Katastrální úřad

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Katastrální úřad

Příspěvekod Dana Schubertová » pát úno 15, 2013 4:03

Může mi někdo poradit, jak dohledat historii domu? V této oblasti jsem absolutní "začátečník". Doufám, že na následném příkladu vysvětlím o co mi jde: rodina mé maminky přišla do vsi v r. 1844-1845. Nejdříve měli v pachtu č.p.26 a kolem r.1873 by měli kupovat č.p. 33 - na tomto čísle rod sídlí dosud. Ráda bych tedy zdokumentovala historii tohoto popisného čísla. Mám např. smlouvu z r. 1937 mezi pradědečkem a prababičkou na jedné straně a jejich synem a snachou na straně druhé o postoupení hospodářství, další záznam z r. 1914 kdy dochází k vypořádání majetku po smrti hospodáře. Ráda bych dohledala historii domu z předcházejích let. Nevím kam se obrátit, zda budu sama moc nahlídnout do knih, nebo musím oficiálně žádat o výpis? Kolik to cca bude stát? Děkuji za každou radu.
Dana Schubertová
 
Příspěvky: 187
Registrován: pát črc 13, 2007 14:26
Bydliště: J.Palacha 143, Kutná Hora

Re: Katastrální úřad

Příspěvekod Martin819 » pát úno 15, 2013 4:21

Dobrý den, s touto žádostí se obraťte na příslušný Katastrální úřad se žádostí o vyhotovení kopie knihovní vložky příslušného domu. Jak jsem zjistil, tak cena je různá podle různých katastrální úřadů, ale počítejte v řádech stokorun. Jednou mi bylo řečeno, že zaplatím 100,-. V jiném kat.úřadě zase 100,- za každou stranu. Knihovní vložky však mají zpravidla max. kolem 3 stran. Takže tato cena by měla orientačně být max. do 300,-.
Uživatelský avatar
Martin819
 
Příspěvky: 265
Registrován: čtv črc 05, 2012 15:12
Bydliště: Hradec Králové

Re: Katastrální úřad

Příspěvekod Dana Schubertová » pát úno 15, 2013 4:24

Děkuji. Vidím, že jste taky "nespavec". Přeji hezký zbytek dne.
Dana Schubertová
 
Příspěvky: 187
Registrován: pát črc 13, 2007 14:26
Bydliště: J.Palacha 143, Kutná Hora

Re: Katastrální úřad

Příspěvekod Zdenek » pát úno 15, 2013 11:10

Ještě doplním. Na katastrálním úřadě najdete spíš novější záznamy, ale určitě musíte začít tam. Ta cena opravdu není jednotná, pokud narazíte na ochotného úředníka, tak jako já, tak to nestojí nic. Jakmile vyčerpáte možnosti hledání na katastru, a to určitě ano, jelikož si myslím, že zápisy kolem roku 1844 tam asi mít nebudou, tak se můžete obrátit na příslušný archiv a tam si dohledat starší záznamy v pozemkových knihách. To vás nebude stát nic, tedy v případě, že si to umíte přečíst sama. Pokud ne, tak je zde spousta ochotných kolegů, kteří vám rádi pomůžou. A pokud ani tady s přečtením nepochodíte, tak nezbude nic jiného, než si to nechat přepsat od profesionála. Sám jsem tuto možnost také využil a v případě zájmu mohu dát i kontakt. :wink:
Zdenek
 
Příspěvky: 1263
Registrován: ned bře 29, 2009 19:58
Bydliště: Olomouc

Re: Katastrální úřad

Příspěvekod Rozina » pát úno 15, 2013 15:39

Pozemkové knihy na katastrálních úřadech jsou vedeny cca od r. 1860 (už si to přesně nepamatuji).Zápisy byly povinné až do r. 1951 a do r.1964, kdy byly uzavřeny, tak byly nepovinné. Teprve po roce 1989 byly znovu zpřístupněny a od soudu předány na katastrální úřady. Požádejte o kopii knihovní vložky k příslušnému č.p. Ke každému zápisu ve vložce je uloženo ve sbírce listin t.zv. č.d., což je doklad od soudu, na jehož základě je zápis proveden. Pokud budete chtít kopie těchto listin, tak budete muset sáhnout asi dost hluboko do kapsy.
Uživatelský avatar
Rozina
 
Příspěvky: 485
Registrován: pon črc 31, 2006 11:17
Bydliště: Opočno

Re: Katastrální úřad

Příspěvekod Dana Schubertová » pát úno 15, 2013 15:43

Děkuji všem za radu a přeji šťastné hledání.
Dana Schubertová
 
Příspěvky: 187
Registrován: pát črc 13, 2007 14:26
Bydliště: J.Palacha 143, Kutná Hora


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků