Obec Hrachovec

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Obec Hrachovec

Příspěvekod Magdaléna Borák Konečná » úte dub 02, 2024 13:44

Dobrý den. Už několik měsíců nevím jak se pohnout. Moje babička, i její maminka bydlištěm Hrachovec 138 okres Vsetín. Obec jako taková je teď pod Valašský Meziříčím.
Snažím se zjistit kdo jej postavil a kdo tam žil před námi. Domeček už i přes mé zlomené srdce nestojí pár let a vše prodali babičky děti. A já se nemám moc koho zeptat.
Ale pamatuji si že kdysi tam dojela paní a bydlala tam kdysi její rodina.
Zkoušela jsem operáty. Ale pouze občas jsem našla příjmení co by odpovídalo sousedům. Pak jsem našla nějaké mapy ale vše tak rok 1870 a tam čísla 80,81,82 což v operátech vůbec není.
Omlouvám se, za asi hloupou otázku. Nevíte nějaký zdroj kde hledat nebo kde se ptát?
Děkuji. Majda.
Magdaléna Borák Konečná
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv úno 29, 2024 15:38
Oblast pátrání: Rodina Boráková Solanec
Rodina Blažek Hruška teď už Slovensko
Rodina Tkadlec Hutisko
Rodokmen online: MyHeritage - Konečná

Re: Obec Hrachovec

Příspěvekod pavel.m » úte dub 02, 2024 15:24

Musíte na katastr. Pokud se postavil po roce 1870, vše už je ve stabilním katastru.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1578
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Obec Hrachovec

Příspěvekod hozacwa » úte dub 02, 2024 20:49

dobrý večer
Hrachovec patří historicky-genealogicky pod archív v Opavě;
zkuste:
https://www.archives.cz/web/digitalni_archiv/
já jsem z RpR, řadu let využívám tento archív, skrze něj jsem se dostal až k r. cca 1550 např. ohledně Vidče; tam jsem získal více historických infomací než jen na "matrikách"
kromě matrik (s vaší poptávanou adresou) zkuste po otevření webu aplikaci "pozemk.k" -tam zjistíte daleko víc informací než na katastrálu (navíc placeného);
a nejen o pozemku, ev. stavbě na něm; pokud byste měla zájem, na Okresním archivu ve Vsetíně vám rádi vyjdou při osobní návštěvě vstříc-mám s jejich pracovníky velice dobré zkušenosti
na webu zadáte si obec, časové rozmezí (od do), jestli chcete vše nebo jen digitál atd.-uvidíte v nabídce; napoprvé to zejména pro nováčka může působit složitě - ale po pár pokusech v tom budete chodit jako doma; veškeré nabídky se vám ukáží v levé části; potom si jen kliknete na období- a odppovídající dokumenty, které hledáte; včetně o majitelích apod.;
jediná podmínka; starší zápisy jsou v kurentu, ale když se zaměříte na jména nebo názvy, po několika zkouškách jej časem zvládnete; navíc v urbářích aj. lze najít i velice dobrou časovou souvislost, i když jednotlivé zápisy spolu občas nesouvisí;

jeden z nejlepšícharchivních webů, a na severní Moravě zvlášť; pozn. katastrálně, ale např. podle ČHMÚ-kdybyste řešila počasí, i když nás narvali pod Zlínský kraj, všude jinde jsme jako Valašsko stále pod Moravskoslezským krajem-takže nenechte se zmást !!!:-)))))
držím palce, bádejte, taky jsem objevil předky mých dalších příbuzných v Hrachovci;
H.
hozacwa
 
Příspěvky: 238
Registrován: úte dub 09, 2013 16:28


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků