Jak zjistim rok narození předků

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jak zjistim rok narození předků

Příspěvekod jura » pon úno 25, 2013 23:20

Dobrý den,

mám dotaz jak zjistím kdy se narodily rodiče.

v matrice o narození víte kdy se dítě narodilo, jsou tam jména rodičů ale ne jejich datum narození (stačil by alespoň rok) ale tam to není. tak jak zjistím kdy se narodily jeho rodiče? doufám že je jiná možnost než kontrolovat starší matriky a hledat a hledat dokud člověk nenarazí na toho správného

díky za odpověď
jura
 
Příspěvky: 37
Registrován: pon úno 25, 2013 22:35

Re: Jak zjistim rok narození předků

Příspěvekod Zora » pon úno 25, 2013 23:33

Dobrý večer, hledat svatbu rodičů, v nepříliš starých matrikách (určitě 19. století) se zapisoval věk snoubenců i jejich místo- obec původu. Věk pak přibližně poslouží pro výpočet roků narození a určení obce, ve které se pravděpodobně narodili - ale ani to není jisté. Jinak to nejde.
Občas mají matriky indexy, seznam zapsaných osob v matrice podle abecedy s uvedením č. příslušného listu matriky a roku.

Další možnost je hledat úmrtí rodičů, kde se také uváděl věk, ten ovšem je méně přesný a daná osoba mohla zemřít zcela jinde, než se narodila.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak zjistim rok narození předků

Příspěvekod terminal » stř úno 27, 2013 19:47

Nu, Zora to popsala celkem přesně. A jen tak mimochodem... Jiná možnost, než kontrolovat starší matriky a hledat a hledat (jak jste sám napsal) není. Pouze k usnadnění je možno použít různých pomůcek (indexy k matrikám, pol. přihlášky, atp...) Ale jinak hledat, hledat a hledat... A vo vo vo tom to je :-)
Uživatelský avatar
terminal
 
Příspěvky: 370
Registrován: čtv kvě 13, 2010 21:10
Bydliště: Most

Re: Jak zjistim rok narození předků

Příspěvekod duros » sob bře 02, 2013 20:15

...a toto je dnesna bolest "internetistov". Najradsej by vsetko nasli oindexovane, najlepsie hned cely rodokmen. A potom sa niet co cudovat, ked najdu u mormonov prepisany oindexovany zaznam a slepo mu veria, hoci ho nikdy nevideli.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: Jak zjistim rok narození předků

Příspěvekod Zora » sob bře 02, 2013 20:35

Reaguji na:
ked najdu u mormonov prepisany oindexovany zaznam a slepo mu veria, hoci ho nikdy nevideli.

NIkdy jsem u mormonů nic nehledala, takže absolutně nemám zkušenost, Mám tomu rozumět tak, že mormoni přepisují jména uvedená v matrice do "svých" indexů? Současně mám tedy počítat s tím, že jsou to "méně přesné" indexy - přepisy příjmení?
Díky za rady, určitě se budou v budoucnu hodit. Děkuji, Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak zjistim rok narození předků

Příspěvekod duros » sob bře 02, 2013 20:42

Zora píše:Reaguji na:
ked najdu u mormonov prepisany oindexovany zaznam a slepo mu veria, hoci ho nikdy nevideli.

NIkdy jsem u mormonů nic nehledala, takže absolutně nemám zkušenost, Mám tomu rozumět tak, že mormoni přepisují jména uvedená v matrice do "svých" indexů? Současně mám tedy počítat s tím, že jsou to "méně přesné" indexy - přepisy příjmení?
Díky za rady, určitě se budou v budoucnu hodit. Děkuji, Zora

Ano. Vysledok je potom podobny, ako na Ellisislandrecords.org . Viac a podrobnejsie som opisal v tom clanku, na ktory som uviedol link v predoslom prispevku.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: Jak zjistim rok narození předků

Příspěvekod Zora » sob bře 02, 2013 20:45

Díky, jdu hledat, Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků