VYŘEŠENO Pozdější změna křestního jména

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO Pozdější změna křestního jména

Příspěvekod mix59 » sob úno 24, 2024 10:42

Dobrý den,
setkal jste se někdo s případem, že by se v matričních zápisech dané osoby změnilo její křestní jméno ? Tedy přesněji - že by se používalo pouze její druhé křestní jméno ?

Při hledání svých předků pro rodový vývod jsem u vedlejších větví na Náchodsku v 18. století narazil hned na dva takové případy, z nichž ten první si zde dovolím konzultovat:
27.10.1772 se v Hlavňově oženil jistý Josef Šolc https://matriky.online/zamrsk/130-00005/445/#zoom=1.634&x=0.328&y=0.424 (třetí zápis vlevo). Dohledal jsem narození jeho sedmi dětí, jeho druhou svatbu i úmrtí - všude je veden jako Josef. Jeho syn František Matěj je již v mém rodokmenu ukotven delší dobu, takže tady je vše v pořádku. Problém ale nastal se zápisem narození Josefa - v rejstříku ani přímo v zápisech se v dané oblasti žádný odpovídající Josef nevyskytuje. Prohledal jsem tam vše několikrát - marně. Našel jsem ale, že v Polici nad Metují se 2.7.1746 narodil Jan Josef Scholtz [Šolc] https://matriky.online/zamrsk/130-00004/192/#zoom=2.125&x=0.285&y=0.278 (osmý zápis vlevo) . Předpokládal jsem nejprve, že půjde o jinou osobu, ale po kompletním dohledání zápisů narození, svatby a úmrtí jeho rodičů (včetně narození jejich dalších dětí) se ukázalo, že všechny dostupné údaje pro Jana Josefa a Josefa do sebe zapadají. Vypadá to tedy, že Jan Josef Šolc = Josef Šolc.

V druhém případě se jedná o Jana Františka Pohla [Póla] z Pěkova, který by snad mohl být Františkem Pólem (ještě to ale nemám zpracované detailně, takže zde neuvádím).

Na tom Náchodsku se v té době dvě křestní jména dávala velice často. Obvykle se pak do dalších zápisů dostalo to první (na pozdější zápisy s oběma křestními jmény jsem narazil jen výjimečně). Je možné, že by se někdy použilo pouze to druhé ? Dotyčný na něj měl jaksi "nárok", mohl ho třeba ve své dospělosti chtít z nějakého důvodu upřednostnit - třeba mu tak doma říkali a zvykl si na to. Mohla to být ale i chyba zapisovatele. Nebo se ta možnost pozdějšího použití pouze druhého křestního jména dá kategoricky vyloučit ?
Naposledy upravil mix59 dne pon úno 26, 2024 7:39, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
mix59
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 31, 2020 21:42
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Velká Losenice a okolí (Rosecký, Uttendorfský, Vlček, Částečka)
Světnov a okolí (Jelínek)
Libín a okolí (Kaška, Bažil, Hadrávek, Mácha, Vyhnánek)
Červený Kostelec a okolí (Vacek, Střihavka)

Re: Pozdější změna křestního jména

Příspěvekod zeter » sob úno 24, 2024 12:18

Ano, setkal, Maria Anna jako Anna, Anna Rosalia jako Rosalia, a tuším Franziska Barbara tak i tak, musel bych dohledat.
Připomněl bych, že člověk míval ještě taky další jméno - biřmovací, a někdy se prostě někomu nějak říkalo, aniž by to mělo nějakou snadno odhalitelnou logiku. Takové věci do úředních dokumentů obvykle neprosáknou, ale vyloučit to nelze.
zeter
 
Příspěvky: 3308
Registrován: čtv zář 01, 2016 6:54

Re: Pozdější změna křestního jména

Příspěvekod mix59 » sob úno 24, 2024 14:02

No jo, s ženskými jmény, která se od původního tvaru Marie Anna nebo Anna Marie změnila na Marie resp. na Anna, jsem už se asi také setkal. Vždy ta změna ale byla vypuštěním druhého jména - u jedné osoby se mi tak měnilo křestní jméno z původního Marie Anna přes Marianna na konečné Marie... Ale bylo to v jiném kraji a v novější době (již s čísly domů a příjmeními u obou rodičů), takže jsem neměl důvod pochybovat o její identitě. Na obrácenou změnu (a navíc u mužů, byť je to principiálně stejné jako u žen) jsem narazil asi až nyní. Takže se to asi občas událo, to je pro mne vzhledem k té dohledávané větvi pozitivní zjištění.

S těmi křestními jmény se skutečně občas dějí rošády. Dlouhé roky jsem si myslel, že jeden můj strýc z matčiny strany se jmenuje Jiří. Říkali mu tak všichni v jeho rodině i ostatní příbuzní. Až když jsem se začal zabývat genealogií, tak vyšlo najevo, že se podle rodného listu jmenuje František. Strýček si i v pokročilém věku stěžoval, že toho Františka si prosadil jeden z jeho strýců (také František). Rodičům a asi nikomu se to nelíbilo, takže byl pro všechny odjakživa Jirka. A to se narodil v roce 1933...
Uživatelský avatar
mix59
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 31, 2020 21:42
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Velká Losenice a okolí (Rosecký, Uttendorfský, Vlček, Částečka)
Světnov a okolí (Jelínek)
Libín a okolí (Kaška, Bažil, Hadrávek, Mácha, Vyhnánek)
Červený Kostelec a okolí (Vacek, Střihavka)

Re: Pozdější změna křestního jména

Příspěvekod Kika » sob úno 24, 2024 15:07

Setkala jsem se s tím vícekrát, dokonce mám i rodinu, kde dali synům první jméno stejné a rozlišovali je až druhým jménem - Jan Josef byl Josef, Jan František František atp.
Kika
 
Příspěvky: 40
Registrován: ned zář 03, 2017 19:02
Oblast pátrání: Klatovsko, Nová Včelnice

Re: Pozdější změna křestního jména

Příspěvekod Zora » sob úno 24, 2024 15:50

Narodil se r. 1726 Kilián. Kilián nezemřel, neoženil se, ani stopy po něm...

Najednou se ale ženil Pavel, měl děti Pavel, zemřel Pavel. Jen se tedy Pavel nenarodil.
Rodiče jsem znala s jistotou. (Měli asi deset dětí).

Jediné vysvětlení - synek sice "vyfasoval " jméno Kilian, ale říkali mu podle kmotra Pavla K., a protože se Pavel ženil v dané obci, děti se mu tam také rodily, tak ho později vždy zapisovali jako Pavla.

Sáhodlouhé pátrání v matrice, ověřování rodičovského páru a jejich dětí, vylučování dalších teor. možností...
---------------
Zkušenost - biřmovací jméno se dostávalo až kolem 13. roku, to už mělo dítě svoje jméno zavedeno... Nedá se předpokládat, že by ho matrice jmenovali podle biřmování. Na tyhle rady moc nedejte.
..................
Velmi často dochází ke změně tím, že se matriční události nezapisovaly podle předcházejících matričních záznamů, ale jen "ústně", hlavně v 18. st. a dříve.
Farář si ověřoval pouze fakt, že měli rodiče svatbu, to bylo podstatné (zda je dítě manž - nemanž), a údaje k dalším dětem jen opisoval...
Když se někde vloudila chyba - třeba se přehlédl, špatně si pamatoval, co nahlásila porodní bába nebo příbuzní, tak se to dost dlouho táhlo... a jen někteří pozdější faráři to opravovali...
(něco jako - kus jako kus)
.............................
Pokud bylo první dítě pokřtěno jinak než otec, často se v rodině dodržoval zvyk, že se dítěti říkalo stejně, jako otci. Dokonce jsem to viděla u sousedů, kdy nejstarší dcera, narozená 1941, byla pokřtěna zcela jinak, ale říkalo se jí po otci Francina...
......................
U dvou křestních jmen je často vidět snaha rodičů pojmenovat syna po otci nebo po dědovi , po kmotrovi. Pokud ale farář striktně rozděloval jména podle světců, pak byla volena varianta se dvěma křestními jmény, to první dostalo dítě od faráře, to druhé (třetí) po někom.

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Pozdější změna křestního jména

Příspěvekod mix59 » sob úno 24, 2024 19:41

Děkuji všem za poznámky, jsem zas o něco moudřejší a toho Jana Josefa Šolce nyní mohu s klidným svědomím ztotožnit s Josefem Šolcem. Jméno Jan obdržel asi po svém kmotru Janu Opitzovi, případně po otci.

Druhý případ, Jan František Pohl vs. František Pohl se vyvíjí podobně. Pokud je to on, tak by se v tom Pěkově narodil rodičům Janu Pohlovi a Anně Regině Pejskarové jako prvorozený 19.1.1749 https://matriky.online/zamrsk/130-00004/210/#zoom=1.771&x=0.321&y=0.404 (sedmý zápis vlevo). K tomu by nejlépe odpovídala svatba 1.11.1747 https://matriky.online/zamrsk/130-00004/344/#zoom=1.771&x=0.674&y=0.586 (pátý vpravo odzdola), kde souhlasí Anna Regina jako jeho matka, ovšem jako otec je uveden Josef Pohl. A jak je v kraji zvykem, žádné varianty s Janem Pohlem se mi nedaří nalézt. Zde bude ověřování dalších možností asi ještě složitější...
Uživatelský avatar
mix59
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 31, 2020 21:42
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Velká Losenice a okolí (Rosecký, Uttendorfský, Vlček, Částečka)
Světnov a okolí (Jelínek)
Libín a okolí (Kaška, Bažil, Hadrávek, Mácha, Vyhnánek)
Červený Kostelec a okolí (Vacek, Střihavka)


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků