Kam se obrátit?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Kam se obrátit?

Příspěvekod Vroni » stř úno 13, 2013 21:41

Zdravím všechny, prosím o radu:

v mém "pátrání" nejsem moc daleko, hlavně kvůli tomu, že všechny předky, které jsem ještě nenašla, bych potřebovala najít v těch tzv. "živých matrikách". Potřebovala bych se dostat do roku 1903 do obce Přibice, okres Brno-Venkov.
Problém je, že tento rok je v živé matrice, která je tedy nejspíš někde uložena. Ale kde? (poslední matrika narozených je tam do roku 1887)
Moje prababička (její maminka se narodila 1903) má v rodném listě napsáno Diecéze: Brno, Děkanství: Židlochovice a fara: Přibice. Zkoušela jsem psát na obecní úřad v Přibicích - neodepsali. Mám tedy zkusit Židlochovice? Moje mamka radí, ozvat se na farní úřad do Pohořelic - tam kolem dokola všichni bydleli nebo se narodili, tak prý by to mohlo být uložené tam.

Nevíte někdo, kde tyto živé matriky bývají?

Všem děkuji za pomoc :!: :)
Vroni
 
Příspěvky: 25
Registrován: sob led 26, 2013 14:36

Re: Kam se obrátit?

Příspěvekod ozana » stř úno 13, 2013 21:59

Nejlepší je volat na matriku Přibice, ať poradí nebo rovnou naleznou a sdělí...
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5765
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Kam se obrátit?

Příspěvekod artepa » stř úno 13, 2013 22:07

Určitě by Vám měli říct na oú Přibice, kde mají matriční úřad. Pravděpodobně to jsou Pohořelice, tam jsou shromážděny živé matriky z jejich obvodu.
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Kam se obrátit?

Příspěvekod Zora » stř úno 13, 2013 22:22

Přesně netuším, zda neexistuje více Přibic, ale na tuhle matriku jsem se dostala dvěma cestami, snad to bude správně.
http://www.risy.cz/cs/vyhledavace/obce/ ... Zuj=584843
http://www.obceamesta.info/matrika/5848 ... ibice.html

Matrika pro Obec Přibice
Matrika pro Obec Přibice se nachází na adrese:

Obecní úřad Vranovice - Matrika
Školní 1
69125 Vranovice
Telefon: 519433103

Mapa

Email: matrika@vranovice.eu
http://www.vranovice.org

Na matrice Obec Přibice Vám zapíší nově narozeného potomka, uzavření manželství, úmrtí, vystaví duplikát matričního dokladu a jiné.
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29232
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kam se obrátit?

Příspěvekod Vroni » stř úno 13, 2013 22:38

Děkuji za odpovědi!! právě na oú Přibice jsem psala mail, nenapsali, takže radši volat? zkusíme. Ano paní Zoro, myslím Přibice, okres Brno-Venkov a to mě taky zaskočilo, že by měli matriku ve Vranovicích? Leda že by to byla větší vesnice a měly obě něco společného, jinak nevím, to se musí zjistit" :) mockrát děkuji!!
Vroni
 
Příspěvky: 25
Registrován: sob led 26, 2013 14:36

Re: Kam se obrátit?

Příspěvekod Zora » stř úno 13, 2013 22:47

kouknu se jeste jednou, jak je to s okresy, vydržte.Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29232
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kam se obrátit?

Příspěvekod Zora » stř úno 13, 2013 22:49

Přibice jsou opravdu asi 2 km od Vranovic, zřejmě Vranovice poskytují obcím v okolí matriční služby. Rozhodně bych zavolala do Vranovic a tam byste se měla dozvědět přesnou informaci.

Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29232
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kam se obrátit?

Příspěvekod ozana » čtv úno 14, 2013 9:01

Středisková obec?
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5765
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Kam se obrátit?

Příspěvekod artepa » čtv úno 14, 2013 9:17

Ani ne tak středisková obec, jako matriční úřad :-) U nás to byla středisková obec, ale matrika tu nikdy nebyla.
DO roku 1949 (1950) byly matriky na farách. PAk přešly na obecní úřady. Později v rámci různých reorganizací vytvořily matriční úřady se spádovými obcemi. Na konci minulého roku proběhla informace, že ty obvody se budou opět rozšiřovat.
I nedávno bylo možné na netu na jedněch stránkách zadat obec a vypadlo, kde je který příslušný úřad. Bohužel už to nefunguje.
Mě to ukázalo, že Přibice, okr. Brno-venkov mají matriku v Pohořelicích. Ale znalec jižní Moravy nejsem :wink:
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Kam se obrátit?

Příspěvekod Zora » čtv úno 14, 2013 9:55

Já jsem to vyčetla na dvou nezávislých zdrojích, Vranovice jsou opravdu blízko.
Vranovice zajišťují matriční služby pro více obcí v okolí, jak jsem se dočetla. Nejsou ale uváděny jako středisková obec.
S Pohořelicemi je to horší, ony byly původně v okrese Břeclav, dnes jsou v Brno - venkově, navíc - sice jsoou věhlasné a historicky uznávané, ale ony mají pouze cca 4-5 tisíc obyvatel.
K tomu nevraživost obcí kolem hranice Brno-venkov a Břeclav, je to asi komplikované. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29232
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kam se obrátit?

Příspěvekod Jan » čtv úno 14, 2013 10:31

Matriky jsou ve Vranovicích (inventář MZA E67 - Břeclav)
Pokud neumíte poradit je zbytečné psát komentáře. Nic to totiž neřeší!
Obrázek
Uživatelský avatar
Jan
 
Příspěvky: 694
Registrován: stř srp 09, 2006 20:35
Bydliště: Brno

Re: Kam se obrátit?

Příspěvekod Zora » čtv úno 14, 2013 10:33

Nerozumím, kde jsem udělala chybu? Vždyť jsem psala, že se má obrátit na Vranovice. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29232
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kam se obrátit?

Příspěvekod latrucha » čtv úno 14, 2013 11:00

Já mám část příbuzenstva z Přibic, znám tam trošku poměry a nedivím se, že vám neodepsali na mail. :-) Rozhodně raději volejte...
latrucha
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte črc 03, 2012 21:25

Re: Kam se obrátit?

Příspěvekod Zora » čtv úno 14, 2013 11:02

Vždyt ty matriky jsou ve Vranovicích, je to tu tříkrát potvrzené ... proč by měla volat do Přibic... nechápu. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29232
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kam se obrátit?

Příspěvekod latrucha » čtv úno 14, 2013 11:33

To bylo jen takové postesknutí nad přibickými poměry (ano, to sem nepatří) a taky všeobecná poznámka k tomu, že na matriky menších obcí je obecně lepší volat. Z vlastní zkušenosti vím, že matrikářky bývají požadavkem zaskočeny a neodpovídají...
latrucha
 
Příspěvky: 64
Registrován: úte črc 03, 2012 21:25

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků