Počeštění příjmení po druhé světové válce

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Počeštění příjmení po druhé světové válce

Příspěvekod Mošna » pon úno 12, 2024 21:01

Dobrý den.

Rešil jste někdo změny příjmení po druhé světové válce?
Mnoho lidí, kteří se cítili čechy, ale měli německá příjmení se nechalo po druhé světové válce (po první prý také) přejmenovat. Někdy jen na český překlad příjmení, ale někdy úplně mimo. Stálo to prý jen 5 Kč. Každopádně k tomu musel být nějaký úřední záznam a pravděpodobně dost podrobný, když ten člověk defakto měnil identitu a musela zůstat možnost ho v pozdější době dohledat i po změně jména. Je to někde uloženo? Je to přístupné?

Konkrétně řeším to, že mi zmizela příbuzná. Vím, že se před válkou jmenovala Anna Hufnágelová (vzala si rakušáka) a z rodinných zvěstí vím, že se po válce (a asi rozvodu) nechala přejmenovat. A pak stopa mizí. Rád bych zjistil její další osudy, ale bez znalostí nového příjmení se dál nehnu :(

Za jakoukoli radu, či návod budu vděčný.

Mošna
Mošna
 
Příspěvky: 277
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: Počeštění příjmení po druhé světové válce

Příspěvekod pavel.m » stř úno 14, 2024 7:19

V rodné matrice to není? Protože tohle jsem tam vždy viděl dopsáno.
PaM
pavel.m
 
Příspěvky: 1558
Registrován: stř led 05, 2022 12:46
Bydliště: Valašské Meziříčí
Oblast pátrání: Panství Hodonín, Strážnice, Uherský Ostroh.

Re: Počeštění příjmení po druhé světové válce

Příspěvekod Zora » stř úno 14, 2024 7:46

Zde příklad

nevěsta: - bez přípisu v matrice N
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -00440.jp2

ženich - bez přípisu v matrice N
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -03520.jp2

svatba . změna příjmení poznamenaná v matrice O
https://www.mza.cz/actapublica/matrika/ ... -01280.jp2


Vůbec ale netuším, zda to byl jediný správný postup, nevím.

Vám doporučuji dohledat si narození Anny, narození jejího manžela a jejich svatbu.
Vůbec neuvádíte žádné odkazy, jen píšete, co se v rodině traduje, možná...
A nikde jste neuvedl dataci, jen -. po 2. sv. válce.
Zřejmě se brali před 2. sv, válkou, tedy je pravděpodobné, že matriky N a asi i oddací jsou i v Rakousku online.
Radit se dá tehdy, když jsou známy potřebné údaje.-
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Počeštění příjmení po druhé světové válce

Příspěvekod Mošna » ned úno 18, 2024 11:40

Dobrý den.
Káráte mne za neuvedení odkazů. Rád bych, ale vzhledem k době, ve které se pátrá, jsou všechny známé zápisy v "živých", nebo "částečně živých" matrikách, takže dostupné nejsou.
Mohu vložit odkazy na mnou ofocené:
https://mediadisk.cz/image/0DZPC
https://mediadisk.cz/image/0Dbym

U matrice jsou u zápisu poznamenány dva datumy, o kterých předpokládám, že se jedná o vydání opisů křestního listu. První je ale spojen pravděpodobně s řízením po smrti jejich otce - jak jsem byl poučen - soud musel stanovit dětem poručníka. Druhý mi přišel nadějnější, ale pak jsem zjistil, že to samé datum (17.7.1919) má zapsané v matrice i její bratr, tak mi souvislost se svatbou nepřijde pravděpodobná.
Mám prokázané, že Anna Bártová žila kolem roku 1918 v Kutné Hoře. Tam oddací matriky jsou on-line, ale ani v katolických a ani v civilních jsem její svatbu nenašel. A prošel jsem je stránku po stránce minimálně dvakrát.
Je tu velká pravděpodobnost, že pokud jsou informace pravdivé (nemusí být, ale existují fotografie s pratetou, na kterých je muž popsaný jako Hufnágel), mohla svatba proběhnout ve Vídni. Tam jsou také matriky dostupné. Ale pokud neznám místo a čas, tak je jich tam tolik, že je pro mne nereálné všechny je prohledat v tom období 1815 - 1835.

Zkusil bych to právě spíše u nás, protože o té změně jména musela být vedena nějaká agenda. A ta agenda musí být někde uložena. Ale kde???
Na nějaké matrice podle tehdejšího bydliště (které neznám)? Někde v archivu ministerstva vnitra? Nevím :cry:
Tak mne napadlo, jestli někdo neřešil podobný problém.
Mošna
 
Příspěvky: 277
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: Počeštění příjmení po druhé světové válce

Příspěvekod Zora » ned úno 18, 2024 11:57

Nekárám Vás, je mně to zcela jedno,
Pouze upozorňuji, že bez uvedených informací se více méně moc poradit nedá.

Víc poradit neumím a asi ani nechci. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků