Křestní list

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Křestní list

Příspěvekod Dana Schubertová » čtv srp 28, 2008 14:16

Může mi, prosím, někdo poradit? Jedna moje praprateta se narodila v r. 1860. V matrice narozených jsem našla poznámku, že křestní list byl vydán v r. 1942. To ji tedy bylo 82 let. Nevíte někdo, při jaké příležitosti byly vydávány kopie křestních listů? Snad by mi to napovědělo, co se s touto prapratetou dělo. Vím o ní jen, kdy se narodila, že v r.1910 sloužila ve stejné obci, kde se narodila (dle sčítacího operátu) a tím veškeré zmínky o ní končí. Zápis o vydání křestního listu jsem objevila až teprve nedávno. Děkuji.
Dana Schubertová
 
Příspěvky: 187
Registrován: pát črc 13, 2007 14:26
Bydliště: J.Palacha 143, Kutná Hora

Příspěvekod jtks » čtv srp 28, 2008 14:18

Nemůže to mít nějakou souvislost s válkou a průkazem árijského původu?
jtks
 
Příspěvky: 128
Registrován: pon lis 05, 2007 21:38
Bydliště: Mořice

Křestní list

Příspěvekod Dana Schubertová » pát srp 29, 2008 8:43

Zajímavé, to mne nenapadlo. Je fakt, že původní Lorenc - tedy její otec se narodil 1800 v Lestkově - Klášterec nad Ohří. Nasadil jste mi brouka do hlavy. V každém případě děkuji za radu. Škoda jen, že se už dneska nemohu nikoho zeptat. Budu tedy pátrat dál.
Dana Schubertová
 
Příspěvky: 187
Registrován: pát črc 13, 2007 14:26
Bydliště: J.Palacha 143, Kutná Hora

Příspěvekod Michael » pát srp 29, 2008 11:22

Myslím, že si tím můžete být prakticky jista. Ve válce se skutečně musel původ prokazovat do několika generací nazpět pomocí kopií rodných listů. Fary mnohdy nic jiného nedělaly. Mám zkušenost, že při této hromadné "výrobě" se dělaly na farách často chyby. Ti žadatelé nic podrobnějšího o svých předcích nevěděli, jen jméno a příjmení. Farář pak našel první takovou osobu, vystavil o ní nový křestní list. Až při současném bádání jsem zjistil, kolikrát se farář spletl a vystavil křestní list někomu, kdo jako nositel toho jména a příjmení třeba za pár dní nebo týdnů zemřel. Ti samí rodiče pak měli třeba za rok další dítě, dali mu i stejné křestní jméno a to byl teprve ten hledaný předek žadatele. Žadatel si však z fary odnášel křestní list na osobu, která žila jen pár dnů.
Michael
 
Příspěvky: 229
Registrován: čtv říj 19, 2006 15:27
Bydliště: Klatovy

Křestní list

Příspěvekod Dana Schubertová » pát srp 29, 2008 12:32

Můžu se zeptat - v této oblasti nemám totiž žádnou zkušenost - pokud musel někdo prokázat původ, je to někde zaznamenáno, je o tom vedena evidence a hlavně kde hledat? Neumím si totiž představit, proč by měla 82letá stará paní prokazovat původ. Děkuji.
Dana Schubertová
 
Příspěvky: 187
Registrován: pát črc 13, 2007 14:26
Bydliště: J.Palacha 143, Kutná Hora

Příspěvekod anoli » pát srp 29, 2008 13:25

O křestní list zřejmě nežádala ona osoba, ale její syn či spíše vnuk. Pokud však potomky neměla, tak mě napadá vzhledem k jejímu věku snad už jen nějaké dědické řízení .


pěkně je o průkazu původu psáno zde :
http://rodopisne-prirucky-on-line.wz.cz/praxe.htm
ANOLI
Uživatelský avatar
anoli
 
Příspěvky: 173
Registrován: pon zář 04, 2006 16:20
Bydliště: Chrudim

Křestní list

Příspěvekod Dana Schubertová » sob srp 30, 2008 17:26

Moc děkuji, asi toto se mi zdá nejpravděpodobnější. Pokud vím, tak děti neměla, protože v 50ti letech byla svobodná a bezdětná. Ale žil syn její neteře a jeden synovec. Přeji hezký den.
Dana Schubertová
 
Příspěvky: 187
Registrován: pát črc 13, 2007 14:26
Bydliště: J.Palacha 143, Kutná Hora

Příspěvekod Pablo » pát bře 13, 2009 21:48

Pri prevodech majetku bylo nutno prokazat arijsky puvod. Toto muselo byt prokazano po 3 generace (vcetne zadatele).
Pablo
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob srp 09, 2008 15:12

Příspěvekod VLVOJTA » čtv dub 09, 2009 13:19

Pablo píše:Pri prevodech majetku bylo nutno prokazat arijsky puvod. Toto muselo byt prokazano po 3 generace (vcetne zadatele).

Touto informací jste si Pablo jist?
Už delší dobu si lámu hlavu, proč si můj děda nechával ten výpis dělat, když v žádné státní službě nepracoval a toto by mohlo být odůvodnění.
Uživatelský avatar
VLVOJTA
 
Příspěvky: 151
Registrován: pon srp 07, 2006 18:10
Bydliště: Hradec Králové

Příspěvekod Pablo » čtv dub 09, 2009 15:46

[quote="VLVOJTA"][quote="Pablo"]Pri prevodech majetku bylo nutno prokazat arijsky puvod. Toto muselo byt prokazano po 3 generace (vcetne zadatele).[/quote]
Touto informací jste si Pablo jist?
Už delší dobu si lámu hlavu, proč si můj děda nechával ten výpis dělat, když v žádné státní službě nepracoval a toto by mohlo být odůvodnění.[/quote]
jj, jsem si tim jisty. Nejprve jsem byl prekvapen (mile), ze mam od vsech 4 rodin svych pra-pra-rodicu rodne, krestni a oddaci listy, plus jeste dve generace zpet, vsechny z obdobi protektoratu. Nikdo z nich nebyl ve statni sluzbe ani nic podobneho, vsechno byly zemedelci nebo remeslnici. Pak jsem zjistil, ze u vsech doslo v te dobe k nejakemu prevodu majetku - nakupy pozemku, dedictvi, hypoteka, stavba tovarny. Tady vznikla hypoteza, kterou jsem si pak potvrdil, ale ted si zaboha nemuzu vzpomenout, kde jsem si to overoval. Kdyztak to sem nekdy hodim, az mi mozek zacne lepe pracovat :-)
Pablo
 
Příspěvky: 17
Registrován: sob srp 09, 2008 15:12

Poděkování

Příspěvekod Dana Schubertová » ned dub 12, 2009 17:11

Děkuji všem za radu. Mezitím jsem zjistila, že se této pratetě v r.1891 narodila dcera. V tomto roce se stěhuje do vedlejší vsi. Zde se jí za svobodna narodili 2 synové. Ve sčítacím operátu je přiložen výpis o narození obou synů a otec zde n e n í uveden a jejich příjmení je Lorenc - tedy příjmení matky. Teprve potom si bere za muže majitele nemovitosti, kde celou dobu žila. Ten se v r.1910 přihlásil za otce její dcery (matrika narozených), jeden ze synů se později píše ne Lorenc ale Horký. O druhém synovi nemám zatím žádné zprávy. Vycházím ze sčítacích operátů. Ona sama zemřela v 30. letech. Jestli všechny děti měly stejného otce se asi nedozvím. Ale doufám, že čas mi vše vysvětlí.
Dana Schubertová
 
Příspěvky: 187
Registrován: pát črc 13, 2007 14:26
Bydliště: J.Palacha 143, Kutná Hora


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 20 návštevníků