Pulsus

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Pulsus

Příspěvekod duros » čtv led 31, 2013 20:07

Zatial mi na Slovensku nikto neodpovedal, mozno bude niekto vediet tu.
V RK matrike zomrelych Slovenskeho Pravna ma uputala kolonka "Pulsus" (dufam, ze to citam spravne). Hodnota je uvadzana od 0 (teda -) po 5. Vie mi niekto povedat o co ide? Este som sa s tym nestretol.
https://familysearch.org/pal:/MM9.3.1/T ... 1462929382
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: Pulsus

Příspěvekod Zora » čtv led 31, 2013 20:16

viewtopic.php?f=9&t=1981

Podle této diskuse se zdá, že by se mohlo jednat o počet zvonů, kterými bylo zvoněno při úmrtí.
Naprosto ale nezaručuji správnost. Zora

pulsatio - tlučení
pulsatio - tepání
pulsatio - údery
pulsatio - nárazy
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pulsus

Příspěvekod duros » čtv led 31, 2013 20:32

Priznam sa, ze ma to tiez napadlo. Len sa mi nechce verit, ze by bolo tolko vela ludi, ktorym sa vobec nezvonilo?
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: Pulsus

Příspěvekod Zora » čtv led 31, 2013 20:37

Vždyť se za to muselo platit a ne všichni byli majetní. Zřejmě je to ale slovenské specifikum, u nás na Moravě jsem se s takovým zápisem v matrice naprosto nesetkala.
Také se jedná o to, zda jde o zápis zvonění umíráčkem nebo o zápis počtu zvonů při mši za zemřelého... V tom se naprosto neorientuji coby nevěřící, jen zmínky v literatuře nebo moje mizivá účast na pohřbech a aktech s nimi spojenými mše v obřadní síni, mše v kostele...
Umíráček snad ale bylo pravidlo z ústy k mrtvému a pro infroamci obci, že někdo zemřel... Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pulsus

Příspěvekod zrnka písku » čtv led 31, 2013 20:38

V tomhle nejsem zběhlá, ale neplatilo se za zvonění? Pak by bylo možné, že na to spousta lidí neměla...

edit: Zorka mě předběhla a lépe specifikovala myšlenku, za umíráček snad ne, ale za mši a úkony spojené s ni se poplatky vybíraly určitě a jejich výše mohla být pro spoustu lidí limitující
Uživatelský avatar
zrnka písku
 
Příspěvky: 1988
Registrován: sob led 08, 2011 22:41
Bydliště: Bílovecko

Re: Pulsus

Příspěvekod Zora » čtv led 31, 2013 20:47

http://cs.wikipedia.org/wiki/Smrt
Smrt jako významná událost bývá různými způsoby oznamována příbuzným, známým i lidem z širokého okolí. Dnes je smrt nejčastěji oznámena vyvěšením a rozesláním tzv. parte, oznámení o úmrtí, která pořizuje rodina zemřelého. V minulosti se po smrti člověka nechalo vyzvánět zvonem – umíráčkem. Podle délky a frekvence zvonění se přitom dalo určit, jak významná osoba zemřela, například při úmrtí panovníka se zpravidla vyzvánělo všemi kostelními zvony zároveň. K úkolům zvoníka také patřilo napsat jméno zemřelé osoby křídou na tabulku, vyvěšenou na kostelní věži – jednalo se tedy vlastně o předchůdce dnešních parte.


http://cs.wikipedia.org/wiki/Um%C3%ADr%C3%A1%C4%8Dek
umíráček neboli hodinka - zvoní hned po smrti a k jejímu vyzvánění se užívá malého kostelního zvonu, pouze pokud zemře duchovní, k odzvonění úmrtí se vyzvání velkým zvonem.
hrana - vyzvání se v poledne po úmrtí.
praepuls (též puls) - zvoní před pohřbem, svolává lid k pohřbu.
doprovod - vyzvání během pohřbu. Název pochází od staročeského slova provoda, vzpomínka na zemřelé – vzpomeňme na velikonoční koledu: „Hody, hody, do provody!“

To je asi vše, co se dá k tématu najít.
Takže snad to svolávání na pohřeb - praepuls?
Zora
Naposledy upravil Zora dne čtv led 31, 2013 21:08, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pulsus

Příspěvekod duros » čtv led 31, 2013 21:03

To je mi jasne, ze sa muselo platit. Ale najskor to asi uzavrieme tak, ze umieracikom sa zvonilo kazdemu a dalsie zvonenia boli naviac a platene a tieto si zrejme tento farar znacil. Ja som presiel dost slovenskych matrik, ale s takouto kolonkou, resp. vyznacenim zvonenia som sa nikdy este nestretol.
Dakujem Vam za pomoc.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: Pulsus

Příspěvekod Zora » čtv led 31, 2013 21:09

Naopak, já sem ráda, že jsem se poučila, pěkný večer. Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 28991
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků