voják v 1. světové válce

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

voják v 1. světové válce

Příspěvekod Anna » úte led 20, 2009 18:31

Mohl by mi někdo znalý vojenských záležitostí vysvětlit následující fakta?:

můj předek byl za 1.SV odveden, v získaných materiálech je uvedeno

Truppenkörper I. tgl. 42 (chápu to dobře jako infanterie 42??, co znamená tgl.???)

na jiných listinách mám ale u kolonky jednotka uvedeno Autokader Strebersdorf (jak jsem zjistila, byly to opravárenské autodílny armády), jak to souviselo ale s infanterií??

jeho hodnost je psána zkratkou Geft (mohl by to být Gefreiter - svobodník??)

nakonec mám záznam, že roku 1918 padl v Klagenfurtu,
(tudy ale žádná fronta nevedla???) Je možné, aby zprvu pracoval jako mechanik (ještě v září 1918) a v listopadu 1918 bojoval?

Mám v tom trošku zmatek, holt nevojačka :wink: Najde se někdo trpělivý, kdo mi to trošku osvětlí nebo poradí nějaký šikovný odkaz?

Předem moc děkuju
Anna
 
Příspěvky: 151
Registrován: úte bře 06, 2007 11:04
Bydliště: Teplice

Příspěvekod Kajuga » čtv led 22, 2009 17:41

Pro představu o K.u.K. armádě mrkněte na: http://www.austro-hungarian-army.co.uk/index.htm

- Geft je určitě Gefreiter tedy svobodník
- Z toho co uvádíte, to na pěchotu nevypadá. Pěchota byla organizována do pluků, ty do brigád a divizí. (IR, IB, ID) u zeměbrany ještě (LIR)
- Výraz Truppenkörper znamená "vojskové těleso" tedy obecný název. Zkratka tgl. je mi neznámá.

Pro další informace zkuste vznést dotaz na: http://www.vojenstvi.cz/
Kajuga
 
Příspěvky: 30
Registrován: ned lis 23, 2008 13:23
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Anna » čtv led 22, 2009 21:58

Ještě jednou jsem prostudovala ty vojenské materíály (mám celkem bídnou kopii) a narazila jsem na to, že před jménem mého předka je uvedeno něco jako L?ST INFTR, napadlo mě, že by to mohlo být Landsturm Infanterie.
Dívala jsem se na různé webové stránky k vojenství týkyjící se c.k. armády za 1 SV, ale pořád mi nějak uniká, jaký je rozdíl mezi infanterií a infanterií-domobranou??? Navíc tam mám to označení 42, což jsem našla jako "Böhmisches Infanterieregiment".

Můj prastrýc se dostal v roce 1915 na 2 roky do ruského zajetí, byl propuštěn a zase musel narukovat. Dočetla jsem se, že domobrana bylo zálohové vojsko, takže mi zas není jasné, jak se mohl dostat do zajetí.
Anna
 
Příspěvky: 151
Registrován: úte bře 06, 2007 11:04
Bydliště: Teplice

Infanterie

Příspěvekod Kajuga » pát led 23, 2009 12:36

V rakousku- uhersku platil braný zákon, který zaváděl povinnou vojenskou službu. Tenkrát byla 12 let. Jestli se nepletu tak 3 roky prezenční služby (zařazení do Infantery regimentů - bylo jich něco přes 100) Dalších 7 let v zeměbraně (Landwehr, LIR) tedy jakési záloze a poslední 3 roky v domobraně (Landsturm)

Domobrana byla něco jako dnešní aktivní zálohy, prostě pár dní za rok se sebrali a šli cvičit.

Z toho plyne, že první šli na fronu příslušnící řádného vojska (IR) pak Landwehr a s narůstajícím počtem padlých přišel na řadu i Landsturm.
Kajuga
 
Příspěvky: 30
Registrován: ned lis 23, 2008 13:23
Bydliště: Plzeň


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot], Google Adsense [Bot] a 20 návštevníků