VYŘEŠENO Původ dítěte, narozeno u Sv. Anny v Brně
Hezké svátky všem,
při hledání původu předka jsem narazil v matrice na něco, čemu úplně nerozumím.
V matrice u záznamu o oddavkách tohoto předka, Franze Ježka, je uvedeno následující (pokud jsem to správně přečetl):
"Franz Ježek vulgo Přichystal, Sohn der Marianna angeblich bei StAnna in Brünn geb. Ježek, eigeblich aber geb. Adalbert Harashta G...er in Chirlitz und? der Marianna geb. Kundera disse Ehweib"
(https://www.mza.cz/actapublica/matrika/detail/8388?image=216000010-000253-003381-000000-017735-000000-00-B03199-00410.jp2, první vlevo).
Tito manželé měli několik dětí, u kterých je u otce napsáno víceméně to samé:
Franz ml. (https://www.mza.cz/actapublica/matrika/detail/8380?image=216000010-000253-003381-000000-017723-000000-00-B03193-00840.jp2, druhý vlevo)
"Franz Ježek, Zimmermann? in Chirlitz Sohn der Marianna angeblich bei St. Anna geb. Ježek eigeblich aber geb. Adelbert Harraschta"
Johann Adalbertus? (https://www.mza.cz/actapublica/matrika/detail/8380?image=216000010-000253-003381-000000-017723-000000-00-B03193-00930.jp2, třetí vlevo)
"Franz Ježek, ... in Chirlitz, Sohn der bei St. Anna in Brünn angeblich geb. Ježek eigeblich aber Marianna Haraschta Tochter der Adalbert Haraschta, ..."
Amalia (https://www.mza.cz/actapublica/matrika/detail/8380?image=216000010-000253-003381-000000-017723-000000-00-B03193-01000.jp2, poslední vlevo)
"Franz Ježek, ... in Chirlitz Sohn der bei St. Anna in Brünn angeblich geb. Ježek eigeblich aber Marianna Harraschta Tochter der Adalbert Harraschta"
Záznam o narození Franze Ježka se mi bohužel zatím nepodařilo dohledat.
V Brně byl klášter u sv. Anny, který byl v době záznamů již převeden na špitál, a předpokládám, že to bude ta "St. Anna in Brünn", na kterou matriky naráží. Znamená to, že Franz byl nemanželské dítě Marianny, dcery Adalberta Harraschty, a narodil se ve špitále u sv. Anny? To by ovšem mělo znamenat, že Marianna by v té době měla mít příjmení Harraschta po otci, a není mi jasné, odkud se vzalo Ježek. A taky se mi zdá divné, proč by zrovna zmiňovali špitál, ve kterém se narodil (ale nevím, jestli to nebylo zvykem, nejsem tak zkušený badatel).
Moc děkuji za jakékoli rady.
při hledání původu předka jsem narazil v matrice na něco, čemu úplně nerozumím.
V matrice u záznamu o oddavkách tohoto předka, Franze Ježka, je uvedeno následující (pokud jsem to správně přečetl):
"Franz Ježek vulgo Přichystal, Sohn der Marianna angeblich bei StAnna in Brünn geb. Ježek, eigeblich aber geb. Adalbert Harashta G...er in Chirlitz und? der Marianna geb. Kundera disse Ehweib"
(https://www.mza.cz/actapublica/matrika/detail/8388?image=216000010-000253-003381-000000-017735-000000-00-B03199-00410.jp2, první vlevo).
Tito manželé měli několik dětí, u kterých je u otce napsáno víceméně to samé:
Franz ml. (https://www.mza.cz/actapublica/matrika/detail/8380?image=216000010-000253-003381-000000-017723-000000-00-B03193-00840.jp2, druhý vlevo)
"Franz Ježek, Zimmermann? in Chirlitz Sohn der Marianna angeblich bei St. Anna geb. Ježek eigeblich aber geb. Adelbert Harraschta"
Johann Adalbertus? (https://www.mza.cz/actapublica/matrika/detail/8380?image=216000010-000253-003381-000000-017723-000000-00-B03193-00930.jp2, třetí vlevo)
"Franz Ježek, ... in Chirlitz, Sohn der bei St. Anna in Brünn angeblich geb. Ježek eigeblich aber Marianna Haraschta Tochter der Adalbert Haraschta, ..."
Amalia (https://www.mza.cz/actapublica/matrika/detail/8380?image=216000010-000253-003381-000000-017723-000000-00-B03193-01000.jp2, poslední vlevo)
"Franz Ježek, ... in Chirlitz Sohn der bei St. Anna in Brünn angeblich geb. Ježek eigeblich aber Marianna Harraschta Tochter der Adalbert Harraschta"
Záznam o narození Franze Ježka se mi bohužel zatím nepodařilo dohledat.
V Brně byl klášter u sv. Anny, který byl v době záznamů již převeden na špitál, a předpokládám, že to bude ta "St. Anna in Brünn", na kterou matriky naráží. Znamená to, že Franz byl nemanželské dítě Marianny, dcery Adalberta Harraschty, a narodil se ve špitále u sv. Anny? To by ovšem mělo znamenat, že Marianna by v té době měla mít příjmení Harraschta po otci, a není mi jasné, odkud se vzalo Ježek. A taky se mi zdá divné, proč by zrovna zmiňovali špitál, ve kterém se narodil (ale nevím, jestli to nebylo zvykem, nejsem tak zkušený badatel).
Moc děkuji za jakékoli rady.