Zkušenost s testem DNA

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Zkušenost s testem DNA

Příspěvekod jarda51 » úte led 22, 2013 9:43

Dobrý den.
Máte někdo zkušenost s testem DNA ve vztahu na vlastní rodokmen?
Váhám, jestli si ho nechat udělat, jestli to má smysl. Můj děda byl nemanželský, otec nebyl uveden. Dá se pomocí tohoto testu
přijít na stopu, odkud jeho (tedy i moji) předkové pocházeli, popřípadě se s někým dostat do kontaktu?
Nabídky testů uvádějí odborné informace, ze kterých popravdě moc chytrý nejsem.
Díky.
jarda51
 
Příspěvky: 240
Registrován: pát srp 18, 2006 5:28

Re: Zkušenost s testem DNA

Příspěvekod blue_rose » úte led 22, 2013 10:35

http://alois-sassmann.wz.cz/o-danech.pdf
Jeden příběh ze života :-)
Uživatelský avatar
blue_rose
 
Příspěvky: 112
Registrován: ned úno 12, 2012 3:00
Bydliště: Trhové Sviny

Re: Zkušenost s testem DNA

Příspěvekod Karolina Vernerova » úte led 22, 2013 12:12

Ja pracuju ve firme, ktera podporuje (nezpracovava, jen sponzoruje pocitaci) vyzkum lidskeho genomu a tak jsme jako zamestnanci meli lepsi cenu, ale bylo to dost drahe- pred par lety to bylo 1000 USD..... Doufam, ze uz je to levnejsi, ale myslim, ze to smysl ma, pokud Vam nevadi investice.
TY Karolina
Uživatelský avatar
Karolina Vernerova
 
Příspěvky: 7387
Registrován: pát lis 02, 2012 21:47
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Katolíci: Praha, Prachaticko, Teplice ----> Mělník, Slaný, Turnovsko až k Ještědu, Příbramsko, Sedlčansko, Rudník
Židé: Tábor, Votice, Klatovy, Heřmanův Městec, u Pelhřimova, Praha, Příbramsko

Re: Zkušenost s testem DNA

Příspěvekod aloe » úte led 22, 2013 19:08

Nevím, mam zpracováno asi Y27 nebo Y26 nechl sem si udělat test před rokem.. krom skupiny R1a kterou mi zjistili sem (nečekaně) zjistil, že mam velice vzdálené předky na severovýchodě.. Moc lidí si je u nás nedělalo v budoucnu to bude lepší asi bych se znovu rozmyslel..
Uživatelský avatar
aloe
 
Příspěvky: 419
Registrován: sob lis 13, 2010 2:26

Re: Zkušenost s testem DNA

Příspěvekod ZEL » stř led 23, 2013 7:53

ZEL
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát srp 25, 2006 10:42
Oblast pátrání: Rody Zelinků a Zelingerů
http://zelinka.genebaze.cz/zelinka.html

Re: Zkušenost s testem DNA

Příspěvekod CzechJoker » pon čer 17, 2013 20:31

Chci se zeptat, máte-li zkušenosti s testy DNA od MyHeritage? Vyplatí se to udělat u nich spolu s uložením do jejich databáze? Je možné jejich výsledky přenést i jinam, případně použít výsledky od jinud u nich? Jaký rozsah testu byste doporučili?
Díky
Zájmová příjmení:
> Klíčník (Brno, Náměšť, Kralice, Ivančice, Ivanovice na Hané)
> Božek (Líšeň)
> Slezák (Svratka, Brno)
> Kincl/Kyncl/Kinczl (Svratka)
> Skládaný (Tvarožná, Šlapanice, Brno)
Uživatelský avatar
CzechJoker
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned čer 02, 2013 10:51
Bydliště: Brno

Re: Zkušenost s testem DNA

Příspěvekod Slim » pon čer 17, 2013 21:36

Co se týče rozsahu testu, tak čím více markerů, tím lépe. Takže ideální je u MyHeritage Y-DNA67. Ale základní otázka je, kolik peněz do toho chcete investovat. Výsledky můžete pak vkládat i do jiných databází www.genograf.cz www.genobaze.cz www.ysearch.org a dalších. Ale moc od toho nečekejte, třeba konkrétně mi vyšlo na genografu 93 shod, tak jsem oslovil hromadně všechny uživatele, na genobazi dvě nejzajímavější shody a na ysearch.org jednu (ale to až dnes) a dodnes tedy z 96 oslovení ani jedna reakce. A u nejzajímavější shody, 23 markerů z 23 ani netuším, jak by se příbuznost dala prokázat. Ten člověk ze shody pochází ze severu polska od Baltu, židovského vyznání, u hranic s Litvou a Kaliningradem, tedy přesně odkud podle analýzy DNA co dělal Genomac (Y-Genograf Genea 33) měli mí mužští předci přijít. Každopádně jsme za posledních cca. 400 let migrovali maximálně o nějakých 5km, stále katolického vyznání, žádné nemanželské děti, do válek nechodili a kde ověřit shodu hlouběji do minulosti netuším.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Zkušenost s testem DNA

Příspěvekod Semik » úte čer 18, 2013 7:50

Mám pocit, než se pídit po společných kořenech tisíce let zpět, je v současnosti zajímavější projekt Genetika a příjmení. Krátce řečeno, muži se stejným příjmením (ideálně několik málo stovek jedinců v populaci) mohou zkusit, zda nemají v řádu stovek let (před dobou zápisů do matrik) společného předka.
Semik
 
Příspěvky: 412
Registrován: ned říj 23, 2011 22:20
Oblast pátrání: Smrdov
Sázavka
Ovesná Lhota
Bačkov
Leština u Světlé

Re: Zkušenost s testem DNA

Příspěvekod Slim » úte čer 18, 2013 8:20

Projekt "Genetika a příjmení" je opravdu zajímavý, ale je tam vše na dlouhé lokte. Před nějakou dobou jsem o zařazení do tohoto projektu požádal, po nějaké době se ozvali, že mé příjmení je pro ně zajímavé a zařadí mne do projektu a mám očekávat soupravu pro odebrání DNA. Už to je více jak měsíc a ticho po pěšině, ale je pravda, že v emailu psali, že soupravu můžu očekávat v období několika týdnů. Ale možná jsem jen hodně natěšený a tím pádem i netrpělivý.
Slim
 
Příspěvky: 2566
Registrován: čtv úno 14, 2013 14:01
Bydliště: Ostrava - Hrabová
Oblast pátrání: Kunčice nad Ostravicí (Velké Kunčice, Ostrava-Kunčice)
Hrabová (Velká Hrabová, Ostrava-Hrabová)

Re: Zkušenost s testem DNA

Příspěvekod CzechJoker » úte čer 18, 2013 12:13

O projektu „Genetika a příjmení“ vím, ale jednak nesplňuji požadavek na počet osob se shodným příjmením (cca 60) a pak netuším, kde je jeho přidaná hodnota pro mně.
Zajímala by mě nějaká praktická zkušenost s hledáním příbuzných skrzevá MyHeritage.
Zájmová příjmení:
> Klíčník (Brno, Náměšť, Kralice, Ivančice, Ivanovice na Hané)
> Božek (Líšeň)
> Slezák (Svratka, Brno)
> Kincl/Kyncl/Kinczl (Svratka)
> Skládaný (Tvarožná, Šlapanice, Brno)
Uživatelský avatar
CzechJoker
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned čer 02, 2013 10:51
Bydliště: Brno

Re: Zkušenost s testem DNA

Příspěvekod ozana » úte čer 18, 2013 14:38

V aplikaci FTB se u DNA markerů píše:

Aby bylo možné plně ochránit vaše soukromí, jsou informace, které zadáte v okně DNA markerů uloženy šifrovaně a nebudou zveřejněny na rodinných stránkách.

takže k žádnému automatickému vyhledávání geneticky příbuzných nemůže dojít.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Zkušenost s testem DNA

Příspěvekod Peters » úte čer 18, 2013 20:14

Z toho, že jsou informace uloženy šifrovaně snad nijak nevyplývá, že nebude moci MyHeritage hledat shody?
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Zkušenost s testem DNA

Příspěvekod ozana » úte čer 18, 2013 20:21

Peters píše:Z toho, že jsou informace uloženy šifrovaně snad nijak nevyplývá, že nebude moci MyHeritage hledat shody?

Je to uloženo jen lokálně, nic nejde na servery MyHeritage. O žádných genetických shodách jsem ve spojení s MyHeritage nikdy nic neslyšel.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5763
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Zkušenost s testem DNA

Příspěvekod Peters » úte čer 18, 2013 20:56

Nevšiml jsem si, že píšete o FTB.

Nicméně na http://www.myheritage.cz/dna-tests-faq vidím:

Q: Budu moci kontaktovat osoby se shodnou DNA (osoby, které mají stejné předky jako já)?
A: Zajisté. Na vaší osobní stránce budete mít k dispozici jména a e-mailové adresy vašich shod a budete si tak moci navzájem vyměnit informace. Nicméně jak je uvedeno v podmínkách ochrany soukromí DNA testů, uvidíte pouze jména a e-mailové adresy osob, které sami souhlasili s poskytnutím údajů.

Q: Mohu zabránit tomu, aby mě kontaktovali lidé, se kterými mám shodu?
A: Ano, pokud nás požádáte o odstranění vašich výsledků. Nicméně doporučujeme nechat výsledky uložené, abyste mohli i nadále dostávat informace o dalších shodách.

(nemám nijak nastudované, jak to vlastně funguje)
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Zkušenost s testem DNA

Příspěvekod alt » čtv črc 04, 2013 13:10

Myheritage pouze preprodava testy od www.familytreedna.com, kde Vam potom bude zalozen ucet, kde po prihlaseni shody s ostatnimi uvidite (prubezne tam pribyvaji dalsi a dalsi). S Myheritage to nesouvisi, to zadne DNA shody nenajde.
Vim to, protoze jem si pres ne nekolik testu zaplatil - mimochodem kdyz si je objednate primo u www.familytreedna.com, tak jsou vyrazne levnejsi, nez pri objedavce z Myheritage (na materske linii jsem usetril rovnych $100, plati se to normalne kartou).
alt
 
Příspěvky: 106
Registrován: čtv čer 14, 2012 17:08

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků