Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod Zora » sob srp 16, 2014 17:04

Většinou se do matriky nezapisuje "povolání" zločinec... , tedy pokud není přímo úmrtí poznamenáno v matrice zemřelých , třeba z trestnice.
Mám v jedné větvi vězně na Špilberku 1720, po dvou letech nakonec přímo císař určil, že má být propuštěn. Bylo na něj podáno oznámení, že četl zakázanou knihu. On to přiznal a odůvodnil pracovní potřebou. (městský písař, kniha byla zeměpisná). Ve skutečnosti šlo o to, že se postavil na stranu poddaných, kteří se bouřili (zřejmě oprávněně) proti robotním povinnostem, tedy vrchnosti a potažmo i zástupcům církve.)
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod máculka » sob srp 16, 2014 17:08

Takové zápisky jsem měla na mysli:-) Jasné že povolání zločinec nebylo :-D Ono je to trochu "nuda" když je to samý sedlák, chalupník co umřeli na tuberu, choleru, sešlost věkem a tak.
máculka
 
Příspěvky: 273
Registrován: pát lis 09, 2012 20:23
Oblast pátrání: Průhonice, Praha Smíchov, Staré město, Dunice okr.Humpolec, Vráž u Berouna, Pěnčín u Turnova a okolí

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod Zora » sob srp 16, 2014 17:13

jenže třeba od zápisu o narození posledního dítěte do smrti uplynulo 20 - 40 roků a kde zjistit, zda se nějaký předek choval řádně....
V dětství se zločinnost nepředpokládá, pak následuje sňatek, mezera se dá event. najít mezi plozením dětí, ale pak?
Občas se dá z matrik vytušit, že porušovali přikázání o svátosti manželské, ale jinak těžko co :-)))
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod Vikinga » čtv srp 25, 2016 18:04

Sedm rodů zemanských a rytířských, čtyři "páni odněkud" a jeden rod hraběcí, spřízněný se Zaháňskými z Babičky. Zbytek jsou sedláci, podruzi, žebráci, dva prezidenti, jeden kat a jeden vrah :-)
Vikinga
 
Příspěvky: 29
Registrován: sob úno 19, 2011 15:40
Bydliště: Mirotice
Oblast pátrání: Písecko, Sedlčansko, Orlická přehrada - Horní Hbity

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod luko » pon srp 29, 2016 12:16

Objevil jsem přímé předky "dvořáky",podezření mám na vzdálené příbuzenství s prezidentem Svobodou a vypozoroval jsem "rebelskou" větev rodiny,jejíž členové se v 18.století vzbouřili proti vrchnosti a jejich potomci odmítli jít na práci do "rajchu",tak se ukrývali v lese a založili partyzánský oddíl.
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod Tamy » úte zář 06, 2016 12:38

Ano, mám tu čest být potomkem staroštítného rodu Salomon von Friedberg. Nejznámnější je svobodný pán Emanuel Salomon von Friedberg-Mírohorský.
Tamy
 
Příspěvky: 283
Registrován: úte srp 09, 2016 20:22

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod Ladislav Bátora » pát zář 16, 2016 1:39

Já jsem k svému vlastnímu velkému letošnímu jarnímu překvapení praprapraprapraprapraprapravnuk (snad jsem to takhle z voleje spočítal správně) Jana I. vladyky Cikána z Čermné. Nobilitován byl ale Rudolfem II. Habsburkem (v roce 1602) až po přestěhování do Jaroměře, kde následně císařsky rychtářoval až do své smrti v roce 1618. Zatímco jeho bratr Martin rychtářoval ve Dvoře. Více o nás viz pod níže uvedeným linkem, jen ale předesílám, že p. Hás se mýlí, když má pochybnost, zda Janův stejnojmenný syn měl s Dorotkou Zástěrovou děti. To se ví, že měl a již jsme si to s autorem vyjasnili! Přinejmenším Kateřinu. Jinak bych tady nebyl... :D
http://dziewunt.wz.cz/kchg/gh9702a.htm

Pro případné přílohy mě kontaktujte na adrese ladislav@batora.cz , protože zde do odpovědí neumím přílohy vkládat... :-( Nebo to třeba ani nejde.
lb.
Uživatelský avatar
Ladislav Bátora
 
Příspěvky: 1003
Registrován: pon lis 16, 2015 16:51
Bydliště: dolní Holešovice
Oblast pátrání: Čechy: přede vším Jaroměřsko, Plzeňsko a mladé i staré Boleslavsko
Morava: zatím jen Prostějov a okolí
Slovensko: Bánovce na Bebravou a okolí
Maďarsko: Kiskunlacháza a okolí

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod Pichnat4 » stř led 11, 2017 8:45

Já jsem se napojil na prezidenta Edvarda Beneše, můj praprapředek byl sourozencem jeho rodiče.
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod Zora » stř led 11, 2017 20:05

Monika píše:Od Benešů :shock: Otce mebo matky?

Maminka tvrdí, že "děda Beneš vypadal jako prezidentovo dvojče" :lol: ale mohla se jen nechat zmást tehdejší módou na účes a knírek. Ještě jsem tuhle stranu vůbec nezačala dělat. Tak za 5 let uvidíme :mrgreen:

Našel jste rodokmen prezidenta Beneše? To by mě zajímalo.

https://www.geni.com/people/Edvard-Bene ... 3090892857

správnost nezaručuji, je to z geni.com
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod Pichnat4 » čtv led 12, 2017 16:25

Monika píše:Od Benešů :shock: Otce mebo matky?

Maminka tvrdí, že "děda Beneš vypadal jako prezidentovo dvojče" :lol: ale mohla se jen nechat zmást tehdejší módou na účes a knírek. Ještě jsem tuhle stranu vůbec nezačala dělat. Tak za 5 let uvidíme :mrgreen:

Našel jste rodokmen prezidenta Beneše? To by mě zajímalo.

Tak jsem se na to podíval a je to takto.

Moje prapraprapraprababička Kateřina Benešová narozená 1775 je dcerou Josefa a Kateřiny Anny Benešových, kteří jsou praprarodiče Edvarda Beneše.
Pichnat4
 
Příspěvky: 636
Registrován: čtv zář 13, 2007 17:36
Oblast pátrání: Rakovnicko, Lounsko, Žatecko, Berounsko, Rokycansko

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod Viola » čtv led 12, 2017 18:52

Zdaleka ne šlechtice, ale zeť má v rodině (ještě jsem nepátrala, tak nevím, jak blízko) Klementa Gottwalda a z druhé strany Milana Rastislava Štefánika.
Viola
Uživatelský avatar
Viola
 
Příspěvky: 639
Registrován: úte srp 26, 2014 11:08
Bydliště: Olomouc
Oblast pátrání: Jižní Čechy > Marčovice, Milíkovice; Plzeň; Jižní Morava > Čechy pod Kosířem; Severní Čechy > Železný Brod

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod Zora » čtv led 12, 2017 22:02

ano, velmi pravděpodobně dokonce máme v širší rodině raritu Stejné předky jako Klement Gottwald a na druhé straně jako manželka Roberta Kennedyho,Ethel.

Do Ruprechtova, poblíž Dědic, přišel praotec Gottwald jako nový osadník z Bavorska, O tom jsem našla záznamy na netu, nevím ale, ve které době se tak stalo.

V 19. století v Pazderně, která spadala pod obec Dědice na Moravě, se narodili opět v rodu Gottwald dva bratři.
Jan a Bartoloměj. Jan, pracovitý, spořádaný se oženil s dcerou obchodníka Šoupala. Dále už není pro tohle povídání zas tak moc důležitý.

Druhý, Bartoloměj, neměl tak dobré povahové vlastnosti, ale asi se také oženil, protože se mu narodila dcera Marie. (O manželce, matce Marie, zatím nic nevím).
O otci vím pouze to, že byl v práci nestálý a holdoval alkoholu.

Na Marii se "dopustit násilí" synek ze statku, kde sloužila, tedy Skácel. K matce se ani později nehlásil, ale otcovství nepopíral. Marie porodila Klementa - jehož (nezapsaným) otcem byl tedy Skácel.

Příbuzný, bratr Skácela - zatím nevím, zda se jednalo o bratra otce Gottwalda nebo o bratra dědečka Gottwalda - se vystěhoval do USA. Prameny praví, že zde zbohatl. Jeho jméno v USA se uvádí Skejsl nebo Skakel.
Faktem je, že v této rodině Skakel se dne 11. dubna 1928 v Chicagu narodila dcera Ethel, provdaná Kennedyová.
Jejím manželem se stal Robert Kennedy, senátor a kandidát na amerického prezidenta, který byl zastřelen.

Dá se tedy s jistou nadsázkou říct, že děti Roberta a Ethel měli společné předky s Klementem Gottwaldem (rod Skácel)


zde odkaz na Ethel
https://www.myheritage.cz/site-individu ... %ADt+osobu

nebo na demorodokmen rodiny Kennedyů.
https://www.myheritage.cz/site-individu ... amily-site
zadat skakel

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod mareknavr » čtv led 09, 2020 14:10

Šlechtického původu byli moji předci Valkay a Bartók. Pravděpodobně maďarského (uherského), dnes na území Slovenska. Mám výpis z matriky těchto předků z 18. století. Ještě zjistit původ
mareknavr
 
Příspěvky: 271
Registrován: ned srp 11, 2013 8:39

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod Mistr Jan » sob bře 27, 2021 22:39

Tak jsem si myslel, jak se dnes pustím na rod Diepoldů, o které mne požádal můj (nepokrevně příbuzný) strýček (chtěl otcovskou linii). Já dnes, tak mimochodem, ať je to celé, odbočil do jedné z vedlejších linií. A ejhle. Šlechtici. Já za své celé bádání ve svém na žádného nenarazím, a u mého strýčka do toho párkrát rýpnu a vyskočí na mě za pár chvil. :-)

Tihleti Misseronové, (nebo možná Mizerové...), byli Milánský rod brusičů drahokamů (sloužili pro celou plejádu osobností – od papeže až po české krále), přičemž jedna linie se dostala do Čech koncem 16. století, a později, se sídlem v Novém Strašecí, zchudla, až nakonec r. 1817 vymřela po meči. Ale to se ještě stihla Anna, sestra tohoto posledního mužského příslušníka, provdat za strašeckého ševce... Dokonce se zachoval obraz rodinky Misseronových (přímých předků mého strýčka) z roku 1653: https://ibb.co/C50q9Qv

A teď: tito Misseronové z Lisonu byli příbuzní s rodem di Castello – co jsem tak předběžně zjistil, tak by to mohli být předci toho di Castella, který měl co dočinění se značkou tužek Faber-Castell... :-) Každopádně – to ani nemluvím o mnoha dalších přivdaných rodech, jako Tichtl von Tutzing, Longhi de Leucho, nebo třeba Mayer von Grossenau...

J.
Uživatelský avatar
Mistr Jan
 
Příspěvky: 2916
Registrován: čtv srp 27, 2020 9:36
Bydliště: Kladensko
Oblast pátrání: okresy Kladno, Rakovník, Beroun, Kutná Hora, Opava, Tábor, Písek, ale i jiné
Rodokmen online: https://www.myheritage.cz/site-779315361/

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 18 návštevníků