Autorská práva

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Autorská práva

Příspěvekod Beronika » úte led 20, 2009 8:56

Nevíte někdo jak je to s autorským právem, když bych chtěla na www stránky obce dát ofocené stránky z matrik a doplnit tak historii obce?

Děkuji
Beronika
 
Příspěvky: 57
Registrován: čtv úno 14, 2008 20:45

Příspěvekod Vizi » úte led 20, 2009 11:01

Já jsem se pídil po možnosti dát na svůj web části matrik získaných z třeboňského Digitálního archívu a jejich odpověď byla zamítavá přestože se jednalo opravdu jen o několik částí s konkrétním zvětšeným zápisem.
Na druhou stranu pokud si ty fotografie sama pořídíte, tak snad autorská práva máte vy ne?
Kdo neskáče není Vyskočil
Uživatelský avatar
Vizi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon pro 04, 2006 20:20
Bydliště: Beroun

Příspěvekod Galadwen » úte led 20, 2009 14:46

Pokud vím, musí se uzavírat písemná dohoda s archivem, ze kterého to je (ten má autorská práva) - i v případě, že vám to archiv nezpoplatní a fotky si uděláte sami. Pokud to není pro vědecký účel, ještě to zpoplatní nebo zamítnou - jak je to s dáváním na web, nemám tuchu a vyhláška to neřeší, opravdu se zmiňují jen tištěné věci. Možná je to na dobré vůli toho kterého ředitele archivu, jestli se s ním dohodnete.

Koho to zajímá, mrkněte se na tu vyhlášku třeba zde: http://www.cesarch.cz/legislat/2004-645.htm#pril4
Část ceníku kopíruju - je to příloha 4.

C. Souhlas s jednorázovým užitím reprodukce archiválií
1.1. použití reprodukcí archiválií pro účely vědecké (vědecké a odborné časopisy, sborníky, samostatné studie, monografie, edice, katalogy výstav)
se nezpoplatňuje

1.2. použití reprodukcí archiválií pro účely komerční (obrazové publikace, televizní pořady, film, pohlednice, kalendáře, propagační materiály, atp.)
se zpoplatňuje

1 ks černobílé reprodukce 1 500,-Kč
1 ks barevné/digitální reprodukce 3 000,-Kč
Tyto ceny se vztahují rovněž na reprodukce archiválií pořízených pomocí vlastního zařízení žadatele.
Galadwen
 
Příspěvky: 286
Registrován: úte dub 01, 2008 10:45

Příspěvekod michald » čtv úno 19, 2009 9:29

Nevim jak je to s re-publikovanim obrazku z digitalniho archivu (na jednu stranu se trosku archivu nedivim, protoze to muzete resit primym odkazem na ne), ale se ziskanim povoleni na publikovani vlastnich fotek pro svuj web jsem napr. v Olomouci nemel celkem problem, byli velmi vstricni. Urcite to zalezi na rediteli. Co se tyka onoho "ceniku" zmineneho vyse, pri trose vstricnosti se jiste da bez problemu vejit do nezpoplatnene kategorie "vedecke ucely" (viz napr. "samostatna studie"), protoze NIKDE neni definovano, co presne tyto ucely znamenaji a ktera kategorie badatelu se za ne ma moznost schovavat.
michald
 
Příspěvky: 33
Registrován: stř úno 18, 2009 23:44

Příspěvekod Jan » čtv úno 19, 2009 15:13

michald píše:Nevim jak je to s re-publikovanim obrazku z digitalniho archivu (na jednu stranu se trosku archivu nedivim, protoze to muzete resit primym odkazem na ne), ale se ziskanim povoleni na publikovani vlastnich fotek pro svuj web jsem napr. v Olomouci nemel celkem problem, byli velmi vstricni. Urcite to zalezi na rediteli. Co se tyka onoho "ceniku" zmineneho vyse, pri trose vstricnosti se jiste da bez problemu vejit do nezpoplatnene kategorie "vedecke ucely" (viz napr. "samostatna studie"), protoze NIKDE neni definovano, co presne tyto ucely znamenaji a ktera kategorie badatelu se za ne ma moznost schovavat.


Předpokládám, že by neměl být problém s výstřižky, pokud uvedete zdroj. Na př. Digitální archiv MZA Brno, signatura a stránka. Stejně tak s vlastními fotografiemi by problém neměl být. Komplikace by mohly nastat při publikování kompletních snímků. Ty jsou majetkem konkrétního archivu.
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Příspěvekod Pablo » čtv úno 19, 2009 17:59

Archiv dostane cast mych dani na svou cinnost, za ty penize me obsluha za vyplatu z mych dani kvalitne obuzni a kdyz neco potrebuju, na tiskopisech porizenych z mych dani me vse radne zpoplatni. Neni sluzba jako sluzba :wink:
Pablo
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob srp 09, 2008 15:12

Příspěvekod michald » čtv úno 19, 2009 22:31

No, uprimne receno, ja jsem ten zpoplatneny souhlas s vyuzitim reprodukce archivalie (porizene vlastni reprodukcni technikou na miste) take prilis nepochopil. Snad bych to chapal, pokud by to slo puvodci archivalie, ale takto mi to prijde takove zvlastni. Nicmene ten, kdo ma ramcovy prehled napr. o cinnosti organizace OSA (Ochranny svaz autorsky) v hudebnim prumyslu, se asi nad timto ani nepozastavi. Je to celkem slaby odvar. :-)

P.S. S temi vystrizky z webu bych si nebyl uplne jisty. Zde bych zrovna postupoval spise opatrne, protoze IMHO je nepochybne cela webova aplikace vcetne digitalizovanych dat (jako reprodukci originalu) chranena jednoznacne autorskym zakonem. To je podle meho prave dost jiny pripad nez ty vlastni fotky z originalu. Nicmene nejsem pravnik, tim mene pravnik specializovany na autorske pravo.
michald
 
Příspěvky: 33
Registrován: stř úno 18, 2009 23:44

Příspěvekod jtks » pon úno 23, 2009 18:24

Nevím, nejsem odborník, ale můj selský rozum mi říká, že publikovat jakékoliv knihy či dokumenty na internetu bez souhlasu majitele není tak úplně košer.

Srovnávám to např. s knihou. Taky nikoho nenapadne čitelně vyfotit knihu nebo její část a umístit to na internet? A pokud napadne, tak to určitě není v pořádku.
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Příspěvekod michald » úte úno 24, 2009 14:45

Jeste pro uplnost tohoto tematu pridavam zneni zakona 121/2000 Sb. a jeden pravni nazor.

<PRE>
31
Citace
Do práva autorského nezasahuje ten, kdo

a) cituje ve svém díle v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů,
b) zařadí do svého samostatného díla vědeckého, kritického, odborného nebo do díla určeného k vyučovacím účelům, pro objasnění jeho obsahu, drobná celá zveřejněná díla,
c) užije zveřejněné dílo v přednášce výlučně k účelům vědeckým nebo vyučovacím či k jiným vzdělávacím účelům;

vždy je však nutno uvést jméno autora, nejde-li o dílo anonymní, nebo jméno osoby, pod jejímž jménem se dílo uvádí na veřejnost, a dále název díla a pramen.

</PRE>

Zajimavy pravni nazor k citacim pak napr.

http://www.zive.cz/Clanky/Autorske-prav ... fault.aspx

Jak je to s citáty - jak dlouhý může být citát například z knihy a co u něj musí být uvedeno, abych neporušoval autorské právo. Stejná otázka u ukázek z hudebních děl, případně statické obrázky zkopírované například z DVD?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Velmi totiž záleží na povaze díla, na jeho rozsahu atp. Je snad každému jasné, že z pětiminutové písničky nemůže být citace provedena ve stejném rozsahu, jako u tříhodinové opery. To samé platí pro články a romány, videoklipy a celovečerní filmy atp. Neexistuje tedy žádná zákonná hranice (např. zákon nikde nehovoří o třech taktech písničky, což je oblíbená pověra) mezi povolenou a nepovolenou citací. Statické obrázky z DVD by však svým rozsahem do citací měly spadat.

Též záleží na tom, pro jaký účel má citace sloužit. Více viz § 31 autorského zákona.

K citacím je vždy přistupovat s citem a rozhodně ve všech případech dodržovat zákonné požadavky, tedy zejména uvést autora, název díla a pramen.


Podle vyse uvedeneho by tedy vystrizky nebo jednotlive snimky z digitalniho archivu (radove kusy z celkoveho poctu tisicu) nemel byt celkem problem schovat pod citaci. Totez pravdepodobne jednotlive snimky matriky treba o 300 stranach. Tim tedy koriguji svuj nazor vyjadreny ve svem predchozim prispevku. Nicmene neberte to jako dogma, je zrejme, ze je to velmi osidne.
michald
 
Příspěvky: 33
Registrován: stř úno 18, 2009 23:44

Vyřešeno

Příspěvekod Beronika » ned bře 01, 2009 16:45

Děkuji všem, za pomoc.
Již je to vyřešené, kontaktovala jsem příslušný srchiv, kde mi bylo sděleno,
že nafocené matriky si mohu na své www stránky umístit, jen musím uvést
citaci pramene, kterou mi zaslalli.
Díky Věra
Beronika
 
Příspěvky: 57
Registrován: čtv úno 14, 2008 20:45


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků