VYŘEŠENO Dilema nad volbou správné osoby ze dvou možností

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

VYŘEŠENO Dilema nad volbou správné osoby ze dvou možností

Příspěvekod mix59 » ned úno 11, 2024 11:37

Při hledání svých předků pro rodový vývod jsem se dostal ke svatbě Jana Venclíka v Bezděkově roce 1758 https://aron.vychodoceskearchivy.cz/apu/f895f8aa-2abe-4ebb-8520-fd9ad10ac8f0/dao/f895f8aa-2abe-4ebb-8520-fd9ad10ac8f0/file/8a7cfeaa-a1c2-4c5f-a9e1-5c896a1811f5 (šestý zápis vlevo). Následně jsem dohledal, že jeho otec Jakub Venclík měl v Bezděkově se svou ženou Salomenou několik dětí, kde mne zajímají především tyto dvě:

Jan Jiří Venclík, *27.5.1727 https://aron.vychodoceskearchivy.cz/apu/1142d179-6b11-43a6-873e-c04dfe4dcb07/dao/1142d179-6b11-43a6-873e-c04dfe4dcb07/file/c4eb280f-1d52-4d06-b2c5-c4e282d6b8e5 (šestý zápis vlevo);
Jan Václav Venclík *7.10.1739 https://aron.vychodoceskearchivy.cz/apu/95f6eb3a-8100-4be3-a07d-311842caecad/dao/95f6eb3a-8100-4be3-a07d-311842caecad/file/22345daf-ee11-43ce-a9d1-5be93c4fc444 (pátý zápis vpravo).
Otázka zní, který z nich se ženil v tom roce 1758 a patří tedy do mého rodového vývodu.

Pokud by neměli ta druhá křestní jména, tak by asi bylo víc než pravděpodobné, že ten první Jan zemřel. Ale ta druhá křestní jména umožňují jejich rozlišení, takže pak by třeba mohli být naživu společně. Bohužel zápisy zemřelých jsou zde k dispozici až od roku 1735 a tam jsem úmrtí žádného Jana Venclíka z Bezděkova nenašel. Mohl jsem ho přehlédnout, ale spíš bych věřil, že zemřel brzy po narození, resp. do toho roku 1735. A to zjistit nelze. Nenašel jsem ani žádnou jinou svatbu Jana Venclíka v období a oblasti přicházející v úvahu. Ovšem mohl jsem to opět přehlédnout a pokud by nevěsta pocházela z jiné farnosti, tak zcela určitě, tak široce jsem to nehledal.

Druhý Jan, pokud to byl on, by se ženil už v 18 letech a byl mladší než jeho nevěsta Anna Kejdanová, které bylo 21 let (záznam o jejím narození jsem dohledal a zdá se být jednoznačný). Ale podobné sňatky asi nebyly ani tehdy výjimkou, takže i tak se mi zdá tento druhý Jan jako osoba pro můj rodový vývod pravěpodobnější.

Škoda, že pro obce a městečka kolem Náchoda a Metuje nejsou k dispozici soupisy poddaných, jak je znám a používám v jižních Čechách na Třeboňsku (nebo o nich nevím).
Každopádně by mne zajímalo, ke kterému z Janů byste se přiklonili vy...
Naposledy upravil mix59 dne úte úno 13, 2024 8:50, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
mix59
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 31, 2020 21:42
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Velká Losenice a okolí (Rosecký, Uttendorfský, Vlček, Částečka)
Světnov a okolí (Jelínek)
Libín a okolí (Kaška, Bažil, Hadrávek, Mácha, Vyhnánek)
Červený Kostelec a okolí (Vacek, Střihavka)

Re: Dilema nad volbou správné osoby ze dvou možností

Příspěvekod zburget » ned úno 11, 2024 11:51

Nemáte k dispozici nějaké další zdroje? Gruntovnice, soupis poddaných, prostě cokoli, kde by byla nějak vypsána rodina?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12593
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Dilema nad volbou správné osoby ze dvou možností

Příspěvekod mix59 » ned úno 11, 2024 12:50

No to právě nemám. Zkoušel jsem hledat gruntovnici pro Bezděkov nad Metují na Family Search, ale nenašel. Stejně tak jsem dopadl i se soupisy poddaných. Ty patrně pro východní Čechy na internetu vůbec nejsou. Přímo v archivech (Zámrsk, Hradec Králové) jsem to nezkoušel, stejně by to asi bylo nad mé možnosti.
Je to škoda, protože matriky té mé oblasti jsou vedeny už někdy od poloviny 17. století a zřejmě by se v nich dalo navázat, ale tady se nit přetrhla. A nejen u Venclíků, ale i v případě mně bližšího rodu Vacků...
Uživatelský avatar
mix59
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 31, 2020 21:42
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Velká Losenice a okolí (Rosecký, Uttendorfský, Vlček, Částečka)
Světnov a okolí (Jelínek)
Libín a okolí (Kaška, Bažil, Hadrávek, Mácha, Vyhnánek)
Červený Kostelec a okolí (Vacek, Střihavka)

Re: Dilema nad volbou správné osoby ze dvou možností

Příspěvekod zburget » ned úno 11, 2024 20:59

Pokud jsem to pochopil správně, tak se nit nepřetrhla, rodiče jsou u obou kluků stejní, ne?
Zbyněk Burget
zburget
 
Příspěvky: 12593
Registrován: pon dub 30, 2018 17:15
Bydliště: Nezamyslice [okr. Prostějov]
Oblast pátrání: Konicko, Protivanovsko (okres Prostějov)
Boskovicko

Re: Dilema nad volbou správné osoby ze dvou možností

Příspěvekod Zora » ned úno 11, 2024 21:27

a našel jste úmrtí v dospělém věku u Vašeho Jana?

Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29155
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části

Re: Dilema nad volbou správné osoby ze dvou možností

Příspěvekod mix59 » pon úno 12, 2024 14:43

Janovo úmrtí v pozdějším věku jsem také hledal, z uvedeného dožitého věku by se to asi vyvětlilo. Leč nenašel... Takhle zatím s určitostí jenom vím, že žil ještě kolem roku 1764, kdy se mu narodila dcera Anna Marie, která mi figuruje ve sledovaném rozrodu. Další děti jsem zatím nevyhledával. Snad by mi posunuly jeho možné úmrtí dál, ale asi nic víc, zápisy z té doby jsou tam poměrně strohé.

Znám ale úmrtí jeho ženy Anny Kejdanové - v roce 1795 https://aron.vychodoceskearchivy.cz/apu/4eafe78a-bbb9-4a69-bc06-c322cd279ea6/dao/4eafe78a-bbb9-4a69-bc06-c322cd279ea6/file/2e1c6956-8808-4629-9144-7820ffbbb29f (čtvrtý zápis vlevo zezdola). Naprosto přesně sedí její věk, tak to snad bude ona, ale není zde žádná zmínka o tom, že by zemřela jako vdova. Takže klidně mohla zemřít jako první. Janovo úmrtí jsem proto hledal i v následujících letech, ale po roce 1839 jsem toho nechal...

Je pravda, že do minulosti mohu pokračovat dál přes stejné rodiče obou Janů, tj. přes toho Jakuba Venclíka a Salomenu. Takže jsem nedopadl ještě tak špatně. Ovšem já se vždy snažím získat o dané osobě co nejvíce údajů (tedy alespoň těch N, O, Z) a teprve pak zamířím dál. A tady mne to navíc docela zaujalo, protože mít na výběr dvě osoby, to se mi tak často nestává...
Uživatelský avatar
mix59
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 31, 2020 21:42
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Velká Losenice a okolí (Rosecký, Uttendorfský, Vlček, Částečka)
Světnov a okolí (Jelínek)
Libín a okolí (Kaška, Bažil, Hadrávek, Mácha, Vyhnánek)
Červený Kostelec a okolí (Vacek, Střihavka)

Re: Dilema nad volbou správné osoby ze dvou možností

Příspěvekod Sil » pon úno 12, 2024 15:47

https://matriky.online/zamrsk/130-00039 ... 91&y=0.520 (vpravo čtvrtý odspoda)

1774 - úmrtí Jana Venclíka 40 let, Bezděkov č. 4 (stejný dům kde zemřela později Anna), takže ročník narození někde přesně mezi ty dva Jany co máte, jestli vám to pomůže :D

To že Anna není uváděna jako vdova nemusí tolik znamenat, v okolních úmrtních záznamech to nebývá aspoň co jsem na rychlo prolistoval....

edit: pro zajímavost pár měsíců po Janově úmrtí se mu narodí pohrobek https://matriky.online/zamrsk/130-00005 ... 58&y=0.484 (vpravo opět č. 4), a ani zde nezmiňovali/neznačili že otec byl zesnulý...
Sil
 
Příspěvky: 275
Registrován: úte črc 25, 2017 20:43
Oblast pátrání: Česká republika, Brno a okolí, Kanice, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou, Měrovice nad Hanou, Uhřičice, Polkovice, Kojetín

Re: Dilema nad volbou správné osoby ze dvou možností

Příspěvekod mix59 » pon úno 12, 2024 19:03

Ale to víte, že mi to pomohlo ! :D
Ten starší Jan Václav se tedy dožil 34,5 roku, u toho mladšího Jana Jiříka by to dělalo skoro 47 let. Takže k té zapsané čtyřicítce to má Jan Václav blíž i početně. S tím odhadem se pan farář tehdy asi moc nezatěžoval, zvlášť když na ten vyšší věk Jan Václav patrně i vypadal (pokud ovšem jeho smrt v tak nízkém věku nezavinil nějaký náhlý úraz - pro to by zase hovořil ten jeho pohrobek Josef).
Každopádně sedí jak to číslo stavení v Bezděkově, tak i ty děti, takže si definitivně zapisuju mladšího Jana Václava. A nic na tom nemění ani zápis narození jeho posledního dítěte, kde pan farář narození pohrobka nijak nezmínil. Aspoň ten křížek u otce mohl udělat, když už si dal tu práci a kmotru Annu po + Václavu Vondráčkovi tam jako vdovu pečlivě zapsal...

Takže moc děkuji za dohledání !
To se mi tedy moc nepovedlo a přitom jsem to procházel 2x - jednou podle obcí a podruhé podle čísel ... abych to pak nakonec v tom dobře čitelném textu stejně přehlédl :oops:
Uživatelský avatar
mix59
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 31, 2020 21:42
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Velká Losenice a okolí (Rosecký, Uttendorfský, Vlček, Částečka)
Světnov a okolí (Jelínek)
Libín a okolí (Kaška, Bažil, Hadrávek, Mácha, Vyhnánek)
Červený Kostelec a okolí (Vacek, Střihavka)


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 29 návštevníků