Povolání robotarius

Kdo co neví a chtěl by vědět, může sem napsat a doufat, že mu někdo odpoví.

Povolání robotarius

Příspěvekod mix59 » ned lis 19, 2023 18:29

Dobrý večer,
při pátrání po svých předcích jsem se nyní dostal do matriky Stříbrných Hor u Přibyslavi, kde jsem se setkal s povoláním "robotarius": https://matriky.online/zamrsk/000-02402/136/#zoom=1.063&x=0.484&y=0.348. Docela mne překvapilo, že genealogické latinské slovníky (alespoň ty, které mám k dispozici) tento výraz neuvádí. Příliš úspěšný jsem nebyl ani na internetu - tam jsem narazil pouze na překlad tohoto slova do němčiny jako "Leibeigener", což je do češtiny překládáno jako nevolník či poddaný. Je nabíledni, že povolání (či spíše společenské postavení) "robotarius" souvisí s povinností vykonávat robotu, ale očekával bych tam spíš termín "inquilinus" resp. podruh. Nezdá se mi, že by všichni ti zedníci a sedláci, kteří se v zápisech kolem toho roku 1774 také vyskytují, byli od roboty osvobozeni. Jaký je tedy v daném kontextu nejsprávnější český výraz pro termín "robotarius" ?
Uživatelský avatar
mix59
 
Příspěvky: 117
Registrován: čtv pro 31, 2020 21:42
Bydliště: Praha
Oblast pátrání: Velká Losenice a okolí (Rosecký, Uttendorfský, Vlček, Částečka)
Světnov a okolí (Jelínek)
Libín a okolí (Kaška, Bažil, Hadrávek, Mácha, Vyhnánek)
Červený Kostelec a okolí (Vacek, Střihavka)

Re: Povolání robotarius

Příspěvekod Zora » ned lis 19, 2023 19:52

Řekla bych, že šlo o člověka, který "pracoval", zní to divně, ale míním tím časté označení v matrikách operarius.


Inquilinus - označení podle vztahu k držení (vlastnictví) domu, polnosti. Tento obyvatel neměl v držení dům, bydlel u někoho. Nic víc to o něm nevypovídá...

S těmi latinskými názvy - setkala jsem se s termínem drotarius v matrikách v Uhrách, dlouho jsem pátrala, kolegové ze slovenského geni mě upozornili, že mnohdy neznali písaři latinský ekvivalent k danému povolání a tak vytvořili ke slovenskému slovu drotár jakýsi latinský ekvivalent.

¨Bez záruky, Z
Uživatelský avatar
Zora
 
Příspěvky: 29159
Registrován: čtv kvě 31, 2012 14:01
Bydliště: Ivančice
Oblast pátrání: Ivančice a okolí, Brno-Zábrdovice, jižně od Brna, Tišnovsko, Vysočina-Žďár, Křižanov, Velkobítešsko, Náměšťsko, z části Třebíč, mlynářské rody na řekách Jihlava, Oslava, matriky Rakousko z části


Zpět na Otázky a odpovědi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků