VYŘEŠENO Význam termínu "maternaturalis"

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO Význam termínu "maternaturalis"

Příspěvekod moncco » pát bře 29, 2024 18:57

Dobrý den.
Potřeboval bych vědět, zda tento zápis v matriční knize znamená, že osoba uvedená pod ním (Rozalie, dcera Matouše Duška a Doroty) je biologická matka nebo zda je to žena, která si dítě osvojila. Je to první zápis v roce 1805 na levé stránce.
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00150.jp2
Za případné objasnění mnohokrát děkuji.
M.
Naposledy upravil moncco dne ned bře 31, 2024 19:25, celkově upraveno 1
moncco
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát bře 29, 2024 18:44

Re: Význam termínu "maternaturalis"

Příspěvekod JanaVi » pát bře 29, 2024 21:06

Dobrý večer,
v genealogickém slovníku je naturalis přeloženo jako rodný, z toho bych usuzovala, že je to rodná matka.
Přikládám odkaz na skvělý latinsko - český slovník ( a další užitečné informace) https://genealogie.nka.cz/?page_id=216
Uživatelský avatar
JanaVi
 
Příspěvky: 251
Registrován: pon led 04, 2016 18:13
Bydliště: Beroun
Oblast pátrání: Kladno, Beroun a okolí, Pocinovice, Úsilov, Kosova Hora, Hvožďany, okolí Komárova, Stará Ves - Altdorf, Panenský Týnec, Jezbořice, Horní Kamenice

Re: Význam termínu "maternaturalis"

Příspěvekod Zora » pát bře 29, 2024 21:40

Osvojení dítěte je dnes i v minulosti do matriky dopisováno, dítě se musí vždy nějaké matce narodit, bez toho to jaksi nejde...
V matrice je u narození dítěte vždy zapsaná jeho biologická matka, když ho odloží, nebo někomu předá, pak mohou být dopsáni buď rodiče nebo se dítě objeví zapsané jako schovanka a podobně, Když se v minulosti našlo odložené narozené dítě, bylo pokřtěno, kolonky rodičů byly proškrtnuty. Dítě pak většinou dostalo příjmení po kmotrech nebo po těch, kteří ho převzali do péče.

Mater naturalis by mohlo znamenat matku, která dítě porodila, ale odložila ho, - dál se nestarala.
Viz třeba zde:
https://www.modrykonik.sk/forum/adopcia ... ?page=1190
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29166
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Význam termínu "maternaturalis"

Příspěvekod moncco » sob bře 30, 2024 8:08

Děkuji za reakce. Google jsem samozřejmě předem použil a tu zmínku na 'modrykonik' našel taky, ale potřeboval jsem si potvrdit, že uvedená matka tedy musí být biologická.
Jen na vysvětlenou. V ostatních zápisech ve zmiňované matriční knize je u dětí bez otce zápis u matky bez poznámky 'maternaturalis'. Z toho bych právě také usuzoval, že se o porozené dítě dál nestarala. Ale, tato žena se vdávala ve svých 20 letech. Její manžel zemřel (tento záznam se mi nepodařilo dohledat), protože se ve 34 letech vdávala znovu jako vdova. 3 roky před touto svatbou se jí ovšem narodila dcera viz. výše uvedený odkaz, která má v tomto záznamu narození uvedeno otce jako neznámý (tudíž to nebude dcera 1. manžela), ale dále figuruje jako dcera muže z druhé svatby její matky (zápis v knize oddaných její vlastní svatby o 19 let později). Snad je to napsáno srozumitelně. Z toho tedy usuzuji, že ji musel přijmout jako vlastní a její matka ji navzdory poznámce 'maternaturalis' musela vychovávat také...
M
moncco
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát bře 29, 2024 18:44

Re: Význam termínu "maternaturalis"

Příspěvekod Zora » sob bře 30, 2024 8:29

zkuste k tomu povídání přidat i nalezené odkazy,

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29166
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Význam termínu "maternaturalis"

Příspěvekod moncco » ned bře 31, 2024 8:28

1. sňatek Rozalie (2. zápis vlevo):
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00040.jp2
2. sňatek Rozalie (6. zápis vpravo):
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00060.jp2
Sňatek Marie (dcery Rozalie) (1. zápis vpravo):
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00090.jp2
Děkuji za zájem.
moncco
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát bře 29, 2024 18:44

Re: Význam termínu "maternaturalis"

Příspěvekod Zora » ned bře 31, 2024 9:15

Jediné, kde bych zbystřila, je povolání prvního manžela - pěšák... Zdá se, že byl ve službě, nebyl propuštěný... nemohli se manželé pohybovat zcela jinde, tam by manžel zemřel a Rosálie tam žila...
Měla Rosálie v prvním manželství nějaké děti?

Ještě mě napadlo, zda Rosalie nepřijela domů jen porodit, a proto se u narození dcery Marie objevil ten přípisek...

Z

edit - v první polovině 19. st. se často stávalo, že nemanželské dítě jaksi automaticky přebíralo příjmení matčina manžela. Někde to zpětně opravovali, jinde nechali bez povšimnutí, hlavně u holek, těm se později stejně měnilo příjmení sňatkem.

Úmrtí manžela může být zapsáno ve vojenské matrice. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29166
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Význam termínu "maternaturalis"

Příspěvekod moncco » ned bře 31, 2024 19:25

No, děti z 1. manželství jsem nevyhledával, Zájmová osoba je pro mě v tomto případě Rozalie (její rodiče etc.), pokud je to rodná matka Marie, což tedy je, jak jsem tady pochopil a vlastní otec Marie je neznámý (tady se tedy v pokrevní linii nedá pokračovat).
Tím je pro mě otázka v zadání zodpovězena, já Vám děkuji za spolupráci a zdravím z Němčic do Ivančic.
M.
moncco
 
Příspěvky: 4
Registrován: pát bře 29, 2024 18:44

Re: VYŘEŠENO Význam termínu "maternaturalis"

Příspěvekod Zora » ned bře 31, 2024 19:54

No, to jsou mně věci, opětuji pozdrav přes most :-), co nás dělí. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29166
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků