Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod kokosovakulicka » stř črc 17, 2013 10:15

U nas nic, tvrdy korinek po vesnickych smeskach sluzek, podruhu, domkaru a nejvetsi uspech je zatim 1/4lanik :D My jsme vojensti :)
Uživatelský avatar
kokosovakulicka
 
Příspěvky: 136
Registrován: úte bře 26, 2013 19:08
Bydliště: Brno

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod Karolina Vernerova » stř črc 17, 2013 11:05

I my jsme na tom stejně: rodina maminky mého otce jsou často podruzi, žebráci, umírali na návsi hladem apod.... Smutný to je, někdy....
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod danny99 » stř črc 17, 2013 14:15

Já mám většinu rodiny rolníky (hospodáře) ze Slovenska (Dutka, Hromják, Ďurina)..
i když příjmení Dutka jsem dneska našel v seznamu Uherské šlechty :)
Na slovenském fóru geni.sk má jeden pán šlechtické předky - v rodině Rudnay et Divék-Ujfallu...

A z české strany mám rodokmenu domkáře, sládka, nádeníky, řezníky, i jednoho rukavičkáře :D
danny99
 
Příspěvky: 253
Registrován: pát dub 27, 2012 16:32

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod luko » stř črc 17, 2013 17:01

Já mám v rodině z 90% sedláky,pár mlynářů,šafářů,řemeslníků ...a rodinnou legendu o předkovi -zchudlém zemanovi (s málým "z" :D ).Hodně rodin má zase francozského,italského a bůhvíjakého vojáka.
Ale kdo ví.Příjmení Voneš se klidně může interpretovat jako "Von Esch". Každopádně asi zámky dědit nebudu... :lol:
Ty LuKo
˙˙˙ɐɯɐɥou nɹnɥzʌ ouɥɔǝsʌ ǝɾ ǝz 'ǝpɾıɹd ıɯ noqop ıupǝlsod
Uživatelský avatar
luko
 
Příspěvky: 545
Registrován: pon dub 29, 2013 11:43
Oblast pátrání: Oslavany,Ivančice,Rosice,Křižanov,Vysoké Popovice,Čučice,Mohelno,Troubsko,Dolní Kounice,Neslovice,Budišov,Tasov,Velké Meziříčí,Netín
Bystřice n. Pernštejnem, Boskovice, Olešnice, Štěpánov n. Svratkou, Kunštát, Sulkovec, Prosetín, Doubravník, Nedvědice, Sebranice, Strážek, Zábrdovice, Svratka, Dolní Loučky, Lysice, Kuřim

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod Hebrey » čtv črc 25, 2013 20:44

Zatím jsem na žádného nenarazila a obávám se, že ani nenarazím. Nejvýše postavený předek, kterého jsem nalezla, byl zatím šafář.

V naší rodině se sice tradovala ponekud romantická představa, že jsme potomky jistých normanských šlechticů, ale to, co jsem zatím vypátrala poukazuje spíš, že šlo o shodu jmen a naši předkové byli spíš obyčejní rolníci ze Sudet. 8)
Hebrey
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv črc 25, 2013 20:35
Oblast pátrání: Ondřejovice nad Úhlavou, Bystřice nad Úhlavou, Chudenín, Starý Spálenec, Velka Oleksandrivka (Ukrajina)

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod jirkabart » pát črc 26, 2013 17:13

Já si také nedělám iluze o šlechtickém původu a ani jsem neměl důvod ho vyhledával. Mám dva rychtáře, dva šafáře, většinově sedláky, pak chalupníky, podruhy a z řemesel tesaře... Prostě typické vesnické obyvatelstvo z plzeňska. :-)
Pátrám především na jižním plzeňsku, klatovsku a královehradecku.
Uživatelský avatar
jirkabart
 
Příspěvky: 536
Registrován: pon bře 18, 2013 13:20
Oblast pátrání: plzeňský kraj: přešticko, švihovsko, žinkovsko, nepomucko
královéhradecký kraj: severně od Nechanic

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod Hebrey » pon črc 29, 2013 7:10

A tak to u nás se také hovořilo o konkrétním šlechtickém rodu. Dokonce jsme nesli stejně znející příjmení, takže nebylo divu, že ta tradice vznikla. Breyové (tedy původně psáno Bray, Brey byl nověší přepis někdy od 14., 15. století) byli opravdu z Normandie a první známý Bray je zmíněn v Domesday Book. Dostal totiž od Williama Dobyvatele nějaké pozemky za své služby. Nicméně, jak jsem zmínila výše, v našem případě půjde spíše o shodu jmen, než o spřízněnost.
Hebrey
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv črc 25, 2013 20:35
Oblast pátrání: Ondřejovice nad Úhlavou, Bystřice nad Úhlavou, Chudenín, Starý Spálenec, Velka Oleksandrivka (Ukrajina)

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod jirkakr » čtv srp 01, 2013 12:57

V naší rodině se traduje a je částečně i potvrzeno, že naše praprababička se spustila s hrabětem Paarem z Bechyně a měli spolu dceru, která byla provdána za mého pradědu. To je jediná náznak šlechty v našem rodě, jinak at se obrátím na tu či onu stranu, je to sedlák, chalupník, domkář atd. Zkrátka jak cesta proti proudu času ukazuje, jako asi většina, jsme potomci obyčejných zemědělců, žádná modrá krev.
jirkakr
 
Příspěvky: 298
Registrován: sob dub 06, 2013 10:12
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Táborsko, Benešovsko, Plzeňsko

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod Lasztovicza » pát srp 15, 2014 10:42

Šlechtu přímo ne, ale moji prapředkové vlastnili obec Valašskou Bystřici. Také byli portášskými veliteli. Jeden prapředek byl také správce rožnovského panství. Ostatní předkové byli ale chalupníci, pasekáři, domkaři nebo podruzi (dokonce jsem narazil na tulačku).
Uživatelský avatar
Lasztovicza
 
Příspěvky: 132
Registrován: ned led 12, 2014 20:57
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Valašsko (Valašská Bystřice, Hutisko-Solanec,Vigantice,Rožnov, Dolní Bečva, Trojanovice, Velké Karlovice, Tylovice)

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod PomněnkaPrvní » pát srp 15, 2014 11:07

V jedné rodové linii na Slovensku mám nemanželskou Emílii, její matka byla krásná Anna, která sloužila u grófa a grófky. Romantická verze pamětníků je, že se do ní mladý pán zamiloval, svedl ji, ale rodiče mu zakázali si ji vzít. Ta střízlivější je, že si prostě užil se služebnou a víc ho nezajímalo, že otěhotněla. Emílie skončila v klášteře, protože Anna by jinak přišla o práci. Matka s dcerou se setkaly až po deseti letech, chvíli spolu i žily, ale vztah si k sobě bůhví jak citový nikdy nenašly.
Na prababičce Emílii jsou ale opravdu vidět stopy modré krve. Chodí s hrdě vznešenou hlavou, její manýry jsou královské, její myšlení je všechno jen ne pokorné. Svět patří jí, ohromně si ho užívá a je moc šťastná.

V jiné rodové linii jedné mojí pra pra pra... tetě šel za kmotra purkrabí ze Ždánic :)

To je tak vše, vedle několika rychtářů (a z novodobé historie jednoho ministra /Spina/) jsme z 80 % sedláci, zbylých zhruba dvacet procent řemeslníci.

Ještě nejsem zdaleka u konce, všechny linie nemám samozřejmě celé, ale na modrou krev to nevidím ;)
PomněnkaPrvní
 
Příspěvky: 562
Registrován: ned pro 15, 2013 18:22

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod lerak » pát srp 15, 2014 12:40

My máme naštěstí zatím všechny předky sedláky a s určitou pravděpodobností u jedné větve lze dojít až do 15. století.
Akorát v jedné větvi nám to kazí manželka Axelina, která je nevlastní dcerou švédského krále Gustava V. To je potvrzeno od profesionálních genealogů, ale dohledat to ve švédských matrikách a archivech se mi nedaří.
lerak
 
Příspěvky: 481
Registrován: čtv led 19, 2012 10:09

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod hanysta » pát srp 15, 2014 13:11

Panečku, tak u nás je to pestré, ale až na šlechtu nedošlo - škála je od poddruhů, přes x-láníky a sedláky, šenkýře po rychtáře a starosty.
hanysta
 
Příspěvky: 58
Registrován: úte úno 11, 2014 13:55
Oblast pátrání: Nymbursko, Chrudimsko, Bydžovsko, Pardubicko, Jižní Morava

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod máculka » sob srp 16, 2014 16:44

Šlechtu v rodě tedy nemáme, ale bratranec babičky mého dědy byl prezident Edvard Beneš. Z babiččiny strany mám jednoho ve své době známého básníka, našla jsem ho i v muzeu v Turnově :-) A do té to větve patří i Václav Laurin, zakladatel Laurin a Klement. Akorát že ještě nevím přesně jak. Jinak sedláci,chalupníci, rychtáři, pár mlynářů, lesníků a pár měšťanů živnostníků. Jedna větev se ale od ostatních liší, to byla hodně chudá rodina. Myslím že mám až do roku 1628 pěkný průřez sociálními vrstvami napříč dějinami :-)
Mě by spíš zajímalo, kolik lidí má v rodokmenu třeba nějakého zločince :-)
máculka
 
Příspěvky: 273
Registrován: pát lis 09, 2012 20:23
Oblast pátrání: Průhonice, Praha Smíchov, Staré město, Dunice okr.Humpolec, Vráž u Berouna, Pěnčín u Turnova a okolí

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod Kašpar » sob srp 16, 2014 16:47

máculka píše:Šlechtu v rodě tedy nemáme, ale bratranec babičky mého dědy byl prezident Edvard Beneš. Z babiččiny strany mám jednoho ve své době známého básníka, našla jsem ho i v muzeu v Turnově :-) A do té to větve patří i Václav Laurin, zakladatel Laurin a Klement. Akorát že ještě nevím přesně jak. Jinak sedláci,chalupníci, rychtáři, pár mlynářů, lesníků a pár měšťanů živnostníků. Jedna větev se ale od ostatních liší, to byla hodně chudá rodina. Myslím že mám až do roku 1628 pěkný průřez sociálními vrstvami napříč dějinami :-)
Mě by spíš zajímalo, kolik lidí má v rodokmenu třeba nějakého zločince :-)

To nevím, jen myslím, že by se s ním příliš nechlubilo :-)
Pokud by to nebyl Babinský ...
Uživatelský avatar
Kašpar
 
Příspěvky: 6141
Registrován: sob bře 09, 2013 15:32

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod máculka » sob srp 16, 2014 17:01

Já nikoho takového nenašla, ani nic podobného se u nás nestalo. Akorát jeden strýc mého dědy zemřel jako učedník na zauzlování střev po - prý -
seskočení z nedostavěného kanálu :-)
máculka
 
Příspěvky: 273
Registrován: pát lis 09, 2012 20:23
Oblast pátrání: Průhonice, Praha Smíchov, Staré město, Dunice okr.Humpolec, Vráž u Berouna, Pěnčín u Turnova a okolí

PředchozíDalší

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků