Nezvěstný-II.světová válka

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Nezvěstný-II.světová válka

Příspěvekod Darden » pát úno 01, 2013 6:40

Zdravím,
jsem velice rád,že jsem našel fórum tohoto typu.Jelikož nedávno jsem zjistil,že můj děda se stal nezvěstným při bojových akcích německé armády v Rusku z doby II.světové války.Rád bych se zeptal jestli má někdo zkušenosti s hledáním svého předka který bojoval v německém Wehrmachtu.Jediné informace které jsem vypátral po příbuzných jsou,že naposledy byl viděn v Rusku u města Orel.Nevím zda na začátku války nebo již ke konci kdy se německá armáda stahovala z Ruska.
Mám dvě jeho fotky v uniformě,na kterých jde poznat jeho hodnost desátníka a jeho dvě vyznamenání.První je medaile za zimní bitvu 1941-1942,tzv.zmrzlík a druhé je vojenský záslužný kříž.Z vojenských dokumentů se nezachovalo vůbec nic ani ádná polní pošta podle keré bych přesně zjistil u které jednotky sloužil.Jelikož jeho žena se podruhé vdala a nechtěla sama sobě připomínat minulost.
Jediné civilní dokumenty co mám jsou,rodný list mého otce kde je zaznamenán pobyt a místo narození jeho rodičů,tím pádem i mého dědy.Dále jejich datumy narození a místa narození.Mám přislíben oddací list mého dědečka s babičkou.Víc bohužel nemám a nejspíš se ani nedopátrám dalších informací v rodinném kruhu.
Rád bych aspoň věděl do kterých jednotek se rekrutovalo z okresu Znojmo(Znaim),kde bydlel můj děda.Budu rád za každé postřehy a rady do začátku mého hledání.Děkuji...
Darden
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv led 31, 2013 19:06

Re: Nezvěstný-II.světová válka

Příspěvekod Zora » pát úno 01, 2013 7:20

Zkuste si vyhledat na netu informace o (pozdějším) generálu Karlu Eib(e)lovi, který byl jedním z prvních velitelů znojemských kasáren v období 2. světové války. Pocházel z Rakouska, ale pro své jazykové znalosti (zřejmě uměl oba jazyky) mu byla svěřena práce s nováčky kasárnách ve Znojmě a zřejmě i v Břeclavi. (Vím , že kasárna v Břeclavi a Znojmě měla nějakou souvislost - podřízenost, ale jsem nevoják) :shock:
Jeho jednotka působila někde ve Francii a poté byla přesunuta ke Stalingradu.
Tam napřed padli jeho dva synové a později i sám generál. Pokud jsem články vyhledávala pro vlastní potřebu, bylo v nich spousta příjmení vojáků, kteří se pohybovali v blízkosti generála.
Ve stejných souvislostech se ještě dá hledat podle jména generála Rausse - rodák z Olbramovic, ten válku přežil, po zajetí se vrátil do Rakouska a zemřel delší dobu po válce.
Pokud uvedete bližší souvislosti k Vašemu hledanému předku - jméno, příjmení, přibližný rok narození, určitě se dají nalézt nějaké další podrobnosti.
Na webu valka.cz jsou také odborníci na toto období, třeba i tam získáte nějaké info.
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29182
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nezvěstný-II.světová válka

Příspěvekod Zora » pát úno 01, 2013 7:48

http://www.volksbund.de/graebersuche.html

zde možný odkaz na hledání, ale osobně jsem nepoužila. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29182
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nezvěstný-II.světová válka

Příspěvekod zrnka písku » pát úno 01, 2013 7:59

Měla jsem podobný problém a neměla ani tolik štěstí jako vy, aby se našly nějaké fotkynapř. v uniformě... znala jsem jsem jen celé jméno, datum a místo narození...
odpověď jsem dostala tady http://dd-wast.de/
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Re: Nezvěstný-II.světová válka

Příspěvekod Zora » pát úno 01, 2013 8:07

Zde další možnost:
Na této stránce se někdo ptá na podobnou věc, pod odkazem je odpověď toho, kdo nabízí pomoc. Zora

http://www.fronta.cz/?kom=14

Dobrý den, kontaktujte mě na e-mail glyn.wed@seznam.cz. Myslím že co se týká osudů něm. vojáka za II. sv. války vám mohu pomoci - viz www.fronta.cz/sekce/osudy-vojaku
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29182
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nezvěstný-II.světová válka

Příspěvekod Darden » pát úno 01, 2013 21:32

Děkuji za Vaše odpovědi a pomoc,jakmile něco zjistím z uvedených odkazů,tak budu určitě informovat.Zatím přidám jednu z fotek,ať dostane hledaná osoba tvář.

Obrázek

Uploaded with ImageShack.us
Darden
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv led 31, 2013 19:06

Re: Nezvěstný-II.světová válka

Příspěvekod Darden » ned úno 03, 2013 8:56

Zora píše:Zde další možnost:
Na této stránce se někdo ptá na podobnou věc, pod odkazem je odpověď toho, kdo nabízí pomoc. Zora

http://www.fronta.cz/?kom=14

Dobrý den, kontaktujte mě na e-mail glyn.wed@seznam.cz. Myslím že co se týká osudů něm. vojáka za II. sv. války vám mohu pomoci - viz http://www.fronta.cz/sekce/osudy-vojaku


Napsal jsem na uvedený email ale zatím bohužel bez odezvy.
Darden
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv led 31, 2013 19:06

Re: Nezvěstný-II.světová válka

Příspěvekod Zora » ned úno 03, 2013 8:57

Všechno je o trpělivosti, jinak to asi, bohužel, nejde. Jsme na tom všichni naprosto stejně ... Zkuste googlit, třeba narazíte na další možnosti. Držím palce. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29182
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nezvěstný-II.světová válka

Příspěvekod Darden » úte úno 18, 2014 15:54

Zdravím, pomalu ale jistě se prokousávám k svému cíly.Teď bych chtěl trochu odbočit z období druhé světové války a zaměřit se na období před službou v armádě za první republiky.Začal jsem tím, že jsem si opatřil kopii zápisu ze svatby mého dědy.Hned mě zaujala ta část, která se jmenuje "Poznámení".Je zde uvedeno několik dokumentů , které byly předloženy k uskutečnění svatby.Pod touto kolonkou je další, kde je napsáno "Doklady uloženy jsou v archivu".Rád bych se tedy zeptal, zda jsou tyto kolonky spolu spjaty.A pokud ano který archiv je myšlen, rád bych se na něj obrátil.Další věc je německy dopsaná poznámka na levé straně, kterou se pokusím pomocí translátoru přeložit.

Obrázek
Darden
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv led 31, 2013 19:06

Re: Nezvěstný-II.světová válka

Příspěvekod Zora » úte úno 18, 2014 16:52

Tohle je možná zmínka o otci Vašeho Arnošta
Pokud se jednalo o německou rodinu, možná na googlu hledat pod Ern(e)st Rabb.
Jinak Olbramkostel je na actapublika, Ctidružice také
bydliště manželky, v matrikách vedeno jako Hradisko sv. Hypolita, později součást Znojma.

Pro zajímavost:
---------------------
Na konci května proběhl tzv. divoký odsun německého obyvatelstva, kdy v Brně bylo soustředěno 20 tisíc Němců, kteří byli vysídleni do Rakouska. Tato akce se ovšem v napjaté poválečné situaci neobešla bez násilí a jiných krutostí.V rámci divokého odsunu byl z hájenky u Nového rybníka za Olbramkostelem vystěhován hajný František Raab i se svojí manželkou, protože oba byli německé národnosti.
http://is.muni.cz/th/327314/pedf_m/DIPLOMOVA_PRACE.pdf
život v městyse Olbramkostel
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29182
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nezvěstný-II.světová válka

Příspěvekod Zora » úte úno 18, 2014 17:28

Nedá mně to, abych ještě nenapsala jednu zmínku. Na stránkách města Znojma se objevuje součastník Arnošt Raab, který uvádí velice často zprávy ze Znojemska, především Znojma, se zaměřením na historii, zajímavé osobnosti.
Nemohlo by se jednat o člověka, se kterým máte stejné předky?
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29182
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Nezvěstný-II.světová válka

Příspěvekod artepa » úte úno 18, 2014 18:07

Dobrý večer,
jestli se jedná o církevní statek, tak se myslí archiv fary. Když se něco dochovalo, tak je to uloženo v SOkA (Státní okresní archiv) jako Farní úřad xxx.
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Re: Nezvěstný-II.světová válka

Příspěvekod Darden » úte úno 18, 2014 18:10

Zora píše:Nedá mně to, abych ještě nenapsala jednu zmínku. Na stránkách města Znojma se objevuje součastník Arnošt Raab, který uvádí velice často zprávy ze Znojemska, především Znojma, se zaměřením na historii, zajímavé osobnosti.
Nemohlo by se jednat o člověka, se kterým máte stejné předky?
Zora


Nejdříve Vám musím poděkovat za předchozí příspěvek který se týká Františka Raaba.Je to otec mého dědečka kterého hledám.O této diplomové práci jsem do teď vůbec netušil.A díky Vám si mohu založit další kousek "skládačky".O hájence jsem věděl od doby, kdy jsem si vyžádal z vojenského archivu v Bratislavě kmenové listy.Ale bohužel nic víc jsem nezjistil a z hájenky zůstal jen vchod do sklepa.
Co se týče přímo Arnošta Raaba mého dědečka, tak poslední zpráva je z Rumunska roku 1944.Kde nejspíš padl, tuto informaci mám z německého červeného kříže.Ale pro klid duše jsem odeslal dotaz do vojenského archivu v Moskvě, zda je jeho jméno v kartotéce zajatých.Jelikož se s něm.čer.křížem rozcházím v datu narození.V knize nezvěstných je datum 22.2.1915 ale správné datum je 23.2.1915.
Co se týče jména Arnošt Raab které se objevuje na stránkách města Znojma, tak je to můj bratr.
Darden
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv led 31, 2013 19:06

Re: Nezvěstný-II.světová válka

Příspěvekod Darden » úte úno 18, 2014 18:18

artepa píše:Dobrý večer,
jestli se jedná o církevní statek, tak se myslí archiv fary. Když se něco dochovalo, tak je to uloženo v SOkA (Státní okresní archiv) jako Farní úřad xxx.


V kolonce "Náboženství" je napsáno:československé.Takže když k tomu přidám kostel kde byl pár oddán "Husův sbor" bude jasné, že to bude církev československá husitská.Původní kostel již nestojí ale našel jsem tel.kontakt na tuto církev v okolí Dobrušky.
Darden
 
Příspěvky: 8
Registrován: čtv led 31, 2013 19:06

Re: Nezvěstný-II.světová válka

Příspěvekod Zora » úte úno 18, 2014 18:48

Jsem ráda, že jsem trochu pomohla, zatím se nenašel dědeček, ale "objevila" jsem Vám bratra.
K nevěstě a farnímu úřadu - pokud budete - chcete pátrat do minulosti, pročtěte si histirii této církve, ona vznikla kolem r. 1920, jmenovala se pouze československá, až později dostala přídomek husitská. Čili je potřeba před tímto datem zjistit správné vyznání a potom příslušnou farnost v okolí.
V podstatě se dá říct, že československá církev byla jednou z těch, do kterých se přestupovalo z katolické církve po válečných hrůzách po r.- 1918. Nevím ovšem, jak to bylo s event. přestupy z protestantských církví - Dobruška byla v oblasti se silnými evengelickými vlivy.

Co se týče diplomové práce, zkuste napsat o kontakt na autorku práce vedoucímu diplomky, už jsem to jednou přes MUNI udělala a zafungovalo to, může mít více údajů nebo zdroj, ze kterého čerpala.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29182
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků