I.sv.válka-identifikace padlých

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

I.sv.válka-identifikace padlých

Příspěvekod Sorcerer » pát zář 12, 2008 22:24

Nevíte někdo podle čeho identifikovali padlé v I.sv.válce?Měli u sebe vojáci v I.sv.válce nějaký identifikační štítek?
Sorcerer
 
Příspěvky: 41
Registrován: ned dub 01, 2007 20:28
Bydliště: Zábřeh,Czech Republic

Re: I.sv.válka-identifikace padlých

Příspěvekod Vizi » sob zář 13, 2008 7:43

Podle toho co lze najít se již za 1. sv. války užívaly standardní vojenské identifikační známky
První kovová identifikační známka se objevila v roce 1906 a od roku 1913 se stala povinnou součástí vojenské výstroje. Druhý přívěšek se začal používat o tři roky později.

http://www.lovecpokladu.cz/home/vojenske-znamky-id-tag-1122

Užití lístků pro identifikaci je doloženo již za prusko-rakouské války v roce 1866

Identifikační známky měli již Prusové během tažení roku 1866. Není však jisté, zda všechny jednotky nebo jenom některé části. Rakouská armáda nic podobného neměla a švýcarský lékař dr. K. Fischer, který projížděl v červenci a srpnu 1866 oblasti zasažené válkou a dokumentoval pro švýcarskou armádu stav zdravotní péče a osudy raněných, zaznamenal, že jsou pohřbíváni vojáci, aniž někdo zjistil, o koho se jedná. Ve své zprávě navrhoval, aby každý voják měl napříště na vnitřní straně límce nebo na řemeni uvedeno své jméno a domovskou obec. Smutnou ironií je, že ani Prusům identifikační lístky ukryté v plechovém pouzdru neposloužily a většina vojáků byla bez patřičných záznamů pohřbena anonymně ve společných šachtách. Přes tyto rozpačité začátky se v pruské armádě známky prosadily a byly rozdávány již při mobilizaci v roce 1870.
Kdo neskáče není Vyskočil
Uživatelský avatar
Vizi
 
Příspěvky: 125
Registrován: pon pro 04, 2006 20:20
Bydliště: Beroun

Příspěvekod Gabriel » úte říj 14, 2008 13:13

a potom se můžete u R-U vojáků setkat třeba s tím, že v úmrtním listě mají v kolonce "příčina smrti" zapsáno "prokazatelně padl", což má vyjadřovat, že určitě padl a (třeba i podle ID známky) určitě to byl on...u mého pradědy mě to dost naštvalo...čekal jsem, že se dozvím, jak přesně padl...
Uživatelský avatar
Gabriel
 
Příspěvky: 241
Registrován: čtv zář 27, 2007 16:33
Bydliště: Bílovice nad Svitavou

Identifikace mrtvých

Příspěvekod Dana Schubertová » stř říj 15, 2008 8:04

Můj pradědeček byl prohlášen okresním soudem mrtvým k 31.12.1917, protože je to prokazatelně poslední den, kdy byl živ. Místo úmrtí - neznámé. Toto mám z protokolu o vyřízení majetku. Chystám se napsat do archivu, zda by mi neposlali jeho list, kde snad bude více.
Dana Schubertová
 
Příspěvky: 187
Registrován: pát črc 13, 2007 14:26
Bydliště: J.Palacha 143, Kutná Hora


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 13 návštevníků