Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod Appian » sob úno 16, 2013 2:10

Máte někdo mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného? Nebo jste členem nějakého významného rodu, např. Schwanzenbergů, Lobkowiczů, apod. Jen by mě zajímalo, zda sem taky chodí.
Uživatelský avatar
Appian
 
Příspěvky: 382
Registrován: pon kvě 21, 2012 21:42

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod Martin Jílek » sob úno 16, 2013 10:02

Appian píše:Máte někdo mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného? Nebo jste členem nějakého významného rodu, např. Schwanzenbergů, Lobkowiczů, apod. Jen by mě zajímalo, zda sem taky chodí.

Tak určitě :-D Ale ještě jsem ho nenašel a nejspíš ani nenajdu :-D
Jediné co jsem zjistil je,že můj praprapraděda byl strážce brány v Bludově(Vrátný u Žerotínů :-D ).A druhý prapraprapraděda byl písař v Bludově!Ten strážce se jmenoval Krušinský....někde v Polsku snad trochu významnější rod.Ale spojitost s rodem v Polsku jsem nenašel a možná ani nenajdu.O erbu jsem našel toto: Kruszynski herbu Pomian,Pečeť r.1306,Zápis erbu r.1402,Pawel,dědic Kroszyna r.1311.

http://genealogia.grocholski.pl/
Přílohy
Kruszynski.jpg
Kruszynski.jpg (12.55 KiB) Zobrazeno 12262 krát
Uživatelský avatar
Martin Jílek
 
Příspěvky: 1070
Registrován: sob srp 04, 2012 15:41
Oblast pátrání: Šumperk, Telč, Mrákotín, Studená a okolí

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod hanucha » stř úno 27, 2013 0:31

Podle toho, co se traduje v rodine, tak bychom meli mit mezi predky vyznamny polsky slechticky rod, nas predek v roce 1831 po Listopadovem povstani musel z Polska uprchnout a usadil se na Nachodsku blizko hranic s Polskem. Jelikoz jsou ale matriky jeho rodiny na uzemi dnesniho Polska a Nemecka, tak se tam zatim nemuzu dostat. Mam jen vypis z jeho matriky narozeni v roce 1804. Bohuzel me omezuje jednak neznalost nemciny a jednak uredni hodiny na fare, kde byl pokrten (utery 8-10) :-(
Timto bych chtela oslovit, pokud byste znali nekoho z oblasti v okoli Zhorelce / Goerlitz, kdo by mi mohl ten zapis v matrice narozeni najit a prepsat nebo ofotit, tak samozrejme jsem pripravena vsechny naklady uhradit. Pro me je to hodne z ruky a navic ta nemcina :-(
Bádám hlavně v okresech Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Pelhřimov, České Budějovice a Kroměříž
hanucha
 
Příspěvky: 157
Registrován: pon lis 22, 2010 1:04
Bydliště: Brno
Oblast pátrání: okresy: Náchod, Rychnov n.Kn., Tábor, Jindřichův Hradec, Č. Budějovice, Pelhřimov, Kroměříž

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod Lukisson » stř úno 27, 2013 8:02

No možná..:)

Jistá rodinná legenda praví, že dědova prababička se spustila s Blücherem, knížetem z Wahlstattu ( synem slavného otce - pruského maršála, který porazil Napoleona ) a měla s ním dceru. Výměnou za mlčenlivost o tomto nemanželském dítěti a také aby si nenárokovali dědictví dostali velké množství polí a luk ( které naše rodina opravdu vlastnila ).

Co je na tom pravdy se už asi nikdy nedozvím, ale na druhou stranu proč pátrat... Každého potěší, když má v rodinně takovou legendu, která se předává z generace na generaci.. :wink:
TY Lukáš
Uživatelský avatar
Lukisson
 
Příspěvky: 238
Registrován: stř led 30, 2013 14:59
Oblast pátrání: Severní Morava, Valašsko, Ukrajina, Polsko

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod ozana » stř úno 27, 2013 8:14

nic, samí zemědělci
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod Iruška » čtv úno 28, 2013 17:28

Ano, máme, můj dědeček pochází z rodu Švamberků. A rádi bychom zjistili víc informací. Nějaké už máme, ale chceme se dopátrat víc. Kde by měl člověk začít? Na matrice?
Iruška
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv úno 28, 2013 17:24

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod Paca » čtv úno 28, 2013 17:38

Tak jako skoro v každé rodině koluje pověst že ma předky šlechtice 8) tak i u nas je taková.Udájně máme předky z rodu Dobřichovských z Dobřichova.Co je na tom pravdy zjistim až v budoucnu :D
Uživatelský avatar
Paca
 
Příspěvky: 189
Registrován: čtv říj 21, 2010 18:07
Bydliště: Kutná Hora
Oblast pátrání: Kolínsko,Jičínsko,Třeboňsko

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod Iruška » čtv úno 28, 2013 19:11

U nás nic nekoluje, my máme rodokmen Anny ze Švamberka, jenom nám chybí mezičlánek, dohledání informací, kdo byl mezi touto osobou a dědou. Ona si snad vzala nějakého pana Holmana a jejich dcera pana Hrdinku, tedy asi pradědu. Ale chybí nám o tom dokumentace. A můj děda pak sestavil rodokmen asi až do 12.století Švamberků.
Iruška
 
Příspěvky: 6
Registrován: čtv úno 28, 2013 17:24

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod stanley4 » čtv úno 28, 2013 23:32

Iruška píše:Ano, máme, můj dědeček pochází z rodu Švamberků. A rádi bychom zjistili víc informací. Nějaké už máme, ale chceme se dopátrat víc. Kde by měl člověk začít? Na matrice?

Vitajte na fóre! :)
Bez konkrétnejších informácií sa radí ťažko... kľudne založte vlastnú tému, kde popíšete, čo viete - z akej lokality, obdobia máte známe údaje a snáď spoločne nájdeme riešenie.
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod morávková » pát bře 01, 2013 9:59

Mně se povedl jen komorník a hlavní účetní hraběte von Haugwitz z Náměště nad Oslavou. I když to není zrovna šlechta, tak přesto mně to udělalo radost.
morávková
 
Příspěvky: 23
Registrován: čtv říj 06, 2011 11:51
Bydliště: Bílá Třemešná

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod Bártík » úte črc 16, 2013 17:20

Předci mé praprababičky Antonie rozené Matěnové se přestěhovali v roce 1817 z vsi Maršov nad Metují. Historik a lékař Vincenc Matina, který tam měl také původ, napsal asi 60 stránkovou knihu. V ní se tvrdí, že Maršovští Matěnové si z generace po generaci předávali listiny, brnění a portréty nějakého rytíře Mutiny a že tohoto rytíře považovali za svého předka. Vincenc Mutina to zkoumal a sestavil historii onoho rytíře. Bohužel je to z rozmezí 12.-16. století, takže samozřejmě jsou to jen hypotézy, ale pokud je to pravda, tak ten rytíř pocházel z rodu Pánů z Chlumu. Členem tohoto rodu byl například Jan Kepka z Chlumu, který doprovázel Jana Husa do Kostnice a který by podle Vincence Mutiny měl být bratrem jednoho předka onoho rytíře Mutiny. Nebo se tam píše, že předci toho rytíře Mutiny byli přáteli mnoha králů, například se podíleli na tažení po boku krále Jiřího z Poděbrad.
Je tam toho tolik zajímavého, už se tomu věnuji asi měsíc a pořád zjišťuji nové zajímavé věci. Je to spíše legenda, ale troška pravdy by snad na tom mohla být. Kdo by nebyl šťasten, že jeho předci bojovali po boku králů a v pozdější době i po boku husitů.
Bártík
 
Příspěvky: 79
Registrován: stř zář 05, 2012 15:41
Bydliště: Hradec Králové

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod layosh1 » stř črc 17, 2013 7:51

Mám předky ze Slovenska (dnes je to obec Štefanov, okres Senica),je u nich v matrikách uváděn titul nobilis (tak to asi bude šlecha?:-) ), jedná se o příjmení Papp a Smrtič(Smertich,Zmertics a další varianty). Moc se mi ale o nich nepovedlo zjistit, jen o rodu Smrtič - má se jednat o starý záhorácký rod, který má původ v Maďarsku v župě Zala. Mám jen krátký článeček z jedné knihy o slovenské šlechtě. Nevíte někdo něco náhodou o těchto dvou rodech více?
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod Zora » stř črc 17, 2013 8:39

Nobilis:
šlechta, uzavřená společenská vrstva ve středověku (známa již ve starověku; viz též nobilita). Vznikala původně z členů panovníkovy družiny a po přeměně držby půdy do dědičného vlastnictví se stala privilegovanou vrstvou společnosti, jejíž příslušníci byli již svým zrozením nadřazeni ostatnímu obyvatelstvu. Vznik feudální společnosti lze vymezit obdobím od konce 9. stol. do zač. 11. stol. Šlechta je vnitřně diferencována podle stáří rodů, podle stavů i podle jednotlivých titulů. Rody, které jsou šlechtické od nepaměti, se nazývají staroštítné, rody mladší, povýšené do šlechtického stavu na základě erbovního a nobilitačního listu, jsou rody novoštítné. V průběhu 12. stol. se začal vydělovat v rámci dosud jednotné šlechtické obce stav panský (tj. vyšší s titulem „dominus", tj. pán) a stav vladycký (později rytířský) jako stav nižší s titulem „miles“ (tj. rytíř), popř. „nobilis“. Svou roli zde hrála nejen starobylost a původ rodu, ale zejména velikost majetku a postavení u dvora. Radikální změna nastala v českých zemích císařským nařízením ze dne 25. 3. 1629 (novelizovaným roku 1640), kterým byla zavedena nová titulatura, dosud užívaná jen v jiných teritoriích Římskoněmecké říše, později i v Polsku, v Uhrách, v Rusku a ve skandinávských zemích. Nový systém formálně zachoval staré rozdělení šlechty na stav panský a na stav rytířský. U vyšší šlechty se ustálil třístupňový systém v rámci panského stavu (baron neboli svobodný pán, hrabě a kníže, popř. vévoda). V Itálii, Španělsku, Francii, Portugalsku, Belgii Nizozemí a ve Velké Británii má vyšší šlechta pět stupňů (baron, vikomt, hrabě, markýz, vévoda). V titulatuře nižší šlechty (rytířský stav) existuje v jednotlivých evropských zemích značná variabilita, v Čechách a na Moravě jde však o tituly šlechtic a rytíř.
viz Ottův slovník

Já bych doplinla:
V českých zemích - v matrikách - se ale také označení nobilis používalo jako odlišení osob, které byly zvlášt významné - majetkem, postavením v obci, případně svěřenou funkcí. Je pak těžké rozlišit, k čemu měl v daném zápise tento titul sloužit.
to vyplývá z latinského významu slova:
nobilis - znatelný
nobilis - známý
nobilis - proslulý
nobilis - pověstný
nobilitas - proslulost
nobilitas - sláva
nobilitas - známost rodu
nobilitas - urozenost
nobilito - rozhlásit
nobilito - proslavit

V seznamu české šlechty Vámi iváděná jména nejsou, kontrolovala jsem. Myslím ale, že tuhle problematiku na Slovensku velice dobře ovládá Duros :-)))
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod layosh1 » stř črc 17, 2013 9:03

V Uhrách byla mnohem větší koncentrace šlechty (hlavně té nejnižší - zemani, což je případ i těch mých dvou rodů) než v českých zemích - je větší pravděpodobnost, že člověk najde někoho titulovaného "nobilis". V seznamu českých šlechtických rodů nejsou, ale v různých slovenských seznamech ano, třeba zde (Papp,Zmertics):
http://slachta.kosztolanyi.com/modules. ... page&pid=4
Uživatelský avatar
layosh1
 
Příspěvky: 240
Registrován: stř zář 01, 2010 9:17
Bydliště: Znojmo
Oblast pátrání: okresy Znojmo, Třebíč, Jihlava a západní Slovensko - okolí Senice a Skalice

Re: Máte mezi předky šlechtice nebo někoho urozeného?

Příspěvekod Zora » stř črc 17, 2013 9:38

naprosto souhlasím se vším , já to v Česku kontrolovala pouze pro jistotu :-)))

zde např. Papp

http://www.trstensky.sk/sp_spribuznene_rody.htm
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29134
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků