Dedi natales

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Dedi natales

Příspěvekod Stransky » ned úno 11, 2024 22:54

Zdraví všechny,

narazil jsem na několik místech v matrikách narozených na poznámku, zřejmě udělanou později, která má text "dedi natales".

S mojí chabou znalostí latiny usuzuji, že by to mohlo znamenat, že splodil potomky, ale asi je to úplně jinak.

Přikládám odkazy na několik příkladů, jsou červeně zvýrazněny:
https://pix.stransky.cz/dedi/CZEC0004D_1095_M_00198.JPG
https://pix.stransky.cz/dedi/CZEC0004D_1096_M_00051.JPG
https://pix.stransky.cz/dedi/CZEC0004D_1096_M_00431.JPG

V druhém scanu je u poznámky "dedi natales" i datum, 30.1.1727, ale v matrice narozených ani oddaných, příslušné tomuto datu, nenajdu nic, co by mělo s tímto záznamem zjevnou spojitost.
Sestavuji rodokmen rodů Stránský a Váně z obcí Řetová a Dolní Dobrouč. Uvítám jakékoliv rodopisné informace o těchto obcích.
Stransky
 
Příspěvky: 69
Registrován: pát bře 09, 2007 9:44
Bydliště: Lety
Oblast pátrání: Řetová, Dolní Dobrouč, Čermná, Přívrat, Česká Třebová, Lhotka, Parník

Re: Dedi natales

Příspěvekod ladin8 » pon úno 12, 2024 14:00

Dobrý den, co se týče překladu tak to vidím asi takto ( bez záruky) :
dedi - dal jsem
natales- v mém domácím latinském slovníku je slovo natalis = týkající se narozenin .
Takže bych to chápal tak, že farář dal (do jiné farnosti) potvrzení o narození - ekvivalent pozdějšího opisu rodného listu. Je pravdou, že ve Vámi uváděné době jsem se s tímto zápisem nesetkal, to je záležitost až pozdější.
ladin8
 
Příspěvky: 144
Registrován: pon led 07, 2019 13:48
Oblast pátrání: okolí Pardubic

Re: Dedi natales

Příspěvekod Stransky » úte úno 13, 2024 9:26

Děkuji za odpověď.

To je zajímavá teorie. Ale čekal bych, že by aspoň někde byla poznámka, kam - do jaké farnosti - to potvrzení dával.
Sestavuji rodokmen rodů Stránský a Váně z obcí Řetová a Dolní Dobrouč. Uvítám jakékoliv rodopisné informace o těchto obcích.
Stransky
 
Příspěvky: 69
Registrován: pát bře 09, 2007 9:44
Bydliště: Lety
Oblast pátrání: Řetová, Dolní Dobrouč, Čermná, Přívrat, Česká Třebová, Lhotka, Parník

Re: Dedi natales

Příspěvekod Zora » úte úno 13, 2024 9:31

Nejčastěji se o matriční knihy psávalo - vystaven rodný list a datum... nic víc...
Další informace byly uloženy ve farním archivu,
Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dedi natales

Příspěvekod Mošna » úte úno 13, 2024 14:46

Já jsem narazil na zápisy "lex" + datum.

A jen poznámka - křestní listy se vydávaly většinou kvůli sňatku v jiné farnosti.

V novější době nacházím vydávání kvůli potvrzení občanství po vzniku ČR a pak za protektorátu pro prokázání nežidovského původu pro státní zaměstnance. Právě tyto kopie křestních listů byl základ mého rodokmenu :-)
Mošna
 
Příspěvky: 277
Registrován: stř bře 08, 2017 11:15
Oblast pátrání: Středočeský kraj

Re: Dedi natales

Příspěvekod Zora » úte úno 13, 2024 14:57

Mošna píše:Já jsem narazil na zápisy "lex" + datum.

A jen poznámka - křestní listy se vydávaly většinou kvůli sňatku v jiné farnosti.

V novější době nacházím vydávání kvůli potvrzení občanství po vzniku ČR a pak za protektorátu pro prokázání nežidovského původu pro státní zaměstnance. Právě tyto kopie křestních listů byl základ mého rodokmenu :-)


kolega se ptá na rok 1729. Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29154
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 30 návštevníků