Vojenská hodnost RU armády z fota

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Vojenská hodnost RU armády z fota

Příspěvekod rsimik » úte úno 13, 2024 13:06

Ahoj, rád bych vás poprosil, zda někdo nepozná vojenskou hodnost a typ jednotky Rakousko-uherské armády z následující fotky:

https://www.rajce.idnes.cz/rsimik/album ... 1625612563
rsimik
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte úno 13, 2024 12:54

Re: Vojenská hodnost RU armády z fota

Příspěvekod Mošna » úte úno 13, 2024 14:55

Já o tom teda nevím prakticky nic, ale při pohledu do Wikipedie mi to celkem jednoznačně tvrdí, že se jedná o poddůstojnickou hodnost:

šikovatel (Feldwebel) nebo strážmistr (Wachmeister) nebo střelmistr (Feuerwerker) nebo nadmyslivec (Oberjäger)

Jiné seskupení tří hvězd a jednoduchého pruhu nevidím. Bylo by dobré znát barvy.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rakousko- ... rm%C3%A1da
Mošna
 
Příspěvky: 277
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: Vojenská hodnost RU armády z fota

Příspěvekod rsimik » úte úno 13, 2024 15:01

Ja se domnívám, že jde o šikovatele - je tam po okraji znát proužek. Ale jistej si nejsem... no a znak "odbornosti" jsem vůbec takový nenašel - nahoře je koruna a v oválu proužek napříč vodorovně - nic takového nikde na webu není :-(
rsimik
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte úno 13, 2024 12:54

Re: Vojenská hodnost RU armády z fota

Příspěvekod hovorkas » úte úno 13, 2024 20:10

Nemohl by to být telegrafista - viz https://www.primaplana.cz/news/stejnokr ... -1918-4-4/ (zhruba na rozhraní první a druhé třetiny stránky, popisek u obrázku "Označení specializací podle předpisu 1917/18....." ?
hovorkas
 
Příspěvky: 285
Registrován: sob pro 15, 2012 21:53
Oblast pátrání: Kutnohorsko: Kaňk, Grunta, Chotouchov, Červený Hrádek, Rohozec, Horka (Žehušice), Borek (Žehušice), Solopysky, Mančice, Žleby (Čáslav), Radovesnice II, Zdechovice, Zbýšov, Bumbálka, Dobrnice, Červené Janovice; Kolínsko: Libenice, Tři Dvory, Polní Chrčice, Krakovany, Starý Kolín; Posázaví: Vrbka (Ledeč nad Sázavou); Nymbursko: Křinec, Zábrdovice; Jičínsko: Libáň, Dětenice, Veselice, Zliv (Libáň), Bačalky, Lično, Bystřice (Libáň), Údrnice, Únětice (Libáň), Vitiněves, Nemyčeves, Hřmenín, Markvartice, Rakov, Mrkvojedy, Dolní Lochov; Jablonecko: Vrát; Morava: Bělkovice

Re: Vojenská hodnost RU armády z fota

Příspěvekod rsimik » úte úno 13, 2024 22:28

Telegrafista je tomu nejpodobnější, ale přijde mi, že je to ještě něco jiného (nosili telegrafisti šavli?)... abych pravdu řekl, tak je to ze staré (vlastně nejstarší) dochované rodinné fotografie a mělo to být potvrzení mého pátrání... jenže praděda, který to měl být, byl u domobrany jako vojín (pomocný mlynář u nějaké speciální jednotky v Praze :-O Takže ten to pravděpodobně není. Dále by foto pasovalo i na předchozí generaci (prapraděda), ale muselo by být z roku 1880, aby pasoval věk i na ostatní postavy na fotce...

Dokázal by někdo podle dívčích šatů říci, zda se spíše jedná o rok 1880 nebo o rok 1914-7?

Celá fotka:

https://www.rajce.idnes.cz/rsimik/album ... 1625671279
rsimik
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte úno 13, 2024 12:54

Re: Vojenská hodnost RU armády z fota

Příspěvekod hovorkas » úte úno 13, 2024 23:48

Ta fotka mě hodně zaujala, vedle osob mj. těmi domy v pozadí. Co mě zarazilo, že na výřezu z té celkové fotky vypadají ty odznaky specializace jinak než na tom přiloženém výřezu ve Vašem prvním příspěvku. To jsou dva nezávisle udělané skeny s různými parametry skenování? Jde o to, abychom se dívali na fotografii v rozlišení, které "nepřidává" detaily, které ve fotce objektivně vidět nejsou. To, jestli uniforma odpovídá spíše toku 1880 nebo 1914 /17, bohužel posoudit nedokáži.
hovorkas
 
Příspěvky: 285
Registrován: sob pro 15, 2012 21:53
Oblast pátrání: Kutnohorsko: Kaňk, Grunta, Chotouchov, Červený Hrádek, Rohozec, Horka (Žehušice), Borek (Žehušice), Solopysky, Mančice, Žleby (Čáslav), Radovesnice II, Zdechovice, Zbýšov, Bumbálka, Dobrnice, Červené Janovice; Kolínsko: Libenice, Tři Dvory, Polní Chrčice, Krakovany, Starý Kolín; Posázaví: Vrbka (Ledeč nad Sázavou); Nymbursko: Křinec, Zábrdovice; Jičínsko: Libáň, Dětenice, Veselice, Zliv (Libáň), Bačalky, Lično, Bystřice (Libáň), Údrnice, Únětice (Libáň), Vitiněves, Nemyčeves, Hřmenín, Markvartice, Rakov, Mrkvojedy, Dolní Lochov; Jablonecko: Vrát; Morava: Bělkovice

Re: Vojenská hodnost RU armády z fota

Příspěvekod rsimik » úte úno 13, 2024 23:59

To foto web Rajčete "zredukoval" na rozlišení... jinak budovy na pozadí jsou mi známé, asi nevadí, když prozradím, že se jedná o mlýn Jarov (Na Jarově) před rokem 1918. Bohužel podle mých genealogických záznamů a podle karty vojáka RU se nejedná o pradědu v případě vojáka - ale o koho se tedy jedná? Zkusím asi znovu Vojenský archiv, jestli dohledají něco k prapradědovi...
rsimik
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte úno 13, 2024 12:54

Re: Vojenská hodnost RU armády z fota

Příspěvekod Zora » stř úno 14, 2024 2:29

úložiště (Disk Google, One Drive aj., pozor na nastavení sdílení a dostatečnou velikost) nebo imagehosting (https://cs.imgbb.com/, https://2i.cz/, http://bigimage.cz/, https://megaupload.vsevjednom.cz/ aj., ze Zámrsku nahrajte celou stranu). Nepoužívejte prosím služby jako ulozto.cz, leteckaposta.cz, rajce.cz a nenahrávejte obrázky přímo sem do fóra!

Tahle úložiště jsou uvedena v sekci čtení, tak to zkuste vložit ještě jednou, sem dejte odkaz. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Vojenská hodnost RU armády z fota

Příspěvekod hovorkas » stř úno 14, 2024 8:48

Souhlasím, dotaz na VHU je logický postup. Určitou indicií by mohlo být, čím byl Váš prapraděda v civilu. Pokud se to týkalo např. poštovnictví, mohl se stát telegrafistou. Nebo se stal "vojákem z povolání" a měl za sebou např. "kadetku"? Ale to vám dá odpověď dokumentace z VHU, pokud se zachovala. Samozřejmě je tady pořád nejistota, jakému druhu vojska ten odznak patří. Ještě postřeh k té skupinové fotografii. Podle netypického posazení očí a zřejmě i tvaru uší se zdá, že voják je v příbuzenském vztahu s ženou, za kterou stojí. Asi nejpravděpodobnější je, že je to syn, ale on se špatně na starých fotografiích odhaduje věk. A pokud by to nejmenší dítě mělo být dcerou/synem sedící ženy, pak by jednou z variant mohlo být, že voják je bratrem sedící ženy. Ale samozřejmě to jsou jen dohady, např. voják může být vdovcem a to nejmenší dítě je jeho a určitě bychom byli schopni vymyslet plno dalších hypotéz.... . Uvidíte, co se Vám podaří sehnat za relevantní dokumenty.
hovorkas
 
Příspěvky: 285
Registrován: sob pro 15, 2012 21:53
Oblast pátrání: Kutnohorsko: Kaňk, Grunta, Chotouchov, Červený Hrádek, Rohozec, Horka (Žehušice), Borek (Žehušice), Solopysky, Mančice, Žleby (Čáslav), Radovesnice II, Zdechovice, Zbýšov, Bumbálka, Dobrnice, Červené Janovice; Kolínsko: Libenice, Tři Dvory, Polní Chrčice, Krakovany, Starý Kolín; Posázaví: Vrbka (Ledeč nad Sázavou); Nymbursko: Křinec, Zábrdovice; Jičínsko: Libáň, Dětenice, Veselice, Zliv (Libáň), Bačalky, Lično, Bystřice (Libáň), Údrnice, Únětice (Libáň), Vitiněves, Nemyčeves, Hřmenín, Markvartice, Rakov, Mrkvojedy, Dolní Lochov; Jablonecko: Vrát; Morava: Bělkovice

Re: Vojenská hodnost RU armády z fota

Příspěvekod rsimik » stř úno 14, 2024 10:42

Můj předpoklad je: starý muž sedící s kloboukem je manžel vedle něho sedící ženy. Voják je jejich syn. Vlevo stojící žena je asi manželka vojáka. Vpravo stojící žena a ta pod ní sedící sestry a sestry vojáka. Zcela vpravo sedící žena zcela neznámá... Porovnáním úmrtí a věků v linii mého dědy, pradědy a prapradědy to hezky sedělo až do chvíle, kdy jsem zjistil datum narození sestry mého dědy - ani můj děda ani jeho sestra nemůže na fotce být, ten starý pán v klobouku zemřel před jejich narozením... navíc voják by měl být vojín v zeměbraně, což nesedí... z toho důvodu se domnívám, že by to mohlo být o generaci zpět - voják by byl můj prapraděda. Tam to také datumově kupodivu sedí a to i s dítětem - akorát manželka tvrdí, že šaty žen nejsou z roku 1880 :-) ale spíše z období 1915...
Jinak všichni muži byli mlynáři.
rsimik
 
Příspěvky: 8
Registrován: úte úno 13, 2024 12:54

Re: Vojenská hodnost RU armády z fota

Příspěvekod hovorkas » stř úno 14, 2024 14:47

Kvůli rozmístění osob jsem původně vůbec neuvažoval, že by na snímku mohla být manželka vojáka. Ale je pravda, že by ta žena nalevo nakonec manželkou vojáka být mohla za předpokladu, že ji kvůli jejímu malému vzrůstu "odstrčili", aby nebyla schována za sedícím mužem. Na módu jsem stejný "expert" jako Vy :-). Takže první můj dojem sice byl, že šaty jsou až z dvacátého století, ale na tento dojem bych nevsadil ani zlámaný groš :-). Zkoušel jsem dávat do vyhledávání na Googlu výřezy s oblečením včetně uniformy, ale nic použitelného jednoznačného na mě nevypadlo. Bohužel šaty ani uniforma na sobě nemají žádné výrazné znaky (nevím do jaké míry by mohla být vodítkem ta vázanka u sedící ženy).
hovorkas
 
Příspěvky: 285
Registrován: sob pro 15, 2012 21:53
Oblast pátrání: Kutnohorsko: Kaňk, Grunta, Chotouchov, Červený Hrádek, Rohozec, Horka (Žehušice), Borek (Žehušice), Solopysky, Mančice, Žleby (Čáslav), Radovesnice II, Zdechovice, Zbýšov, Bumbálka, Dobrnice, Červené Janovice; Kolínsko: Libenice, Tři Dvory, Polní Chrčice, Krakovany, Starý Kolín; Posázaví: Vrbka (Ledeč nad Sázavou); Nymbursko: Křinec, Zábrdovice; Jičínsko: Libáň, Dětenice, Veselice, Zliv (Libáň), Bačalky, Lično, Bystřice (Libáň), Údrnice, Únětice (Libáň), Vitiněves, Nemyčeves, Hřmenín, Markvartice, Rakov, Mrkvojedy, Dolní Lochov; Jablonecko: Vrát; Morava: Bělkovice

Re: Vojenská hodnost RU armády z fota

Příspěvekod Sil » stř úno 14, 2024 18:20

Pro zájimavost - hodil jsem foto do systému PhotoDater na MyHeritage který umí odhadnout rok a vypadlo mi 1912 (přesněji https://ibb.co/k5pvV06 ). Z mých zkušeností u fotek u kterých vím skutečný rok tak ten odhad seděl většinou jen s chybou pár let, i tak bych to ale bral raději s rezervou, spíš jak píšu zajímavost :)
Sil
 
Příspěvky: 275
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Vojenská hodnost RU armády z fota

Příspěvekod hovorkas » čtv úno 15, 2024 0:29

Sil píše:Pro zájimavost - hodil jsem foto do systému PhotoDater na MyHeritage který umí odhadnout rok a vypadlo mi 1912 (přesněji https://ibb.co/k5pvV06 ). Z mých zkušeností u fotek u kterých vím skutečný rok tak ten odhad seděl většinou jen s chybou pár let, i tak bych to ale bral raději s rezervou, spíš jak píšu zajímavost :)


Děkuji za rozšíření obzorů. Hned jsem to šel na MyHeritage vyzkoušet. Je to určitě zajímavý nástroj. Jestli jsem dobře pochopil, člověk nemůže ten PhotoDater zvolit sám, ale u fotky se objeví odhad roku automaticky, pokud je odhad proveden - alespoň tak se to alespoň v mém případě chová, buď rok automaticky nebo žádný odhad. Až budu mít trochu času, chci tento nástroj otestovat pořádně. Nejsem si jistý, že odhad je prováděn čistě na základě fotografie, i když podle rychlého prolétnutí textu na https://www.myheritage.com/help-center? ... bCKZB-SYHw by to tak vypadalo. Ale zarazilo mě, že u fotografie, kde je jen hlava osoby, to tvrdí jednoznačně rok 1878 +- 6 let. Špatný ten odhad není, ale dělá to na mě dojem, že byla využita informace o tom, ke komu je ta fotografie v MyHeritage rodokmenu přiřazena. Ale bez dalšího testování je to jen hypotéza.
hovorkas
 
Příspěvky: 285
Registrován: sob pro 15, 2012 21:53
Oblast pátrání: Kutnohorsko: Kaňk, Grunta, Chotouchov, Červený Hrádek, Rohozec, Horka (Žehušice), Borek (Žehušice), Solopysky, Mančice, Žleby (Čáslav), Radovesnice II, Zdechovice, Zbýšov, Bumbálka, Dobrnice, Červené Janovice; Kolínsko: Libenice, Tři Dvory, Polní Chrčice, Krakovany, Starý Kolín; Posázaví: Vrbka (Ledeč nad Sázavou); Nymbursko: Křinec, Zábrdovice; Jičínsko: Libáň, Dětenice, Veselice, Zliv (Libáň), Bačalky, Lično, Bystřice (Libáň), Údrnice, Únětice (Libáň), Vitiněves, Nemyčeves, Hřmenín, Markvartice, Rakov, Mrkvojedy, Dolní Lochov; Jablonecko: Vrát; Morava: Bělkovice

Re: Vojenská hodnost RU armády z fota

Příspěvekod Sil » čtv úno 15, 2024 1:58

No to můžete zkoušet i bez přiřazení k osobě, a je to skutečně jen nepřímo nahraním fota a počkáním na automatické vyplnění roku. Když to ten rok nevyplní tak je tam velká nejistota, tj. typicky hodně malé nebo nekvalitní fotografie. Technologie bude prostě jen nějaká neuronka co pochytila co mají fota z daného období společného, kdo ví co to na té vaší fotce spatřilo... Mohl to být účes, kus oblečení, technologie fotky, třeba to jednou doplní ještě o vysvětlení proč si to myslí...

Já to ještě zkoušel hodit i do ChatGPT a ten mi zase dal hodně hrubý odhad mezi 1880 a 1920, ale tak ten se na to nespecializuje. Každopádně jsem zvědav pokud nějak zjistíte kdo na té fotce je a ze kdy skutečně je, pak budeme vidět jak moc se to (ne)trefilo.
Sil
 
Příspěvky: 275
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Vojenská hodnost RU armády z fota

Příspěvekod zburget » čtv úno 15, 2024 9:37

Sil píše:…třeba to jednou doplní ještě o vysvětlení proč si to myslí...
Nedoplní - tohle z principu zjistit nejde. Podle naučených a natrénovaných dat to porovnává "nějaké" vzory, nikdo ale neví jaké a nedá se to nijak zjistit.

Já to ještě zkoušel hodit i do ChatGPT a ten mi zase dal hodně hrubý odhad mezi 1880 a 1920, ale tak ten se na to nespecializuje.
Tady nejde o "specializaci" - ChatGPT je jazykový model - chatbot. Jeho účelen je "si pokecat". To, že je trénovaný na reálných datech je jen bonus. Když se ho někdo na něco zeptá, není to tak, že by hledal v nějaké znalostní databázi. Prostě odpovídá tak, jak ho to navede skrz "hromady čísel" (nevím, jak to napsat nějka laicky) a to, co z něj v danou chvíli vypadne, se nedá nijak predikovat. Rozhodně to ani nemusí být informace, na které byl trénovaný a klidně odpoví nesmysl. Když se ho na tutéž věc zeptáte jinak, klidně odpoví něco úplně jiného (protože těmi "hromadami čísel" bude procházet trochu jinak. Když se ho zeptáte na něco, co v jeho trénovacích datech nebylo, tak odpoví "nějak". Člověk by řekl, že si něco vymyslí. Ale on zase jen projde ty "hromady čísel" a prostě z toho "něco" vypadne. Klidně to bude úplná pitimost. Když ho na tu pitomost upozorníte, tak se uctivě omluví. Ale ne proto, že by stroj nějak uznal chybu. Ale proto, že je natrénovaný na datech, kde když byl někdo někdy upozorněn na chybu, tak se prostě omluvil - takže mu tenhle text vypadne zase s těch "hromad čísel".
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12592
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Další

Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků