Nemůžu nalézt příjmení v indexu

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Nemůžu nalézt příjmení v indexu

Příspěvekod Netris » stř pro 26, 2012 3:53

Zdravím,
až do roku 1765 mi nedělalo problém nalézt příjmení "Suchan" v indexu. Teď jsem však začal zkoumat knihu narozených 1751 - 1764 a v indexu nemůžu příjmení Suchan najít. Mohl byste se, prosím, někdo kouknout, jestli jsem jen slepý (respektive nedokážu to příjmení přečíst), nebo skutečně v indexu již není?
Odkaz na index: http://digi.ceskearchivy.cz/cs/2168/266
Ještě jsem hledal ve starším indexu z knihy narozených 1709 - 1731 (jde o jedinou starší knihu s indexem): http://digi.ceskearchivy.cz/cs/2166/263 . Nicméně ani tam nemohu příjmení Suchan nalézt.
Nejstarší zápis jsem našel z roku 1781 o narození Rosalie Suchanové (otec Matěj Suchan) v chalupě Bojenice č.7 ( http://digi.ceskearchivy.cz/cs/2169/85 - levá stránka, čtvrtý zápis odshora ) . Tohoto Matěje Suchana jsem nejspíš i nalezl v knize zemřelých 1784 - 1834 ( http://digi.ceskearchivy.cz/cs/2183/31 - pravá stránka, pátý zápis odshora ), ale už jsem nebyl schopen dohledat zápis o narození Matěje Suchana a ani žádný starší zápis jiného Suchana... Čím si myslíte, že by mohla být tato ztráta příjmení způsobena?
Děkuji moc za pomoc.
Netris
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned pro 16, 2012 18:42

Re: Nemůžu nalézt příjmení v indexu

Příspěvekod duros » stř pro 26, 2012 8:54

Netris píše:....ale už jsem nebyl schopen dohledat zápis o narození Matěje Suchana a ani žádný starší zápis jiného Suchana... Čím si myslíte, že by mohla být tato ztráta příjmení způsobena?
Děkuji moc za pomoc.


Zeby bol povod niekde inde? Na indexy sa neradno spoliehat, ale v pripade, ze sa to priezvisko tam nevyskytuje, pravdepodobnejsia bude moja prva veta.
Uživatelský avatar
duros
 
Příspěvky: 853
Registrován: pát zář 04, 2009 22:06

Re: Nemůžu nalézt příjmení v indexu

Příspěvekod ozana » stř pro 26, 2012 10:11

Postupujte systémem nalezený předek - hledám sňatek rodičů, nalezený sňatek - hledám narození snoubenců atd. Z Vašeho popisu mám pocit, že hledáte zcela chaoticky.
Váš předek se mohl do vaší obce či oblasti přiženit.
Ožana neznamená ženu, přestože to kdysi velmi dávno bylo ženské křestní jméno
Uživatelský avatar
ozana
 
Příspěvky: 5765
Registrován: úte kvě 12, 2009 6:01
Bydliště: Petřvald
Oblast pátrání: Slezsko, Petřvald okr.Karviná, Šenov

Re: Nemůžu nalézt příjmení v indexu

Příspěvekod Netris » stř pro 26, 2012 14:37

Postupoval jsem stylem, že jsem si v indexu knihy narozených našel všechny Suchany a následně jsem všechny příbuzné Suchany zapsal do rodokmenu.
Jsem absolutní začátečník, začal jsem s hledáním rodokmenu před pár týdny a zatím vypisuji jen ty Suchany, takže věřím, že to může být chaotické :)
Každopádně jsem nenašel Matěje Suchana ani v indexu knihy oddaných, takže tuhle větev rodokmenu asi momentálně vzdám a začnu se soustředit na jinou.
Netris
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned pro 16, 2012 18:42

Re: Nemůžu nalézt příjmení v indexu

Příspěvekod stanley4 » stř pro 26, 2012 14:57

Presne ako píšu kolegovia - keďže nie je priezvisko Suchan v starších matrikách (indexoch k nim), Vami nájdený najstarší Stuchan sa do obce pravdepodobne priženil - preto netreba zabúdať na sobášne matriky, tam môžu byť údaje, ktoré Vás nasmerujú do oblasti odkiaľ prišiel. Sobáše sa najčastejšie konali v mieste bydliska nevesty, takže skúste hľadať najskôr tam...
...a ako píše duros - indexy sú dobrou pomôckou, ale spoliehať sa na ne nedá... :wink:
Uživatelský avatar
stanley4
 
Příspěvky: 4679
Registrován: ned bře 06, 2011 20:53
Bydliště: Slovensko
Oblast pátrání: Uničovsko (Troubelice, Lipinka, Nová Hradečná, Libina)
SR - Horná Nitra, Liptov

Re: Nemůžu nalézt příjmení v indexu

Příspěvekod obluda31 » stř pro 26, 2012 15:52

Netris píše:Zdravím,
až do roku 1765 mi nedělalo problém nalézt příjmení "Suchan" v indexu. Teď jsem však začal zkoumat knihu narozených 1751 - 1764 a v indexu nemůžu příjmení Suchan najít. Mohl byste se, prosím, někdo kouknout, jestli jsem jen slepý (respektive nedokážu to příjmení přečíst), nebo skutečně v indexu již není?
Odkaz na index: http://digi.ceskearchivy.cz/cs/2168/266
Ještě jsem hledal ve starším indexu z knihy narozených 1709 - 1731 (jde o jedinou starší knihu s indexem): http://digi.ceskearchivy.cz/cs/2166/263 . Nicméně ani tam nemohu příjmení Suchan nalézt.
Nejstarší zápis jsem našel z roku 1781 o narození Rosalie Suchanové (otec Matěj Suchan) v chalupě Bojenice č.7 ( http://digi.ceskearchivy.cz/cs/2169/85 - levá stránka, čtvrtý zápis odshora ) . Tohoto Matěje Suchana jsem nejspíš i nalezl v knize zemřelých 1784 - 1834 ( http://digi.ceskearchivy.cz/cs/2183/31 - pravá stránka, pátý zápis odshora ), ale už jsem nebyl schopen dohledat zápis o narození Matěje Suchana a ani žádný starší zápis jiného Suchana... Čím si myslíte, že by mohla být tato ztráta příjmení způsobena?
Děkuji moc za pomoc.


Podle mého názoru se Matěj ženil dne 4.2.1781 - matrika Bernartice 4/176. Bydliště je Bojenice 7, Matěj je zapsán jako Matěj SUCHART - nevěsta Kateřina Petříková, dcera Jana Petříka. Kateřina Petříková se narodila 30.10.1762 - matrika Bernartice 4/77.
obluda31
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř kvě 02, 2012 8:06

Re: Nemůžu nalézt příjmení v indexu

Příspěvekod Netris » stř pro 26, 2012 17:26

obluda31 píše:Podle mého názoru se Matěj ženil dne 4.2.1781 - matrika Bernartice 4/176. Bydliště je Bojenice 7, Matěj je zapsán jako Matěj SUCHART - nevěsta Kateřina Petříková, dcera Jana Petříka. Kateřina Petříková se narodila 30.10.1762 - matrika Bernartice 4/77.

Strašně moc děkuji za pomoc :)
Určitě je to správně, Kateřina Petříková je skutečně manželka Matěje Suchana a datum narození sedí taky.
Každopádně mě zaujal svědek:
Obrázek
Jestli čtu dobře, tak jde o Františka Suchana z Ratají. Kouknu se teda do bechyňských matrik (pod které Rataje spadají), zda najdu Suchany tam :)
Netris
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned pro 16, 2012 18:42

Re: Nemůžu nalézt příjmení v indexu

Příspěvekod obluda31 » stř pro 26, 2012 17:35

Netris píše:
obluda31 píše:Podle mého názoru se Matěj ženil dne 4.2.1781 - matrika Bernartice 4/176. Bydliště je Bojenice 7, Matěj je zapsán jako Matěj SUCHART - nevěsta Kateřina Petříková, dcera Jana Petříka. Kateřina Petříková se narodila 30.10.1762 - matrika Bernartice 4/77.

Strašně moc děkuji za pomoc :)
Určitě je to správně, Kateřina Petříková je skutečně manželka Matěje Suchana a datum narození sedí taky.
Každopádně mě zaujal svědek:
Obrázek
Jestli čtu dobře, tak jde o Františka Suchana z Ratají. Kouknu se teda do bechyňských matrik (pod které Rataje spadají), zda najdu Suchany tam :)

František Suc han - matrika Bechyně 5/18, Matěj Bechyně 5/2
obluda31
 
Příspěvky: 166
Registrován: stř kvě 02, 2012 8:06

Re: Nemůžu nalézt příjmení v indexu

Příspěvekod Netris » stř pro 26, 2012 17:56

obluda31 píše:František Suc han - matrika Bechyně 5/18, Matěj Bechyně 5/2

Znovu mi nezbývá, než jen poděkovat :)
Netris
 
Příspěvky: 9
Registrován: ned pro 16, 2012 18:42

Re: Nemůžu nalézt příjmení v indexu

Příspěvekod winetu » stř led 23, 2013 21:44

Dobrý den, nejsem v tom vubec zkušená, ale jmenuji se Suchanová a vím, že rodina Suchanů pochází z vesnice kousek od Českých Budějovicích - Hrdějovice. třeba by to mohlo pomoci.
winetu
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř led 23, 2013 21:36

Re: Nemůžu nalézt příjmení v indexu

Příspěvekod Peters » pon led 28, 2013 1:57

Když už se zde píše o Suchanech, tak bych doplnil Jickovice u Milevska, okres Písek. A teď koukám, že tam Suchan místostarosta, tak to tam zůstali. :-)
Peters
 
Příspěvky: 445
Registrován: ned lis 29, 2009 22:39

Re: Nemůžu nalézt příjmení v indexu

Příspěvekod TKempny » čtv úno 28, 2013 1:09

když už tady všichni dáváte Suchany, jednoho jsem našel v Uherském Hradišti 1647, vojáček
http://actapublica.eu/matriky/brno/proh ... ?strana=24
Uživatelský avatar
TKempny
 
Příspěvky: 566
Registrován: čtv zář 02, 2010 22:41

Re: Nemůžu nalézt příjmení v indexu

Příspěvekod Lenkae » čtv úno 28, 2013 10:24

Mě se stalo, že v indexu předek napsaný nebyl, ale když jsem prošla knihu stánku po stránce, tak tam byl, prostě jim jen nějak vypadl při psaní indexu, nebo nevím..
Pravděpodobné je, že byl odjinud, ale píšu jen , že i toto je možné
Uživatelský avatar
Lenkae
 
Příspěvky: 149
Registrován: čtv led 17, 2013 23:57
Bydliště: Choceň
Oblast pátrání: Janovice u Polné,Polná, Sirákov//Dolní Dobrouč, Nasavrky u Chocně//Žďár Nad Orlicí, Chotiv//Dubicko, Bohuslavice, Zvole, Hněvkov, Příkazy, Olomouc //

Re: Nemůžu nalézt příjmení v indexu

Příspěvekod vlastasovova » úte črc 29, 2014 14:44

Dobrý den,

u mne taky:
Josef Suchan, hrnčíř v Milevsku 114
Julie Suchanová, Milevsko, Jan Suchan - obuvník Milevsko - bratr ?

Máte někdo u sebe ?

Děkuji
vlastasovova
 
Příspěvky: 37
Registrován: stř črc 23, 2014 7:20
Oblast pátrání: Jihozápadní a Jižní Čechy, Bzenec, Vídeň

Re: Nemůžu nalézt příjmení v indexu

Příspěvekod Šušara » stř črc 30, 2014 9:48

Už se mi taky stalo, že v indexu bylo místo jména narozeného jméno kmotra :)
Uživatelský avatar
Šušara
 
Příspěvky: 844
Registrován: pát bře 01, 2013 13:56
Bydliště: Táborsko
Oblast pátrání: Praha-západ, Příbramsko, Rakovnicko, Berounsko, Praha-východ, Třebíčsko, Hrubý Jeseník, Ledečko,
Úžice, Mladá Vožice, Vlašimsko, Choustník, Mazelov (ČB), Praha, a v okolí uvedeného


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků