Jak postupovat při hledání předků?

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Příspěvekod meke » stř led 28, 2009 22:53

Tak jsem teď v tom sčítacím archu zjistila, že Němců tam v té době bylo asi 15 :? A podle knihy domovského práva přišla maminka mé prababičky právě v době, kdy měla otěhotnět, tak je možné, že otěhotněla už ve své rodné obci, takže tuhle část asi nechám neodkrytou :(
meke
 
Příspěvky: 11
Registrován: pon led 19, 2009 14:03
Bydliště: Nové Město n. M.

Příspěvekod jtks » ned úno 01, 2009 20:49

meke píše:Mám dotaz ohledně dohledání předka, nechce se mi kvůli tomu zakládat nové téma, tak to dávám sem..
Dělám na rodokmenu, který začala dělat babička. Když zemřela, rozhodla jsem se, že v tom budu pokračovat, ale protože se v tom ještě moc neorientuju, potřebuju pomoc od někoho zkušenějšího.
Chtěla bych vědět, jestli existuje nějaký soupis obyvatel jednotlivých obcí, případně vč. povolání. Jde mi o roky 1900-1901. Babička totiž někde dohledala, že otcem mé prababičky byl neznámý německý otec, ale já teď nevím, od čeho se odrazit a jak se alespoň přiblížit tomu neznámému. :?


V okresním archivu jsou uloženy sčítací operáty. Jsou to soupisy ze sčítání lidu, která probíhaly v letech 1857, 1869, 1880, 1890, 1900, 1910 a 1920. Rok 1957 je na údaje poměrně chudý, často chybí data, ostatní roky bývají poměrně dobře čitelné se spoustou dalších zajímavých informací o obyvatelích. Rok 1920 je zatím podle zákona nepřístupný, ale záleží na jakého narazíte archiváře. Někde mi ho nedali vůbec, někde mě nechali pod dohledem nahlédnout jen na 1 konkrétní arch a jinde mi ho celý bez problémů zapůjčili.
Akorát, že scítací operáty nemusí obsahovat úplně přesné informace. Ale já je hodně využívám, protože mi pomáhají se potom snáze orientovat v matrikách.
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Příspěvekod artepa » pon úno 02, 2009 19:33

Tak to máte štěstí jak na archiváře, tak na sčítací operáty :) Když jsem se ptala na starší, než ty z roku 1921, tak se na mě dívali celkem zvláštně, cože to vlastně chci. Třeba v AHMP mi řekli, že mají pouze z roku 1921, ale nepůjčují je. Leda napsat žádost o rešerši. V niném archivu mi půjčili ty z roku 1921, jiné (starší) tam prý nemají :cry:
artepa
 
Příspěvky: 1271
Registrován: pát srp 25, 2006 15:13
Oblast pátrání: Podřipsko, Praha, Hranice na Moravě, Klobouky u Brna, Štarnov, Štěpánov, Velké Karlovice

Předchozí

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 15 návštevníků