Kronika rodu

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Kronika rodu

Příspěvekod Jiří Klimeš » pon led 14, 2013 11:53

Dobrý den.
Již několik let se věnuji rodokmenu mého otce, matky a manželky. Jsou to jen strohá zjištění, dokumenty, stromy. Nyní bych tomu chtěl dát nějakou celkovou čtivou podobu a tyto údaje nějak oživit. Přiblížit život a osudy předků a dobu ve které žili. Mám začít rodiči nebo nejstarším předkem ? Můžete mi poradit jak na to ?
Děkuji, Jiří Klimeš
Jirka K.
Uživatelský avatar
Jiří Klimeš
 
Příspěvky: 67
Registrován: ned dub 25, 2010 20:29
Bydliště: Plzeň
Oblast pátrání: Jarov (Plzeň sev.), Újezd (Plzeň).


Re: Kronika rodu

Příspěvekod Zora » pon led 14, 2013 14:36

Spisovatelka Helena Šmahelová napsala 4 beletristické knihy na základě genealogie své rodiny.
Knihy, věnované předkům z otcovy strany se jmenují
Stíny mých otců.
Stopy mých otců.
Hlasy mých otců.

První kniha má v sobě především rodinná data doplněná o všeobecně známé události (evropské, rodinné)
Ta další už v sobě nese události, které se odehrávaly i ve vzdálenějším příbuzenstvu, poslední knioha je takovým zpětně psaným deníkem.

Čtvrtá kniha se věnuje rodu matky - "Žena roku 1900"
Zde je zahrnuto vše, co se podařilo získat o předcích, ale s akcentem na matku spisovatelky a její těžký životní uděl... Myslím, že není psaná v ich formě - musela bych se podívat-, ale je to jakási výpověď o životě ženy s krátkými exkurzemi do minulosti...

Chci tím říct, že možností, jak psát je spousta a fakt je vše jen na Vás, Vy budete to pojítlo, které seznámí potomky s děním v minulosti, a mnohdy budete i ten, který virtuálně seznámí nejstarší předky s těmi mladšími, byť se to nezdá...

K té poslední větě - dost často uvažuji nad tím, jak by se asi tvářil prapředek, (cca od 10 let sirotek, pacholek od volů, který si vzal ženu sirotka a zřejmě jejich osud nebyl přiliš radostný) na zjištění že jeho pra...prapravnuk se stal váženým měšťanem, knihtiskařem a majitelem tiskárny. Nemám na mysli majetek, ale spíš srovnání prostředí, ve kterém se tito dva muži pohybovali.

Co třeba vybrat nenápadnou osobu, která na sebe neupozorňovala hrdinskými skutky, ale čestným, spořádaným životem, uměla podávat pomocnou ruku a sama pro sebe žádala pouze spokojenost těch okolo.
Tenhle předek by mohl jednak vzpomínat na ty, co byli před ním, a současně rozvíjet osudy svých dětí...
Myslím, že na kronice rodu je nejkrásnější to, že každá může být jiná a současně všechny naše, podle jednotlivých představ. Prostě nic není špatně :-)))

Já mám s kronikou pouze jeden ohromný problém. Píšu naprosto bez problémů, vypsala bych kvanta informací, ale při automatickém psaní dělám tolik překlepů, že jejich oprava by trvala mnohem déle , než samotné napsání :-)))
Zora
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Kronika rodu

Příspěvekod Jiří Klimeš » pon led 14, 2013 18:00

Dobrý den,
při pátrání po inspiraci k psaní kroniky mého rodu jsem našel Vaše stránky. Musím uznat, že jsou vynikající a do začátku mi hodně pomohou. Už nemám obavy se do toho pustit i když vím, že je pro mne lehčí informace získat, než je hodit na papír. Kdybych měl pouze ten váš jeden ohromný problém, byl bych rád. :lol: Nejsem žádný písmák, je ale škoda si své poznatky nechat pro sebe. :wink:
Děkuji, Jiří
Jirka K.
Uživatelský avatar
Jiří Klimeš
 
Příspěvky: 67
Registrován: ned dub 25, 2010 20:29
Bydliště: Plzeň
Oblast pátrání: Jarov (Plzeň sev.), Újezd (Plzeň).


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků