Jak získat staré křestní listy

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Jak získat staré křestní listy

Příspěvekod Zahryz90 » ned bře 10, 2024 23:35

Dobrý den,
mám takovou otázku ohledně křestních listů.
Jak se dají získat kopie křestních listů?
Jako příklad dám například křestní listy před rokem 1900. Dají se dohledat někde v archívech, nebo nechat udělat kopie ve farách?
Něco jako doslovný výpis z matriky, tak jestli jde něco podobného i s křestním listem?
Předem děkuji za odpověď.
Zahryz90
 
Příspěvky: 17
Registrován: úte led 30, 2024 1:21

Re: Jak získat staré křestní listy

Příspěvekod zburget » pon bře 11, 2024 21:24

Otázkou je, k čemu by vám něco takového bylo. Křestní list je zapotřebí k nějakému církevnímu aktu (sňatek, biřmování,…) K čemu vým dnes bude křetní list starý víc, jak 124 let?
Opis křestního listu vám udělá příslušná fara, ale logicky, musí mít k dispozici podklady. No a ty z před roku 1900 už jaksi mít nebude, když musel byt matriky odevzdány nejdřív státu a dnes jsou v archívech.

Napište, co přesně hledáte nebo čeho chcete dosáhnout a jsem si jist, že k tomu takový křestní list potřebovat nebudete.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Jak získat staré křestní listy

Příspěvekod Zora » pon bře 11, 2024 22:34

Já jsem si ten dotaz vyložila jinak i s přihlédnutím k přechozímu jeho dotazu.
viewtopic.php?f=16&t=60942

Kolega neumí číst kurent, nechce se tím asi zabývat, bohužel, archiv Brno a Plzeň mu "opisy" odmítly udělat a to i za poplatek - nedělají to.
Radu, jak se naučit kurent, sice kolega dostal, ale asi se s tím nechce trápit.

Asi by jeho dotaz měl znít:
Která instituce mu udělá za úplatu opis (v jeho podání kopii matričního zápisu) z matriční knihy, která je již uložena v archivu. Je zcela jedno, zda jde o knihu narození, oddací nebo úmrtní.
Opisem kolega myslí to, co děláme my všichni denně - nalistujeme si stránku matriky, přepíšeme německy zápis z kurentu do latinky, a následně ho přeložíme do češtiny.
Podobně se starou češtinou nebo latinou.

PS nejde o křestní list v církevním podání, jde o běžně dostupný jakýkoliv matriční zápis.
Mohu se ale mýlit, samozřejmě.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak získat staré křestní listy

Příspěvekod zburget » pon bře 11, 2024 22:48

Pokud se nepleteš, tak odpověď je zcela jednoduchá. Každý profi genealog.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Jak získat staré křestní listy

Příspěvekod Zora » pon bře 11, 2024 23:19

Každý řádný profigenealog a toho aby člověk pohledal. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak získat staré křestní listy

Příspěvekod Zahryz90 » úte bře 12, 2024 9:41

zburget píše:Otázkou je, k čemu by vám něco takového bylo. Křestní list je zapotřebí k nějakému církevnímu aktu (sňatek, biřmování,…) K čemu vým dnes bude křetní list starý víc, jak 124 let?
Opis křestního listu vám udělá příslušná fara, ale logicky, musí mít k dispozici podklady. No a ty z před roku 1900 už jaksi mít nebude, když musel byt matriky odevzdány nejdřív státu a dnes jsou v archívech.

Napište, co přesně hledáte nebo čeho chcete dosáhnout a jsem si jist, že k tomu takový křestní list potřebovat nebudete.


Snažím se dohledat, co nejvíce informací o svých předcích, takže křestní list, může být další zdroj informací, jestli Vám to stačí, jako odpověď :wink:
Naposledy upravil Zahryz90 dne úte bře 12, 2024 9:45, celkově upraveno 1
Zahryz90
 
Příspěvky: 17
Registrován: úte led 30, 2024 1:21

Re: Jak získat staré křestní listy

Příspěvekod Zahryz90 » úte bře 12, 2024 9:44

Zora píše:Já jsem si ten dotaz vyložila jinak i s přihlédnutím k přechozímu jeho dotazu.
viewtopic.php?f=16&t=60942

Kolega neumí číst kurent, nechce se tím asi zabývat, bohužel, archiv Brno a Plzeň mu "opisy" odmítly udělat a to i za poplatek - nedělají to.
Radu, jak se naučit kurent, sice kolega dostal, ale asi se s tím nechce trápit.

Asi by jeho dotaz měl znít:
Která instituce mu udělá za úplatu opis (v jeho podání kopii matričního zápisu) z matriční knihy, která je již uložena v archivu. Je zcela jedno, zda jde o knihu narození, oddací nebo úmrtní.
Opisem kolega myslí to, co děláme my všichni denně - nalistujeme si stránku matriky, přepíšeme německy zápis z kurentu do latinky, a následně ho přeložíme do češtiny.
Podobně se starou češtinou nebo latinou.

PS nejde o křestní list v církevním podání, jde o běžně dostupný jakýkoliv matriční zápis.
Mohu se ale mýlit, samozřejmě.
Z


Dobrý den, úplně nemáte pravdu.
Kurent neumím číst, ale chtěl bych se ho naučit číst, ale bude to chvíli trvat, ale v mezidobí jsem se chtěl zkusit zaměřit i na křestní listy, proto jsem zde položil výše zmíněný dotaz.
Protože, jak asi všichni, kdo se snaží/snažil dělat rodokmen, čím více informací, tím lépe.
Proto jsem se ptal na ty křestní listy.
Zahryz90
 
Příspěvky: 17
Registrován: úte led 30, 2024 1:21

Re: Jak získat staré křestní listy

Příspěvekod zburget » úte bře 12, 2024 10:09

Zahryz90 píše:Snažím se dohledat, co nejvíce informací o svých předcích, takže křestní list, může být další zdroj informací, jestli Vám to stačí, jako odpověď :wink:
No, a kde myslíte, že se vezmou údaje do křestního listu? Z křestní matriky. A ty dnes na farách už nejsou, protože jsou v archívu. V určitém období se pak dělaly opisy matrik, ale to jen někdo opisoval tu matriku původní - takže pokud existuje prvopis, je opis zbytečný, nebude v něm nic víc, spíš tam bude míň a je nebezpečí, že v tom někdo při opisování udělal chybu. Pak se dělaly druhopisy (a nějakou chvíli i třetipisy, nebo jak to nazat), ale zase jsou v tom jen ty samy informace, jako v prvopisu. Druhopisy a opisy jsou v archívech v samostatném fondu (opisy matrik), nějaké kopie budou i ve fondech farností - ale opět, nebude v nich nic jiného, než v tom prvopisu.

Takže - nepomůže vám nic jiného, než si otevřít matriku a ten záznam si najít a přečíst. A nebo si na to najmout někoho, kdo vám to (za peníze) udělá.
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Jak získat staré křestní listy

Příspěvekod Zora » úte bře 12, 2024 10:10

OK,
Pro mé porozumění:
Dítě je zapsáno do matriky narozených, před r. 1900 se většinou tato kniha jmenuje - nebo má nadepsané listy - kniha narozených a pokřtěných, dál do minulosti jsou pak už jen uváděny data křtů.

V jaké podobě máte křestní listy na mysli?
Jako křestní a rodný list ve formě archu papíru?
Ty se vydávaly pouze na požádání konkrétnímu žadateli . např, dotyčné osobě,(škola, svatba a pod) případně dětem vnukům, (dědictví, dokazování arijského původu), úřadům - např. soudům v trestním řízení a dalším.
Nikde nejsou uloženy křestní, resp. rodné a křestní listy všech osob, jak se narodily, pěkně po osobě.
edit - do papírového vyhotovení křestního, rodného a křestního listu se opisovaly údaje z matriky... tedy ty, co vidíte online v matrice.

Na farách už ani nejsou k dispozici staré matriční knihy, ty musely být odevzdány na přelomu let 1948 - 1949 státní správně, tehdejší národní výbory - oddělení matrik, příp. příslušný archiv.

Jsou jen zápisy v matričních knihách... matriky před r. 1900 jsou většinou odevzdány do archivů. (některé jsou ještě na matričních úřadech)

Vy na konkretní zápis vidíte on-line ( velkou část již zdigitalizovaných matrik)
Matriky, které nejsou ještě on-line, Vám nabídnou ve studovnách k prohlédnutí - většinou ne ve fyzické podobě, ale snímky v PC. Na matričním úřadu Vás nechají nahlédnout za zákonem stanovených podmínek.

Proč nedělá např. MZA Brno doslovné opisy, překlady z matrik, které spravuje, to netuším. Asi už to nikdo nepotřebuje. Nenapadá mě žádný důvod.

Třeba pro určení dědictví směrem do minulosti - restituce , se většinou používali soudní překladatelé. Ten zápis převedl z kurentu, přečetl, přeložil a celé dílo opatřil razítkem...
-------------
Co se týče rešerše k danému zápisu, nebo příjmení od archivu, osobně jsem řešila případ, kdy byla rešerše provedena nesprávně...
Kolega, který se na mě obrátil, to "reklamoval" u archivu, který vyhotovoval... Poděkovali mu za opravu a omluvili se. To bylo vše, i když rešerše byla pochopitelně placena.
---------

Zkuste nějak blíž specifikovat, co přesně potřebujete, já vždycky odpovídám jen tak, jak pochopím Váš dotaz, ne vždy se trefím.
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak získat staré křestní listy

Příspěvekod Zora » úte bře 12, 2024 10:20

Ještě drobnost - napadá mě, že ve všech případech hledání jiných zdrojů narazíte - můžete narazit na kurent. Bez toho se nedá v genealogii existovat a obejít se to nedá, Jedině naučit se kurent, spolehnout se na občasnou radu, pomoc tady na fóru, nebo si zaplatit profigenealoga, jehož kvality ovšem Vy nejste schopen zjistit...
Takže budete mít sice výsledek jeho práce, ale nemáte šanci si to nějak ověřit.

A klídek, dělám genealogii delší dobu, ale pořád se najdou zápisy, kdy prostě neumím přečíst a obracím se na kolegy...

Vše ostatní je na Vás. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Jak získat staré křestní listy

Příspěvekod zeter » úte bře 12, 2024 12:46

Ty doslovné opisy/přepisy atp. podle mě MZA nedělá především z kapacitních důvodů - kdyby tuhle službu poskytovali, za chvíli by nedělali nic jiného.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Jak získat staré křestní listy

Příspěvekod Zahryz90 » úte bře 12, 2024 14:03

Zora píše:OK,
Pro mé porozumění:
Dítě je zapsáno do matriky narozených, před r. 1900 se většinou tato kniha jmenuje - nebo má nadepsané listy - kniha narozených a pokřtěných, dál do minulosti jsou pak už jen uváděny data křtů.

V jaké podobě máte křestní listy na mysli?
Jako křestní a rodný list ve formě archu papíru?
Ty se vydávaly pouze na požádání konkrétnímu žadateli . např, dotyčné osobě,(škola, svatba a pod) případně dětem vnukům, (dědictví, dokazování arijského původu), úřadům - např. soudům v trestním řízení a dalším.
Nikde nejsou uloženy křestní, resp. rodné a křestní listy všech osob, jak se narodily, pěkně po osobě.
edit - do papírového vyhotovení křestního, rodného a křestního listu se opisovaly údaje z matriky... tedy ty, co vidíte online v matrice.

Na farách už ani nejsou k dispozici staré matriční knihy, ty musely být odevzdány na přelomu let 1948 - 1949 státní správně, tehdejší národní výbory - oddělení matrik, příp. příslušný archiv.

Jsou jen zápisy v matričních knihách... matriky před r. 1900 jsou většinou odevzdány do archivů. (některé jsou ještě na matričních úřadech)

Vy na konkretní zápis vidíte on-line ( velkou část již zdigitalizovaných matrik)
Matriky, které nejsou ještě on-line, Vám nabídnou ve studovnách k prohlédnutí - většinou ne ve fyzické podobě, ale snímky v PC. Na matričním úřadu Vás nechají nahlédnout za zákonem stanovených podmínek.

Proč nedělá např. MZA Brno doslovné opisy, překlady z matrik, které spravuje, to netuším. Asi už to nikdo nepotřebuje. Nenapadá mě žádný důvod.

Třeba pro určení dědictví směrem do minulosti - restituce , se většinou používali soudní překladatelé. Ten zápis převedl z kurentu, přečetl, přeložil a celé dílo opatřil razítkem...
-------------
Co se týče rešerše k danému zápisu, nebo příjmení od archivu, osobně jsem řešila případ, kdy byla rešerše provedena nesprávně...
Kolega, který se na mě obrátil, to "reklamoval" u archivu, který vyhotovoval... Poděkovali mu za opravu a omluvili se. To bylo vše, i když rešerše byla pochopitelně placena.
---------

Zkuste nějak blíž specifikovat, co přesně potřebujete, já vždycky odpovídám jen tak, jak pochopím Váš dotaz, ne vždy se trefím.
Z

Děkuji za obsáhlou odpověď, takhle mi to asi stačí vysvětlit s těmi křestními listy.
Zahryz90
 
Příspěvky: 17
Registrován: úte led 30, 2024 1:21


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 36 návštevníků