem 30. leté války, epidemií, švédského drancování, násilnému návratu ke katolismu a s ním spojeném odchodu věřích pod obojí do zahraničí obce vymíraly zcela, nebo se snižoval počet obyvatel ke kritické hranici, byl každý sňatek vítaný a každé narozené (vlastně už počaté dítě) bedlivě střeženo, proto také institut porodních babic.
Na druhou stranu je ovšem dobré tyto příbuzenské poměry znát, ale pouze a jenom v případě prokázaného výskytu dědičných chorob. Opět ale jde o velice malou pravděpodobnost
S tímhle zjištěním můžete naprosto klidně spát :-)))
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29225
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re:

Příspěvekod Appian » pát bře 08, 2013 8:03

.
Naposledy upravil Appian dne ned kvě 29, 2016 1:05, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Appian
 
Příspěvky: 382
Registrován: pon kvě 21, 2012 21:42

Re: Svatba mezi pokrevními příbuznými

Příspěvekod Zora » pát bře 08, 2013 8:13

Průzkumy jsou prostě průzkumy, většinou nepravdivé, číslo bylo zřejmě uvedeno proto, aby se nalákalo co nejvíc otců, testy otcovství DNA jsou slušně výdělečné.
Sama jsem našla případ, kdy první manžel zemřel, mladičká 19 letá vdova se obratem vdala. Dítě, které se narodilo v druhém manželství, bylo s nejvyšší pravděpodobností biologickým potomkem prvního manžela. Nikdy by¨mě nenapadlo po tom pátrat, ale vdova měla pro mě tak nečitelné jméno, že jsem musela zapátrat, jak to s ní bylo.
A onen legitimní potomek druhého manžela je tedy jeho nebiologickým synem. :-)))) Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29225
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Svatba mezi pokrevními příbuznými

Příspěvekod ZEL » pát bře 08, 2013 8:38

Ta třetina se týká jen těch, kteří si test otcovství nechali udělat, tedy měli nějaké podezření. Nejde o reprezentativní vzorek populace.
ZEL
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Svatba mezi pokrevními příbuznými

Příspěvekod duros » pát bře 08, 2013 10:27

Zora píše:...

Církev se snažila zamezovat sňatkům mezi bratranci - já se domnívám, že snoubenci museli mít na takový sňatek povolení - dispens , dost často se hlídaly i sňatky jestě i v dalším kolenu, tedy - jak se u nás říká bratrňata a sestrňata. Proto taky museli snoubenci mít doklady (rodné listy), kde byli uvedeni prarodiče z obou stran. Víc církev v 19. století neověřovala.
...
Zora

Dispenz sa udeloval uz v 3. a 4. stupni pribuzenstva.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků